Page 6 of 6 FirstFirst ... 456
Results 106 to 116 of 116

Thread: Salariile in Romania -cum vi se par?

  1. #106
    sport legend
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    3,653
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ducus View Post
    Eu te cred, dar spune-mi, la ce-ti foloseste sa ai bani multi daca esti nefericit sau daca nu esti sanatos? Uita-te la Patriciu, ce a fost si unde a ajuns, la 2 metri sub pamant. A luat ceva cu el? Ii crapau pieile pe el de gras, a fost cel mai bogat roman si a sfarsit pe un pat de spital si f..tut si cu banii luati de neveste. Nici macar n-a mai apucat pensia!
    Mai bine cu bani putini si sa traiesti simplu, sa te limitezi la cat ai si sa fii tu sanatos si fericit noaptea cand pui capul pe perna, sa ajungi sa-ti cresti nepotii, decat bogat dar bolnav si singur!
    Ia uita-te la marii nostri calugari: Arsenie Bica, Papacioc si calugarii in general, care isi dedica viata ascezei si colectivitatii!
    Si dupa o viata de om vei putea spune intr-adevar, cu multumire: "am facut ceva pt. cei din jur" .
    tu deschizi astfel de threaduri aici și am uitat ce este mai important: sănătatea. Patriciu a fost un pion, sau hai să zic o tură (din șah) în care regele și regina nu sunt neapărat indivizi ci o formă statală. Nu cred că i-a luat cineva banii ci, mai degrabă, el a dat mulți bani celor cărora trebuia să le dea. el a avut majoritatea în a doua societate petrolieră a țării, dar cu siguranță a avut datorii și nu în sume clare ci în obligații. mic.ro a fost o afacere vizibil falimentară, nu oferea nimic tentant, ca și „la doi pași”, dar este o formă aparent legală de transfer de capital, acoperit în salariile angajaților și sume considerabile pentru cine trebuie.
    incă o idee pentru cei care visează la pensie. un patron nu are nevoie de așa ceva, are averea pe care o strânge sau o dă fetelor (vezi DV). Nu are nevoie nici de 1400 lei nici de 10.000 lei pe lună. Dacă ai un milion și 65 de ani, ce să mai faci cu 10.000 pensie ? Viață lungă să ai!
    Viața monahală este un stil de a trăi și chiar ajung la vârste înaintate, dar noi nu de asta discutăm aici, nu-mi doresc să stau în sărăcie, să mănânc sarmale de post și să trăiesc 85 de ani. Îmi doresc să am ce vreau și să fac ce-mi place, nu să-mi iau SUV, nici vilă la Monte Carlo. Dacă nu am căutat acest drum acum 25 ani, acum nici atât și nu-mi pare rău!
    Poate vei spune. am făcut pentru cei din jur, dar câți te vor ține minte ? Eu zic cî ce mai important este să faci ce vrei tu, dar asta înseamnă și că ai o limită. poți fi foarte împăcat cu tine dacă îți vei spune: nu am ținut cont decât de mine, am făcut ce am crezut eu, nu dau vina pe nimeni, nu mă plâng nimănui, nu mă rog să fiu iertat, pur și simplu. asta am vrut să fac, îmi asum ce am făcut și viața merge înainte.

  2. #107
    sport legend Loup de Mer's Avatar
    Join Date
    Dec 2012
    Location
    Antillia, Rockall
    Posts
    1,264
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ducus View Post
    Stai ca or sa sara imediat unii sa spuna ca nu poti sa traiesti fara bani, ca nu poti sa treci nici macar strada fara bani etc. Serios? Ia uita-te la marii nostri calugari: Arsenie Bica, Papacioc si calugarii in general, care isi dedica viata ascezei si colectivitatii!
    Nu se poate sa traiesti fara bani, pentru ca banii sunt legati de partea materiala a vietii (aici intra si sanatatea). Cei mai multi saraci sunt si bolnavi, foarte putini sunt sanatosi (numai cei care urmeaza o disciplina stricta si nici aceia toti).

    Viata calugarilor se desfasoara la un nivel superior. Nu cred ca poti sa o intelegi atat de usor. E ca si cand l-ai citi si comenta pe Trakl, dar in realitate nu il pricepi nici pe Alecsandri (asta, totusi, se intampla des). Sau ca si cand ai vrea sa urci in Himalaya, dar fizicul nu te ajuta nici pt varful Omu. Oamenii nu se mai duc la biserica, dar se duc la manastiri. "Turismul" asta e o exagerare care ar trebui moderata cumva.
    Sweet jumping mother of marmalade! Shave my leg and call me Grandpa!

    [I][SIZE="2"]*căzut din copac în ocean...[/SIZE][/I]

  3. #108
    sport legend
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    3,653
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Loup de Mer View Post
    Viata calugarilor se desfasoara la un nivel superior. Nu cred ca poti sa o intelegi atat de usor. E ca si cand l-ai citi si comenta pe Trakl, dar in realitate nu il pricepi nici pe Alecsandri (asta, totusi, se intampla des). Sau ca si cand ai vrea sa urci in Himalaya, dar fizicul nu te ajuta nici pt varful Omu. Oamenii nu se mai duc la biserica, dar se duc la manastiri. "Turismul" asta e o exagerare care ar trebui moderata cumva.
    am rămas surprins în ultima vreme de câteva siteuri bisericești construite recent pe coclauri, ca și de afluența de public pe care o au. Scârbiți de clasa pulitică românii au dat iama prin biserici, ceea ce este tot un fel de mani****re. Oameni cu ceva școală la activ își caută speranțele prin aceste așezăminte, sperând mai degrabă în ajutorul divin decât într-o realizare profesională. Cât despre naivi, și aici sunt destui care își caută norocul la divinitate. De la puterea divină în care-ți poți pune speranțele de mai bine, românul a deviat într-o credință fără suport că va fi ajutat chiar și când omenește nu există soluții (boli în faze terminale). Subliminal se induce în gândirea oamenilor așa zise minuni, existând și reportaje ale profitorilor din sistemul de credințe, în special în secte, care au prins și la noi în MISA, progonită pentru că începea să capete putere.
    Cred că acest turism este o exagerare, dar cum totul este exagerat la noi, este doar un caz de mani****re. Fiți siguri că și în acest domeniu există fluxuri de bani și, mai mult decât în alte cazuri, aceștia sunt oferiți cu speranța în mai bine. Politica indulgențelor din evul mediu a fost un pic schimbată, mai subtilă, dar cu rezultate asemănătoare.

  4. #109
    sport legend Loup de Mer's Avatar
    Join Date
    Dec 2012
    Location
    Antillia, Rockall
    Posts
    1,264
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Romeo View Post
    am rămas surprins în ultima vreme de câteva siteuri bisericești construite recent pe coclauri, ca și de afluența de public pe care o au. Scârbiți de clasa pulitică românii au dat iama prin biserici, ceea ce este tot un fel de mani****re. Oameni cu ceva școală la activ își caută speranțele prin aceste așezăminte, sperând mai degrabă în ajutorul divin decât într-o realizare profesională. Cât despre naivi, și aici sunt destui care își caută norocul la divinitate.

    Acum in firea omului sa se creada mai destept ca alti oameni. As putea sa explic si eu ce ii face pe ei sa mearga la biserica sau ce te face pe tine sa scrii ce ai scris. Sau, eventual, ce ma face pe mine sa scriu ce scriu.

    Exista oameni care si-au dat seama cat valoreaza de fapt realizarea profesionala. Am colegi de generatie, fosti olimpici, cu doctorate in strainatate, minte brici, posibilitati de realizare profesionala cate vrei, care acum sunt calugari. Sigur, ei sunt o minoritate, nefacand parte neaparat din fenomenul de masa.
    Sweet jumping mother of marmalade! Shave my leg and call me Grandpa!

    [I][SIZE="2"]*căzut din copac în ocean...[/SIZE][/I]

  5. #110
    the one sun's Avatar
    Join Date
    May 2005
    Location
    Cluj ( all of the time )
    Posts
    5,832
    Reputatie
    1
    "Basescu a spus odata dupa o vizita la patriarhie ca mancare mai buna si mai sofisticata ca acolo nu a mancat niciodata"

    epic lol

  6. #111
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    E o mica exagerare, chiar daca preotii din Romania nu sunt intotdeauna credibili sau intru totul dedicati celor duhovnicesti, nu toti se imbuiba.
    Am avut ocazia sa calatoresc pe la cateva manastiri si sa mananc laolalta cu monahii de acolo. De cateva ori am nimerit in perioade de post si desi nu a existat carne pe masa iar mancarea era foarte simpla pot spune la fel ca Basescu, ca rareori am mai avut mancare asa de buna. Si era pe baza de fasole, soia, masline, sfecla.

    Intr-adevar, avem multe biserici prin Romania si par a fi mai multe decat necesar in unele localitati. Unele dintre cele noi sunt mai mult pe diverse interese si mai putin pe nevoia localnicilor. Dar altele chiar au enoriasi si au fost opportune in contextual actual.
    Acum e de discutat faptul ca sunt bani de la buget pentru astfel de constructii sau in general pentru cultele religioase. E de discutat si calitatea unor preoti sau a unor falsi credinciosi de tipul Gigi B. Insa altfel consider ca educatia ortodoxa face bine acelora care cred in divinitate, indiferent de nivelul lor de pregatire si bunastare. Nu cred ca un ateu e mai presus de un om credincios si nici ca educatia laica formeaza oameni de calitate superioara celor ce au parte si de educatie religioasa. Dar in toate e nevoie de dedicatie, pasiune si lucru bine facut. Nu e bine atunci cand cei ce sunt sa slujeasca spiritual au ajuns acolo din motive materiale, dar avem aceeasi discutie si referitor la conducerea politica si administrative a tarii sau la alte domenii economice.

    Revenind on-topic: Cand discutam despre salarii trebuie sa vedem si ce face omul cu castigul banesc sau cat de mult este capabil sa-si valorifice conditia. Am mai spus ca eu consider salariile din Romania ca fiind foarte mici si deloc motivante pentru mare parte dintre salariati.
    Pe de alta parte suntem un popor inclinat spre risipa si delasare, respective nu indeajuns de educat sa -si traiasca decent viata. Am avut ocazia sa calatoresc prin locuri sarace de prin Europa...in Grecia, in Italia, in Spania, in alte tari ex-comuniste...cu exceptiile de rigoare, oamenii aia se straduiesc sa traiasca decent, valorifica putinul pe care-l au si incearca sa traiasca demn si civilizat. Te uiti la satuce consturite in zone aride, stancoase, unde oamenii au theoretic mai putine sanse de a-si asigura traiul decat in cam orice zona a Romaniei. Dar se zbat, cultiva maslini pe care-i iriga cu picatura, cresc capre ca sunt mai economicoase, utilizeaza tot ce se poate, se asociaza ca sa poata deveni competitivi si sa castige ceva banuti samd. Unii au niste chitzimii de case pe un peticutz de teren, vai mama lor. Dar se preocupa sa le tina curate, se imbraca curat, mananca ce produc (multe vegetale si destul de rar carne) si traiesc frumos la urma urmei.
    La noi castigul mic e pentru multi argument de delasare, de decadere in mizerie, un motiv sa nu mai faci nimic, sa-ti bei mintile si sa te degradezi accelerat. Si cel mai sarac dintre romani se compara cu cel mai bogat si asta e motiv de renuntare la orice pretentie de la viata. Atat si-au dorit sa moara capra vecinului ca le-am omorat pe toate si acum mergem toti la Carrefour sa cumparam ce produc altii.
    In alte parti oamenii isi vad de ale lor, se gospodaresc si pot trai fericiti muncind pentru a atinge asta. Asa au ajuns de ex unii sa ridice mancarea saracului la nivel de haute cuisine iar romanul sa manance prost desi ar putea avea lucruri bune de pe tarlaua proprie.

    Exista o mare dezordine in Romania si pana cand nu vor fi refacute bazele civilizatiei nu vom reusi mult mai mult decat acum.
    Chiar daca salariile vor creste nu se va simti o schimbare reala cat timp nu vom incepe sa valorificam potentialul local si nu vom respecta ceea ce avem 'de la sine', de la natura.
    Inclusiv biserica ar putea avea inca un rol in acest proces daca toti slujbasii ei s-ar dedica cu adevarat caii pe care au ales-o si oamenilor pe care ar trebui sa-i sprijine nu numai ritualic ci si sa poata duce o viata mai buna.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  7. #112
    DevilOfTheRhine Sevilla86's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,350
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Utilizator View Post
    Insa altfel consider ca educatia ortodoxa face bine acelora care cred in divinitate, indiferent de nivelul lor de pregatire si bunastare. Nu cred ca un ateu e mai presus de un om credincios si nici ca educatia laica formeaza oameni de calitate superioara celor ce au parte si de educatie religioasa.
    Biserica se opune constant materiilor din scoli care contin lectii despre evolutie, se opune folosirii de prezervative si alte metode contraceptive desi programele sociale incearca limitarea extinderii HIV si a altor boli, intr-o iarna cand eram sfatuiti sa evitam locurile aglomerate si sa facem vaccin anti-gripal din cauza unui virus ce facea ravagii anu ala, biserica a ignorat avertismentele si tot a organizat un pelerinaj la moastele nu-stiu-cui unde 10,000 de oameni au pupat toti o icoana, incaseaza multe milioane si zeci de milioane de euro si nu platesc taxe, construiesc biserici si infrastructura din bugetul statului etc.

    50% din americani nu cred in evolutie.
    La romani nu stiu cat e procentajul, dar biserica vrea oameni prosti si ignoranti.
    http://www.huffingtonpost.com/2012/0...n_1571127.html

    Inchizitia a stopat in mare parte progresul tehnologic si stiintific, dar religia continua sa faca rau societatii umane si in zilele noastre.

    E greu de exprimat in cuvinte raul pe care biserica l-a provocat si continua sa-l provoace.
    In Coreea de Sud, cam 50% din po****tie nu e afiliata la nici o religie, multi din ei sunt atei si totusi au criminalitate redusa si respect pentru cetatenii in varsta la un nivel la care societatea noastra si alte societati "religioase" nici nu indraznesc sa viseze.

    Sunt convins ca daca nu ne tinea religia pe loc timp de cateva sute de ani, acum calatoream in spatiul intergalactic.

    Fuck the church! Fuck religion!
    Last edited by Sevilla86; 25th August 2014 at 18:51.
    Academia Rapid infiintata de catre generalul de securitate Vasile Malureanu supranumit €žtatucul politiei politice ceausiste

  8. #113
    sport legend
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    3,653
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Utilizator View Post
    Insa altfel consider ca educatia ortodoxa face bine acelora care cred in divinitate, indiferent de nivelul lor de pregatire si bunastare. Nu cred ca un ateu e mai presus de un om credincios si nici ca educatia laica formeaza oameni de calitate superioara celor ce au parte si de educatie religioasa.
    în școlile noastre nu se face educație ci materie. Profesorii ar vrea să învețe copiii de 3 ori mai mult decât ei și să le dea 7. Educația se face în familie, se cizelează sau distruge în școală, se desăvârșește în primii ani de muncă. Familia și apoi anturajul sunt esențiale, școala nu poate face mare lucru. Dacă intri în gașcă de șmecheri vei fi șmecher, dacă te preocupă să înveți ești tocilar, etc. Religia ne poate modera ura, pe care ne-o dezvoltă puternic TV urile de știri, dar fiecare își are caracterul lui.

    Quote Originally Posted by Utilizator View Post
    Revenind on-topic: Cand discutam despre salarii trebuie sa vedem si ce face omul cu castigul banesc sau cat de mult este capabil sa-si valorifice conditia. Am mai spus ca eu consider salariile din Romania ca fiind foarte mici si deloc motivante pentru mare parte dintre salariati.
    tot media dezvoltă la noi nemulțumirea, vedeți discuțiile noastre de câțiva ani aici. Prețurile în vest sunt de 2-3 ori mai mari, cu unele excepții, dar și benzina este un pic mai scumpă. Dacă intri într-un muzeu sau îți iei nush ce magnet, vei vedea că te costă ... Sigur, salariile sunt de 3-10 ori mai mari. Luând, însă, un autocar spre vestul Europei, vom constata că paragină mai mare ca la noi poate doar în Bulgaria mai vezi și aici este efectul construcțiilor fără rost făcute înainte de 1989, la care s-au adăugat cele după imaginația fiecăruia după 1990. Citeam într-o carte de istoria că cercetătorii anilor 1870 considerau că România acelor ani era cu 100-150 ani în urma vestului European, deci dacă astăzi încă există un decalaj vizibil, totul vine din istorie. Dorința nebună a lui Ceaușescu de a industrializa (dorința de industrializare se găsea și în 1870) a dus la falimentele în lanț de după 1990. Au existat instalații care nu au funcționat o singură oră, altele închise la câteva luni de la privatizare (deci făcute fără rost și firma la care mă refer este încă pe piața noastră, concurentă serios cu alte două mari companii, toate internațonale - nu dau nume).
    Ajungând pe străzile unui oraș vestic, găsețti în jurul tău magazine de țoale, mâncare, restaurante, bănci. Orientarea este puternic spre ce consumă omul, uneori cu greu mai găsești un chioșc de ziare, librăriile când sunt au mii de titluri.
    Noi avem de a face cu o mare nepricepere în afaceri, ce merge este ok, dar nu dă de lucru la toată po****ția care vrea să muncească, de aici mulții cerșetori. Deși disprețuim naționalitatea romă, ei au mult mai puține șanse să găsească o sursă licită de trai în Rom. Și-au cosntruit imaginea de leneși, hoți
    și preferăm să nu fim în preajma lor, ne ferim. Și atunci, ei cum să se integreze ? Normal, fac ceea ce pot să facă: cerșetorie, furtișaguri.
    Acum am găsit alți țapi ispășitori; supermarketurile. Aș întreba de ce în 16 ani nu am creat noi lanțul de supermarketuri ? Și noi avem accesul la importuri, tehnicile comerciale sunt cunoscute, directorii din Carref sau Kauf sunt tot români, cei din bănci la fel. Noi am compromis orice gen de comerț și acum țipăm împotriva celor care au clienți. De ce ? Pentru că știu să ofere uleiul, berea sau Coca Cola la un preț mai atractiv, oferă mii de produse în timp ce la colț de stradă te întrebi dacă nu-i expirat sau furat.
    Salariul este, undeva, proporțional cu PIB ul. Sigur, Renault nu vine aici să dea 2000 E pe lună și găsește cu 300. De aceea nu putem crește. Cumpărând toate prostiile din vest, trebuie să le oferim în schimb produse utile lor, firețte la preț mai mic. Cu greu putem face ceva inteligent, așa că nicio șansă să ajungem salariile din vest.
    Probabil trebuie să lăsăm încă 50 de ani economia liberă, dar peste acești ani structura po****ției va fi, cu siguranța, alta, în Rom sau Spania.

  9. #114
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Romeo View Post
    în școlile noastre nu se face educație ci materie. Educația se face în familie, se cizelează sau distruge în școală, se desăvârșește în primii ani de muncă. [...]Religia ne poate modera ura, pe care ne-o dezvoltă puternic TV urile de știri, dar fiecare își are caracterul lui..
    Sunt numeroase familii care numai educatie nu fac copiilor. Sau o fac cum au primit-o si ei pe tiparul din 19000 toamna. Scoala ar trebui sa aiba un impact major cel putin in cazurile astea, e singura sansa sa rupi copiii de traditia nefasta a parintilor.
    Religia are si ea rolul ei in anumite cazuri si pentru unii credinciosi depaseste nivelul educatiei morale.

    Citeam într-o carte de istoria că cercetătorii anilor 1870 considerau că România acelor ani era cu 100-150 ani în urma vestului European, deci dacă astăzi încă există un decalaj vizibil, totul vine din istorie. Dorința nebună a lui Ceaușescu de a industrializa (dorința de industrializare se găsea și în 1870) a dus la falimentele în lanț de după 1990.[...]Noi avem de a face cu o mare nepricepere în afaceri, ce merge este ok, dar nu dă de lucru la toată po****ția care vrea să muncească, de aici mulții cerșetori. [...]Probabil trebuie să lăsăm încă 50 de ani economia liberă, dar peste acești ani structura po****ției va fi, cu siguranța, alta, în Rom sau Spania
    e un mix de cauze istorice, dar falimentul cel mare dpdv al educatiei si civilizatiei s-a intamplat dupa '90 cand pradatorii au ajuns la putere.
    de fapt noi am trait doua mari schimbari in secolul trecut si am resetat de fiecare data totul. De fiecare data au venit incompetentii la putere pe principiul ca toti aia dinainte au fost rai. Era posibil ca momentul '90 fie altfel, dar daca privim acum inapoi realizam ca nu se putea asta.

    Altfel industrializarea trebuia facuta ca trecem in modernitate. Problema e ca a fost facuta fortat iar dupa '90 s-a furat si dezmebrat la greu si industrie si agricultura.

    Nu suntem nepriceputi in afaceri, numai ca in acest moment cadrul economic romanesc pare sa stimuleze mai mult hotiile decat afacerile. Altfel Romania are inca imens de multe oportunitati de afaceri bune.

    Cam 50 de ani e perioada corecta de revenire la un stadiu acceptabil de dezvoltare bazat pe o economie functionala pe baze concurentiale. As zice 50 de ani incepand din '90 dar nu bag mana in foc.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  10. #115
    sport legend
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    3,653
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Utilizator View Post
    Sunt numeroase familii care numai educatie nu fac copiilor.
    Religia are si ea rolul ei in anumite cazuri si pentru unii credinciosi depaseste nivelul educatiei morale.
    nu mă refeream la educație calitativ ci menționam cine o influențează. Atât familia cât și anturajul o pot influența în bine sau în rău. Acolo unde vezi preocupare, muncă, poți și tu să adopți această cale. Acolo unde ești atras spre domeniul interlop, te vei comporta ca atare. Din păcate, nu poți rupe copiii din familie, pentru că nu ai condiții să le oferi ceva mai bun decât la foarte puțini.
    Școala poate modifica educația dacă are discipline bine concepute, inutil să credem că în 20 de ani vom putea obține multe rezultate pozitive.
    Religia poate avea efecte benefice asupra tineretului, dar este la fel de dificil să modifice anturajele rău famate,

    Quote Originally Posted by Utilizator View Post
    e un mix de cauze istorice, dar falimentul cel mare dpdv al educatiei si civilizatiei s-a intamplat dupa '90 cand pradatorii au ajuns la putere.
    de fapt noi am trait doua mari schimbari in secolul trecut si am resetat de fiecare data totul. De fiecare data au venit incompetentii la putere pe principiul ca toti aia dinainte au fost rai. Era posibil ca momentul '90 fie altfel, dar daca privim acum inapoi realizam ca nu se putea asta.
    în 1990 nu s-a resetat totul, a urmat o tranziție lungă de gen capitalism sălbatic. Multe unități economice trebuiau închise, numai că scheletele lor le găsești pe toate drumurile, în timpce restul UE este relativ curat. Acei incompetenți au fost aduși la putere prin alegeri libere și democrate, dacă nu suntem mulțumiți, iată, nici francezii nu sunt mulțumiți. O tranziție morală spre capitalism s-ar fi putut face numai printr-o dictatură pozitivă, dacă există așa ceva.
    Cusurul industrializării a fost cei care au condus-o, mulți afoni economic, destul de mulți fără o școală medie (Postelnicu, Pleșiță, Bobu, Dincă). Au ajuns sus numai pentru că au dat cu pumnul și au slugărit bine pe superiorul lor. Școala de după 1950 a format oameni cu aceeași concepție: să acem, sa ne aflăm în treabă, să arătăm că putem face. CLIENTUL NU A CONTAT NICIODATĂ. Un banal exemplu: o firmă de cablu îți promite depanarea defecțiunilor după 48 ore, în realitate 60-72. Viteza de internet nu satisface nici măcar programele lor, nu are nicio legătură cu up-downloadul documentelor, muuult mai mic decât cei 150-1000 Mbs.
    s-a făcut pe hei-rup, pe ambiție nu pe inteligență și calcule economice (nici acestea nu sunt infailibile). Cu un conducător semianalfabet nu aveai prea mari șanse să te dezvolți inteligent, iar românii s-au dat la o parte când la putere a sărit cineva cu tupeu. Nici după 1994 nu mai ai o opoziție democratcă, ce vedem la TV este doar plătit indirect de afaceriști, este cam pe principiul caprei vecinului: vezi cât fură ăla, de ce-l votezi ?

  11. #116
    Man with broom TheIceMan's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    16,891
    Reputatie
    1
    beleafer

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •