Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 21 of 24

Thread: Pareri: investitie masiva in sport, in Romania!

  1. #1
    incepator
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    7
    Reputatie
    1

    Pareri: investitie masiva in sport, in Romania!

    Fiind primul meu post vrea sa salut pe toata lumea, ma scuzati daca nu vorbesc bine romaneste dar nu am mai fost in tara din `90 si nu am avut ocazia sa discut cu foarte multe persoane pana la intoarcerea in tara acum 2 saptamani.

    Problema sta in felul urmator: In Automobilismul sportiv, karting, motociclism, fitness, sporturi de contact, inot sau alte sporturi pe apa. Exista loc pentru o investitie masiva pe piata din Romania?

    Conditiile de sponsorizare sunt extrem de stricte, un investitor din Kuveit, nu dau nume fiindca este persoana publica si nu imi este permis, investeste in Romania in unul din aceste sporturi sume mari de bani de aproximativ 3 milioane de euro, cu conditii contractuale ca dupa 10 luni de activitate maxim sa obtin un profit de minim 22.000 de euro, mai exact 30.000 de dolari americani este specificat in contract.

    Credeti ca in conditiile actuale se poate dezvolta o asemenea afacere in Romania dar cu aceste conditii indeplinite bine inteles fiindca altfel este un risc imens si daca da unde credeti ca merita investit?

  2. #2
    Modelator RunRun1730's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Earth
    Posts
    2,006
    Reputatie
    1
    21 de ani si ti-ai uitat limba materna? asta e Raducioiu 2 frate prietene hai ca te cred, ai probleme de vorbire, accent etc...dar si in scris ?
    Dacia Unirea Brăila - Alb-Albastru

  3. #3
    iwanttobelieve Freek's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Bukresh
    Posts
    9,400
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by RunRun1730 View Post
    21 de ani si ti-ai uitat limba materna? asta e Raducioiu 2 frate prietene hai ca te cred, ai probleme de vorbire, accent etc...dar si in scris ?
    Nu fi rautacios (ca sa nu zic absurd). Daca nu ai un anturaj format din conationali, stalcesti foarte usor limba materna. Gandeste-te ca vorbeste si scrie zilnic in alta limba.

    On: Noi in Romania avem o piata atipica fata de cea din vest.Strategiile de marketing si management trebuie un pic "indoite" ca sa functioneze la noi.
    De exemplu eu ma asteptam ca Bucharest Ring sa atraga multi fani si din Ro si din strainatate, dar uite ca nu a fost asa, chiar daca din punctul meu de vedere traseul a fost foarte bine ales. Iar ca o mica paranteze nu o sa uit mult timp acel caine maidanez cum era sa fie calcat de o masina de curse.
    O investitie masiva poate ar fi fost binevenita in plina expansiune economica, nu acum cand este recesiune. Lumea cand o duce bine are tendinta de a cheltuii mai mult (in cazul de fata pe bilete).
    Legat de automobilismul sportiv. Mi-as fi dorit sa avem si noi in tara o pista de dimensiuni rezonabile la care sa platesti o taxa si sa poti intra cu masina sa faci X ture, pe un circuit auto/moto. Poate cineva cu un pic de talent in ale managementului ar reusi sa scoata o afacere de genul, pe profit.
    Poti sa ne spui sportul?

  4. #4
    incepator
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    7
    Reputatie
    1
    Nu am spus ca am uitat-o dar ma refer ca nu mai stapanesc perfect gramatica probabil nu imi dau seama pe moment fiindca daca eram Raducioiu nu mai scriam mesaje pe forum!

    Referitor la ce sport le-am specificat mai sus, unul din cele enumerate sunt acoperite de contract. Cu pista este foarte greu fiindca nu cred ca pot scoate asemenea profituri dintr-o simpla pista + ca nu imi ajung fondurile pentru asa ceva. Din cate am citit pe forumuri in Romania inca mai exista fonduri europene pentru dezvoltare. Se pot accesa pentru asa ceva + banii cu care vin eu ?

  5. #5
    junior
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    54
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by DavidMuller View Post
    Nu am spus ca am uitat-o dar ma refer ca nu mai stapanesc perfect gramatica probabil nu imi dau seama pe moment fiindca daca eram Raducioiu nu mai scriam mesaje pe forum!

    Referitor la ce sport le-am specificat mai sus, unul din cele enumerate sunt acoperite de contract. Cu pista este foarte greu fiindca nu cred ca pot scoate asemenea profituri dintr-o simpla pista + ca nu imi ajung fondurile pentru asa ceva. Din cate am citit pe forumuri in Romania inca mai exista fonduri europene pentru dezvoltare. Se pot accesa pentru asa ceva + banii cu care vin eu ?
    Degeaba ai pus problema pe forum, nu cred ca vei gasi aici o rezolvare ! Ideea e urmatoarea: in Romania sunt niste autoritati care se ocupa cu toate problemele puse de tine, acum nu stiu unde se te indrum, insa ai grija mare cu cine te incurci ca pe aici pe plaiurile Dambovitene totul se face cu multa spaga (probabil ca si pe afara se ia spaga, ca doar nu sunt sfinti, dar nu-i nicaieri ca in tara asta, totul se face cu spaga !!!). Mult succes !!!

  6. #6
    incepator
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    7
    Reputatie
    1
    Cand demarezi ceva acolo nu exista. Ca sa te menti isi sa iti contracte da. Dar la inceput in nici un caz acolo!

  7. #7
    sport legend bada_otelul's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Galati
    Posts
    4,723
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by RunRun1730 View Post
    21 de ani si ti-ai uitat limba materna? asta e Raducioiu 2 frate prietene hai ca te cred, ai probleme de vorbire, accent etc...dar si in scris ?
    Tu probabil traiesti intr-o braila de oras. Din cauza asta te lasi brailit si ignori faptul ca e plin televizorul de agramati care locuiesc non stop in Romania. Ca sa nu mai spun ca omul a avut un discurs cat se poate de articulat.
    Si ca fapt divers, cand mai zici si tu ceva la subiect, nu pe langa?
    [B]Mandru locuitor al Orasului de la Dunare, Galatz[/B]

  8. #8
    Modelator RunRun1730's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Earth
    Posts
    2,006
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by bada_otelul View Post
    Tu probabil traiesti intr-o braila de oras. Din cauza asta te lasi brailit si ignori faptul ca e plin televizorul de agramati care locuiesc non stop in Romania. Ca sa nu mai spun ca omul a avut un discurs cat se poate de articulat.
    Si ca fapt divers, cand mai zici si tu ceva la subiect, nu pe langa?
    Nu omule, si eu stau in strainatate de 4 ani si ceva si am fost o singura data acasa in tot timpul asta, dar wtf?sa uit limba romana? never nici in 180 de ani...totusi inteleg nu am rudele aproape...dar ii sun nu?le scriu o scrisoare?le trimit un porumbel voiajor ce dracu? in 20 de ani chiar nu mai folosesti limba romana deloc? sa fim seriosi....
    Scuze de offtopic...
    Dacia Unirea Brăila - Alb-Albastru

  9. #9
    sport legend FcP's Avatar
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Ploiesti
    Posts
    824
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by RunRun1730 View Post
    dar wtf?sa uit limba romana? never
    ai fost tare
    Asta cu limba nici eu n-o inteleg, dar poate si pt ca n-am iesit din tara decat in concedii, dar am o prietena care a fost singura 1 an in america la studii, nu prea putea nici sa vb cu ai ei la tel (diferenta de fus orar, poate si de bani) si imi zicea ca dupa 1 an visa in engleza si chiar cand se gandea la ceva, se gandea tot in engleza mi s-a parut ciudat, dar presupun ca n-a mintit fata...
    PS: n-am intrebat-o in ce limba injura :-?
    [B]Liga 1 : [COLOR="Blue"]1930, 1958, 1959, 1966, [COLOR="Yellow"]2014?!?[/COLOR][/COLOR]
    [B]Liga 2 : [COLOR="Blue"]1954, 1977, 1982, 1985, 1989, 2003, 2011[/COLOR][/B]
    Cupa României: [COLOR="Blue"]1963, 1995, 2013, [COLOR="Yellow"]2014?!?[/COLOR][/COLOR][/B]
    [B]Cupa UEFA[/B] [B]:[/B] [COLOR="Blue"][B]Sferturi de Finală 1962-1963[/B][/COLOR]

  10. #10
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,898
    Reputatie
    0
    O dati in diverse... Omul va sponsorizeaza cu 3 milioane daca ii dati 30 de mii profit operational dupa 10 luni. Ce iese peste 30 de mii e partea voastra.
    If I was half as good as I was, I’m still twice as good as you’ll ever be!

  11. #11
    Modelator RunRun1730's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Earth
    Posts
    2,006
    Reputatie
    1
    Din ce am citit si ce am vazut pe la tv, obtinerea de fonduri europene e un calvar, un adevarat razboi cu hartoage.Dosare, aprobari, stampile de la mama dracu si cate si mai cate...nu vreau sa te sperii dar eu vb din ce am citit si am vazut la tv...cel mai bine e sa iei legatura cu o firma ce se ocupa de astfel de proiecte, macar sa-ti ofere informatii, ce si cum...
    www.europeanprojects.ro e in parteneriat cu FEDR daca nu ma insel...ei te pot sfatui sau informa cu privire la afacerea ta....
    Dacia Unirea Brăila - Alb-Albastru

  12. #12
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,741
    Reputatie
    1
    DavidMuller, dupa cum vezi din ce se posteaza pe aici:
    Quote Originally Posted by DavidMuller View Post

    Conditiile de sponsorizare sunt extrem de stricte
    Deci ai dreptate pana la urma
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  13. #13
    senior Gombos's Avatar
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    153
    Reputatie
    1
    glacris, omul testeaza piata daca ne-am duce noi la asa ceva. eu unul m-as duce cu prietena de ex mai des la karting decat la paintball. dar cred ca e mai bine David sa vezi si daca nu intampina probleme financiare cineva cu o afacere similara si daca intr-adevar iese un profit frumusel!

  14. #14
    Man with broom TheIceMan's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    16,891
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by JJ View Post
    O dati in diverse... Omul va sponsorizeaza cu 3 milioane daca ii dati 30 de mii profit operational dupa 10 luni. Ce iese peste 30 de mii e partea voastra.
    Profit 30,000 la investitie de 3,000,000 inseamna 1% deci, practic se doreste amortizarea investitiei in 10 luni, asa inteleg.
    Nu, nu cred ca este realizabil.
    Probabil sporturi cu motor, karting, foarte po****re in alte tari.
    beleafer

  15. #15
    incepator
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    7
    Reputatie
    1
    Referitor la limba vi se pare c anu mai stiu sa vorbesc? Ma refeream la greseli gramatica mah ce Dumnezeului. Si nu, nu am vorbit cu nimeni din tara in acest timp fiindca nu am avut cu cine decat ceva prieteni care in ultimii ani au plecat si ei pe afara.

    Revenind on topic. Cum se doreste amortizarea in 10 luni? In 10 luni ar fi un profit de 300.000 de dolari si investitia este de 3.000.000 euro deci in 100 de luni daca ar fi vorba tot de euro dar acei 30.000 el a spus in dolari americani profitul si investitia in euro + ca nici vorba de 10 luni ci de 100 ceea ce mi se pare rezonabil!

  16. #16
    Man with broom TheIceMan's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    16,891
    Reputatie
    1
    Poate nu intelegem acelasi lucru prin profit. Sa luam un exemplu mai simplu: Cumperi o masina de 20,000 euro un automobil, si faci curse taxi cu el. Dupa o zi de folosinta ai incasat 200 euro, dar asta nu insemna profit, ci ca inca esti in pierdere 19,800 de euro. Dupa 12 luni, dupa ce in fiecare luna ai incasat 2,000 de euro (in total 24k), poti spune ca "break even" probabil este recuperata investitia cu achizitia, dar profit tot nu este, cei 4k sigur s-au pierdut in costuri de operare, benzina, licente, salar sofer. Deci profit tot nu este.

    Deci, dupa cum am spus, daca dupa a zecea luna se doreste profit, asta inseamna ca toata investita s-a amortizat, deci cei 3 mil initial investiti, au "produs" lunar in medie 300k, astfel ca investitia sa fie amortizata, iar dupa 10 luni sa avem profit.

    Ceea ce numiti Dvs "profit", de fapt este vorba de "incasari" lunare. Daca doriti ca aceste incasari lunare sa fie de aprox 1% din investitie, intradevar in 100 de luni se face amortizarea si abia dupa asta incepe profitul.
    beleafer

  17. #17
    incepator
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    7
    Reputatie
    1
    Nu. Este vorba de profit nu amortizare fiscala. Adica precum ati spus si dvs. incasari lunare proprii dupa plata impozitelor, salariilor, etc. Eu ma refeream la incasari lunare nu amortizarea fiscala a investitiei. Credeti ca este posibil asa ceva in sport?

  18. #18
    incepator
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    7
    Reputatie
    1
    Subiect inchis! Multumesc mult pentru informatii si ma scuzati pentru deranj, pe 18 octombrie va incepe o investitie pe sectorul agricol din Bulgaria ca sa scap de birocratia din Romania fiindca mi-ar fi imposibil aici, spagile sunt egale cu investitia!

  19. #19
    iwanttobelieve Freek's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Bukresh
    Posts
    9,400
    Reputatie
    1
    Pam pam.
    Scuza-ma...

  20. #20
    incepator Innocens's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    16
    Reputatie
    1
    Foarte dubios. Sponsor în sport care vrea profit după 10 luni... dar se răzgândește și investește banii în agricultura bulgărească...

    Comedie curată.

  21. #21
    senior Gombos's Avatar
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    153
    Reputatie
    1
    s-a uitat prea multe la antena 3. un copil ce nu are bani

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •