Quote Originally Posted by ducus View Post
Eu te cred, dar spune-mi, la ce-ti foloseste sa ai bani multi daca esti nefericit sau daca nu esti sanatos? Uita-te la Patriciu, ce a fost si unde a ajuns, la 2 metri sub pamant. A luat ceva cu el? Ii crapau pieile pe el de gras, a fost cel mai bogat roman si a sfarsit pe un pat de spital si f..tut si cu banii luati de neveste. Nici macar n-a mai apucat pensia!
Mai bine cu bani putini si sa traiesti simplu, sa te limitezi la cat ai si sa fii tu sanatos si fericit noaptea cand pui capul pe perna, sa ajungi sa-ti cresti nepotii, decat bogat dar bolnav si singur!
Ia uita-te la marii nostri calugari: Arsenie Bica, Papacioc si calugarii in general, care isi dedica viata ascezei si colectivitatii!
Si dupa o viata de om vei putea spune intr-adevar, cu multumire: "am facut ceva pt. cei din jur" .
tu deschizi astfel de threaduri aici și am uitat ce este mai important: sănătatea. Patriciu a fost un pion, sau hai să zic o tură (din șah) în care regele și regina nu sunt neapărat indivizi ci o formă statală. Nu cred că i-a luat cineva banii ci, mai degrabă, el a dat mulți bani celor cărora trebuia să le dea. el a avut majoritatea în a doua societate petrolieră a țării, dar cu siguranță a avut datorii și nu în sume clare ci în obligații. mic.ro a fost o afacere vizibil falimentară, nu oferea nimic tentant, ca și „la doi pași”, dar este o formă aparent legală de transfer de capital, acoperit în salariile angajaților și sume considerabile pentru cine trebuie.
incă o idee pentru cei care visează la pensie. un patron nu are nevoie de așa ceva, are averea pe care o strânge sau o dă fetelor (vezi DV). Nu are nevoie nici de 1400 lei nici de 10.000 lei pe lună. Dacă ai un milion și 65 de ani, ce să mai faci cu 10.000 pensie ? Viață lungă să ai!
Viața monahală este un stil de a trăi și chiar ajung la vârste înaintate, dar noi nu de asta discutăm aici, nu-mi doresc să stau în sărăcie, să mănânc sarmale de post și să trăiesc 85 de ani. Îmi doresc să am ce vreau și să fac ce-mi place, nu să-mi iau SUV, nici vilă la Monte Carlo. Dacă nu am căutat acest drum acum 25 ani, acum nici atât și nu-mi pare rău!
Poate vei spune. am făcut pentru cei din jur, dar câți te vor ține minte ? Eu zic cî ce mai important este să faci ce vrei tu, dar asta înseamnă și că ai o limită. poți fi foarte împăcat cu tine dacă îți vei spune: nu am ținut cont decât de mine, am făcut ce am crezut eu, nu dau vina pe nimeni, nu mă plâng nimănui, nu mă rog să fiu iertat, pur și simplu. asta am vrut să fac, îmi asum ce am făcut și viața merge înainte.