View Poll Results: Cine castiga campionatul?

Voters
29. You may not vote on this poll
  • Barcelona

    27 93.10%
  • Real Madrid

    1 3.45%
  • Atletico Madrid

    0 0%
  • Malaga

    1 3.45%
  • alta

    0 0%
Page 46 of 46 FirstFirst ... 36444546
Results 946 to 947 of 947

Thread: Primera Division 2012/2013

  1. #946
    sport legend Luis Garcia10's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Bucuresti, Targoviste
    Posts
    11,325
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Dytza View Post
    Daca spui ca il urmaresti inseamna a fost ceva in neregula cu tine cand ai postat treaba aia.

    Sociedad are doar 2 infrangeri in ultimele 29 de meciuri. Nu cred ca o echipa mediocra poate realiza asa ceva. Are cativa jucatori tineri si foarte talentati. Sezonul asta a aratat un fotbal mult mai frumos si mai constant decat Valencia.
    O sa explic mai pe larg la ce ma refeream cand ziceam de echipa mediocra.
    In Spania la ora asta, in spatele lui Atletico Madrid, valorile sunt foarte foarte apropiate, iar diferentele se fac la nivelul antrenorilor, la nivelul formei jucatorilor, oricand o echipa ca Deportivo putand bate pe o echipa ca Real Sociedad.
    Pana in anul asta (2013), Sociedad era o echipa care in deplasare nu reusea sa obtina mare lucru. Daca te uiti la rezultatele lor, o sa vezi ca au pierdut puncte in deplasari la mai toate echipele din zona retrogradarii.
    In fine, forma asta a lor din deplasare era ceva recent, si asta le-a permis imediat sa urce pe un loc Champions. In ultimul timp insa, se simtea o oboseala fizica si mentala la nivelul echipei, au pierdut puncte mari in partide foarte usoare. 2-2 acasa cu Granada, au pierdut la Getafe dupa ce au condus cu 1-0. (Getafe era deja in vacanta). Echipa facea greu fata presiunii, asta era clar.
    Numeroase echipe in Spania, au trecut prin perioade d-astea senzationale. Sunt o gramada de exemple. Chiar Deportivo, in sezonul 2009-2010 (cel dinaintea primei retrogradari), au fost foarte aproape de o pozitie Champions, iar apoi cu aceeasi echipa, au retrogradat. Celta Vigo acu ceva timp a prins Champions, apoi a retrogradat. Espanyol anul trecut, a facut o prima parte de sezon fabuloasa, iar anul asta au facut 15 puncte in tot turul (sau ceva de genul) Si lista de exemple e foarte lunga. Toate echipele astea, luate pe termen lung sunt echipe mediocre totusi. La fel si Real Sociedad.
    Eu sunt unul dintre cei care au apreciat foarte mult aceasta echipa si am anticipat succesul lor de anul asta. Eu unul ma asteptam la EL, nicidecum la Champions. Dar sa nu uitam cum a aparut echipa asta a bascilor. Tin si acum minte cum au retrogradat in 2007, iar clubul era si cu probleme mari financiare, au stat vreo 3 ani cred in Segunda si au reconstruit, cu tineri, cu oameni d-acolo din zona si iata, rezultatul unui proiect pe termen lung care da roade.
    Dar, sa nu ne grabim sa-i laudam si sa asteptam sa vedem cum construiesc ei pe urma acestui succes. Totusi, merg in preliminarii in Champions, unde nu o sa le fie deloc usor si e foarte important ce jucatori vin, ce jucatori pleaca, cum se vor cheltui banii si cum se va pregati noul sezon. Nu vorbim totusi de o echipa mare ca Valencia sau Atletico.
    Betis, e un alt exemplu de echipa care ar fi putut exploda anul acesta, daca nu i-ar fi omorat forma din deplasare pe partea de mijloc a sezonului. La fel de bine puteau fi ei in locul lui Real Sociedad. Asta a fost un sezon in care Valencia si Sevilla au fost lamentabile, Malaga s-a concentrat pe Champions si practic oricine ar fi putut sa prinda un loc de EL macar. Drept dovada, ca principala favorita la retrogradare, Rayo Vallecano, a terminat pe locul 8.
    Sper ca te-am lamurit la ce ma refeream, nu vorbeam doar ca sa-mi fac curaj, ci cam asta e realitatea de azi in campionatul spaniol.
    Muzzwrinka

  2. #947
    superlative Shinnok's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Concealed
    Posts
    42,500
    Reputatie
    1
    villarreal se intoarce in Primera... abia astept sa ii dea Valencia cu terenul in capatana
    [COLOR="Red"][SIZE="3"][FONT="Century Gothic"]your system is running low on resources[/FONT][/SIZE][/COLOR]

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •