View Poll Results: Cum caracterizati prestatia gimnastilor romani la Tokyo?

Voters
50. You may not vote on this poll
  • Foarte buna

    0 0%
  • Buna

    4 8.00%
  • Satisfacatoare

    9 18.00%
  • Slaba

    22 44.00%
  • Foarte slaba (dezamagitor)

    15 30.00%
Page 1 of 11 123 ... LastLast
Results 1 to 21 of 213

Thread: Mondiale 2011 - Concluzii

  1. #1
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0

    Mondiale 2011 - Concluzii

    MONDIALE 2011 - CONCLUZII FINALE

    Am scris o pagina importanta in istoria gimnasticii romanesti....chiar daca nimeni nu si-a dorit acest lucru!


    ECHIPE:

    - fete: locul 4
    - baieti: locul 8

    INDIVIDUAL
    - Ana Porgras: locul 6;
    - Raluca Haidu: locul 18
    - Flavius Koczi: locul 12;

    APARATE:
    - Amelia Racea: locul 5 la barna;
    - Marius Berbecar: locul 6 la paralele;
    - Flavius Koczi: locul 6 la sol
    - Catalina Ponor: locul 7 la barna;
    - Diana Chelaru: locul 8 la sol;

    ACCIDENTARI: Diana Bulimar, Marian Dragulescu, Cristian Bataga

    Ce pareri aveti la finalul acestui Mondial? Ce se mai poate face in urmatoarele 8-9 luni?

    [Atentie la limbaj! Nu vor fi permise jignirile sau acuzatiile nefondate. Nu uitati ca vorbim de gimnastica!]
    Last edited by mikeyy; 16th October 2011 at 14:52.
    www.fangymnastics.com

  2. #2
    in love :) ice_girl's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    near the mountains
    Posts
    9,434
    Reputatie
    1
    Pt mine acest CM a fost unul trist. pt prima data dupa multi ani Romania nu a castigat nici o medalie. Probabil se vor gasi destule, cauze, explicatii, motive chiar si vinovati pt acest lucru dar nu cred ca este momentul pt vinovati si explicatii din contra cred ca tb cautate solutii si luate masuri pt ca acest lucru sa nu se mai repete ( Londra e la doar 10 luni distanta) iar un exemplu demn de urmat si de aplicat cred ca ar China, Rusia si SUA, cele trei natiuni care au dominat aceste CM. De la China putem lua ac exemplu puterea de munca, rigurozitatea si spiritul de sacrificiu, de la SUA increderea in fortele proprii dar si in victorie, mentalitatea de invingator si spiritul de echipa iar de la Rusia determinarea si dorinta de a continua si de a fi mai bun. In rest talent, ambitie si vointa au si ai nostrii cu carul!
    Referitor la finalele de astazi mi s-a parut ca Diana si Catalina au scazut mult la dificultate fata de Onesti; Amelia fara ezitari cred ca lua bronzul iar Marius s-a prezentat onorabil, a fost extraordinar ca dupa 10 ani am avut din nou un reprezentant in finala de la paralele ( mi-a fost dor sa revad elementul executat de Marius Urzica dar si in rest a avut un exercitiu cu elemente dificile, cred ca reprezinta o optiune serioasa pt medalii la Londra dar si la CE)
    Si mi-a parut tare rau pt Epke dar si pt Uchimura pe care l-as fi vazut pe primul loc la bara, desemenea si Lui Su a avut un exercitiu superb la sol, pe ea as fi vazut-o pe primul loc si nu pe Afanasieva.
    Inchei prin a spune ca chiar daca nu au castigat nici o medalie, pt mine feltele si baietii nostri vor ramane mereu niste campioni si ii voi sustine in continuare orice s-ar intampla! HAI ROMANIA PT LONDRA 2012!!!
    "Că ai căzut nu are importanță deoarece numai modul în care te ridici contează" Nelson Mandela

    "Figure skating needs to be aesthetic" Stephane Lambiel
    Echipa de Gimnastică a României-Simply the best

  3. #3
    sport legend
    Join Date
    May 2010
    Posts
    1,085
    Reputatie
    1
    M-a intristat finala pe echipe foarte tare, dar finalele individuale m-au lecuit.

    Cele trei echipe medaliate si-au impartit si medaliile individuale, intr-un mod corect. Komova, Maroney, Lu si Afanasyeva sunt campioane fara probleme. Apoi, Wieber, campioana fara ratare, cum s-a mai zis, ci cu o greseala. Greseli a avut si Komova. Intervine si politica, dar tabloul medaliatelor este unul acceptabil in final.

    Echipa noastra s-a dat jos de pe podium. Si ce a urmat a fost confirmarea faptului ca nu sunt acum mai bune decat Rusia, China, SUA. Ana Porgras sub 58p la AA, fara finaliste la sarituri si paralele, fara pretentii la sol. Asta a fost, nu cred ca ne-a sabotat nimeni.

    Mai e timp si mai e un campionat european, in care ne putem redresa imaginea. Si cel mai important: avem mai mult variante pentru formarea echipei olimpice.

    Mult curaj fetelor!

  4. #4
    sport legend
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    1,369
    Reputatie
    1
    Pt concluzii (daca se face topic separat, v-as ruga sa deplasati mesajul):
    Sunt teribil de trista la sfaristul acestui CM. Of, si cat l-am asteptat si cu cate sperante!
    Cred ca gimnastica romaneasca traverseaza cea mai profunda criza din istoria ei si abia acum se va vedea mobilizarea la nivel de federatie pentru ameliorarea problemelor la paralele, acum se va vedea forta interioara a gimnastelor si a antrenorilor, curajul de a merge mai departe, puterea de a munci mai mult. Am avut si ghinion, nu pot sa pun totul pe baza lipsurilor la D si E, sa recunoastem si sa nu innegrim situatia mai mult decat e cazul. Dar esecul e esec.
    E foarte greu sa te mai ridici dupa atatea dezamagiri. Mie mi-ar fi foarte greu, asa ca daca fetele noastre nu vor putea, nu am ce sa le reprosez.
    In schimb, ca suporter eu le voi sustine intotdeauna. M-am sculat la 5 la 6 si la 7 dimineata, eu care urasc sa me trezesc devreme. Si voi continua sa ma scol devreme si sa ma culc tarziu daca va fi cazul. Am fost la Berlin si voi merge la Bruxelles. O sa fiu acolo sa strig Hai Romania!

    Nu-mi ramane decat sa sper:
    Ca aceste greseli nu le vor demobiliza peste masura si nu vor decima echipa, ca fetele si antrenorii nu vor incepe sa dea vina unii pe altii. (se pare ca unii au inceput deja sa se acuze. Asta mi se pare foarte periculos pentru viitorul si unitatea echipei). As vrea ca echipa (antrenori si gimnaste) sa isi asume greslile de la acest CM. Numai asa pot incerca sa se reconstruiasca.
    Ca nu se vor lasa impresionate, lovite si demoralizate de atacurile din presa. (stiu ca presa romaneasca e agresiva rau, dar va asigur ca si altii se comporta la fel atunci cand asteptarile sunt mari). Cu siguranta ca echipa va fi criticata si e normal, dar sper ca va depasi momentul. Acelasi lucru si pentru BB. E greu sa treci de la magician la "a dat faliment". (eu in locul lor nu as mai da niciodata declaratii acelor ziare si posturi care se intrec in denigrari si atacuri le persoana).
    Ca nimeni nu se va retrage. Nu stiu de ce, dar acum asta e teama mea cea mai mare. Sunt de acord cu ce spunea Mihai ca aceaste fete muncesc enorm, sunt constiente ca muncesc pana la epuizare si totusi nu au rezultate. E teribil de descurajant. As vrea ca toata lumea sa o ia ca exemplu pe Sandra care in 2010 la CM era total daramata de rezultatul din finala de la sol si a revenit cu brio la europene.
    Ca Romania va invata sa piarda si sa se ridice dupa ce a pierdut. Aici se va vedea un adevarat campion. Ma gandesc la echipa Chinei care ani de-a randul era a 4-a si a continuat sa se bata, generatie dupa generatie si iata ca acum incepe sa fie consistenta, solida si sa vrea locul 1. Ma gandesc la Rusia care a avut doua cicluri olimpice in regres si iata ca acum se mobilizeaza si se bate iarasi pentru locul 1. As vrea ca si Romania sa continue sa lupte.
    Ca domnul Belu si doamna Bitang vor ramane in continuare altaturi de echipa si sa nu le fie rusine de acest rezultat. Avem mare nevoie de dansii (nu de psihologi, sa fim seriosi), de lucidiatea si de perfectionismul lor. Sper mai ales ca domana Bitang nu va face o drama din prestatia Catalinei din finala. E greu de incasat, mai ales ca pare sa se repete istoria din 2007.
    Ca vom face fata noului cod. Nu pot sa accept faptul ca SUA, China si Rusia reusesc sa se adapteze codului si noi nu. Unele din dificultatile care azi fac regula in gimnastica sunt inventate de romance. Cu ambitie si munca se poate aduce regularitate si dificultate. E clar ca asta presupune sa iti impingi corpul la sacrificii enorme, dar asta e pretul pentru un aur olimpic si mondial. Iar argumentul cum ca SUA are 2500 de cluburi suna mai mult a scuza. Si in 2004 tot 2500 aveau. Nu zic ca nu conteaza, dar sa nu acordam o importanta prea mare acestui aspect. Si China avea mii de gimnaste "de rupt" de ani intregi si cu toate astea nu a dominat absolut. Mai conteaza si pregatirea, ambitia, talentul. Si noi am excelat la partea asta.
    Ca Romania va reinvata sa castige, sa intre pe teren cu tupeu, sa fie agresiva.
    Last edited by lalalilu; 16th October 2011 at 13:54.

  5. #5
    sport legend
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    679
    Reputatie
    1
    Un CM fara medalie pt Romania, dupa 37 de ani. Dureros, trist, previzibil. Gimnastica urmeaza linia descendenta a sportului romanesc in special si a societatii romane in general. Sunt multe pb in gimnastica: lipsa banilor, a infrastructurii, baza mica de selectie etc etc, au fost enumerare de fiecare data de toata lumea, si cu toata acestea daca iti doresti mult ceva il poti obtine in ciuda tuturor piedicilor. Lipsurile materiale nu justifica si lipsa interesului, lipsa ambitiei, a spiritului combativ, a visului de a fi cel ma bun.
    As dori ca gimnastii sa inteleaga ca nu concureaza pt forumisti, pt jurnalistii agramati, pt Romania incapabila sa ii stimuleze si sa le creeze mediul propice pt a se dezvolta, ci concureaza pt EI INSISI. Visul de a fi cel mai bun dintre cei mai buni in gimnastica, e a lor. A lor au fost si anii de sacrificii departe de familii, antrenamentele dure, accidentarile, durerile, palmele rupte, si pt toate acestea nu ar tb nici o clipa sa se dea batuti, sa renunte usor la lupta, sa se impiedice de nimicuri. Daca ai un vis tb sa faci orice pt a-l implini, dar se poate ca visul lor sa fie altul, fara nici o legatura cu gimnastica. Ma intreb ce isi doreste Amelia Racea, pt ca nu vad nici un pic de incrancenare la aceasta sportiva. Ce isi doreste oare o gimnasta care afirma ca " bine ca nu am cazut de pe aparat", " concursul e concurs"? Parca am fi la fotbal, numai acolo lipsa ambitiei si a performantei se traducea prin expresii de genul " balonul e rotund", " adversarii si-au dorit mai mult victoria".

  6. #6
    sport legend 21mai's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    4,083
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by cristina561 View Post
    Un CM fara medalie pt Romania, dupa 37 de ani. Dureros, trist, previzibil. Gimnastica urmeaza linia descendenta a sportului romanesc in special si a societatii romane in general. Sunt multe pb in gimnastica: lipsa banilor, a infrastructurii, baza mica de selectie etc etc, au fost enumerare de fiecare data de toata lumea, si cu toata acestea daca iti doresti mult ceva il poti obtine in ciuda tuturor piedicilor. Lipsurile materiale nu justifica si lipsa interesului, lipsa ambitiei, a spiritului combativ, a visului de a fi cel ma bun.
    As dori ca gimnastii sa inteleaga ca nu concureaza pt forumisti, pt jurnalistii agramati, pt Romania incapabila sa ii stimuleze si sa le creeze mediul propice pt a se dezvolta, ci concureaza pt EI INSISI. Visul de a fi cel mai bun dintre cei mai buni in gimnastica, e a lor. A lor au fost si anii de sacrificii departe de familii, antrenamentele dure, accidentarile, durerile, palmele rupte, si pt toate acestea nu ar tb nici o clipa sa se dea batuti, sa renunte usor la lupta, sa se impiedice de nimicuri. Daca ai un vis tb sa faci orice pt a-l implini, dar se poate ca visul lor sa fie altul, fara nici o legatura cu gimnastica. Ma intreb ce isi doreste Amelia Racea, pt ca nu vad nici un pic de incrancenare la aceasta sportiva. Ce isi doreste oare o gimnasta care afirma ca " bine ca nu am cazut de pe aparat", " concursul e concurs"? Parca am fi la fotbal, numai acolo lipsa ambitiei si a performantei se traducea prin expresii de genul " balonul e rotund", " adversarii si-au dorit mai mult victoria".
    Cristina nu as judeca-o asa dur pe Amelia, poate ca asa e felul ei linistita si nu se poate exterioriza; nici la chinezoiace nu vezi mereu incrancenarea si totusi si-au facut exercitiile foarte bine;ambitia de a lupta, cum bine zicea cinva aici, este data si de cumulul de succese/ esecuri; cand o tii tot intr-un esesc sau accidentare, e normal sa fii demoralizat si sa nu mai stii ce iti doresti...pe de alta parte la ana succesul nu a facut-o mai puternica...este o generatie de fete talentate dar foarte dificil de lucrat cu ele; cre ca belu si bitang resitm cel mai bien acest lucru, ei erau invatati cu tipul acela de personalitate pe care nici esecul, nici succesul nu il demoralizau si luptau pentru medalii indiferent de precedent, de trecut...

    de diana bulimar sa nu se ia nimenipe fata asta o iubesc si chiar daca acum nu a avut sansa sa isi demonstreze valoarea, este una din sperantele mele pentru medalie la londra 2012
    Exista unii oameni care reusesc sa aibe succes chiar si atunci cand nimeni nu crede in ei, dar niciodata
    nu va avea succes unul care nici el nu crede in el insusi.

  7. #7
    senior sandagym's Avatar
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Ineu, Arad
    Posts
    227
    Reputatie
    1
    Concluziile mele: a fost un Campionat Mondial foarte frumos, insa foarte trist pentru noi, din pacate. Sper sa ma intelegeti, insa mi-e greu sa imi pastrez atitudinea optimista dupa incheierea finalelor...fara nicio medalie! Cel mai rau imi pare de Catalina, care chiar merita un loc pe podium dupa toate eforturile pe care le-a depus pentru a reveni in forta. Tot respectul pentru ceea ce a reusit ea si mult succes pe mai departe!
    In alta ordine de idei, eu nu cred ca arbitrajul a fost de vina pentru insuccesele noastre. Cand esti cel mai bun, cand esti impecabil, arbitrii nu au ce sa iti faca. Daca esti printre cei buni sau daca esti vulnerabil, atunci suporti consecintele. Nu cred ca medaliile s-au acordat pe criterii politice sau mai stiu eu cum. Nu! Eu zic ca totul a fost, in linii mari, foarte corect. Sigur, subiectivismul intervine mereu, asta asa, ca sa nu uitam ca arbitrii sunt si ei oameni, nu roboti. Daca vrem 100% corectitudine, atunci ar trebui sa lasam masinariile sa calculeze D-uri si E-uri. Chiar si asa nu cred ca ar fi toata lumea multumita, pentru ca sunt preferinte si preferinte.
    Spre exemplu, parerea mea este ca finala la sol a fost cea mai frumoasa. Respect opiniile tuturor, insa, pentru mine, Sui Lu nu putea fi campioana mondiala la sol, un aparat prin excelenta artistic. Ca acrobata e OK, insa dansul si coregrafia pe melodia aia superba sunt din alt film. Miscarile alea s-ar potrivi si fara sonor, oricum nu transmit nimic. Valabil si pentru Mitchell. Pentru mine, o campioana la sol trebuie sa transmita ceva, in acord cu melodia aleasa, sa emotioneze, sa fie expresiva. Sui nu are nimic cu toate astea. Munca ei s-a vazut la liniile acrobatice, care au fost impecabile. Pentru acestea a meritat argintul.
    Afanasyeva a luat medalia de aur pe buna dreptate, pentru o bijuterie de sol. Scoala ruseasca de coregrafie si-a pus amprenta asupra exercitiului ei. Bravo, Ksenia! M-am bucurat si sa vad ca titlul a mers la o gimnasta care a prezentat un sol in stil european:
    cu dublu intins si dublu echer, nu cu apeluri si salturi grupate, ca la americance; cu 1080-ul amplu, intors frumos, in pozitie verticala, nu aterizat ghemuit, ca la chinezoaice; cu dificultate "umana", nu astronomica. Asa cred ca pot si fetele noastre. De fapt, nu cred, sunt convinsa!
    O felicit in mod deosebit pe Diana Chelaru, ne-a demonstrat tuturor ca este o gimnasta deosebita!
    Sper doar ca fetele noastre sa constientizeze ca trebuie sa ia lucrurile foarte in serios si sa munceasca mult, enorm. Le va fi greu, desigur, insa nimic nu e imposibil cand iti doresti ceva din tot sufletul. Mult succes, sanatate si putere de munca!
    [FONT="Comic Sans MS"][COLOR="DarkOrchid"][/COLOR][/FONT]"Daca iti doresti ceva cu adevarat, tot Universul va conspira pentru a-ti indeplini dorinta."(Paulo Coelho, "ALCHIMISTUL")[FONT="Comic Sans MS"][/FONT]

  8. #8
    sport legend
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    1,369
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by cristina561 View Post
    Un CM fara medalie pt Romania, dupa 37 de ani. Dureros, trist, previzibil.
    Tocmai ca nu a fost previzil. De-asta e atat de greu de incasat. Cine se astepta ca Ana sa nu se califice in finala de la barna, cine se astepta ca Ponor sa nu urce pe podium? La cum au aratat nationalele noastre, ne-am fi asteptat sa ne batem pt aur, nu pt locul 3.

  9. #9
    sport legend 21mai's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    4,083
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by lalalilu View Post
    Tocmai ca nu a fost previzil. De-asta e atat de greu de incasat. Cine se astepta ca Ana sa nu se califice in finala de la barna, cine se astepta ca Ponor sa nu urce pe podium? La cum au aratat nationalele noastre, ne-am fi asteptat sa ne batem pt aur, nu pt locul 3.
    la nationale notele au fost mult umflate, altfel e inexplicabil ca in 2 luni sa decazi atat de mult...mai ales ca echipa
    Exista unii oameni care reusesc sa aibe succes chiar si atunci cand nimeni nu crede in ei, dar niciodata
    nu va avea succes unul care nici el nu crede in el insusi.

  10. #10
    sport legend
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    1,369
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by 21mai View Post
    la nationale notele au fost mult umflate, altfel e inexplicabil ca in 2 luni sa decazi atat de mult...mai ales ca echipa
    nu e vorba de note ci de impresia generala pe care au lasat-o: hotarare, dificultate, eleganta, soluri noi. Cata cu o evolutie de ne-a lasat pe toti masca, nebunia ei. despre asta e vorba

  11. #11
    Moderator
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Cluj
    Posts
    11,730
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by 21mai View Post
    la nationale notele au fost mult umflate, altfel e inexplicabil ca in 2 luni sa decazi atat de mult...mai ales ca echipa
    N-au treaba notele, stie toata lumea ca notele de la nationalele oricarei tari nu sunt reprezentative la un CM.
    Despre executii e vorba.

    Intr-adevar, nu a fost previzibil ce s-a intamplat aici. E mare pacat ca fetele arata bine acasa, in antrenamente, in concursuri mici, dar apoi ceva se intampla tocmai la concursul mare. Mai ales pentru cele care au avut un parcurs normal de pregatire, fara incidente deosebite, inceput in vara anului trecut. Inseamna ca nu e suficient....pietrele de temelie in gimnastica: numar de repetari si ambitie.
    [COLOR="DimGray"]~ [B]STELA NISTOR[/B] ~~~ [B]ALIN JIVAN[/B] ~[/COLOR]
    [B][COLOR="Red"]Game.[/COLOR][COLOR="Yellow"]Set.[/COLOR][COLOR="Blue"]Match.[/COLOR][/B] [COLOR="DimGray"]ANDREI PAVEL
    Steaua [SIZE="3"]noastra[/SIZE], nu a [SIZE="1"]voastra[/SIZE]! [/COLOR][url]http://www.youtube.com/watch?v=2TiUirrZ4nY#t=2m29s[/url]

  12. #12
    sport legend cristina.t's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    751
    Reputatie
    1
    Salut tuturor,

    Va inteleg pe deplin dezamagirea pe care o simtiti acum la final de competitie, dar sa nu uitam ca acest rezultat a fost oarecum previzibil tinand cont de de ceea ce s-a intamplat in calificari.
    Cred ca sunteti cu totii de acord ca un concurs de calificari este extrem de important si ca trebuie sa i se acorde o atentie maxima daca doresti sa participi la cat mai multe finale sa ai cat mai multe sanse pentru o medalie.
    Nu poti pune presiune pe 1-2 gimnaste care s-au calificat sa se faca luntre si punte sa obtina o medalie pentru a scoate basma curata o federatie sau salva o reputatie obtinuta cu multi ani de munca si seriozitate.
    Asa cum am spus si ieri si ma repet atata timp cat generatia tanara nu-si doreste cu adevarat un titlu, o medalie, nu poti avea rezultate oricati antrenori “minune” ai aduce la lot, fie el si la paralele.
    Nu are arost sa se caute vinovati sau tapi ispasitori.
    Totul depinde de fete, de cat de mult isi doresc ele cu adevarat sa straluceasca. Daca vor cu adevarat sunt convinsa ca la anul chiar si cu handicapul de la paralele vor putea lua medalie, chiar pe cea de aur.
    Ele sunt singurele care trebuie sa analizeze cu luciditate ce a fost bine si ce nu a fost bine si sa se decida daca vor cu adevarat sau nu sa fie campioane.
    Le urez multa sanatate, sa treaca repede de socul acestor campionate si sa nu uite ca un rezultat mai putin valoros nu inseamna ca sunt mai putin apreciate sau iubite.

    Romanilor de acasa le doresc sa fie mai putin fatalisti si sa fie mai optimisti, va rasari soarele si pentru noi.

    Cat despre presa romaneasca cu riscul de a ma repeta este o adevarata colectie de gunoaie. Jurnalistii nostrii, in marea lor majoritate, nu fac altceva decat sa promoveze mizeria si limbajul vulgar.

    Va multumesc pentru comentarii, linkuri si sa nu uitati ca va citesc zi de zi chiar daca nu postez vreun comentariu sau nu apar online. Imi place as cum sunteti cu bune si rele, cu bucurii si suparari.

  13. #13
    sport legend LuisaGym's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    3,273
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Cata_RB View Post
    Intr-adevar, nu a fost previzibil ce s-a intamplat aici.
    Va rog sa ma scuzati ca vin ca Gica Contra acum dar eu nu vad unde e surpriza. Locul 4 cu echipa e ceea ce multa lume a asteptat si a prevazut.
    La sol, sarituri si paralele nu aveam nici o sansa de medalie din doua motive:
    1) absenta exercitiilor de valoare la aceste aparate 2) locul nefavorabil din calificari.

    La barna din pacate favorita nu s-a calificat iar de la Catalina nu putem emite pretentii. Probabil daca se antrena mai mult si ar fi luat o medalie la Europene sau o cupa mondiala alta ar fi fost treaba. Practic am avut 2 sanse la medalii (Ponor si Porgars) si nu e realist sa ne asteptam ca cele 2 sanse sa se realizeze in 2 medalii.

    Eu am doua dezamagiri la acest CM: 1) faptul ca nu a incercat nimeni sa se califice la sarituri 2) faptul ca Ana Porgras nu a venit cu o saritura mai dificila.

    EDIT: Astept cu mare drag CE din 2012 unde echipa Romaniei va lua aurul pe echipe in fata unui mare grup de suporteri.

    Intrebare: oare cum de fetele noastre au avut un loc atat de prost in calificari iar baietii unul asa de bun?
    Last edited by LuisaGym; 16th October 2011 at 15:20.

  14. #14
    Moderator
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Cluj
    Posts
    11,730
    Reputatie
    1
    Eu nu ma refer neaparat la medalii sau calificari in finale. La sol, cel putin, se stia ca va fi o concurenta teribila si a contat ca fetele au concurat in prima zi de calificari.

    Locul 4 nu era cel la care ma asteptam eu. Eram destul de sigura ca vor merge fara ratare la echipe sau cu maxim una, un accident. Desi se stie bine ca sunt probleme la paralele, nu ma asteptam deloc sa iasa asa...deci nu ma asteptam la locul 4. Asta prin prisma impresiei pe care mi-am facut-o la nationale.

    Quote Originally Posted by LuisaGym View Post
    Intrebare: oare cum de fetele noastre au avut un loc atat de prost in calificari iar baietii unul asa de bun?
    Te referi la rezultat sau la ordinea de concurs?
    Last edited by Cata_RB; 16th October 2011 at 15:26.
    [COLOR="DimGray"]~ [B]STELA NISTOR[/B] ~~~ [B]ALIN JIVAN[/B] ~[/COLOR]
    [B][COLOR="Red"]Game.[/COLOR][COLOR="Yellow"]Set.[/COLOR][COLOR="Blue"]Match.[/COLOR][/B] [COLOR="DimGray"]ANDREI PAVEL
    Steaua [SIZE="3"]noastra[/SIZE], nu a [SIZE="1"]voastra[/SIZE]! [/COLOR][url]http://www.youtube.com/watch?v=2TiUirrZ4nY#t=2m29s[/url]

  15. #15
    sport legend
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    679
    Reputatie
    1
    vad ca "previzibil", cuvantul pe care l-am folosit pt a descrie performantele gimnastelor romanace, a creat multe discutii. am folosit acest cuvant, pt ca m-am gandit ca intr-o tara care se prabuseste, gimnastica nu putea sa faca nota discordanta. nu am luat in calcul evolutiile din concursurile anterioare, ci starea generala a natiunii.

  16. #16
    sport legend
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    1,369
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by LuisaGym View Post
    Va rog sa ma scuzati ca vin ca Gica Contra acum dar eu nu vad unde e surpriza. Locul 4 cu echipa e ceea ce multa lume a asteptat si a prevazut.
    La sol, sarituri si paralele nu aveam nici o sansa de medalie din doua motive:
    1) absenta exercitiilor de valoare la aceste aparate 2) locul nefavorabil din calificari.

    La barna din pacate favorita nu s-a calificat iar de la Catalina nu putem emite pretentii. Probabil daca se antrena mai mult si ar fi luat o medalie la Europene sau o cupa mondiala alta ar fi fost treaba. Practic am avut 2 sanse la medalii (Ponor si Porgars) si nu e realist sa ne asteptam ca cele 2 sanse sa se realizeze in 2 medalii.
    Inainte de a pleca spre Japonia rezultatele pareau mult mai promitatoare. De-abia dupa calificari, locul 4 la echipe a parut previzibil
    Cat despre finalele pe aparate, voturile care s-au obtinut la poll-ul deschis pe tread-ul respectiv arata ca nu se astepta nimeni ca sa plecam fara medalie de la acest CM.
    Ba chiar erau sperante si la sol. Acum dupa ce s-a terminat si am vazut fiecare evolutie in parte si nivelul ridicat al finalei, e simplu de spus ca nu aveam nicio sansa. Dar cu ceva sansa si mergand pe principiul "concursul e concurs" Diana B cu un dublu intins, cu diagonalele fixate si cu artistica impecabila avea sansa ei. Si multi au crezut in acea sansa. De aceea eu zic ca lipsa medaliilor nu a fost imaginabila de nimeni.

    Quote Originally Posted by cristina561 View Post
    vad ca "previzibil", cuvantul pe care l-am folosit pt a descrie performantele gimnastelor romanace, a creat multe discutii. am folosit acest cuvant, pt ca m-am gandit ca intr-o tara care se prabuseste, gimnastica nu putea sa faca nota discordanta. nu am luat in calcul evolutiile din concursurile anterioare, ci starea generala a natiunii.
    Starea generala a natiunii e proasta din 1990. A propos de asta, si atunci gimnastica noastra intrase in criza.

  17. #17
    sport legend degetica's Avatar
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    1,345
    Reputatie
    1
    din 1940 s-ar putea zice

    o sa vin si eu cu concluziile mai incolo.

  18. #18
    sport legend
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    679
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by lalalilu View Post
    Inainte de a pleca spre Japonia rezultatele pareau mult mai promitatoare. De-abia dupa calificari, locul 4 la echipe a parut previzibil
    Cat despre finalele pe aparate, voturile care s-au obtinut la poll-ul deschis pe tread-ul respectiv arata ca nu se astepta nimeni ca sa plecam fara medalie de la acest CM.
    Ba chiar erau sperante si la sol. Acum dupa ce s-a terminat si am vazut fiecare evolutie in parte si nivelul ridicat al finalei, e simplu de spus ca nu aveam nicio sansa. Dar cu ceva sansa si mergand pe principiul "concursul e concurs" Diana B cu un dublu intins, cu diagonalele fixate si cu artistica impecabila avea sansa ei. Si multi au crezut in acea sansa. De aceea eu zic ca lipsa medaliilor nu a fost imaginabila de nimeni.


    Starea generala a natiunii e proasta din 1990.
    si s-a adancit in fiecare an. acum eu simt ca lucrurile stau mai prost ca niciodata.

  19. #19
    sport legend
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    569
    Reputatie
    1
    Eu mi-am dorit un singur lucru de la mondialele astea: sa scapam de eticheta de liga a IIa. Sa ne batem de la egal la egal, indiferent daca in final veneam pe locul 2 sau pe 3 sau pe 4. Nu s-a intamplat. Si mi-am mai dorit sa le vad pe fete ca isi doresc victoria, ca se bat pentru fiecare zecime de punct. Nici asta nu am realizat. Au fost si lucruri frumoase: revenirea Catalinei (pentru mine ramane aceeasi sportiva extraordinara, indiferent de ce a fost azi), felul in care s-a mobilizat Diana C...
    Sper ca aceasta competitie sa fie un dus rece si un moment de referinta pentru gimnastica romaneasca. Sa ne amintim mereu de ceea ce a fost in Japonia, sa fie considerat un accident, acel accident care ne-a adus la realitate.
    Le doresc fetelor sa fie sanatoase si sa constientizeze ca primul pas spre a obtine ceva este sa iti doresti din toata inima acel ceva.

  20. #20
    sport legend
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    679
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by lalalilu View Post
    Inainte de a pleca spre Japonia rezultatele pareau mult mai promitatoare. De-abia dupa calificari, locul 4 la echipe a parut previzibil
    Cat despre finalele pe aparate, voturile care s-au obtinut la poll-ul deschis pe tread-ul respectiv arata ca nu se astepta nimeni ca sa plecam fara medalie de la acest CM.
    Ba chiar erau sperante si la sol. Acum dupa ce s-a terminat si am vazut fiecare evolutie in parte si nivelul ridicat al finalei, e simplu de spus ca nu aveam nicio sansa. Dar cu ceva sansa si mergand pe principiul "concursul e concurs" Diana B cu un dublu intins, cu diagonalele fixate si cu artistica impecabila avea sansa ei. Si multi au crezut in acea sansa. De aceea eu zic ca lipsa medaliilor nu a fost imaginabila de nimeni.


    Starea generala a natiunii e proasta din 1990. A propos de asta, si atunci gimnastica noastra intrase in criza.
    care criza? Criza de la CM 1991 cand am obtinut bronz cu echipa, bronz la AA, aur la sarituri si sol, bronz la barna??

  21. #21
    sport legend
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    1,369
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by cristina561 View Post
    care criza? Criza de la CM 1991 cand am obtinut bronz cu echipa, bronz la AA, aur la sarituri si sol, bronz la barna??
    nu, criza din 1990 cand se desfiintase lotul si Adrian Goreac, coordonatorul care adusese atatea medalii Romaniei plecase.
    Acum ca stim ce a urmat putem sa banalizam situatia de atunci sa ii dam putina importanta, dar am fost la limita de a mai continua gimnastica
    Quote Originally Posted by cristina561 View Post
    si s-a adancit in fiecare an. acum eu simt ca lucrurile stau mai prost ca niciodata.
    Asta ar insemna, dupa logica ta, ca gimnastica a mers din ce in ce mai prost din 1990 incoace
    Last edited by lalalilu; 16th October 2011 at 15:56.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •