Page 5 of 6 FirstFirst ... 3456 LastLast
Results 85 to 105 of 116

Thread: Salariile in Romania -cum vi se par?

  1. #85
    Man with broom TheIceMan's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    16,891
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by yodaro. View Post
    Eu am facut si 2 norme in RO era nevoie de cadre nu aveau personal. Munceam si la invatamant privat inclusiv sambata nu era deloc usor…daca vrei sa muncesti o faci. Profii isi pot completa veniturile din meditatii. Cu chiu cu vai imi luam 2 saptamani de concediu pe an…aveam bani dar si munceam. Mai bagam si un part time la o firma ulterior firma mea.
    Desigur, ce zici mai sus se intampla cu zeci de ani in urma, nu?

    Quote Originally Posted by yodaro. View Post
    ...dupa zeci de ani de locuit in America ...
    Poate lucrurile s-au mai schimbat si in Romania dupa zeci de ani cati ai stat tu in America, poate nu mai este fix cum iti amintesti tu.
    beleafer

  2. #86
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by yodaro. View Post
    teoretic ai dreptate. profesorii sunt in primul rand intelectuali si ar trebui platiti mult mai bine dar economia pontacului nu cred ca poate sustine asta. Una e sa vrei si alta e sa poti.

    [...]

    in general elevii nu apreciaza profii exigenti sunt socotiti de scoala veche..
    nu vom face decat sa regresam cat timp se dau salarii de mzierie si se accepta tacit ca 'profesorii au surse colaterale de venit'.
    Meseria e neatractiva si in loc sa absoarba oameni pregatiti ce vor sa-si dedice timpul educarii viitoarelor generatii aduna ramasite si oameni mai slab pregatiti sau care vin sa faca plus pe cai mai putin legale ca asa au auzit ei ca e practica.

    altfel exagerezi. Profesorii in sistemul public din alte tari au salariu decent. nu ametitor dar decent si la un nivel de decenta incomparabil cu ceea ce e la noi, buninteles ca raportat la nivelul de trai.
    asa si eu cand lucram in Romania mai aveam si activitati suplimentare jobului de baza ca sa pot trai decent. Dar asta nu e ceva ce poate deveni regula si sa tina la infinit. Nu e normal in nicio tara civilizata cat de cat.
    E clar ca nu poti sa performezi continuu lucrand in cinci locuri si nu e normal ca un professor sa vina la scoala sa predea doar ca sa-si rotunjeasca veniturile, gandindu-se la jobul 2 si 3 care-I aduc mai multi bani. Educatia nu trebuie facuta in fuga trenului. Asta poate fi o exceptie si nu o regula.

    Desigur ca un elev nu agreaza cand profesorul ii cere sa invete, e 'de moda veche' cum spui. Dar elevul, copilul nu stie inca ce e bine pentru el si mai tarziu s-ar putea sa-si schimbe parerea. Nici eu nu eram foarte fericit cand aveam profesori de moda veche dar mai tarziu am realizat ca fara ei viata mea avea un traseu cu mult mai trist.
    De aceea sistemul educational trebuie sa fie sustinut cum se cuvine de putere si nu discreditat si considerat o anexa inutila ce toaca banii societatii sau cloaca de hoti. In felul asta respectful fata de scoala este subminat de sus.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  3. #87
    sport legend
    Join Date
    Feb 2014
    Location
    Deutschland
    Posts
    814
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Utilizator View Post
    nu vom face decat sa regresam cat timp se dau salarii de mzierie si se accepta tacit ca 'profesorii au surse colaterale de venit'.
    Meseria e neatractiva si in loc sa absoarba oameni pregatiti ce vor sa-si dedice timpul educarii viitoarelor generatii aduna ramasite si oameni mai slab pregatiti sau care vin sa faca plus pe cai mai putin legale ca asa au auzit ei ca e practica.

    Desigur ca un elev nu agreaza cand profesorul ii cere sa invete, e 'de moda veche' cum spui. Dar elevul, copilul nu stie inca ce e bine pentru el si mai tarziu s-ar putea sa-si schimbe parerea. Nici eu nu eram foarte fericit cand aveam profesori de moda veche dar mai tarziu am realizat ca fara ei viata mea avea un traseu cu mult mai trist.
    De aceea sistemul educational trebuie sa fie sustinut cum se cuvine de putere si nu discreditat si considerat o anexa inutila ce toaca banii societatii sau cloaca de hoti. In felul asta respectful fata de scoala este subminat de sus.
    De acord ca salariile in invatamant sunt mici, in RO un profesor castiga dxe 1.3 salariul mediu pe economie. Care si el salariu mediu e de mizerie.
    Dar asta e economia, asta a ales poporu sa il reprezinte..

    Intotdeuna au fost salarii proaste in invatamant...fata de exemplu armata, militie sau chiar si minerit... puterea are nevoie de muschi si aparat de represiune nu de educatie.
    apropo parca ponta a marit salariile pensionarilor din armata...
    aci in USA se spune ca cea mai buna investitie e in educatie...lucru cu care sunt de acord.

    Sunt profesori si profesori. In timpurile actuale cei exigenti nu sunt agreati de elevi...care transmit mesajul acasa parintilor. Care parinti s-ar putea sa reactioneze negativ si sa fie impotriva acelui prof exigent. Care prof sa primeasca si calificative proaste.
    Tu ce linie ai aborda daca ai fi prof? Ce tinuta ai aborda fata de elevi?

    e extrem de important ce fel de model de prof esti. Tinerii sunt in perioada inceputului in viata in care isi pot alege un drum gresit.

    Am vazut un ******* de prof care le-a spus elevilor ca el dupa liceu s-ar plimba in toata lumea...ar lua un an de pauza sa se distreze...in loc sa le spuna sa se focuseze pe cariera si sa isi aleaga un colegiu adecvat.

  4. #88
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Yoda: poate vrei sa spui ca un profesor din pre-universitar are aprox 1,3 din salarium minim si nu din cel mediu pe economie.
    Am pus mai sus un link in care sunt precizate salariile profesorilor, vezi mai jos care e salarium mediumpe economie.
    http://legestart.ro/ce-modificari-ad...u-pe-economie/

    Altfel as fi un profesor exigent dar nu al dracu' ci as incerca sa interesez elevii in materie si m-as stradui sa fac lectii interactive si cat mai captivante. As incerca sa le dau provocari celor mai buni si sa-i ajut pe cei mai slabi.
    Dar as suferi daca as vedea in fata mea o masa amorfa de copii care nu vor sa rezoneze orice ai face.
    Si din pacate multi elevi sunt dezinteresati pentru ca societatea le transmite mesajul ca scoala nu e utila in viata. Asta spuneam mai sus si e greu sa te lupti cu o astfel de societate.
    Dar as accepta provocarea asa cum mereu am acceptat provocarile si mi-am dorit sa schimb ceva, sa las ceva bun in urma. Nu intodeauna am castigat cat as fi vrut sau pe masura efortului depus. Dar pe termen lung am castigat cu siguranta.

  5. #89
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Adenddum: de fapt asta ar fi mesajul meu catre elevi: investiti in voi, aveti rabdare si nu cautati beneficiul imediat pentru ca beneficile gandite si castigate pe termen lung sunt durabile si aduc mai multe satisfactii. Si e mainusor sa strangi din dinti cand esti tanar decat mai tarziu.
    Dar bineinteles ca daca transmiti un astfel de mesaj in Romania si din postura unui profesor ce castiga 'mai nimic', e destul de putin convingator.
    Asa cum spui si tu mai sus, beizadeaua din clasa te face ridicol. Dar pe moment, ca nu poate sa-i mearga bine prea mult timp daca ramane prost.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  6. #90
    sport legend
    Join Date
    Feb 2014
    Location
    Deutschland
    Posts
    814
    Reputatie
    1
    Profesorii români sunt printre cel mai prost plătiți din UE: Un profesor român câștigă de 1,3 ori salariul mediu pe economie. Unul polonez de 2,5 ori

    http://www.zf.ro/zf-24/profesorii-ro...5-ori-11797165

    totusi se poate si mai rau...
    nu e o meserie urata sa dai cu sapa sau lopata lucrezi cu tinerii. Important e sa iti placa. Trebuie sa fii f bine pregatit in domeniul ala si sa ii faci sa priceapa ceva din ce vrei sa le transmiti.

    Trebuie sa tii coloana vertebrala dreapta, sa nu te miroase elevii ca esti spagar. Trebuie sa fii un model pentru ei. Elevilor le plac profii mai apropiati nu le plac de nici o culoare cei exigenti. Le plac si profii care se complac in a-si critica colegii din corpul profesoral.

    Un profesor exigent si integru nu e deloc bine primit nici de colegi pentru ca nu e coruptibil si nici de elevi care in general vor sa treaca ca si gasca prin apa. Vorbesc de invatamantul romanesc...si de atmosfera de la unitati de elita.

  7. #91
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Castiga 1,3 salariu mediu pe economie daca iei in calcul Toti peofesorii ca masa, inclusiv profesori si confi universitari sau din pre-universitar cu 30-40 ani vechime. Dar marea masa castiga 1,3 din salariul minim poate. Am dat sus link la cat castiga profii din pre-univ cu vechime de pana la 14 ani, vezi mai jos cat e salariul mediu pe economie in Romania.
    http://economie.hotnews.ro/stiri-fin....htm?nomobile=
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  8. #92
    sport legend
    Join Date
    Feb 2014
    Location
    Deutschland
    Posts
    814
    Reputatie
    1
    oricum ar fi sunt bani putini si asa a fost mereu in educatie.

    cred ca ar trebui acordat spor in functie de localitate asa cum este in alte tari.
    De ex 200 $ sunt bani buni la pocreaca dar in bucuresti mori de foame.

  9. #93
    Man with broom TheIceMan's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    16,891
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Utilizator View Post
    Castiga 1,3 salariu mediu pe economie daca iei in calcul Toti peofesorii ca masa, inclusiv profesori si confi universitari sau din pre-universitar cu 30-40 ani vechime. Dar marea masa castiga 1,3 din salariul minim poate. Am dat sus link la cat castiga profii din pre-univ cu vechime de pana la 14 ani, vezi mai jos cat e salariul mediu pe economie in Romania.
    http://economie.hotnews.ro/stiri-fin....htm?nomobile=
    Depinde cum calculeaza aia media, daca o calculeaza ca medie aritmetica simpla, e o medie "mincinoasa", adica daca luam 4 salarii unul de 1000 € si 3 de 200 € atunci media aritmetica este (1000+600 / 4) = 400 €

    In fapt, in asemenea cazuri media armoncia trebuie folosita, formula:
    http://upload.wikimedia.org/math/7/7...8f4617bbd3.png
    in acest caz media armonica este 250 €, ceea ce este mai aproape de realitate.
    beleafer

  10. #94
    Man with broom TheIceMan's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    16,891
    Reputatie
    1
    beleafer

  11. #95
    sport legend Loup de Mer's Avatar
    Join Date
    Dec 2012
    Location
    Antillia, Rockall
    Posts
    1,264
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by yodaro. View Post
    cred ca ar trebui acordat spor in functie de localitate asa cum este in alte tari.
    De ex 200 $ sunt bani buni la pocreaca dar in bucuresti mori de foame.
    Pai se dau niste sporuri, in sensul ca ala de la Pocreaca castiga mai mult.

    Pe langa cele spuse de tine nu tocmai amical fata de salariile profesorilor, mai e un argument suprem: si asa sunt bani aruncati pe fereastra, din moment ce absolventii pleaca din tara. Sunt bani ca sa pregatim oamenii altora, in fond.
    Sweet jumping mother of marmalade! Shave my leg and call me Grandpa!

    [I][SIZE="2"]*căzut din copac în ocean...[/SIZE][/I]

  12. #96
    arogant,de mic cip's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    30,256
    Reputatie
    1
    parlamentarii aia 600 supradimensionati se plang ca iau mult prea putin fata de nevoile lor,cum comentati?
    granita la Orsova!

  13. #97
    sport legend
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    34,171
    Reputatie
    0
    Tu ce ai zice sa fii parlamentar si sa iei 1000 de euro ? Pai te ia la misto orice agent comercial.

  14. #98
    arogant,de mic cip's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    30,256
    Reputatie
    1
    pai aia au voie,ca-s foc de destepti si simpatici,practic coloana vertebrala a economiei romanesti...
    ce sa zic,m-as razbuna si eu la randu-mi pe patronii evazionisti de berarii,marindu-le taxele si bagandu-le controale fara numar
    granita la Orsova!

  15. #99
    sport legend
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    34,171
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by cip tm View Post
    pai aia au voie,ca-s foc de destepti si simpatici,practic coloana vertebrala a economiei romanesti...
    ce sa zic,m-as razbuna si eu la randu-mi pe patronii evazionisti de berarii,marindu-le taxele si bagandu-le controale fara numar
    altceva........................asta a facut Ponta pana acum.

  16. #100
    arogant,de mic cip's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    30,256
    Reputatie
    1
    pai se pare ca va place cand va penetreaza mongoloidul...
    bine,asta-l plagiaza si pe stalin,deci nu ma mir...si dupa ala au plans aia deportati in Siberia,se scuturau camesile pe ei si-i spuneau "tatuca"
    granita la Orsova!

  17. #101
    DevilOfTheRhine Sevilla86's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,350
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ducus View Post
    dar cand era salariul minim 1500000 acum vreo 10 ani, sau cand era 500000 n-am auzit pe nimeni sa se planga ca nu-i ajung banii. Cum va explicati?
    E greu sa compari... aud lumea ca pe vremea lu' Ceausescu le ajungeau banii...
    Chestia e ca pe vremea aia nu aveai pe ce sa-i cheltui. Acum ai internet, cablu TV, factura la telefon, poti sa-ti cumperi masina etc. Daca vrei sa traiesti fara astea ca pe vremea lu' ceasca sau ca in Coreea de Nord, pai or sa-ti ajunga banii. O sa-ti mai si ramana!

    Asa si cu "acum vreo 10 ani". Acum platesti pentru lucruri si servicii care acum 10 ani poate nici nu existau, sau nu stiai ca exista si nu le simteai lipsa sau nu simteai nevoia pentru ele.

    Quote Originally Posted by ducus View Post
    Pe de alta parte, sunt unii care nu se ajung nici cu 2500 sau 3000 de lei si tot li se pare prea putin, dar uita ca traiesc in Romania si ca multi nu au nici macar jumatate din aceasta suma!
    Am avut putin si am avut mult. Crede-ma, cat ai atat cheltui.
    Iti construiesti un stil de viata in jurul la cat faci, mananci mancare mai buna si mai scumpa, competi o masina mai buna, mergi intr-o vacanta mai scumpa in locuri exotice... si la sfarsit de luna tragi linie si cat ai facut atat ai cheltuit.
    Nu simti niciodata ca ai prea mult, din contra simti ca ai prea putin. Daca aveai putin mai mult stii ca puteai sa cumperi cealalta masina care-ti placea mai mult...

    Quote Originally Posted by cip tm View Post
    parlamentarii aia 600 supradimensionati se plang ca iau mult prea putin fata de nevoile lor,cum comentati?
    Sunt bani putini. Platesti sume mici unor oameni care gestioneaza bugete de miliarde de euro... de-aia si coruptia care exista in Romania si nu numai.

    In Singapore, presedintele are salariu de milioane de dolari. Si-au dat seama ca astfel reduci cu 99,99% tentatia de accepta mita la nivel inalt. Parlamentari, primari la fel.

    Ca rezultat, Singapore ca indice al coruptiei are printre cele mai bune rezultate la nivel mondial.
    Academia Rapid infiintata de catre generalul de securitate Vasile Malureanu supranumit €žtatucul politiei politice ceausiste €

  18. #102
    sport legend Loup de Mer's Avatar
    Join Date
    Dec 2012
    Location
    Antillia, Rockall
    Posts
    1,264
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Sevilla86 View Post
    Daca vrei sa traiesti fara astea ca pe vremea lu' ceasca sau ca in Coreea de Nord, pai or sa-ti ajunga banii. O sa-ti mai si ramana!
    E o exagerare. Majoritatea "nostalgicilor" se plang ca nu mai au nivelul de trai de atunci. Televizorul color si telefonul mobil nu le alina suferintele.
    Sweet jumping mother of marmalade! Shave my leg and call me Grandpa!

    [I][SIZE="2"]*căzut din copac în ocean...[/SIZE][/I]

  19. #103
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Sevilla86 View Post
    E greu sa compari... aud lumea ca pe vremea lu' Ceausescu le ajungeau banii...
    Chestia e ca pe vremea aia nu aveai pe ce sa-i cheltui. Acum ai internet, cablu TV, factura la telefon, poti sa-ti cumperi masina etc. Daca vrei sa traiesti fara astea ca pe vremea lu' ceasca sau ca in Coreea de Nord, pai or sa-ti ajunga banii. O sa-ti mai si ramana!

    Asa si cu "acum vreo 10 ani". Acum platesti pentru lucruri si servicii care acum 10 ani poate nici nu existau, sau nu stiai ca exista si nu le simteai lipsa sau nu simteai nevoia pentru ele.



    Am avut putin si am avut mult. Crede-ma, cat ai atat cheltui.
    Iti construiesti un stil de viata in jurul la cat faci, mananci mancare mai buna si mai scumpa, competi o masina mai buna, mergi intr-o vacanta mai scumpa in locuri exotice...
    si la sfarsit de luna tragi linie si cat ai facut atat ai cheltuit.
    Nu simti niciodata ca ai prea mult, din contra simti ca ai prea putin. Daca aveai putin mai mult stii ca puteai sa cumperi cealalta masina care-ti placea mai mult...



    Sunt bani putini. Platesti sume mici unor oameni care gestioneaza bugete de miliarde de euro... de-aia si coruptia care exista in Romania si nu numai.

    In Singapore, presedintele are salariu de milioane de dolari. Si-au dat seama ca astfel reduci cu 99,99% tentatia de accepta mita la nivel inalt. Parlamentari, primari la fel.

    Ca rezultat, Singapore ca indice al coruptiei are printre cele mai bune rezultate la nivel mondial.
    Eu te cred, dar spune-mi, la ce-ti foloseste sa ai bani multi daca esti nefericit sau daca nu esti sanatos? Uita-te la Patriciu, ce a fost si unde a ajuns, la 2 metri sub pamant. A luat ceva cu el? Ii crapau pieile pe el de gras, a fost cel mai bogat roman si a sfarsit pe un pat de spital si f..tut si cu banii luati de neveste. Nici macar n-a mai apucat pensia!
    Mai bine cu bani putini si sa traiesti simplu, sa te limitezi la cat ai si sa fii tu sanatos si fericit noaptea cand pui capul pe perna, sa ajungi sa-ti cresti nepotii, decat bogat dar bolnav si singur!
    Stai ca or sa sara imediat unii sa spuna ca nu poti sa traiesti fara bani, ca nu poti sa treci nici macar strada fara bani etc. Serios? Ia uita-te la marii nostri calugari: Arsenie Bica, Papacioc si calugarii in general, care isi dedica viata ascezei si colectivitatii!
    Si dupa o viata de om vei putea spune intr-adevar, cu multumire: "am facut ceva pt. cei din jur" si vei inchide ochii impacat cu sine.
    Da pe goarna si iesi pe plus folosind codul Z2G79TTW

  20. #104
    koaye grele Tyler Durden's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    mwelaromani
    Posts
    18,133
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ducus View Post
    Stai ca or sa sara imediat unii sa spuna ca nu poti sa traiesti fara bani, ca nu poti sa treci nici macar strada fara bani etc. Serios? Ia uita-te la marii nostri calugari: Arsenie Bica, Papacioc si calugarii in general, care isi dedica viata ascezei si colectivitatii!
    Si dupa o viata de om vei putea spune intr-adevar, cu multumire: "am facut ceva pt. cei din jur" si vei inchide ochii impacat cu sine.
    Marii vostri, nu ne mai bagati pe gat tot felul de batranei mai mult sau mai putin sclerozati, care nu mai inteleg nimic din lumea contemporana si-n gura carora se uita indeobste doar tampitii. Sunt ai vostri, spalati-va linistiti cu ei pe creier. Si vezi ca-l cheama Boca, nu Bica.
    FCSB este acronimul Pușcariei în sportul românesc. Patronul, managerul, precum și cel mai reprezentativ suporter sunt oameni certați cu legea, infractori de drept comun. Cei care susțin această echipă par și ei alcătuiți din aceeași plămadă.

  21. #105
    DevilOfTheRhine Sevilla86's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,350
    Reputatie
    1
    Hai ca nu vreau sa o dau in spiritual

    In Africa mor pe capete la nastere sau in primul an de viata din cauza saraciei, malnutritiei, bolilor...
    Pentru fiecare exemplu de bogatas care e nefericit sau a murit devreme, eu pot sa-ti dau 5 milioane de exemple de oameni saraci care nu au apucat pensia, au murit in chinuri si nefericiti.

    Lasa calugarii... timp de o mie de ani in evul mediu se stia ca daca vrei sa o duci bine si sa mamanci 3 mese calde pe zi, trebuia sa fii boier cu pamant sau calugar. Restul mureau de foame.

    Te cred ca pe vremea comunismului au dus-o rau si chiar sunt calugari care incearca sa traiasca o viata modesta. Dar in rest, ma pis pe fata lor. Uita-te la patriarhul Romaniei ca are mai mult aur pe el decat 50 cent, Jay-Z si Kanye West la un loc! Basescu a spus odata dupa o vizita la patriarhie ca mancare mai buna si mai sofisticata ca acolo nu a mancat niciodata. Ma cac in gura lor.


    Poti sa fii fericit cu bani multi sau poti sa fii nefericit, poti sa fii fericit si sarac sau nefericit. Nu e o regula.

    Banii pot cumpara fericirea, indiferent ce se spune. Dar daca faci cancer terminal nu te mai salveaza nimeni si nimic. E chestie si de noroc, ce gene ai mostenit de la parinti, ce oameni intalnesti in viata etc.
    Academia Rapid infiintata de catre generalul de securitate Vasile Malureanu supranumit €žtatucul politiei politice ceausiste €

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •