Page 1 of 32 12311 ... LastLast
Results 1 to 21 of 660

Thread: Vai de perla onesteanului

  1. #1
    sport legend
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    34,171
    Reputatie
    0

    Vai de perla onesteanului

    Aici dezbatem serios si aplicat , cu argumente si statistici istoria trecuta,prezenta si viitoare a celui mai celebru catun din cea mai celebra zona a tarii.
    Un fel de tazaur folcloric cu onesteanul pe post de folclorist principal.
    Nu va lasati rosi de invidie ca nu aveti norocul sa va scurgeti viata acolo, putini au fost alesi sa se bucure de acest privilegiu.



    Pentru inceput hai sa localizam pe harta ,unde dracu este minunea asta.Care stie?

  2. #2
    Jack the Ripper Lordul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Iasi/Piatra Neamt
    Posts
    31,633
    Reputatie
    0
    unde in Est
    Dinamo , Manchester United , Bayern Munchen , Borussia Dortmund , Juventus , FC Barcelona

  3. #3
    sport legend
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    34,171
    Reputatie
    0
    Parinte,mai exact parinte.

    Tu ce crezi,e onesteanul moldovean sau corcitura?

  4. #4
    arogant,de mic cip's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    30,274
    Reputatie
    1
    cred ca in jud Bacau,dar nu sunt sigur si nici nu ma prea intereseaza...in afara de Nadia,n-or dat nimic,niciodata,ca nici n-aveau de unde...au tot primit si li se pare anormal sa nu mai primeasca.
    de-aia-s usor irascibili
    Last edited by cip tm; 12th October 2011 at 19:06.
    granita la Orsova!

  5. #5
    Man with broom TheIceMan's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    16,891
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by tim S View Post
    Parinte,mai exact parinte.

    Tu ce crezi,e onesteanul moldovean sau corcitura?
    tim, hai, fara atacuri la persona, ca imediat se trezeste cineva sa te intrebe acelasi lucru, si nu cred ca ti-ar place.
    beleafer

  6. #6
    Man with broom TheIceMan's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    16,891
    Reputatie
    1
    Despre "perla industriei romanesti", de la wikipedia citire, sublinieile imi apartin:

    http://ro.wikipedia.org/wiki/RAFO_One%C8%99ti

    (RAFO) A fost privatizată în anul 2001 prin preluarea pachetului majoritar de acțiuni (59,9%) de către consorțiul format din Imperial Oil (deținută de Corneliu Iacubov) și Canyon Servicos (Portugalia) pentru suma de 7,48 milioane dolari. Compania Canyon Servicos este împarțită între firmele Merrydown și Meadowside Management, cu sediul în Insula Nevis (paradis fiscal) și sunt conduse de Jorge Rivera și Carlos Apodaca, doi avocați care reprezintă interesele cunoscutului lider PSD Viorel Hrebenciuc[4].

    Firma britanică Balkan Petroleum a preluat de la acest consorțiu pachetul majoritar în anul 2003. Compania Calder-A (parte a grupului Petrochemical Holding) a achiziționat Balkan Petroleum în noiembrie 2006, devenind acționarul majoritar.[5]

    RAFO Onești a intrat în procedură de reorganizare judiciară în aprilie 2004, fiind cel mai mare datornic la buget[6]. La acel moment, conform Centrului Român pentru Jurnalism de Investigație, Gabriel Bivolaru ar fi fost „stăpânul din umbră” al RAFO Onești[7].

    La sfârșitul anului 2004, guvernul Năstase a aprobat ștergerea datoriilor, convertindu-le în acțiuni[8].

    În iulie 2005, compania Calder A a preluat pachetul majoritar de acțiuni la RAFO[8]. În spatele Calder A se afla fondul PMG-Privatstiftung, condus de omul de afaceri rus Yakov Goldovsky[8].

    În 2007, AVAS a ridicat gajul instituit asupra acțiunilor rafinăriei, investițiile asumate prin contractul de privatizare fiind efectuate[6]. Până în noiembrie 2007, RAFO Onești a plătit toate datoriile către bugetul general consolidat, în suma de 898 milioane de RON (aproximativ 250 milioane Euro).[9] Tot în noiembrie 2007, acționarii RAFO Onești au aprobat majorarea capitalului social la 2,01 miliarde lei (570 milioane euro).

    În mai 2007, RAFO Onești a preluat Rafinăria Dărmănești, ca punct de lucru[10].

    Rafinăria a fost cumpărată, în anul 2009, de Petrochemical Holding - proprietatea fostului oligarh rus Iakov Goldovskiy care a deținut colosul petrochimic Sibur până la venirea la putere a lui Vladimir Putin[11]. Ulterior Goldovskyi a fost arestat pentru șapte luni după care a fost eliberat, a părăsit Rusia și a înființat Petrochmeical Holding în Austria, companie aflată printre primele din Europa la producerea de PET-uri[11].
    beleafer

  7. #7
    Banatean Grinco's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Sachsen-Anhalt, DE
    Posts
    8,318
    Reputatie
    0
    Astia nu s-au numit gheorghegheorghiudejeni o perioada?
    [URL="http://www.dailymotion.com/video/x38r9e_ezekiel-25-17_school"]Ezekiel 25:17 [/URL]

  8. #8
    sport legend
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    34,171
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by TheIceMan View Post
    tim, hai, fara atacuri la persona, ca imediat se trezeste cineva sa te intrebe acelasi lucru, si nu cred ca ti-ar place.
    Bine mah,uite recunosc: eu nu's nici moldovean nici corcitura.

    Am un pariu pe aceasta tema. Marele aparator al perlelor din onesti, cel ce a blestemat TIMISOARA ani de zile , nu este moldovean dupa parerea mea.Poate cineva sa ma contrazica cu dovezi?

  9. #9
    Man with broom TheIceMan's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    16,891
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Grinco View Post
    Astia nu s-au numit gheorghegheorghiudejeni o perioada?
    Ba da, inca de pe vremea cand Brasovul se numea "Orașul Stalin", si mult dupa, pana la Revolutie.
    beleafer

  10. #10
    sport legend
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    34,171
    Reputatie
    0
    Continuati.

  11. #11
    arogant,de mic cip's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    30,274
    Reputatie
    1
    Ja ja,noi nu ne mai smiorcaim ca s-a dus pe poola Comtimul (cea mai mare intreprindere de acest gen din Europa),ne-am reorientat care pe unde...
    altii sunt nostalgici.
    granita la Orsova!

  12. #12
    sport legend
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    34,171
    Reputatie
    0
    Ca's nostaligici nu e chiar asa grav,dar sa blestemi un oras intreg toata tineretea pentru nu' ce patron......parca e prea mult.

    Poate sa gaseasca cineva interviul frustratului astuia dat in OLS? Vreau neaparat sa-l fac celebru.

  13. #13
    Man with broom TheIceMan's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    16,891
    Reputatie
    1
    dintre toate perlele industriei romanesti construite pana in '89, cel mai rau imi pare ca ARO a falimentat.
    beleafer

  14. #14
    sport legend
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    34,171
    Reputatie
    0
    Mi e imi pare rau de Baile Sovata.Acolo a facut Nicu armata.

  15. #15
    Man with broom TheIceMan's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    16,891
    Reputatie
    1
    Ah... da, acolo la Sovata te simti ca in occident, de obicei se vorbeste alta limba
    Da' aici vorbim de industrie, șuruburi, menghine, tabla, șubler, si din astea, nu de turism... unde e fericita fata
    beleafer

  16. #16
    arogant,de mic cip's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    30,274
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by tim S View Post
    Ca's nostaligici nu e chiar asa grav
    ba te inseli,e grav rau de tot...
    granita la Orsova!

  17. #17
    Moderator Leo's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    59,645
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by tim S View Post
    Aici dezbatem serios si aplicat , cu argumente si statistici istoria trecuta,prezenta si viitoare a celui mai celebru catun din cea mai celebra zona a tarii.
    Un fel de tazaur folcloric cu onesteanul pe post de folclorist principal.
    Nu va lasati rosi de invidie ca nu aveti norocul sa va scurgeti viata acolo, putini au fost alesi sa se bucure de acest privilegiu.



    Pentru inceput hai sa localizam pe harta ,unde dracu este minunea asta.Care stie?
    Te anunt ca nu este catun, este municipiu.
    Attached Images Attached Images

  18. #18
    arogant,de mic cip's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    30,274
    Reputatie
    1
    fac pariu ca sefii trepadusi de la Rafo aveau soferi si secretare...
    granita la Orsova!

  19. #19
    sport legend
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    34,171
    Reputatie
    0
    Iata despre ce este vorba in propozitie:

    http://www.onlinesport.ro/stiri/fotb...t=onestean+%5D





    Cum ai reactionat cand ai aflat ca Timisoara a retrogradat?

    M-am bucurat extrem de mult sa aflu ca Timisoara va avea acelasi destin fotbalistic ca al Onestiului, ca va fi retrogradata din cauza aceluiasi individ, Marian Iancu, pe care timisorenii l-au acceptat desi stiau de ce este in stare. Concret, mi-am invitat toti cunoscutii din Piatra Neamt la un local si le-am facut o cinste, acelasi lucru repetandu-se cand am fost in Onesti si m-am intalnit cu o parte a prietenilor cu care mergeam la meciuri. Tot ceea ce mi-am dorit de-a lungul anilor a fost sa nu-i vad castigand vreun trofeu cu banii de la Onesti, ba pe cat posibil, sa-i vad terminand pe locul 2, la un pas de a pune mana pe trofeu, dar niciodata cu el in mana! Acum ma simt razbunat!
    Last edited by tim; 12th October 2011 at 20:13.

  20. #20
    Moderator Leo's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    59,645
    Reputatie
    0
    Uite aici dovada. Am castigat pariul.
    Attached Images Attached Images

  21. #21
    craiovean dextercioby's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Vika, Ana, Simona, Genie
    Posts
    5,405
    Reputatie
    1
    Cita pixelul albastru

    Tim, ai pierdut pariul, pune-ti avatar cu Dinamo
    Jucatorii de tenis se impart in doua categorii, PETE SAMPRAS si restul.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •