Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 21 of 32

Thread: De ce merge treaba asa prost in Romania?

  1. #1
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0

    Angry De ce merge treaba asa prost in Romania?

    De ce merge treaba asa prost in Romania? Vom mai iesi vreodata la liman sau asa va fi multa vreme de acum incolo: taieri si numai taieri si sa ni se spuna sa avem rabdare, sa strangem cureaua, ca nu sunt bani etc.?
    De ce niciodata la noi nu poate merge treaba bine? Sa se miste si la noi ceva, orice, ca e industrie sau agricultura, sau doar un banal recensamant! La orice lucru care se intampla dam numai rateuri!
    Este o bulibaseala pana si la recensamant, ba e obligatoriu CNP-ul, ba nu! Nici macar atata lucru nu sunt in stare sa organizeze ca lumea? Atunci, ce sa ne mai miram ca fura la alegeri si rastoarna rezultatul peste noapte?
    Dar dincolo de asta, ma refer la viata noastra de zi cu zi! Tot timpul am fost batjocoriti in astia 21 de ani, ni s-a spus ca nu sunt bani, am fost tinuti la limita saraciei, am vandut si distrus tot iar acum am ajuns la mana altora! Si pentru Schenghen, si pentru o noua transa de imprumut -acum ni se spune sa vindem TOATE intreprinderile de stat >> asta era si scopul de la inceput, din '89 -sa ne distruga ca sa ajungem la mana lor, datori vanduti zeci de generatii de acum incolo!

  2. #2
    PilotDeTractor Grecu_'s Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Langa Grant
    Posts
    2,745
    Reputatie
    1
    Cred ca de vina sunt pensionarii de 27 de ani, care n-au muncit o zi in viata lor!

  3. #3
    _!_ TeBat's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    10,143
    Reputatie
    1
    Cred că soluția constă în reîntoarcerea la comunism!
    [I]...sufletul meu a fost întotdeauna împăienjinat de acea ușoară melancolie a firilor prea simțitoare, așa simțitoare, că până și mângâierile le fac să sufere, până și plăcerea le rănește.
    [/I]
    [SIZE="1"]M. I. Caragiale, Craii de Curtea-Veche[/SIZE]

  4. #4
    Moderator Celeb Sir. Eko's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    14,366
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by TeBat View Post
    Cred că soluția constă în reîntoarcerea la comunism!
    Asta asa e.

  5. #5
    _!_ TeBat's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    10,143
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by TeBat View Post
    Cred că soluția constă în reîntoarcerea la comunism!
    *întoarcerea

    [I]...sufletul meu a fost întotdeauna împăienjinat de acea ușoară melancolie a firilor prea simțitoare, așa simțitoare, că până și mângâierile le fac să sufere, până și plăcerea le rănește.
    [/I]
    [SIZE="1"]M. I. Caragiale, Craii de Curtea-Veche[/SIZE]

  6. #6
    PilotDeTractor Grecu_'s Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Langa Grant
    Posts
    2,745
    Reputatie
    1
    Plus ca ne trebuie un guvern care sa dea bani la oameni. Mai ales la aia care nu ii merita, si vor sa iasa la pensie la 27 de ani!

  7. #7
    ros albastru delaoltenia's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    43,450
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by TeBat View Post
    *întoarcerea

    sun la ambulanta?
    STEAUA e una singura, cea infiintata in 1947, cea care a cucerit Cupa cea Mare a Europei, cea care a strans 26 de titluri de campioana, pe care am sustinut-o permanent, si cand era echipa Armatei, si cand era finantata de Paunesti, si acum, cand are un patron bezmetic.

  8. #8
    _!_ TeBat's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    10,143
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Grecu_ View Post
    Plus ca ne trebuie un guvern care sa dea bani la oameni. Mai ales la aia care nu ii merita, si vor sa iasa la pensie la 27 de ani!
    huo nenorociți ăia. guvernu, parlamentari, daia e oameni săraci și ne merge rău, că are ei salari mari!

    Quote Originally Posted by Dario View Post
    sun la ambulanta?
    După cum se poate observa, e prea târziu...
    [I]...sufletul meu a fost întotdeauna împăienjinat de acea ușoară melancolie a firilor prea simțitoare, așa simțitoare, că până și mângâierile le fac să sufere, până și plăcerea le rănește.
    [/I]
    [SIZE="1"]M. I. Caragiale, Craii de Curtea-Veche[/SIZE]

  9. #9
    watcher Datenshi's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    online
    Posts
    12,849
    Reputatie
    1
    Huo ma ortodocsilor, ce-ati sarit asa pe saracu' om? Pai de ce sa nu dea statul, nu de-aia e stat?
    I must not let my passion interfere with my reason. That is not good. That is bad.

  10. #10
    koaye grele Tyler Durden's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    mwelaromani
    Posts
    18,138
    Reputatie
    1
    Mucus, intreba-l pe Nila...
    FCSB este acronimul Pușcariei în sportul românesc. Patronul, managerul, precum și cel mai reprezentativ suporter sunt oameni certați cu legea, infractori de drept comun. Cei care susțin această echipă par și ei alcătuiți din aceeași plămadă.

  11. #11
    Moderator
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    10,358
    Reputatie
    1
    Unii oameni au prea mult timp liber!

  12. #12
    ...
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    2,314
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Grecu_ View Post
    Plus ca ne trebuie un guvern care sa dea bani la oameni. Mai ales la aia care nu ii merita, si vor sa iasa la pensie la 27 de ani!
    In ce tara traiesti? Asta se intampla deja . Noi, astia de nu primim bani degeaba, suntem doar invidiosi .

  13. #13
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    La asa conducatori, asa popor! Poate ca ne meritam soarta, cine stie?

  14. #14
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Mergea prost la acea vreme?

  15. #15
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Treaba merge prost pentru ca Romania e condusa de prosti si hoti.
    In timp s-au creat niste hoarde de asa-zisi politicieni, in fapt niste idioti penali in mare majoritate, care au acaparat puterea si folosesc banul public in interes personal.
    De aia se fac legi proaste, de aia nu se respecta legea, de aia fiecare e pe cont propriu si trebuie sa se descurce precum in salbaticie.

    E extrem de simplu sa devenim normali si sa incepem sa o ducem mai bine. Romania avea un potential enorm si chiar daca a fost spoliata cu cruzime tot ar mai putea reveni daca printr-un miracol ar veni niste oameni normali la conducerea ei.

    Primul pas spre mai bine se va face cand lumea va incepe sa protesteze la abuzuri si hotii, fortandu-i astfel pe cei din conducere sa se comporte decent. Cat timp romanii vor sta pasivi si se vor plange pe la colturi nu exista sansa de mai bine. Daca nu exista reactie la abuzuri nu poti spera sa se indrepte ceva.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  16. #16
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Eu deja am renuntat sa ma mai lupt cu prostii si prostia din tara asta si am invatat sa-i accept asa cum sunt. Mai bine sunt nepasator, detasat si nu mai pun la suflet magariile si zoaiele zilnice, pt. ca oricum n-o sa se schimbe nimic.
    Prefer sa-mi incarc viata cu energii pozitive, cu amintirile vietii de altadata, cum spuneai si tu de amintirile de la Malaiesti sau focul de tabara sau jocurile copilariei cand nu stiam de griji si nu ne intina nimeni sufletul cu venin politicianist.
    O viata avem, sa o traim cum stim mai bine, cu deminitate si onoare, sa facem cat de bine putem celor din jur si numai asa vom avea satisfactia la apusul vietii ca n-am trait degeaba pe acest pamant.

  17. #17
    jiulist
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Petrosani
    Posts
    7,622
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ducus View Post
    Eu deja am renuntat sa ma mai lupt cu prostii si prostia din tara asta si am invatat sa-i accept asa cum sunt. Mai bine sunt nepasator, detasat si nu mai pun la suflet magariile si zoaiele zilnice, pt. ca oricum n-o sa se schimbe nimic.
    Prefer sa-mi incarc viata cu energii pozitive, cu amintirile vietii de altadata, cum spuneai si tu de amintirile de la Malaiesti sau focul de tabara sau jocurile copilariei cand nu stiam de griji si nu ne intina nimeni sufletul cu venin politicianist.
    O viata avem, sa o traim cum stim mai bine, cu deminitate si onoare, sa facem cat de bine putem celor din jur si numai asa vom avea satisfactia la apusul vietii ca n-am trait degeaba pe acest pamant.
    tu nu erai prin state?
    si aia sunt condusi de prosti?vezi ca superi pe un sustinator de-al lor!

  18. 30th November 2012, 20:25

  19. #18
    superlative Shinnok's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Concealed
    Posts
    42,500
    Reputatie
    1
    asa zic dinamovistii, ca sunt in state

    lexus crezi ca era?
    [COLOR="Red"][SIZE="3"][FONT="Century Gothic"]your system is running low on resources[/FONT][/SIZE][/COLOR]

  20. #19
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    In timp ce stateam mai ieri in spital, imi cazu fisa vazand ca ne tot pun pe fiecare sa ne cumparam medicamentele de la farmacie: la ce dracului mai platim CAS-ul? Adica platesc ca sa ce, s amai pui sa-mi cumpar tot eu din alti bani medicamentele pe care tu ca spital ar trebui sa le ai si sa le distribui pacientilor in functie de fisa medicala?
    Si alta chestie: cum se face ca pentru ingrijirea unui batran in Spania sau Italia castigi cel putin 500 de euro, iar in Romania un inginer nu ajunge la leafa asta decat dupa 25 de ani de munca (cel putin)? Unde mai e echitatea, unde mai e recunoasterea valorilor?
    Da pe goarna si iesi pe plus folosind codul Z2G79TTW

  21. #20
    jiulist
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Petrosani
    Posts
    7,622
    Reputatie
    1
    bai ducus eu nu am nimic cu tine,insa dai niste exemple de ne lasi cu gura cascata!

  22. #21
    Banned
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    2,943
    Reputatie
    0
    Muncesti,ai....nu muncesti,nu ai....si stai si te plangi...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •