Page 5 of 21 FirstFirst ... 3456715 ... LastLast
Results 85 to 105 of 440

Thread: La final de 2012

  1. #85
    sport legend
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    6,506
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by remm View Post
    Larisa nu apare pe o lista pe care am gasit-o eu pentru Glasgow
    [
    Larisa a fost retrasa de vreo luna. Initial ma suparasem rau ca Glasgow era double booked cu ce am eu si n-o sa pot s-o revad, dar acuma au retras-o.

  2. #86
    Hai, Romania!!! crisloregym's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Iasi
    Posts
    4,675
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by cristina561 View Post
    cand am scris despre faptul ca situtia tragica a gimnasticii tb sa ajunga in presa, nu am facut referire la articolele laconice din GSP si Prosport sau la emisiuni la care se uita doar fanii(tot respectul pt acele emisiuni, sper sa nu fiu gresit inteleasa), ci la media de mare audienta nationala, la talkshowuri zilnice la care romanii se uita in nr ff mare. Tb expusa pb gimnasticii, tb arata cum, cand si unde au fost implicati fanii, ce piedici au avut si din partea cui, ce pb au cluburile si ce NU se face pt a se remedia situiatia, tb aratat cat de "implicata" este federatia.
    Tb sa aratam romaniilor ca gimnastica nu se face cu apa chioara, ci ca e nevoie de proiecte si de bani, ca gimnastica noastra nu e un perpetuum mobile care va exita la nesfarsit, producand pe banda rulanta campioni.
    Nu cred ca asta este si trebuie sa fie solutia. Solutia cea mai buna este ca cei din sistem sa incerce sa schimbe ceva prin modalitatile discrete pe care le au la dispozitie. Cred ca un scandal, cu cat e mai mare, cu atat ar face mai rau...oi fi eu de moda veche, dar de la scandalurile din 2006 nu ne-a mers tocmai bine

  3. #87
    sport legend dracsor's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,602
    Reputatie
    1
    Da, si eu zic la fel ca tine, Cris. Fara scandal. Decat din partea fanilor. Cluburile si antrenorii pot sa faca schimbarea de care e nevoie, fir-ar sa fie, si intrebarea mea e: de ce nu o fac?

  4. #88
    sport legend Alina Nicoleta's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    Bucharest
    Posts
    3,367
    Reputatie
    1

  5. #89
    sport legend
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    679
    Reputatie
    1
    fara a face o revolutie in gimnastica romaneasca lucrurile se vor prabusi pt totdeauna. eu nu numesc scandal ati face publice nemultumirile, dar ce importanta are ce cred eu, oricum renunt sa imi mai fac iluzii, sa mai visez, sa imi chinui mintea cum as putea ajuta cu resursele mele ff putine. viata mea nu e deloc roz si daca o mai incarc si cu pb gimnasticii am sa inebunesc, asa ca din partea sa se aleaga praful de tot, nu imi mai pasa deloc.
    daca cineva crede ca cei din federatie sunt bine intentionati si ca vor reveni la sentimente mai bune in ce priveste cluburile, antrenorii, gimnastele si evident fanii, e un mare naiv, ca sa nu il numesc altfel.
    Last edited by cristina561; 4th December 2012 at 17:39.

  6. #90
    sport legend
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    6,506
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by cristina561 View Post
    asa ca din partea sa se aleaga praful de tot, nu imi mai pasa deloc.
    .
    Ai sa vezi ca nu poti sa nu-ti pese intr-un final. Pentru o perioada vei putea ignora dar vei reveni.

  7. #91
    sport legend remm's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    661
    Reputatie
    1
    Parca s-a mai discutat - Nelli Kim interview (November 2012) - http://rewritingrussiangymnastics.bl...interview.html
    "After the 2011 World Championships in Tokyo, two judges were suspended. One of them was a Romanian who won an Olympic medal. The Committee decided to suspend them for the London Olympics. Moreover, they will not be allowed to participate in the intercontinental course next year. They will not obtain the D elite category responsible for the most important tournament".

  8. #92
    sport legend Gaia88's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    Franta
    Posts
    698
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by remm View Post
    Parca s-a mai discutat - Nelli Kim interview (November 2012) - http://rewritingrussiangymnastics.bl...interview.html
    "After the 2011 World Championships in Tokyo, two judges were suspended. One of them was a Romanian who won an Olympic medal. The Committee decided to suspend them for the London Olympics. Moreover, they will not be allowed to participate in the intercontinental course next year. They will not obtain the D elite category responsible for the most important tournament".
    Mda, care-i problema, chiar asa le stam ca un ghimpe in talpa? Incep sa cred ca nimeni din exterior nu se astepta sa luam ceva medalii la Olimpiada de anu' asta, si asta inca din 2011... Oare cine a fost suspendat si de ce?

    In alta ordine de idei, de ce o retrag pe Larisa de la toate competitiile din ultima vreme?

  9. #93
    Hai, Romania!!! crisloregym's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Iasi
    Posts
    4,675
    Reputatie
    1
    Da, s-a mai discutat...

    Am vazut recent un documentar german despre URSS vs Romania si era un interviu si cu Nelli Kim, care a zis ca ea nu a fost impresionata de Nadia in '76 Pe de cealalta parte, Nadia a avut numai cuvinte frumoase de spus despre Nelli Kim.

    Sa ne lase Nelli Kim in pace! M-am saturat de ea

  10. #94
    sport legend remm's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    661
    Reputatie
    1
    Un articol mai vechi, dar interesant - http://www.focusblog.ro/2012/06/nati...n-mic-miracol/

  11. #95
    sport legend dracsor's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,602
    Reputatie
    1
    http://www.mediafax.ro/sport/bazinul...x+-+Sport%2529

    Suntem în discuții pentru realizarea unei săli de gimnastică la clubul Dinamo și mai sunt proiecte de un interes strategic.

    Macar sunt discutii. Right

  12. #96
    sport legend
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,654
    Reputatie
    1
    de pe TAA
    http://theallaroundforum.com/thealla...?t=4919&page=5
    Heathcliffe spune ca a fost la sedinta de informare a arbitrilor de la Ostrava (pt Grand Prix) si Luybov (cine o fi) a spus ca se revine la 10 elemente - cu minim de 4 de dans si maxim de 6 de acrobatica. Toata lumea a ramas fara grai si li s-a spus ca Grandi insista in continuare cu alinierea gimnasticii masculine cu cea feminina

    Intrebare - se ramane la 4 diagonale?

    "I was at the judges briefing in Ostrava for the Grand Prix and Luybov said that it is 10 elements for definite with min 4 dance and max 6 acro. Everyone was speechless and she said that its the way it is, that Bruno Grandi insisted it had to be that way to bring it in line with the Mens Code."

  13. #97
    sport legend anna.09's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,501
    Reputatie
    1
    Mai dar ce romanca care sa fi castigat o medalie olimpica avem noi printre arbitrele internationale??? Nu mai retin care erau numele celor 2 arbitre care au oficiat la Tokyo dar nu cred ca erau medaliate olimpice. Cred ca singura "Romanian who won an Olympic medal" - arbitra internationala este Anca Grigoras. Ma insel?

  14. #98
    sport legend dracsor's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,602
    Reputatie
    1
    http://en.wikipedia.org/wiki/Anca_Grigora%C5%9F - Da, Oana. Asa zice si pe wiki.

  15. #99
    sport legend
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,654
    Reputatie
    1
    de pe romgym - pe 7 si 8 dec la Arques - primul concurs international pentru Anda Butuc si Cristina Vrabie, alaturi de Ana-Maria Ocolisan si Paula Tudorache.
    Fara Diana Teodoru

    http://www.romgym.ro/evenimente/juni...2%80%99arques/

  16. #100
    Hai, Romania!!! crisloregym's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Iasi
    Posts
    4,675
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by anna.09 View Post
    Mai dar ce romanca care sa fi castigat o medalie olimpica avem noi printre arbitrele internationale??? Nu mai retin care erau numele celor 2 arbitre care au oficiat la Tokyo dar nu cred ca erau medaliate olimpice. Cred ca singura "Romanian who won an Olympic medal" - arbitra internationala este Anca Grigoras. Ma insel?
    Cred ca zisese Mihai ca pe listele de arbitre atunci fusese si Gabriela Trusca, si ea medaliata olimpica odata cu Anca Grigoras

    Eu ma intreb de ce natie era a doua arbitra sanctionata, despre care nu s-a binevoit a se spune nimic Banuiala mea e ca era ori dintr-o tara anonima si nu a meritat amintita, ori din URSS/ SUA si a meritat ascunsa. Din doua, una

  17. #101
    sport legend anna.09's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,501
    Reputatie
    1
    Da, asa e si Gabriela Robu e medaliata olimpica...

  18. #102
    Moderator
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Cluj
    Posts
    11,730
    Reputatie
    1
    Prea multa moneda se bate pe chestia asta. Vad ca au scos in fata ca e arbitra din Romania si a gresit grav. Insa asta, 99% sigur, nu a influentat nici un rezultat. Intotdeauna nota cea mai mica si nota cea mai mare se exclud.
    Se poate spune eventual ca arbitra a avut prea multe astfel de note, extreme si eliminate din calcul, sau diferenta fata de medie a fost foarte mare, iar astfel rezultatul muncii ei nu a fost de o calitate buna. Dar nu aici e buba....greselile de arbitraj care se simt la nota si clasament sunt cu totul altceva.
    [COLOR="DimGray"]~ [B]STELA NISTOR[/B] ~~~ [B]ALIN JIVAN[/B] ~[/COLOR]
    [B][COLOR="Red"]Game.[/COLOR][COLOR="Yellow"]Set.[/COLOR][COLOR="Blue"]Match.[/COLOR][/B] [COLOR="DimGray"]ANDREI PAVEL
    Steaua [SIZE="3"]noastra[/SIZE], nu a [SIZE="1"]voastra[/SIZE]! [/COLOR][url]http://www.youtube.com/watch?v=2TiUirrZ4nY#t=2m29s[/url]

  19. #103
    sport legend
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    6,506
    Reputatie
    1
    Păi și asta e buba. Ce te faci dacă sunt 2 note aiurea, atunci afectează nota.ce a fost a fost învățăm lecția și mergem mai departe.

  20. #104
    Hai, Romania!!! crisloregym's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Iasi
    Posts
    4,675
    Reputatie
    1
    Pai daca sunt doua note aiurea atunci ar trebui sa pice ambii arbitri care au dat notele aiurea, nu numai ala din Romania.

  21. #105
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Daca arbitrii nostri au umblat cu lucruri necurate....parerea mea e ca s-a intamplat in 2010, la sol. In 2011 nu aveau unde interveni. In mod clar nu pentru noi.....am plecat doar cu mana goala de la Tokio.
    www.fangymnastics.com

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •