View Poll Results: Cum caracterizati prestatia gimnastilor romani la Tokyo?

Voters
50. You may not vote on this poll
  • Foarte buna

    0 0%
  • Buna

    4 8.00%
  • Satisfacatoare

    9 18.00%
  • Slaba

    22 44.00%
  • Foarte slaba (dezamagitor)

    15 30.00%
Page 6 of 11 FirstFirst ... 45678 ... LastLast
Results 106 to 126 of 213

Thread: Mondiale 2011 - Concluzii

  1. #106
    sport legend
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    679
    Reputatie
    1
    comentariile de pe forum au fost si sunt pertinente. pacat ca nu tine nimeni cont de ele.

  2. #107
    sport legend 21mai's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    4,083
    Reputatie
    1
    http://www.evz.ro/detalii/stiri/tope...-0-949980.html , bine ca am gasit de ce sa ne luam, mai bine ne-am uita la aspectele pozitive, la faptul ca a comentat pentru ca nimeni nu a dorit acest lucru, la realismul declaratiei....
    Exista unii oameni care reusesc sa aibe succes chiar si atunci cand nimeni nu crede in ei, dar niciodata
    nu va avea succes unul care nici el nu crede in el insusi.

  3. #108
    Moderator
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Cluj
    Posts
    11,730
    Reputatie
    1
    Eu nu o vad pe Dana Andrei intre fetele de care vorbeste Bitang, pentru ca nu am observat prea mult progres la ea. Tinuta frumoasa a avut inca din 2009, cand am aflat de ea, dar a crescut destul de putin de cand au revenit B&B la lot. Din cauza asta am dubii ca daca nu a reusit sa progreseze mult la dificultate intr-un an si jumatate o va face in 8 luni. M-as bucura insa ca ea de fapt sa aiba elemente in pregatire si concurenta sa ii impulsioneze progresul

    Pentru Diana Chelaru aceste mondiale nu cred ca au fost hotaratoare, nu aveau de ce. Situatia ei e speciala. Din contra, acest concurs e o bila alba in favoarea ei, pentru cum a revenit si cu cata constanta. Diana pe care am vazut-o eu dupa finala la sol si nu numai era o Diana suparata ca nu i-a iesit mai mult, suparata ca nu a avut cand sa pregateasca mai mult. Ramane o gimnasta muncitoare si un stalp pentru echipa si aceste calitati sper ca vor fi apreciate si chiar date exemplu altora.

    Ii multumesc dnei Bitang pentru comentariul despre acel cloche. Daca pana si ea spune ca a fost dubios ce s-a intamplat, nu mai am nici cel mai mic dubiu. Daca li se cauta nod in papura altor fete, nu m-ar fi mirat, nu era prima data. E un mare semnal de alarma ca s-a facut chestie asta cu Catalina Ponor la barna. Catalina Ponor la barna! Parerea mea e ca fetele trebuie scoase in concursuri cu elementele pe care le pregatesc, pentru a atrage atentia, pentru a spune "hei, si noi putem"...sa nu mai fie desconsiderate.

    Si inca ceva. Accidentarile nu trebuie ascunse. Cand nu stii ca o gimnasta a fost / este accidentata si vezi ca nu e tocmai in varf de forma, impresia e una negativa si esti tentat sa taxezi aparenta lipsa de seriozitate in pregatire a sportivei.
    [COLOR="DimGray"]~ [B]STELA NISTOR[/B] ~~~ [B]ALIN JIVAN[/B] ~[/COLOR]
    [B][COLOR="Red"]Game.[/COLOR][COLOR="Yellow"]Set.[/COLOR][COLOR="Blue"]Match.[/COLOR][/B] [COLOR="DimGray"]ANDREI PAVEL
    Steaua [SIZE="3"]noastra[/SIZE], nu a [SIZE="1"]voastra[/SIZE]! [/COLOR][url]http://www.youtube.com/watch?v=2TiUirrZ4nY#t=2m29s[/url]

  4. #109
    sport legend
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,654
    Reputatie
    1
    Fetele au avut antrenori langa ele - numai ca nu pe Belu.
    Normal ca si antrenorii (toti) sunt vinovati.

  5. #110
    sport legend
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    6,506
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Cata_RB View Post


    Si inca ceva. Accidentarile nu trebuie ascunse. Cand nu stii ca o gimnasta a fost / este accidentata si vezi ca nu e tocmai in varf de forma, impresia e una negativa si esti tentat sa taxezi aparenta lipsa de seriozitate in pregatire a sportivei.
    Bineinteles ca asta se refera la noi chibitii, e frustrant cand nu stii ce se intimpla. Totusi antrenorii trebuie sa stie care e situatia si therefore sa nu taxeze.

    O situatie asemanatoare e cind stai intr-un tren blocat si nimeni nu-ti spune nimic te frustrezi. Dar ai drepturi sa te frustrezi pentru ca esti client platitor. BB nu au nici o datorie catre noi cu anunturile cred eu.

  6. #111
    senior Ana_Kitano's Avatar
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Japonia-Kumamoto
    Posts
    238
    Reputatie
    1
    Eu tocmai am revenit acasaaaa..offf nu-mi vine sa cred ca s-a terminat///oare cand voi mai avea o asa ocazie...de dimineata .inainte sa plec din Tokyo am trecut pe la hotel si am stat la o cafea cu Dl Glavan..am vorbit de una de alta..in special de situatia Romaniei ..si de situatia gimnasticii si ca noi toti se stie ca trebuiesc luate masuri ...toata lumea-i trista ..am inteles ca solul Dianei ..a fost ceva nu prea frumos din partea tuturor ,deoarece nu a anuntat nimeni ca se retrage si am fost pusi in fata faptului implinit...zicea si dansul ca Daniel are un viitor superb in fata si subscriu ..mi-a explicat si cu taietura in trenul de filmare .etc etc..intr-adevar nu mai stralucim dar am avut si-un ghinion teribil...eu zic ca l-am lasat la Tokyo....sa se radieze...ehehehe....parerea mea..dar este doar parere nu-i informatie..este ca Dl Belu le-a lasat pe fete sa faca ce fac ca sa vada unde ne situam..care-i valoarea noastra actuala..ca sa stie calea pe care o apuca..in interviul Dl Belu la inceputul campionatului a zis ca nu a venit sa castige medalii...poate una ,doua ci a venit sa ne calificam...dar se pare ca nu l-a crezut nimeni ..inclusiv eu ..eu zic sa tragem aer in piept ..sa ne uitam in viitor..i-am zis Dl Glavan sa le spuna fetelor capul sus ...multa munca de acum incolo..sa nu cumva sa citeasca presa cand se intorc deoarece nu are nici un rost sa se amarasca si sa-i spuna Dl Belu ca-l ador ,ca am plans cand am aflat ca a revenit la lot iar fetele sa traga pt ele in primul rand ..i-am zis de cateva ori si mi-a promis ca transmite mesajul meu ...ceea ce mi s-a parut ciudat este ca dupa concurs nu s-a mai stat in Tokyo o zi, doua ..pana la urma vii pana in Tokyo ..o zi macar sa vizitezi imprejurimile..ciudat ,sincer!

  7. #112
    Moderator
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Cluj
    Posts
    11,730
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mihaidascalescu View Post
    Bineinteles ca asta se refera la noi chibitii, e frustrant cand nu stii ce se intimpla. Totusi antrenorii trebuie sa stie care e situatia si therefore sa nu taxeze.

    O situatie asemanatoare e cind stai intr-un tren blocat si nimeni nu-ti spune nimic te frustrezi. Dar ai drepturi sa te frustrezi pentru ca esti client platitor. BB nu au nici o datorie catre noi cu anunturile cred eu.
    Nu, nu ma refeream la noi, fanii. Bineinteles ca si mie imi place sa aflu daca e vreo problema de sanatate...sau mai bine zis, imi place sa stiu ca daca nu aflu nimic atunci e totul ok cu sanatatea

    Am observat ca bloggerii care au dat informatii de la mondiale au fost in prima faza surprinsi de Diana Chelaru, ca nu e in cea mai buna forma, ca e putin "off". Prin comentarii la articolele lor, s-a aflat din vorba in vorba ca a fost o accidentare. La modul general vorbesc, pentru orice sportiv, s-a nimerit ca in contextul de acum sa-mi vina ideea.
    Cand un om nu da randamentul scontat si tu crezi ca e apt de lucru, iti lasa o impresie mai putin buna, nu?

    Ma intreb daca nu ar gandi si unele arbitre la fel. Sa fie tentate sa fie mai dure si uite-asa cateva zecimi lipsa.

    In fine, zic si eu ca sa ma aflu in treaba Sunt constienta ca sunt probleme mult mai importante de-atat, dar e un detaliu care zic eu ca nu strica sa fie luat in calcul.
    Last edited by Cata_RB; 17th October 2011 at 12:49.
    [COLOR="DimGray"]~ [B]STELA NISTOR[/B] ~~~ [B]ALIN JIVAN[/B] ~[/COLOR]
    [B][COLOR="Red"]Game.[/COLOR][COLOR="Yellow"]Set.[/COLOR][COLOR="Blue"]Match.[/COLOR][/B] [COLOR="DimGray"]ANDREI PAVEL
    Steaua [SIZE="3"]noastra[/SIZE], nu a [SIZE="1"]voastra[/SIZE]! [/COLOR][url]http://www.youtube.com/watch?v=2TiUirrZ4nY#t=2m29s[/url]

  8. #113
    sport legend
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    6,506
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Cata_RB View Post
    Ma intreb daca nu ar gandi si unele arbitre la fel. Sa fie tentate sa fie mai dure si uite-asa cateva zecimi lipsa.

    In fine, zic si eu ca sa ma aflu in treaba Sunt constienta ca sunt probleme mult mai importante de-atat, dar e un detaliu care zic eu ca nu strica sa fie luat in calcul.
    In privinta arbitrajului, faptul ca am trait asa de mult in afara Rom probabil m-a ajutat sa ma desprind de toate conspiratiile facute impotriva Rom de foruri internationale etc. Pina la dovezi contradictorii raman la concluzia ca arbitrajul e corect. Arbitrezi ce ai in fata. Ani de zile am fost in fata SUA, Rusiei si nu am mai suferit nedreptati.
    Komova- Wieber la AA ne-ar fi aruncat in aer daca eram noi ca pierzatori dar judecind la rece W a fost mai buna.
    Sunt sigur ca suntem de mult iesiti din conjunctura anilor 80 cu culise samd.
    Asta e parerea mea.

  9. #114
    manager alexa_andra's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Posts
    259
    Reputatie
    1
    Pareri, pareri...
    Un mondial cu bune si cu rele. Nu-l vad nici minunat, nici dezastruos, rusinos sau mai stiu eu ce alte epitete d-ale presei mioritice.

    Filip, in veci n-as fi putut exprima atat de bine ceea ce ai scris tu! Dar am si o completare...Anul asta, am avut ocazia sa le vedem pe fete mai mult ca oricand. Mi s-a parut (mie, doar mie, nu dati!) ca, dintre fete, doar Sandra, Diana si Larisa s-au acomodat cu noii antrenori si noua situatie. Si e si asta o problema, ca poti sa-i spui cuiva ca lucreaza alaturi de "the best of the best", nu conteaza daca nu se poate stabili o punte de legatura. Poate sa nu fie vina fetelor, nici a antrenorilor, dar problema exista! Chiar Bellu sustine asta, cand spune ca se descurca mai greu cu fetele acum decat in trecut!

    In plus, mie nu-mi place promovarea exclusiv a unora, mai ales ca nu vorbim la nive international! De un an de zile, tot auzim de Sandra si de Catalina. Normal ar fi ca, macar in tara, sa fi toate la fel de cunoscute! E extraordinar ce fac cele doua? E la fel si ce fac celelalte! Vrei fete motivate, dornice de munca si de glorie? Trateaza-le pe toate la fel! Macar la inceput, pana se cern valorile, arata-le ca toate merita, acorda-le atentie, fa-le cunoscute!
    Marea schimbare la lotul feminin a fost revenirea B&B, dar pe langa s-au intamplat multe altele...mesajul meu priveste toti antrenorii, nu doar pe coordonatori.

    In ceea ce priveste progresul si sansele de a prinde echipa, am cea mai mare incredere in Ana si cele 2 Diane. Si Sandra, daca o tine sanatatea (vorbesc de actualele senioare)

    Pt baieti ma bucur din tot sufletul! Stiam ca pot si mi-am pus toata increderea in ei si in antrenori! Calificarea nu "a stat" doar in Marian, dupa cum am mai citit! Oricare din ei ar fi gresit sau s-ar fi accidentat ar fi "mancat" calificarea, ca doar d-aia sunt o echipa! Au lucrat ca o echipa, s-au sustinut ca o echipa! Felicitari!

    Sper ca Marian sa-si poata indeplini visul! Marius a asteptat poate prea mult, dar uite ca usor-usor intra si urca in elita mondiala! Iar Flavius trebuie sa-si creasca rezistenta, pt ca la JO nu exista alt obiectiv pt echipa decat clasarea cat mai onorabila si nici macar Urzica n-ar accepta mai putin! Recunosc ca imi doresc ca baietii sa rateze in puncte strategice, astfel incat sa nu califice echipa, dar sa aiba toate finalele individuale posibile! Rusine sa-mi fie, dar toti merita si pot obtine medalii si ar fi pacat sa le piarda din cauza oboselii!

    Alte cateva observatii:
    - anul trecut, multi i-au sarit in cap lui Suciu pt esecul suferit. Anul asta, pt un esec asemanator (privind traditia si palmaresul), fetele sunt de vina! De ce? Diferentele vazute de mine: a)intr-o parte, un antrenor fara experienta, caruia nu i s-a dat sansa sa greseasca; in cealalta, antrenori de Cartea Recordurilor, cu o vasta experienta, considerati a avea intotdeauna dreptate si b) intr-o parte, gimnasti adulti, care pot avea o opinie in privinta antrenamentului si a strategiei, iar in cealalta copile care asculta si trebuie sa se increada orbeste in adultii din jur. Greseli au fost din partea tuturor, dar as vrea ca toti sa foloseasca aceeasi masura in emiterea de judecati!

    - nu-mi place declaratia dnei Bitang! E mai usor sa acoperi problema, decat sa incerci s-o rezolvi! Iar compar cele doua loturi: Marius are parca 26 de ani, e component al lotului de mult timp si totusi, abia acum isi face un nume! La varsta lui, Marian rata titlurile olimpice nr. 3 si 4 si avea deja 6 titluri mondiale, iar Flavius, mai mic decat Marius, e vicecampion mondial, are 2 titluri europene pe aparate si e campion european absolut (nu ma corectati, stiu ce-am scris). Am mai zis candva, la noi succesul se cunoaste, in general, dupa muti ani de seniorat si si mai multa munca! Poate ar trebui sa fie lasate si fetele sa se maturizeze, nu sa fie trimise acasa din prima!

    - step, sa ma ierti, dar, din ce-ai scris, nu pot fi de acord in ruptul capului cu ceva: ideea ca fetele si-au asumat riscurile si sacrificiile presupuse de gimnastica. Cand? La 4 ani? Multe din ele nu pot decide asta nici la varsta retragerii!

    - daca e sa se intample sa concureze fetele ca pe vremuri, m-asez cuminte la colt si astept o Muhina romaneasca! Oi exagera, dar deja nu mai vorbim de campioane, ci de posibile martire, copile nenorocite in numele gimnasticii!

  10. #115
    sport legend degetica's Avatar
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    1,345
    Reputatie
    1
    eu cred ca d-na Bitang are dreptate. Stiti de ce? pt ca ar fi certat-o si pe Catalina in public daca era cazul. ca doar nu i-o fi rusine. In fond, Cata a pierdut pe mana ei medalia. Problema e ca acuma Cata sufera enorm si strange din dinti si merge mai departe, pe cand restu spun ca asta e, concursul e concurs. Doar la Ana am vazut ca era necajita sincer.
    Last edited by degetica; 17th October 2011 at 13:55.

  11. #116
    senior Ana_Kitano's Avatar
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Japonia-Kumamoto
    Posts
    238
    Reputatie
    1
    daca ma ajuta cineva o sa pun cateva poze aici..dar nu pot sa le micsorez ca am calculatorul in kanji si nu prea stiu cum...

  12. #117
    sport legend
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    931
    Reputatie
    1
    La Cata parca este un facut cu greseala la danilova....in toata cariera ei a avut aceasta problema doar in finalele mondiale la barna ....nu am inteles nici de ce nu a introdus pirueta dubla care cu siguranta o stapaneste (in 2007 a facut-o in calificari,echipe si finala la barna, anula asta de 2 ori la Nationale)....in privinta D-ului eu inclin sa cred ca i-au considerat 2 salturi intinse...cloche 180 a fost clar deschis - usor penalizabil dar nu de neacordat (exact la fel l-a facut si la echipe si acolo l-a primit)
    Ca o concluzie ...orice ar fi facut nu o intrecea pe Sui Lu ...a fost perfecta chinezoaica

  13. #118
    senior Ana_Kitano's Avatar
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Japonia-Kumamoto
    Posts
    238
    Reputatie
    1
    sorry..am incercat sa le pun la album dar nu ma lasa imi zice sa anunt administratorul ca nu se pot afisa..am pus pe facebook ...sorry

  14. #119
    sport legend step1's Avatar
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    392
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by alexa_andra View Post
    Mi s-a parut (mie, doar mie, nu dati!) ca, dintre fete, doar Sandra, Diana si Larisa s-au acomodat cu noii antrenori si noua situatie. Si e si asta o problema, ca poti sa-i spui cuiva ca lucreaza alaturi de "the best of the best", nu conteaza daca nu se poate stabili o punte de legatura. Poate sa nu fie vina fetelor, nici a antrenorilor, dar problema exista! Chiar Bellu sustine asta, cand spune ca se descurca mai greu cu fetele acum decat in trecut!

    In plus, mie nu-mi place promovarea exclusiv a unora, mai ales ca nu vorbim la nive international! De un an de zile, tot auzim de Sandra si de Catalina. Normal ar fi ca, macar in tara, sa fi toate la fel de cunoscute! E extraordinar ce fac cele doua? E la fel si ce fac celelalte!

    Marea schimbare la lotul feminin a fost revenirea B&B, dar pe langa s-au intamplat multe altele...mesajul meu priveste toti antrenorii, nu doar pe coordonatori.

    - nu-mi place declaratia dnei Bitang! E mai usor sa acoperi problema, decat sa incerci s-o rezolvi! Poate ar trebui sa fie lasate si fetele sa se maturizeze, nu sa fie trimise acasa din prima!

    - step, sa ma ierti, dar, din ce-ai scris, nu pot fi de acord in ruptul capului cu ceva: ideea ca fetele si-au asumat riscurile si sacrificiile presupuse de gimnastica. Cand? La 4 ani? Multe din ele nu pot decide asta nici la varsta retragerii!

    - Oi exagera, dar deja nu mai vorbim de campioane, ci de posibile martire, copile nenorocite in numele gimnasticii!
    ok,sa le luam pe rand :
    -Daca ti s-a parut tie ( si cred ca ti s-a parut) ca numai Sandra,Larisa si Diana s-au acomodat cu noii antrenori ,este pentru ca poate doar ele au disponibilitate mai mare la efort si raspund mai bine cerintelor antrenorilor.Bellu a spus -la putin timp dupa ce a preluat lotul- ca aceste gimnaste nu au o mare disponibilitate la efort iar Catalina a confirmat si ea ,la revenire,ca este surprinsa de diferenta dintre nivelul de pregatire fizica
    dintre cele doua generatii ( generatia Atena si generatia curenta) .Nu e nimic reprobabil in asta pentru ca am spus si repet : fiecare gimnasta are limitele ei fizice.(Si ca sa comentez un post mai vechi al cuiva,nu toti elevii sunt olimpici ,dupa cum nu toate gimnastele sunt de top.)

    -Bellu a afirmat ca este mai greu sa lucrezi cu gimnastele din aceasta generatie pentru ca este mai greu sa motivezi copiii acestor ani ,copii care folosesc curent laptop si telefonie mobila si a amintit de gimnastele din generatiile precedente a caror motivatie era pur si simplu medalia,titlul pentru ca alte motivatii,compensatii nu aveau ,exceptand o pereche de blugi straini sau o suma modica oferita uneori ca premiu.Acesta a fost contextul in care a afirmat ca se lucreaza ceva mai greu cu gimnastele de astazi dar nu particulariza pe caz,ci discuta la modul general si orice desprindere din context a cuvintelor lui ,acum ,nu fac decat sa aduca un prejudiciu de imagine.Te asigur ca dl.Bellu are si inteligenta si tactul de a face fata oricarei situatii,inclusiv de a se "descurca" (precum spui ) cu gimnastele antrenate de dansul.

    -Afirmi ca nu iti place promovarea exclusiva a unora si ca macar in tara sa fie cunoscute toate ! Dar nu sunt ? De la revenirea la lot a dansilor,a existat o anume transparenta,s-a discutat mult despre fete,au fost interviuri,antrenamente deschise,"fabrica de medalii " ...

    -"E extraordinar ce fac cele doua? E la fel si ce fac celelalte! "
    Da ,este extraordinar ce fac cele doua.Este extraordinar ca Sandra,dupa o accidentare atat de grava a revenit.In conditiile in care alte gimnaste ,cu accidentari mai putin severe,au renuntat .Este deasemena extraordinar ca a revenit in forta,ca a inceput sa lucreze si sa perfectioneze aparate la care nu mai lucrase.Este extraordinar ca face performanta la cel mai inalt nivel,ca a perfectionat sariturile,ca a castigat doua titluri europene,ca a inceput sa lucrze chiar si la paralele .Este extraordinar ce a facut Sandra! Extraordinar este si ce face Catalina care a revenit in arena competitionala dupa atatia ani de pauza si nu oricum ,ci punctand major la totalul echipei,calificandu-se chiar intr-o finala mondiala.

    - ..sa astepte sa se maturizeze...Nu este timp de asteptare acum ..nu este usor sa gestionezi o situatie ca aceasta,in care se afla echipa Romaniei,in doar 10 luni.Este prea putin timp .. Dar nu cred ca doamna Bitang va trimite acasa fetele "din prima ".Cred ca antrenorii au investit cu incredere gimnastele noastre,dovada cea mai clara fiind Raluca,careia i s-a oferit si in acest an sansa sa concureze la individual compus...Dna Bitang a spus ca va lucra cu acele fete care sunt perfect motivate , ca va forma un nucleu
    din acestea. Sigur ca daca scoatem cuvinte din context ..vom avea multe interpretari ..dar nu ar fi de dorit !Intelept este sa asteptam inainte de toate deciziile si sa discutam apoi pe marginea lor,concret,cu realism.

    -este adevarat ca la 4 ani ,cand cele mai multe dintre ele iau primul contact cu acest sport,ele nu discern si nu isi asuma nici un risc sau nici o decizie.Parintii decid pentru ele.Insa mai tarziu o pot face.Dar si aici ,ai desprins cuvintele mele din context .Te-as ruga sa mai citesti o data...Am fost extrem de explicit.

    -Sa nu exageram,nu vorbim de martire,de copile nenorocite in numele gimnasticii...Fetele sunt libere sa decida daca vor sau daca pot sa continue acest sport.Nu cred ca le constrange cineva sa se martirizeze,sa se victimizeze.Nu sunt obligate prin contract sa performeze pana la o anumita varsta sau pana la un anumit nivel de performanta.Se pot retrage oricand si din orice motiv .Dovada ca multe s-au retras (atat senioare cat si junioare)si nu au intampinat nici o dificultate din partea Federatiei sau a antrenorilor.

    Eu zic sa avem rabdare ,sa nu crucificam acum nici gimnaste si nici antrenori.
    Va continua cine va putea,cine va dori ,antrenorii vor decide o noua strategie iar rezultatele le vom vedea mai tarziu .
    Repet,in acest moment ,Jocurile Olimpice au devenit o provocare atat pentru antrenori cat si pentru gimnaste .Sa le dam ragaz.Sa le acordam incredere .Atat lor cat si antrenorilor lor.

    O zi buna tuturor !

  15. #120
    sport legend step1's Avatar
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    392
    Reputatie
    1
    Octavian Bellu: „Prefer sportivii cu talent mai puțin, dar cu o capacitate de muncă foarte mare și cu o rezistență mare la efort. Sunt calități pe care le poți descoperi la un sportiv extrem de perseverent, de atent la ceea ce spui și nu le găsești la un sportiv căruia indicațiile îi trec pe la ureche și care privește totul ca un lucru extrem de ușor de realizat. Când vine competiția, cel foarte talentat are surprize neplăcute, pe când cel mai puțin talentat, dar care a învățat ce are de făcut și a fixat foarte bine, îți aduce mai mari satisfacții, pentru că este ca un soldat foarte sârguincios, care a fost foarte atent la comenzi”.


    http://constantinpistea.wordpress.co...ando%E2%80%9D/

  16. #121
    sport legend imbo's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Targu Mures
    Posts
    1,980
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by step1 View Post
    Octavian Bellu: „Prefer sportivii cu talent mai puțin, dar cu o capacitate de muncă foarte mare și cu o rezistență mare la efort. Sunt calități pe care le poți descoperi la un sportiv extrem de perseverent, de atent la ceea ce spui și nu le găsești la un sportiv căruia indicațiile îi trec pe la ureche și care privește totul ca un lucru extrem de ușor de realizat. Când vine competiția, cel foarte talentat are surprize neplăcute, pe când cel mai puțin talentat, dar care a învățat ce are de făcut și a fixat foarte bine, îți aduce mai mari satisfacții, pentru că este ca un soldat foarte sârguincios, care a fost foarte atent la comenzi”.


    http://constantinpistea.wordpress.co...ando%E2%80%9D/

    -cand citesc aceste randuri ma gandesc automat la Diana Chelaru ;Ea este o gimnasta foarte muncitoare si perseverenta !!DA ea o sa faca parte din echipa Romaniei la Jocurile Olimpice impreuna cu Cata ,Sandra ,Larisa,Ana si Diana Bulimar !!

  17. #122
    incepator
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    13
    Reputatie
    1
    cititi pe gsp un interviu cu mariana bitang.

  18. #123
    manager alexa_andra's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Posts
    259
    Reputatie
    1
    Step, nu am avut intentia de a "crucifica" pe nimeni! Din punctul meu de vedere, "vina" e a ambelor parti. Pt a rezolva ceva, e nevoie ca atat fetele, cat si antrenorii sa-si schimbe comportamentul, sa gaseasca o solutie potrivita tuturor! Chiar am zis,cu prilejul unor discutii, sa avem incredere in antrenori, am crezut si cred in medalia pe echipe la JO!

    Am inteles ce-a zis Bellu despre noua generatie de gimnaste, dar daca are atat tact si atat de inteligent cum il vezi tu (si spun cu toata sinceritatea:si eu) va sti ce sa faca! Am spus doar ca undeva pe drum s-a creat un blocaj de comunicare ce trebuie depasit.

    Cat despre promovare, nu toata lumea are digi sport, dar mult mai multi prind tvr1! Dar sa zicem ca Ana a meritat, dupa ratarea de la CE sa se spuna ca unora li s-a cam urcat titlul mondial la cap, in aceeasi masura in care Sandra a meritat, dupa greseala de la mondiale, sa se declare ca e o campioana si ca va depasi momentul si sa lasam tema asta aici...

    Si Ana a facut lucruri extraordinare: si-a inceput senioratul accidentata si la mondiale a luat bronzul; apoi, a concurat accidentata si a adus bronzul european echipei, pt a-si reveni pana la mondiale si a cuceri titlul mondial!
    Da, imi place Ana si o sustin. Imi place Sandra in aceeasi masura! Nu-mi place tinuta Catalinei, dar ii admir munca!

    Inteleg ideea formarii unui nucleu pt pregatirea JO...dar din el vor face parte "mondialistele" de acum+ Sandra + Larisa. Celelalte 7-8 fete (chiar, au mai ramas toate?) probabil vor fi trimise acasa. Eu vorbeam de ele, nu de Pitic, caci sunt convinsa ca ea va ramane.
    Ar fi frumos sa se procedeze ca acum cativa ani la alte sporturi: sa existe un lot olimpic si unul national. Primul, sa reprezinte acel nucleu de care vorbeste dna Bitang, si sa fie coordonat de cei doi. Al doilea, sa cuprinda gimnaste ca Dana Andrei, de exemplu, frumoase si cu potential, dar care au nevoie de timp, condus de alti antrenori. Intre cele 2 loturi ar trebui sa existe o stransa legatura si o permanenta mobilitate. Dar stiu, bani nu-s si, prin urmare, nici antrenori! Macar disponibilitatea sa existe!

    Nu in ultimul rand, asa e, pe fete nu le obliga nimeni sa continue cu gimnastica, dar nici nu decid ele. Cate gimnaste (vechi si noi) au declarat ca antrenorii sau parintii le-au convins sa nu renunte, ca-i pacat de munca lor de pana atunci? Si crede-ma ca o gimnasta crescuta in sistemul nostru nu va continua/renunta la sportul de performanta de una singura (adica nu va decide singura) nici la 20 de ani! De fapt, mai ales atunci, cand dupa 16 ani de munca, singura optiune de viitor viabila e antrenoratul, caci educatia "serioasa" a schimbat-o cu munca in sala de gimnastica!

  19. #124
    sport legend Pegasnegru's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    1,199
    Reputatie
    1
    Bine v-am gasit pe toti! Citesc acest forum mereu, cu drag si cu sufletul la gura. Iubesc gimnastica nu numai pentru performantele fetelor noastre din tot acest timp, cat si pentru "cultura" sau atmosfera plina de sportivitate pe care acest sport il impune (fac comparatie directa cu atmosfera facuta in jurul fotbalului de catre suporteri). Dupa vizionarea acestui campionat mondial as vrea sa-mi expun cateva opinii:

    Pentru tot stafful tehnic:

    Capul sus! Ati mai fost prin momente pline de deceptie si v-ati ridicat mereu! Un campion adevarat nu este cel care castiga mereu ci cel care stie cum sa piarda; adica sa se ridice, sa se motiveze si sa mearga mai departe la victorie dupa chiar cel mai mare insucces. Moralul vostru de acum este cel mai critic pentru aceste fete: ele, cu exceptia Sandrei si a Catalinei, nu au mai trecut prin asa ceva. Dupa venirea lui B&B se asteptau la mai mult. Voi ati mai trecut prin asa ceva si v-ati ridicat de fiecare data. Ele se uita acum la voi, nu numai la Sandra si Cata, pentru exemplu de mentalitate, de ECHIPA si de unitate. Pe voi, cei si mai nenumiti de presa, adevaratii magicieni a aurului din gimnastica romaneasca, v-am admirat cel mai mult. De fiecare data cand vedeam o echipa intreaga de romance cu forta si mentalitate de fier, simteam ca acest sufelt a fost insuflat de cineva. Fara psiholog, voi trebuie ca ati devenit surogati si ati insuflat toate aceste calitati de care ne mandrim de la fetele noastre. Eu nu mai am nevoie de dovezi de competenta de la voi, in conditiile in care ati faut ani si decenii de performante intr-un dezinteres si abandon inimaginabil. Sunteti cu totii adevarate modele, continuati sa fiti si pt fetele care acum au nevoie MAXIMA de exemple de mentalitate de invingator, pe care voi SIGUR o aveti chiar daca nici voua nu va vine sa credeti de asta!

    Catalina Ponor:

    Dumnezeule ce fata! Pardon, ce femeie in toata firea! M-am uitat la solul ei si cand i-au filmat privirea plina de incredere in acel moment am stiut ca va face ceva incredibil si a facut-o! M-a lasat masca. Nu-mi vine sa cred ce determinare are aceasta femeie in antrenamente si cu cata seriozitate trebuie ca munceste. A ajuns la un nivel tehnic pe care pe mine m-a surprins foarte placut. Consider sa isi merita toate notele, chiar asa mici, pentru ca nu a facut totul perfect, INSA are acum timp sa isi perfectioneze picioarele si genunchii in timpul zborului. Mi s-a frant inima cand am vazut ce nota a luat la barna mi-am dorit acel aur pt ea cu foarte mult ardoare. Nu a fost sa fie, insa felul cu care si-a primit nota, a inteles ce a gresit si era clar foarte suparata pe ea insasi, ma face foarte calma si sigura in asteptarea aurului olimpic la acest aparat pentru Ponor. Sa-i dea Dumnezeu sanatate!

    Dana Chelaru:

    Bravo pentru mobilizarea ei de ultima fractiune de secunda. A avut ceva topaieli, dar voi ati fost foarte pe faza sa observati ca solul era EXTREM de "moale", pana si Ponor a topait la multe diagonale si am simtit ca se luptau sa nu topaie. Am vazut pe youtube un filmulet cand se pregatea Ponor pe podium training la sol si dupa dublu intins a facut un salt artistic legat dar foarte topait, cel mai probabil din cauza solului. NU dau vina pe sol, ci pe faptul ca este foarte posibil ca fetele noastre sa se fi bazat pe acele legari pt a creste nota de plecare, insa au trebuit sa le scoata in concurs.
    Oricum, bravo Diana!

    Opinii generale:

    Crescendo-ul pe care l-am observat eu la fete nu a fost din punct de vedere tehnic ci fizic. Si Sandra, si Ana si toate fetele si-au schimbat fizionomia un pic, au mai multi muschi pe ele. Eu cred ca de la Forminte, neantrenandu-le continuu, nu au avut musculatura necesara sa poata sa duca un bagaj tehnic viguros cum cere acest cod. Cred ca de asta au trebuit B&B sa se ocupe mai intai: de o conditie fizica care poate dura luni, ani sa o capete o gimnasta. Bineinteles, Ponor si-a recuperat bagajul tehnic in cateva luni, insa ei au mai lucrat cu ea si ii stiu limitele si cat o pot impinge. B&B nu au avut timp sa cunoasca aceste fete, sa le cunoasca limitele fizice de aceea cred ca au luat-o un pic mai usor. Si ma bucur ca nu au fost fortate. Acum, tot de pe vremea lui Forminte, cel care se bucura de orice clasament, cred ca au capatat fetele o lipsa VIZIBILA de incrancenare. Cu asta greu te lupti. Mai este si posibila problema ca ele, sau cateva fete sa nu se poata acomoda cu rigurozitatea ceruta de B&B, schimbarile in antrenamente, asteptarile si cerintele fiind cel mai probabil foarte diferite acum. Va fi greu pentru unele fete sa se acomodeze cu B&B si nu m-as mira daca chiar si Porgras nu va prinde echipa la olimpiada daca B&B nu o considera apta pentru concurs din punct de vedere al psihicului.
    Ma bucur ca stafful tehnic au menajat-o pe Izbasa, chiar daca nu a fost accidentata (am eu o suspiciune ca nu au vrut sa-i intrerupa antrenamentele si ca au incercat sa le testeze pe unele fete in focul concursului in locul Izbasei) si ca nu au incercat sa acopere lacunele existente sacrificand sanatatea unor fete. Lacunele sunt, si vor fi atenuate in timp de catre lot. Insa la paralele chiar avem probleme majore pt ca, intradevar, am luat cat am meritat. Ca adversarele au fost iertate mai usor de unele greseli pe care le-am facut si noi, asta este adevarat. Dar cam asa a fost mereu si cu asta ne-am batut si am castigat si in trecut. Cand suntem tari, laum ca meritam, asa ca nu vad o problema in arbitraj. Oricum, lacunele de la paralele nu sunt de antrenamentul de la lotul de senioare ci de lipsa de tehnica de baza. Ne taxeaza ca nu avem "swing" bun; dar acest "swing" elegant se invata de la club, este o tehnica DE BAZA. Standul pe maini perfect este iarasi o tehnica de baza, desprinderile le pot invata de la lot, insa fara o tehnica de baza degeaba incarcam noi exercitiile fetelor cu dificultate cand sunt senioare: nu le vor putea duce la capat intr-un mod in care sa adune punctele necesare.

    Pentru Stoica:





    (Nu ma pot exprima decent acum)

  20. #125
    sport legend
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    1,369
    Reputatie
    1
    parca dupa acest interviu mi-a mai venit putin inima la loc. E bine ca antrenorii nu abandoneaza, ca au identificat marea problema a acestei echipe asa cum toti am sesizat-o. Chiar daca se va lucra intensiv numai cu cele care sunt intr-adevar motivate, sper ca celelalte sa nu abandoneze si sa continue antrenamentele.
    As fi preferat ca doamna Bitang sa fi insistat pe faptul ca Ponor va trebui sa stapaneasca acel cloch 180 pe viitor ca sa nu mai fie indoiala si nu sa spuna ca au fost alte gimnaste care l-au primit. Chiar daca e adevarat, jocul asta cu sitemul de arbitraj e daunator. Sa ne facem noi treaba cat mai bine si vom avea notele pe care le meritam.
    Ciudat, dar pozitiv pana la urma, presa nu s-a dezlantuit asupra gimnasticii asa cum ma asteptam. Constat ca mass media se ocupa de alte subiecte si a lasat pe planul 2 insuccesul gimnasticii. Cu atat mai bine. Vor fi cu totii mai linistiti sa isi vada de treaba.

  21. #126
    sport legend dracsor's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,602
    Reputatie
    1

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •