View Poll Results: Cine credeti ca va castiga actuala editie?

Voters
31. You may not vote on this poll
  • Norvegia?

    12 38.71%
  • Serbia?

    0 0%
  • Ucraina?

    0 0%
  • Cehia?

    0 0%
  • Suedia?

    0 0%
  • Franta?

    3 9.68%
  • Danemarca?

    1 3.23%
  • Macedonia?

    1 3.23%
  • Croatia?

    0 0%
  • Germania?

    0 0%
  • Ungaria?

    1 3.23%
  • Spania?

    0 0%
  • Romania?

    7 22.58%
  • Muntenegru

    4 12.90%
  • Rusia?

    2 6.45%
  • Islanda?

    0 0%
Page 15 of 15 FirstFirst ... 5131415
Results 295 to 306 of 306

Thread: C.E. de handbal feminin - discutii libere

  1. #295
    sport legend Taquito's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Ploiesti
    Posts
    1,920
    Reputatie
    1
    cat de usor se inscrie acum, mai ales Serbia de la distanta, sarboaicele au detenta buna

  2. #296
    number one El Pistolero's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Romania
    Posts
    27,242
    Reputatie
    0
    Pff...m-a scos de pe un bilet frumos Serbia. Sper sa piarda acum.

  3. #297
    sport legend Taquito's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Ploiesti
    Posts
    1,920
    Reputatie
    1
    Kiss a aparat acum la fel ca pe finalul meciului cu Romania - tot pe lateral - era Nechita atunci

  4. #298
    sport legend Hopshio's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Oradea, Sheffield
    Posts
    13,436
    Reputatie
    1
    unguroaicela au bronzul
    [COLOR="Blue"]Diapers and politicians should be changed often.Both for the same reason.[/COLOR]

  5. #299
    sport legend
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    689
    Reputatie
    1
    mi-a placut ca sarboaicele au luptat pina la capat, cu parere de rau trebuie sa spun ca romancele ar fi cedat, nu ar fi facut fata presiunei

  6. #300
    ros albastru delaoltenia's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    43,365
    Reputatie
    0
    Nu neaparat cunoscatori cat increzatori in ascensiunea acestei superbe echipe.

    Cristy RVD, Dario, dumy84, ice_girl
    STEAUA e una singura, cea infiintata in 1947, cea care a cucerit Cupa cea Mare a Europei, cea care a strans 26 de titluri de campioana, pe care am sustinut-o permanent, si cand era echipa Armatei, si cand era finantata de Paunesti, si acum, cand are un patron bezmetic.

  7. #301
    ros albastru delaoltenia's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    43,365
    Reputatie
    0
    Katarina Bulatovic a obtinut titlul de golgetera a Campionatului European din Serbia cu 56 de goluri.Este urmata de Milena Knezevic si Anita Gorbicz,fiecare cu 41 de goluri.

    Cel mai bun portar: Katrine Lunde Haraldsen (Norvegia)
    Cea mai buna extrema stanga: Polina Kuznetova (Rusia)
    Cel mai bun inter stanga: Sanja Damnjanovici (Serbia)
    Cel mai bun centru: Andrea Lekici (Serbia)
    Cel mai bun pivot: Heidi Loke (Norvegia)
    Cel mai bun inter dreapta: Katarina Bulatovici (Muntenegru)
    Cea mai buna extrema dreapta: Jovanka Radicevici (Muntenegru)
    Cea mai buna aparatoare: Anja Althaus (Germania)
    MVP: Anja Edin (Norvegia)
    STEAUA e una singura, cea infiintata in 1947, cea care a cucerit Cupa cea Mare a Europei, cea care a strans 26 de titluri de campioana, pe care am sustinut-o permanent, si cand era echipa Armatei, si cand era finantata de Paunesti, si acum, cand are un patron bezmetic.

  8. #302
    sport legend
    Join Date
    May 2010
    Posts
    1,085
    Reputatie
    1
    Iunie 2012, Tadici revine la nationala

    -Toată lumea se întreabă dacă veți schimba acum generațiile sau mai amânați acest lucru?
    -Indiscutabil că va exista un schimb de generații, dar nu unul disperat. Probabil că echipa se va schimba în proporție de 50%, dar construcția naționalei va continua și în 2013. Oricum, nu voi sacrifica reconstrucția în favoarea unui rezultat intermediar, care poate să fie sau să nu fie.
    -Se vor regăsi în lot și handbaliste trecute de 30 de ani?
    -Două, poate maximum trei. Avem nevoie și de jucătoare cu experiență, astfel încât să le putem crește pe cele tinere.
    Inainte de Trofeul Carpati, si-a schimbat pozitia (nu a mai fost vorba de 50% jucatoare noi/tinere) si a spus:

    Ne interesează o restructurare, dar deocamdată ponderată.
    Probabil pt ca Stanca, Ungureanu, Tolnai, Curea si Bradeanu i-au acceptat invitatia si pt ca se temea de un contra-rezultat la Europene. Am avut a doua cea mai mare medie de varsta la acest campionat. Aceeasi greseala facuse si Voina in Brazilia. Acum, ce s-ar fi intamplat daca ducea acolo o echipa de debutante (plus Neagu, Ungureanu, Manea, Nechita) cum au avut Danemarca si Croatia? Singura problema ar fi fost daca bateam Islanda sau nu. Eu cred ca o bateam si tot terminam in top 12, si tot cap de serie eram la tragerea la sorti pt CM. Testam si potentialele talente pt nationala, castigam si experienta utila pt ciclul olimpic viitor.

    Concluziile lui Tadici dupa CE, in Prosport:

    Dacă la Europenele din Serbia selecționerul a deplasat o echipă națională experimentată, cu o medie de vârstă apropiată de 28 de ani (nr. din lot au făcut parte trei debutante), pentru Mondiale Tadici pare decis să schimbe strategia. "Trebuie să începem o reconstrucție masivă, chiar până în meciul cu Slovacia. La Europene ne-am dat seama care handbaliste au corespuns și pe cine putem conta în viitor. Vom face o reinvetariere, vom căuta jucătoare care au calități, caracter, care vor să facă performanță și acceptă două antrenamente pe zi", a fost declarația lui Tadici, una care lasă loc de multe interpretări. În timpul turneului final, România a efectuat doar 4 antrenamente (!).
    A ajuns tot la cuvintele sale initiale. Cred ca s-a inselat grav in felul in care a gandit acest campionat. A mizat prea mult pe Neagu, ca va duce din nou echipa in spate (10-11 jucatoare medaliate in 2010 au fost si acum in lot). A si supra-apreciat rezistenta veteranelor sau a titularelor - deja in MR, Curea, Bradeanu, Manea, Neagu aveau accidentari si jucau cu dureri.

    Cred ca pe undeva, si Gatu si-a bagat coada si a sugerat ca ar fi mai bine sa ne bazam pe structura Oltchimului, "sa nu ne facem de ras". Doar e responsabil cu lobby-ul pe la institutiile statului pt finantarea acestei echipe.

    Acum, poate, poate le vine mintea la cap si fac singurul lucru decent ce ramane de facut: strategie de reconstructie pe cativa ani, fara sacrificii pt rezultate intermediare.
    Last edited by Anicia Juliana; 18th December 2012 at 17:57.

  9. #303
    sport legend
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    6,506
    Reputatie
    1
    Ai dreptate facind/tinind un inventar al celor declarate si cum se conformeaza cu realitatea. Ce urmeaza e aflarea cailor cele mai bune de a expune atunci cind ce s-a declarat nu s-a infaptuit. Cine se intreaba ce rost are istoria aici conteaza. Daca nu stim cine ce a promis cum putem sa evaluam comportarea lor.

    Nu stiu care promisese 20000 euro pentru tineri la alegeri?(ideea conteaza aici nu detaliile) In 4 ani cind nu si-a indeplinit promisiunile dat afara si declarat de necrezut pe viitor. Binenteles ca oamenii cu cap n-ar crede asa promisiuni in primul rind.

    Ce bine ar fi sa avem un sumar la ce a declarat Gatu in ultimii 10 ani si ce a realizat.

  10. #304
    sport legend
    Join Date
    May 2010
    Posts
    1,085
    Reputatie
    1
    Am avut incredere in Tadici. Inca mai am. Sunt multe interese ale cluburilor, ale oamenilor din federatie, ale lui Tadici (are si el orgoliul sau). Nu am informatii exacte despre nimic din toate astea, pt ca presa de handbal e o marioneta, care scrie doar la comanda si care nu va face niciodata e analiza sau o ancheta obiectiva.

  11. #305
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Foarte faina aceasta sinteza a declaratiilor! Si eu sunt de parere ca Gatu si-a bagat coada si nu numai. Insa probabil Tadici nici nu a avut suficient timp sa puna cap la cap o echipa noua si atunci a riscat cu aceasta formula, bazandu-se pe chimiste. Insa nici relatiile de joc dintre acestea nu au mai functionat ca inainte. Un motiv poate fi acela ca la Oltchim "miezul" este Bulatovic si in jurul ei se cladeste tot. Iar la nationala Neagu inca nu poate fi ceea ce era in urma cu 2 ani.....si de aici haosul din atac cand nu gaseau solutii pentru a trimite mingea in poarta. Cand lui Neagu i-au intrat mingile, cu Spania, meciul nostru a fost mai usor si fara prea mari probleme. Dar in rest ne-am chinuit.

    Si eu inca ii dau credit lui Tadici si sper sa puna in practica ceea ce spune. Daca si la urmatorul campionat va miza pe veterane....atunci vom vorbi altfel
    Last edited by mikeyy; 18th December 2012 at 19:02.
    www.fangymnastics.com

  12. #306
    in love :) ice_girl's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    near the mountains
    Posts
    9,434
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Dario View Post
    Nu neaparat cunoscatori cat increzatori in ascensiunea acestei superbe echipe.

    Cristy RVD, Dario, dumy84, ice_girl
    Aici ai dreptate, a fost mai mult inspiratie si intuitie decat cunoastere Dar la JO Muntenegru a fost echipa care mi-a placut cel mai mult si acum era momentul sa-si ia revansa in fata Norvegiei

    P.S. Daca jucam la pariuri ma imbogateam
    "Că ai căzut nu are importanță deoarece numai modul în care te ridici contează" Nelson Mandela

    "Figure skating needs to be aesthetic" Stephane Lambiel
    Echipa de Gimnastică a României-Simply the best

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •