View Poll Results: Cum caracterizati prestatia gimnastilor romani la Tokyo?

Voters
50. You may not vote on this poll
  • Foarte buna

    0 0%
  • Buna

    4 8.00%
  • Satisfacatoare

    9 18.00%
  • Slaba

    22 44.00%
  • Foarte slaba (dezamagitor)

    15 30.00%
Page 4 of 11 FirstFirst ... 23456 ... LastLast
Results 64 to 84 of 213

Thread: Mondiale 2011 - Concluzii

  1. #64
    senior Ana_Kitano's Avatar
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Japonia-Kumamoto
    Posts
    238
    Reputatie
    1
    Dl Glavan mi-a luat un mic interviu gen impresii de la un roman din Japonia..si cand mi-a pus intrebarea ce crezi despre faptul ca Romania nu a luat nici medalie la acest campionat...i-au dat lacrimile..sincer m-a emotinat terbil...durere este in sufletul tuturor ..dar sunt atati oameni de bine care vorbesc frumos si cu mandrie de gimnastii nostri..bravo dansului!!!i-am multumit pt relatari si pt faptul ca a ramas un jurnalist integru...parca mi-a spalat putin amaruiala care o simteam...oricum i-am zis ca pt mine doar faptul ca gimnastii nostrii sunt in sala aceaia ,la Tokyo ,printre gimnastii de top este o mare mandrie si realizare...si va spun sincer chiar asta simt..acum sunt putin amarata dar pana maine, gata ..trece si de maine incolo privesc spre viitor si astept campionatele viitoare cu acelasi optimism si incredere!!

  2. #65
    sport legend cristina.t's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    751
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Ana_Kitano View Post
    Dl Glavan mi-a luat un mic interviu gen impresii de la un roman din Japonia..si cand mi-a pus intrebarea ce crezi despre faptul ca Romania nu a luat nici medalie la acest campionat...i-au dat lacrimile..sincer m-a emotinat terbil...durere este in sufletul tuturor ..dar sunt atati oameni de bine care vorbesc frumos si cu mandrie de gimnastii nostri..bravo dansului!!!i-am multumit pt relatari si pt faptul ca a ramas un jurnalist integru...parca mi-a spalat putin amaruiala care o simteam...oricum i-am zis ca pt mine doar faptul ca gimnastii nostrii sunt in sala aceaia ,la Tokyo ,printre gimnastii de top este o mare mandrie si realizare...si va spun sincer chiar asta simt..acum sunt putin amarata dar pana maine, gata ..trece si de maine incolo privesc spre viitor si astept campionatele viitoare cu acelasi optimism si incredere!!
    Apreciez foarte mult straduinta ta de a ridica moralul celor de acasa. Se pare ca sunt tare suparati. E tare liniste aici! Hai Romania, sportul e sport, mai si castigi, mai si pierzi, nu e sfarsitul lumii.

  3. #66
    incepator Cadis's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Timisoara
    Posts
    47
    Reputatie
    1
    Mi-e greu sa trag concluzii dupa acest mondial.
    Imi pare rau de Marian ca s-a calificat cu note pentru medalii si nu a concurat din cauza accidentarii, imi pare rau de Didi Bulimar, concursul probabil chiar daca avea sanse mici la medalie, ii dadea mai mult curaj.Imi pare tare rau ca nu i-au dat Catalinei cloche-ul de 180(am inteles ca din cauza asta a luat nota atat de mica) am fost socata si nu cred ca nu aveau de ce sa i-l ia.
    Noi am plecat de acasa cu un picior schiop(fara Sandra) si cu celalalt pe jumatate vindecat (avand in vedere ca Didi C vine dupa operatie iar Didi B s-a accidentat iar ) M-am bucurat sa o vad pe Diana C in finala de la sol.
    Nota de plecare a Amei era 6, 1 sau gresesc? Atunci de ce i-au dat doar 5,9?
    Iar nota Catalinei era 6,3? Chiar atat de mult sa scada din nota pana la 5,7 pentru acel element si doua dezechilibrari?
    Lucrurile sunt consumate si nu mai pot fi schimbate, sa le dea Dumnezeu putere fetelor si baietilor nostri sa demonstreze ca sunt si pot fi cei mai buni. Eu sunt mandra de ei.
    Nu sunt dezamagita de gimnasti, fiecare a incercat sa dea cel mai bun din el, si sunt convinsa de asta, dar de partea asta i-a ocolit norocul.

  4. #67
    senior Ana_Kitano's Avatar
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Japonia-Kumamoto
    Posts
    238
    Reputatie
    1
    apropo..Daniel a fost super de super..a fost la inaltime..cand sala a exclamat..nu a fost pt greseala ci a facut un element super misto..a ramas sala cu gura cascata ...foarte putin sa mai lucreze si va fi campion mondial..mama americanului m-a impresionat sincer...oricum mi-a mai zis ca este si ea antrenor de fete ..ca mai are o fata pe care a convins-o sa nu faca gimnastica dar pe baiat nu a reusit..am inteles de la ea ca-i cubaneza..ceva de genul... ca mi-am cerut scuze pt engleza mea de balta..era atat de emotionata..era asa de frumoasa emotia ei...incerca sa strige hai danell...dar nu avea tignalul meu si am intrebat-o cum sa strig lets go etc..si ea mi-a zis bailamos..in spaniola..deci cateodata americanii nu-s chiar americani..ehehehe...ca sa o mai destind putin..ca sincer rar mi s-a dat sa vad atata emotie i-am zis ca baiatul ei este handsome..iar ea mi-a replicat ca frumusetea lui este in inima..frumos!!..m-a lasat fara cuvinte!!!

  5. #68
    manager mayas's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    335
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Ana_Kitano View Post
    ...si intai sa vin cu vestea buna ..Cata are alt exercitiu la barna..pt la anul...unul super tare ..asa ca nu aici se termina totul...
    imi place cum povestesi!
    cat despre barna Catalinei si eu ma astept sa faca una noua pentru 2012,
    dar,.... mai stii ceva despre acest lucru ce se poate spune pe un forum, e sigura treba? sursa de informare e la fel sigura?

    eu sunt "fan Ponor",.... de asta,.....

  6. #69
    senior Ana_Kitano's Avatar
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Japonia-Kumamoto
    Posts
    238
    Reputatie
    1
    nu stiu suta la suta ..asa am auzit si eu ..nu vreau sa informez dar nici sa dezimformez..domne ajuta sa fie adevarat ...nu ??..nu am vorbit personal cu Cata sau cu antrenor etc..am auzit si eu in stanga-n dreapta..de ex cand m-am vazut cu Marian mi-a zis personal ca nu va fi la sarituri..offf doamne ce dureros a fost cand stiam ca avem un marian dragulescu sau un Flavius...si cand vedeam ca ccineva sarea Dragulescu..offf ce dureros!!!

  7. #70
    manager mayas's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    335
    Reputatie
    1
    Concluzii:

    ma bucur ca ambele echipe s-au calificat la Olimpiada, daca la fete nu-mi faceam probleme, la baieti chiar ma ingrijoram si mi-au facut o mare bucurie ca s-au calificat. Bravo Flavius si Marian pt 6 aparate si celorlalti care au ajutat la calificare!

    cea mai frumoasa zi de concurs, vineri, finala AA masculin si premierea Anei pt eleganta.

    nu mi-a placut ziua de astazi, deloc aproape. chiar daca a intrat in finala Diana C la sol, mie imi pare rau de Vanessa Ferrrari ca s-a accidentat si nu a mai prins finala. Eu, in conditiile care au fost, nu as fi lasat-o p Diana sa faca sol, dar bine k nu s-a accidentat.
    mie nu-mi place mai deloc barna Amei,... oare sunt singura? sper sa si-o schimbe.
    bara baietilor a fost SUPER!!! pacat de olandez,... sper sa prinda totusi un bilet pentru Londra.

    Sanatate tuturor!!! Dragulescu, Izbasa, Bulimar, Sacramone, Ferrari,.... sigur mai sunt dar nu-mi amintesc acum.

  8. #71
    senior Ana_Kitano's Avatar
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Japonia-Kumamoto
    Posts
    238
    Reputatie
    1
    eu gata somn..la mine-i 1.30 noaptea...si maine -i zi lunga...o seara frumoasa tuturor si capul sus..stiti cum zce Scarlett in `Pe aripile vantului`....after all tomorrow is another day....asa ca dupa toate astea..maine va fi o noua zi!!!...ador finalul asta ...!!!

  9. #72
    sport legend AuriB's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Baia Mare
    Posts
    1,272
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Ana_Kitano View Post
    eu gata somn..la mine-i 1.30 noaptea...si maine -i zi lunga...o seara frumoasa tuturor si capul sus..stiti cum zce Scarlett in `Pe aripile vantului`....after all tomorrow is another day....asa ca dupa toate astea..maine va fi o noua zi!!!...ador finalul asta ...!!!
    Noapte buna Ana.
    Povestile tale sint tare frumoase.Iti multumesc frumos

  10. #73
    sport legend
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    6,506
    Reputatie
    1
    Iata si ceva concluzii ale mele.
    Sunt de acord cu teoria conform careia situatia din gimnastica nu se poate sa nu reflecte societatea pentru ca ei gimnastii provin din societate. Ce s-a intamplat din 90 e faptul ca gimnastica a 'bucked the trend' intr-un mod care este de dat exemplu. Mereu ma asteptam sa decadem, si fetele, in principal, ma uimeau pe ici pe colo. Ce s-a intamplat pina in 90 iar nu se aseamana din cauza ca Gimnastica (G) era un sistem total aparte de societate. Era o portita de iesire din marasmul general.
    Ce se intimpla acum in Rom mie mi se pare ca se aseamana cu vestul salbatic din USA. Oamenii trebuie sa-si asigure existenta in primul rand si asta e esential pentru foarte multi, aceasta e o preocupare de 24-7. De unde timp/bani sa mai sustii G sau alte sporturi minore in perceptia publicului. Ce pot sa sper e sa nu ne ia atit cit le-a luat americanilor sa ajunga din cowboys in orase.

    Pe viitor mie mi se pare ca o cale bine definita pentru sportivii insisi: de ce vor ei sa faca G eu zic ca placerea e prima conditie dar asigurarea unei existente ulterioare e un close second. Ei trebuie sa vada/inteleaga ca obtinerea de resultate excelente le deschid cai spre un viitor non competitional atragator, ca in America. Ca sa nu mai spun de elatia de a fi cel mai bun in domeniul tau.

    Din ce-am vazut aici in forum, citi oameni de bine exista si ce gindire ma face optimist ca analize se vor face/intelege eventual. E clar ca nu toata Rom se tiraste dar din pacate voi sunteti minoritari. Mi-a facut deosebita placere sa fiu aici si sa ascult pareri. Am invatat o gramada despre G si poate / sigur o sa revin. Mi-a placut de asemeni si de ANA de Romania, din ce zona provii?, relatari despre Dl Glavan la fel de bune si altele pe care nu le mai amintesc acum.

    Ce m-a suparat a fost aproape distrugerea amintirilor mele cu Dl Topescu, si intr-un fel poate ca asta e un mic simbol cu ce se intimpla in Rom,de vreo citiva ani ascult comentarii idiotice la sporturi cu putine exceptii, cineva foarte decent la handbal no name though, si intotdeauna imi ziceam : unde esti tu Topescu doamne? pot sa trec peste nefiind la curent cu codul nou dar lipsa de informatii e total necaracteristica. Asta din ce am auzit aici pe forum. Din ce am auzit eu de la el nu mi-a placut mistocareala . Am asistat la manelizarea lui Topescu, asta e.

    Eu vin in Rom sapt asta asa ca poate-mi mai revizuiesc opiniile la fata locului. De unde imi iau si eu niste praline?

    Pe cei din G i-as indemna sa studieze istoria handbalului masculin Rom si sa evite repetarea drumului. Cine zice ca istoria nu are nici un rost? Ia te uita, un subiect excelent pentru Mitzy.

    Pa , nu adio.

  11. #74
    Moderator
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Cluj
    Posts
    11,730
    Reputatie
    1
    O sa fac si eu un rezumat...

    Incep prin a spune ca m-a intristat ce s-a intamplat la acest CM. Nu dezamagita sau rusinata, pentru ca nu consider ca am de ce sa folosesc aceste cuvinte. Gimnastii nu-mi datoreaza mie nimic si, exagerand putin, nu datoreaza nimic nici Romaniei - ce a facut tara, prin conducatori, pentru ei? Cu siguranta nici pe departe destule.
    Daca sunt suparata pentru un concurs, asta inseamna ca sunt suparata pentru ei, nu pe ei. Nu am avut contact cu gimnastica decat ca fan, asa ca pot doar sa-mi imaginez cat muncesc ei in fiecare zi si ce simt, dar sunt convinsa ca ceea ce reusesc sa-mi imaginez e doar o mica parte din situatia reala. Chiar si asa, cu aceasta mica parte, ma strange in spate cand ma gandesc ca, dupa atatia ani de munca, un gimnast ar putea sa nu se aleaga cu destule medalii care sa rasplateasca tot ce a facut. Asta e motivul pentru care imi permit sa le dau sfaturi si sa ii indemn sa fie mai ambitiosi, sa-si doreasca mai mult, sa munceasca mai mult...pentru ca au ajuns la cativa pasi de succes si ar fi mare pacat sa fi tras degeaba pana acum. Nu pentru ca ii critica fanii, nu pentru antrenori, nu pentru parinti...in primul si in primul rand pentru ei, pentru ca e munca lor si medaliile tot ale lor sunt.

    Iubesc acest sport si o sa ii sustin intotdeauna, indiferent pe ce locuri se vor clasa, la fel cum sustin gimnasti straini care viseaza doar sa faca un concurs cat mai curat. Dar imi doresc ca ai nostri sa ajunga cat mai sus, pentru ca stiu cat potential au si vreau sa ii vad multumiti si bucurosi.

    Alt mesaj pentru fete nu am, in afara de acesta general, asa ca trec mai departe si particularizez. Pentru baieti m-am bucurat foarte, foarte mult. Am crezut in ei, vedeam ca sunt in urcare. Recunosc ca m-a bucurat calificarea lor mai mult decat m-ar fi bucurat orice medalie. Credeam ca e nevoie de un concurs aproape perfect in calificari, ceea ce e extrem de rar. Dar baietii mi-au depasit asteptarile, au dovedit ca sunt mai buni decat credeam pana si eu si ca sunt o echipa in care greselile pot fi acoperite si compensate. Britanicii sau germanii, favoriti la medalii, au aratat cat de stransa e lupta si ca nici macar "greii" nu au o misiune usoara.
    Tot respectul pentru ei, in conditiile in care calificarea s-a lasat cu sacrificii: Flavius era deja obosit, a dus 3 zile de concurs aproape complet si s-a ales cu o intindere la tendon; Marian a pierdut 2 sanse individuale destul de bune datorita accidentarii la glezna; Cristi a facut sarituri cu o taietura adanca in talpa; Ovidiu s-a trezit in situatia de a face sol cu o glezna accidentata; Vlad si-a rupt palmele fix in timp ce era pe bara. Marius pare sa fie singurul cu ceva noroc, dupa ce a scapat cu bine in urma accidentului de la sarituri.
    La anul, insa, trebuie sa fie capabili sa reziste mai bine fizic.

    Adevarul e ca au fost incredibil de multe ghinioane la acest concurs si prin asta nu ma refer la rezultate.
    Sper ca toti gimnastii sa fie sanatosi, sa se ambitioneze si impreuna cu antrenorii sa isi puna in valoare intregul potential.

    In final, sper ca dl. Stoica sa-si ia in sfarsit in serios functia de presedinte al Federatiei Romane de Gimnastica si sa faca un plan pe termen lung, pe care sa aiba rabdare sa il urmeze. In loc sa spuna ce probleme sunt la cluburi si atat, sa spuna si sa caute solutii. Rusii pot fi un bun exemplu, au trecut si ei acum cativa ani printr-o perioada foarte grea. Si nu in ultimul rand, sa se ocupe de imaginea Romaniei, pentru ca nu este posibil sa aiba o functie de varf in FIG si totusi Romania sa intre la capitolul "de la ei taiem la sange" in ceea ce priveste arbitrajul.
    [COLOR="DimGray"]~ [B]STELA NISTOR[/B] ~~~ [B]ALIN JIVAN[/B] ~[/COLOR]
    [B][COLOR="Red"]Game.[/COLOR][COLOR="Yellow"]Set.[/COLOR][COLOR="Blue"]Match.[/COLOR][/B] [COLOR="DimGray"]ANDREI PAVEL
    Steaua [SIZE="3"]noastra[/SIZE], nu a [SIZE="1"]voastra[/SIZE]! [/COLOR][url]http://www.youtube.com/watch?v=2TiUirrZ4nY#t=2m29s[/url]

  12. #75
    junior
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    78
    Reputatie
    1
    Si pentru mine aceste Campionate Mondiale au fost cele mai triste din urmatoarele motive:
    1. Numarul mare de accidentari.
    2. Faptul ca nu am reusit sa vad nimic in direct cu exceptia finalelor de la sol si bara de astazi.
    3. Legat de evolutia fetelor nu ma supara foarte tare ca nu am luat medalii, ci ma ingrijoreaza felul in care au evoluat. Oare vom ajunge si noi ca Ucraina?

    Imi vin in minte multe lucruri, dar nu ma pot aduna acum. Ce imi doresc din tot sufletul in acest moment este sa ii transmit Catalinei ca ma inclin in fata ei si sa aiba rabdare. Toata ziua m-au obsedat versurile unui cantec care as vrea sa ajunga la ea:

    http://www.youtube.com/watch?v=khhq9XDEGiI

  13. #76
    pisicareasa:P MitzGym's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,766
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Cata_RB View Post
    O sa fac si eu un rezumat...

    Incep prin a spune ca m-a intristat ce s-a intamplat la acest CM. Nu dezamagita sau rusinata, pentru ca nu consider ca am de ce sa folosesc aceste cuvinte. Gimnastii nu-mi datoreaza mie nimic si, exagerand putin, nu datoreaza nimic nici Romaniei - ce a facut tara, prin conducatori, pentru ei? Cu siguranta nici pe departe destule.
    Daca sunt suparata pentru un concurs, asta inseamna ca sunt suparata pentru ei, nu pe ei. Nu am avut contact cu gimnastica decat ca fan, asa ca pot doar sa-mi imaginez cat muncesc ei in fiecare zi si ce simt, dar sunt convinsa ca ceea ce reusesc sa-mi imaginez e doar o mica parte din situatia reala. Chiar si asa, cu aceasta mica parte, ma strange in spate cand ma gandesc ca, dupa atatia ani de munca, un gimnast ar putea sa nu se aleaga cu destule medalii care sa rasplateasca tot ce a facut. Asta e motivul pentru care imi permit sa le dau sfaturi si sa ii indemn sa fie mai ambitiosi, sa-si doreasca mai mult, sa munceasca mai mult...pentru ca au ajuns la cativa pasi de succes si ar fi mare pacat sa fi tras degeaba pana acum. Nu pentru ca ii critica fanii, nu pentru antrenori, nu pentru parinti...in primul si in primul rand pentru ei, pentru ca e munca lor si medaliile tot ale lor sunt.

    Iubesc acest sport si o sa ii sustin intotdeauna, indiferent pe ce locuri se vor clasa, la fel cum sustin gimnasti straini care viseaza doar sa faca un concurs cat mai curat. Dar imi doresc ca ai nostri sa ajunga cat mai sus, pentru ca stiu cat potential au si vreau sa ii vad multumiti si bucurosi.

    Alt mesaj pentru fete nu am, in afara de acesta general, asa ca trec mai departe si particularizez. Pentru baieti m-am bucurat foarte, foarte mult. Am crezut in ei, vedeam ca sunt in urcare. Recunosc ca m-a bucurat calificarea lor mai mult decat m-ar fi bucurat orice medalie. Credeam ca e nevoie de un concurs aproape perfect in calificari, ceea ce e extrem de rar. Dar baietii mi-au depasit asteptarile, au dovedit ca sunt mai buni decat credeam pana si eu si ca sunt o echipa in care greselile pot fi acoperite si compensate. Britanicii sau germanii, favoriti la medalii, au aratat cat de stransa e lupta si ca nici macar "greii" nu au o misiune usoara.
    Tot respectul pentru ei, in conditiile in care calificarea s-a lasat cu sacrificii: Flavius era deja obosit, a dus 3 zile de concurs aproape complet si s-a ales cu o intindere la tendon; Marian a pierdut 2 sanse individuale destul de bune datorita accidentarii la glezna; Cristi a facut sarituri cu o taietura adanca in talpa; Ovidiu s-a trezit in situatia de a face sol cu o glezna accidentata; Vlad si-a rupt palmele fix in timp ce era pe bara. Marius pare sa fie singurul cu ceva noroc, dupa ce a scapat cu bine in urma accidentului de la sarituri.
    La anul, insa, trebuie sa fie capabili sa reziste mai bine fizic.

    Adevarul e ca au fost incredibil de multe ghinioane la acest concurs si prin asta nu ma refer la rezultate.
    Sper ca toti gimnastii sa fie sanatosi, sa se ambitioneze si impreuna cu antrenorii sa isi puna in valoare intregul potential.

    In final, sper ca dl. Stoica sa-si ia in sfarsit in serios functia de presedinte al Federatiei Romane de Gimnastica si sa faca un plan pe termen lung, pe care sa aiba rabdare sa il urmeze. In loc sa spuna ce probleme sunt la cluburi si atat, sa spuna si sa caute solutii. Rusii pot fi un bun exemplu, au trecut si ei acum cativa ani printr-o perioada foarte grea. Si nu in ultimul rand, sa se ocupe de imaginea Romaniei, pentru ca nu este posibil sa aiba o functie de varf in FIG si totusi Romania sa intre la capitolul "de la ei taiem la sange" in ceea ce priveste arbitrajul.
    asta nu o stiu cu ovidiu
    cand s-a taiat?
    numele meu complet:Mitzilin Printzesuk Dragutzik Scumpik Frumusik Hannah Montana

  14. #77
    sport legend dracsor's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,602
    Reputatie
    1
    Nu stiu de ce, dar eu am avut permanent impresia ca acest campionat a fost un mare test pentru fetele noastre. Ca si cum un maestru papusar manevra totul. Ca si cum rezultatele nu contau, ci altceva: comportament, atitudine. Ceva. Faza cu Spiridus, trimisa sa concureze luata direct din autocar, mi-a amintit de un concurs al Nadiei, inainte sa fie cunoscuta, cand Bella Karoly a trimis-o sa concureze la 3 aparate, fara numar, fara incalzire, fara sa cunoasca aparatul. Doar atat: te-ai dus.

    O fi de la prea multa oboseala.

  15. #78
    junior
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    78
    Reputatie
    1
    Dl. Belu a dat vreo declaratie pe parcursul acestor campionate ?

  16. #79
    sport legend
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    931
    Reputatie
    1
    Eu vreau decat sa concluzionez ca multe dintre gimnastele noastre se multumesc cu putin ...si cu acest sentiment nu poti face performanta... autosuficienta asta - sentimentul ca a stat pe a aparat si nu a ratat sau ca a reusit sa intre intr-o finala mondiala/europeana, dar in final locul ocupat sa fie mediocru - ne va aduce doar amagire....anul acesta in afara de Catalina, Sandra si Iordache NICIUNA dintre fete nu m-a convins ca isi doreste sau lupte cu ardoare pentru un podium (oricare ar fi fost el)... Nici vorba la Europene sa batem Rusia, o sa alinieze o garnitura la paralele si sarituri cu cateva clase peste noi... Am mai spus pe acest forum acum ceva timp..."hai sa nu ne facem iluzii pentru a nu avea deziluzii"...inaintea inceperii CM le vedeati pe Ana si Cata cu aur si argint la barna, pe cele doua Diane idem la sol...apoi la echipe "ne bateam" cu SUA pentru aur - si cand citeam astea parca speram ca macar o parte din aceste dorinte sa se impineasca.....acum dupa ce totul s-a terminat in felul in care s-a terminat ce sa mai spui ...doar sa dai vina pe ghinion...
    Un singur lucru insa mai sper....Sandra, Cata si Larisa sa fie sanatoase si sa continue sa faca gimnastica pentru ca ele sunt singura noastra sansa la medalii la JO 2012... regretabil dar adevarat

  17. #80
    sport legend 21mai's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    4,083
    Reputatie
    1
    Ca tot pomeneam de furtuni in gimnastica, interviuk cu m bitang in prosport m-a lasat masca, intai spune ca trebuie sa iti doresti medalia si apoi vine munca, seriozitatea si cel mai grav, la izvorani va ramane doar lotul pentru jocurile olimpice; adica cata, larisa si sandra daca este sanatoasa; celelalte 2 fete nu se stie care vor fi....bitang explica si arbitrajul, incorect al lui raisman fata de ponor pt cloche 180; deci va fi mai dur decat in 2005....acum se va vedea cine rezista psihic, am fost surprinsa ca nici diana c nu a fost nominalizata intre fetele de care este sigura ca vor ramane la izvorani, ar fi pacat...la ana nu cred ca vor renunta pt ca are al doilea paralel dupa larisa, deci echipa va fi: larisa, cata, sandra, posibil diana c, posibil ana. Imi pare foarte rau pt pitic, ea sigur va fi lasata acasa pentru ca belu i-a dat o sansa la individual si nu a reusit nici macar sa isi faca curat exercitiile..iar faza ca nu isi doreste o medalie posibil sa fie o aluzie la amelia pt finala de la barna, imi pare extrem de rau, chiar daca am fost dezamagita la mondiale, sa se intample acest lucru.....
    Exista unii oameni care reusesc sa aibe succes chiar si atunci cand nimeni nu crede in ei, dar niciodata
    nu va avea succes unul care nici el nu crede in el insusi.

  18. #81
    sport legend 21mai's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    4,083
    Reputatie
    1
    Gsp pardon, whatever, e unul din aceste 2 ziare, sunt pe tel si e f greu sa le accesez..
    Exista unii oameni care reusesc sa aibe succes chiar si atunci cand nimeni nu crede in ei, dar niciodata
    nu va avea succes unul care nici el nu crede in el insusi.

  19. #82
    sport legend 21mai's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    4,083
    Reputatie
    1
    Si ma mai gandeam, ar fi o sansa ca didi meu mic sa ramana in echipa in locul anei sau dianei, daca creste la barna, sol si mai ales face un paralel decent; la sarituri nu prea cred ca va fi buna vreodata dar cine stie.... Dar didi meu daca e asa firava si o tine tot intr-o accidentare, ce sanse sa mai aiba de progres???mititica, sper din suflet sa nu aiba soarta stelei nistor, si ea extrem de talentata dar fara sa fie tinuta minte in istoria gimnasticii cu multe medalii..apropo cum ne gonim noi valorile, stela antreneaza acum prin alte tari...cum e sa stim ca ne batem cu gimnasti pregatiti de antrenori romani???stoica,daca are in capul ala ceva, ar trebui sa ia in calcul pe termen lung si pastrarea antrenorilor...nu e o solutie sa desfiintam jumate din lot, ci sa se sesizeze frg sa inceapa strategia pe urm. 5 ani de la cluburi, copii, antrenori si apoi la senioare...
    Last edited by 21mai; 17th October 2011 at 04:48.
    Exista unii oameni care reusesc sa aibe succes chiar si atunci cand nimeni nu crede in ei, dar niciodata
    nu va avea succes unul care nici el nu crede in el insusi.

  20. #83
    sport legend
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    569
    Reputatie
    1
    Neata!

    Oana, tot caut interviul asta in Prosport si nu il gasesc, imi dai si mie link te rog?

    Quote Originally Posted by 21mai View Post
    Ca tot pomeneam de furtuni in gimnastica, interviuk cu m bitang in prosport m-a lasat masca, intai spune ca trebuie sa iti doresti medalia si apoi vine munca, seriozitatea si cel mai grav, la izvorani va ramane doar lotul pentru jocurile olimpice; adica cata, larisa si sandra daca este sanatoasa; celelalte 2 fete nu se stie care vor fi....
    Ma gandeam ca se va recurge la ceva foarte dur pentru ele... Daca ar fi continuat antrenamentele ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat, ne-am inscrie pe aceeasi linie.

  21. #84
    sport legend
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Perth Australia
    Posts
    485
    Reputatie
    1
    Concluzii? Ma gandeam zilele astea daca Bellu ca antrenor actual mai este acelasi antrenor care era odata, adica la fel de strict, de hotarit sa mearga la victorie in primul rind sau s-a schimbat in perioada asta de pauza cind numele si munca lui au fost terfelite prin presa, si poate acum desi intelege codul de punctaj foarte bine isi spune, de ce sa trag de fetele astea pina la epuizare /accidentare ca sa ma trezesc apoi Doamne fereste cu cine stie ce proces nou? Poate ca Dl Bellu ar gasi solutii pentru cresterea dificultatii dar cum avem gimnaste putine si nu vrea sa riste.
    Oricum ar fi le doresc fetelor sanatate si sa sa teaca repede la munca.
    Mai este putin pina la Olimpiada, hai fetele ca sa poate, a fost doar o experienta urita toti avem momente din astea mai devreme sau mai tirziu.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •