View Poll Results: merita desfiintata echipa dinamo?

Voters
185. You may not vote on this poll
  • da

    102 55.14%
  • nu

    83 44.86%
Page 1 of 29 12311 ... LastLast
Results 1 to 21 of 595

Thread: De ce este dinamo echipa cea mai dispretuita din Romania?

  1. #1
    Atlant Sorin's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Montreal
    Posts
    695
    Reputatie
    1

    De ce este dinamo echipa cea mai dispretuita din Romania?

    Eu am facut un top 10 al motivelor :

    1.Este echipa securitatii si militiei.A fost de la infiintare si pana azi.Vor sa continue in aceast stil . Niciunde nu e iubita politia dar in tarile excomuniste exista o repulsie totala pentru cainii de paza a dictatorilor comunisti

    2.Istoria clubului lor este un lung sir de samavolnicii, desfiintarea unor echipe ,ordine de partid si de stat, inregimentari fortate de jucatori, santaje de tot felul , blaturi, arbitrii corupti si toata gama de mizerii umane.

    3. Numele lor de provenienta straina, dinamo nu are nici o legatura cu limba romana.

    4. Faptul ca au fost infiintati de rusi si adusi tot de ei . Stalin este tatucul lor ,posibil si nasul

    5. palmaresul lor intern este trucat, toate titlurile lor sint castigate pe cai necinstie .

    6.Pentru grupul urias de generali de securitate si militie care au fost la conducerea clubului lor dintotdeauna dar iata ca si azi.Pe langa ei s-au aciuit nu una ci mai multe dintre cele mai hidoase figuri din lumea interlopa a fotbalului, itig-cohn , bulibasa curva feminina -badea , retardatul-borcea,bacaluareatul la 45 de ani , mutantul libidinos-netoiu
    si patatul

    7. echipa lor este doar o rotita ruginita dintr-un ansamblu pus la punct de sovietici care urmarea implantarea in toate tarile comuniste o echipa care sa dea impresia ca securitatea este peste tot ,atotputernica

    8.galeria lor este cea mai jalnica dintre toate.Singurii care au parasit stadionul in corpore in timpul unui derby, pusi cu botul pe labe de citiva batauisi ai lui gheara, numarul mic de spectatori din tribuna lor

    9. dinamo este singura echipa din Romania care pe langa titluri cucerite prin frauda a primit efectiv cadou de la guvern o cupa,cea redistribuita de steaua si un campionat,cel de anul trecut

    10. desi au beneficiat de imense si nemeritate avantaje, n-au resit decat niste performante comparabile cu cele ale Craiovei dar mult inferioare Stelei ,cealalta echipa departamentala a ministerelor represinuii comuniste. Faptul ca ceilalti au reusit iar ei nu ,beneficiind de conditii la fel de favorabile,plecate din propaganda comunista, face din dinamovisti niste eterni loseri. Sint ca elevul care este favorizat de profesori mereu pentru ca este fiul nu stiu cui dar care tot tampit ramane
    Romani prin nastere, olteni prin gratie divina

  2. #2
    Senior Member Ayrton's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5,899
    Reputatie
    1
    Ha, ha, ha!
    O gramada de prostii, aberatii si tampenii...

    (PS: cupa aia returnata de Steaua nu e in palmaresul nostru, si noi am refuzat-o, asa ca nu e acordata nimanui... Mai documenteaza-te inainte sa te faci de ras!)

  3. #3
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Dupa focul pe care-l ai impotriva lui Dinamo s-ar zice ca tii cu U Craiova de vreo 50 de ani si ai fost oprimat in mod personal, fizic, de "brandul" Dinamo.

    Sa comentam pe puncte motivele tale:

    "1.Este echipa securitatii si militiei.A fost de la infiintare si pana azi.Vor sa continue in aceast stil . Niciunde nu e iubita politia dar in tarile excomuniste exista o repulsie totala pentru cainii de paza a dictatorilor comunisti"

    Dinamo a fost fara discutie echipa MI. Nu cred ca poti sa spui vreun fotbalist care a jucat la Dinamo si a trimis anticomunisti la canal sau v-a batut cu bulanul pe strazi, sau a fost garda personala a lui Ceasca. Mai mult, celebrul Garcea e un politai din Oltenia daca nu ma-nsel si banuesc ca Garcea ai vostrii tin cu Universitatea. De continuat in acelasi stil e iarasi discutabil, echipa de fotbal are autonomie financiara si nu prea mai stiu generali MI activi in conducere.

    "2.Istoria clubului lor este un lung sir de samavolnicii, desfiintarea unor echipe ,ordine de partid si de stat, inregimentari fortate de jucatori, santaje de tot felul , blaturi, arbitrii corupti si toata gama de mizerii umane."

    Samavolnicii, ordine etc...Din cate stiu eu, cea mai mare samavolnicie a fost prin '85 cand a trebuit sa pierdem rusinos la Flacara Moreni, Victoria si altele ca sa le salvam la ordin de retrogradare si sa iasa Cami cu gheata de aur. Apropo, Flacara Moreni era echipa secu' tunci, Halmageanu gen de secu' era de acolo. Si militienii erau cu Victoria. Cat despre ordine de partid etc, daca erai marisor prin anii '80, ti-aduci aite despre cum a castigat Steaua vreo trei campionate fara infrangere si cu meciuri castigate in minutele de prelungiri. Pentru remember, sa-ti spun ce suporteri avea Steaua: Nicolae Ceausescu, Ilie Ceausescu, Valentin Ceausescu. Nicu Ceausescu era cu Sportul. de cate ori jucam cu Steaua si cu Sportul trebuia sa le dam puncte. Nu ca eram cei mai curati, dar cred ca altii erau mai murdari ca noi si pe ei nu-i injuri. Cat despre jucatori inregimentati cu forta, a facut si Dinamo asta, dar nu cred ca a fost reunul nemultumit, ba dimpotriva. Oricum in anii '80 as avea alte exemple celebre de inregimentati cu forta pe care nu esti asa de suparat: Hagi la Sportul si apoi la Steaua, Gica Popescu la Steaua etc. Lucescu l-a luat pe Balaci la Dinamo cand voi oltenii l-ati aruncat si Balaci recunoaste si acum asta pentru ca e om de caracter. Pe Cami la fel, l-a luat cand era desfiintat de presa, inclusiv de olteanul de Adrian Paunescu.

    "3. Numele lor de provenienta straina, dinamo nu are nici o legatura cu limba romana."

    Numele Dinamo in sport a venit la noi, e adevarat, de pe la rusi. Nu vad care-i problema cu numele (Dinamo Kiev e in continuare o echipa de valoare in Europa), dar totusi sa explic. Diamo, si la rusi, vine de la dinam, banuiesc ca stii ce-i ala, care nu-i un cuvant rusesc. Mai exista si prin Olanda o echipa cu numele asta. Oricum nici "Universitate", "Politehnica", fotbal, handbal etc nu sunt romanesti, presupun ca nu te deranjeaza, altfel am avea echipe denumite doar viezure, branza, varza...Caraiman, caraiman pe puctul asta

    "4. Faptul ca au fost infiintati de rusi si adusi tot de ei . Stalin este tatucul lor ,posibil si nasul"

    Dinamo a fost infiintata ca echipa MI dupa model rusesc, dar atat. Nu tin minte sa fi taiat Stalin panglica la inaugurare. Oricum si U Craiova tot in comunism s-a infiintat parca, tot in 1948. Banuiesc ca nu -i aveti nasi pe Truman si Churchill. Poli Timisoara de ex e tot denumire comunista, inainte erau Ripensi si Chinezul parca.

    "5. palmaresul lor intern este trucat, toate titlurile lor sint castigate pe cai necinstie ."

    S-avem iertare, dar tot ce-am castigat in anii '80 (cand stiu mai bine) a fost pe mai ult decat merit. Pe atunci sa iei titlul in fata Stelei era o performanta pentru ca polititcul tragea pe ei. Ca argument, in '90 au plecat la echipe mari europene vreo 12 jucatori de la Dinamo. Rezultatele din anii '80 i cupele europene sunt alt argument. Si am azut pe forumul cu istoria blaturilor ca si Craiova prin anii '70 a luat un titlu cu vreo 2 meciuri dubioase, banuiesc ca nu te gandesti la desfiintarea echipei.

    "6.Pentru grupul urias de generali de securitate si militie care au fost la conducerea clubului lor dintotdeauna dar iata ca si azi.Pe langa ei s-au aciuit nu una ci mai multe dintre cele mai hidoase figuri din lumea interlopa a fotbalului, itig-cohn , bulibasa curva feminina -badea , retardatul-borcea,bacaluareatul la 45 de ani , mutantul libidinos-netoiu
    si patatul"

    Nici mie nu-mi plac conducatorii clubului nostru, dar eu tin cu o echipa de fotbal. Dupa mine i-as goni pe toti din conducere chiar acum, ei fac deservicii echipei Dinamo. Oricum si Dinel al vostru cu "muzeul Ceausescu", fost militian, parca nu e mai de soi. Si parca mai sunt/au fost alde Mititelu, Mitrita etc. Banuiesc ca nu esti fanul lor.

    "7. echipa lor este doar o rotita ruginita dintr-un ansamblu pus la punct de sovietici care urmarea implantarea in toate tarile comuniste o echipa care sa dea impresia ca securitatea este peste tot ,atotputernica"

    Nu crezi ca suna un pic a paranoia?

    "8.galeria lor este cea mai jalnica dintre toate.Singurii care au parasit stadionul in corpore in timpul unui derby, pusi cu botul pe labe de citiva batauisi ai lui gheara, numarul mic de spectatori din tribuna lor"

    Chestia cu parasitul tribunei a fost un gest de lauda dupa mine; echipa era distrusa de niste smecheri si rezultatele erau dezastruoase, gestul aleriei a fost necesar. Asta arata ca suporterii lui Dinamo vor fotbal si nu altceva. Ma gandesc acum la gesturile galeriei oltene, firesti de altfel, cand era netoiu pe-acolo. Parca si el tot cu cativa batausi va tinea deoparte. Ca numar de suporteri sa stii ca avem cel putin cat Craiova, poate ne luati la prezenta pe stadion. Justificabil, pentru ca in Bucuresti sunt 4-5 echipe in prima divizie, in Craiova una.

    "9. dinamo este singura echipa din Romania care pe langa titluri cucerite prin frauda a primit efectiv cadou de la guvern o cupa,cea redistribuita de steaua si un campionat,cel de anul trecut"

    Se vede ca esti tanar, n-ai apucat finala cupei impricinata. Steaua s-a retras la indemnul familiei Ceausescu de pe teren si a castigat la masa verde cupa. Atunci Andone le-a aratat fundul conducatorilor si a fost suspendat pe viata. Oricum, clubul Dinamo a refuzat respectiva cupa, pana la urma s-a anulat.

    "10. desi au beneficiat de imense si nemeritate avantaje, n-au resit decat niste performante comparabile cu cele ale Craiovei dar mult inferioare Stelei ,cealalta echipa departamentala a ministerelor represiunii comuniste. Faptul ca ceilalti au reusit iar ei nu ,beneficiind de conditii la fel de favorabile,plecate din propaganda comunista, face din dinamovisti niste eterni loseri. Sint ca elevul care este favorizat de profesori mereu pentru ca este fiul nu stiu cui dar care tot tampit ramane"

    Dinamo n-a avut nici pe departe avantajele Stelei, iar performantele au fost mai mult decat respectabile. Chestia cu comunism, represiune etc. devine un pic de limbaj de lemn si nu argumente. Am eliminat Hamburg in '83 (era detinatoarea CCE atunci) cu arbitraj potrivnic la ei. Comunismul era un dezavantaj atunci pentru echipele romanesti in Europa, nu era un avantaj.

    Cred ca ar trebui sa analizezi mai intai problemele lui U Craiova (apropo, parca doar Craiova si Braila au primari comunisti, ce te faci, cum de atatia anticomunisti olteni i-au votat?) si pe urma sa spui altora loseri. Ce zici?
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  4. #4
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1
    Doar o mica observatie pentru rigurozitate:

    Gestul lui Andone nu a fost la finala Cupei din '88, la care se face referinta aici, ci la un meci de campionat disputat in Ghencea in primavara lui '89 si castigat de Steaua cu 2-1.

  5. #5
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Pt Tudose: Corect, scuze, m-a luat valul explicatiilor. Oricum gestul ramane valabil in sprijinul a ceea ce spuneam.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  6. #6
    sport legend adbogdan's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Posts
    444
    Reputatie
    1
    E a treia oara cand repeti ineptiile astea, Mr. Sorin. Nu te-ai plictisit ? Sau altceva nu mai stii ?

  7. #7
    Merseysider viole(n)t's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Location
    Timisoara, Banat
    Posts
    1,336
    Reputatie
    1
    Eu atat am de zis:

    in 1990, cand Victoria shi FC Olt au fost desfiintzate, nu am intzeles de ce Steaua shi Dinamo au fost mentzinute "alive".

    Erau la acel moment cele 2 cluburi mai "nevinovate" ca Victoria/Olt???
    Eu cred ca nu. DIMPOTRIVA.
    [size=2][b][color=PURPLE]I AM NOT YOUNG ENOUGH[/color][/b][/size][size=2][b][color=purple] TO KNOW EVERYTHING. [/color][/b][/size]

  8. #8
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Eu cred ca daca esti obiectiv stii de ce nu au fost desfiintate. Pentru ca vrand-nevrand erau principalele branduri de export din fotbalul romanesc si aveau ceva suporteri. La Dinamo s-a schimbat denumirea in Unirea Tricolor, dar s-a revenit pentru ca era aiurea. Nu cred ca daca o echipa se numeste Politehnica de exemplu are vreo legatura cu studiile superioare. La fel e si cu Dinamo, nu vad de ce e periculos numele.
    Personal consider ca desfiintarea in '89 a lui Steaua si Dinamo era un abuz mai mare decat infiintarea lor...Dupa cum nu cred ca trebuie ras de pe harta Scorncesti pentru ca acolo s-a nascut Ceasca. Ultima actiune de felul asta au facut-o romanii cu Cartagina din motive de razbunare. Pentru ca au fost mai buni ca ei cartaginezii.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  9. #9
    Merseysider viole(n)t's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Location
    Timisoara, Banat
    Posts
    1,336
    Reputatie
    1
    Justitzia nu ar trebui sa tzina cont de astfel de aspecte.

    Tot ce ziceam eu era ca nu s-a judecat cu aceeashi masura. Cum adica sa iertzi pe cineva pentru ca are mai multzi suporteri????

    ORI MENTZINUTE TOATE, ORI DESFINTZATE TOATE.

    De altfel nu cred ca desfiintzarea celor 2 ar fi rezistat mult. Erau po****re printre romani (despre cum au ajuns asha nu mai discut).
    Probabil ca ar fi reaparut sub o alta forma.

    Dar macar ar fi scapat de "palmaresul" rushinos. (nu in plan sportiv ma refer).
    [size=2][b][color=PURPLE]I AM NOT YOUNG ENOUGH[/color][/b][/size][size=2][b][color=purple] TO KNOW EVERYTHING. [/color][/b][/size]

  10. #10
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Apropo, raspuns la intrebarea din titlul forumului: Din simpla ratiune romaneasca de a muri capra vecinului. Sau din aceleasi motive pentru care au lichidat comunistii capitalismul: ii exploata, ii punea sa concureze unii cu altii. Daca esti bun poti sa castigi cinstit, impotriva celor ce fac aranjamente. Mai greu dar se poate. Daca esti slab, ceri desfiintarea concurentei si castigi pentru ca ramai singur.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  11. #11
    Senior Member Ayrton's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5,899
    Reputatie
    1
    Sa mai zic si eu ceva referitor la denumirea echipei, Dinamo.
    Dupa caderea regimului comunist din fosta republica Yugoslavia, echipei Dinamo Zagreb i s-a schimbat denumirea in Croatia Zagreb, la ordin si fara a fi consultati suporterii acestei echipe. Ce a urmat, a fost un sir de banere, scandari, demonstartii pe strazi, lupte cu politia ale suporterilor dinamovisti, care aveau ca principal argument faptul ca nu conteaza de unde vine cuvantul, asta e denumirea cunoscuta in Europa, asta e numele pe care ei il iubesc, si nu-i intereseaza ca s-a botezat echipa cu numele tarii lor, ei vor DINAMO!
    Si pana la urma, s-a revenit asupra deciziei, si s-a definitivat numele de Dinamo Zagreb, lucru sarbatorit cu focuri de artificii pe stadion.

    Asta trebuie sa retineti voi: noi, dinamovistii, ne dorim ca echipa noastra sa se numeasca astfel, si nu ne intereseaza parerea altora, cu atat mai putin a unor "dusmani".

    A, inca ceva: ati auzit voi cumva ca sarbii sa ceara desfiintarea echipelor Steaua Rosie Belgrad sau Partizan Belgrad??? Denumirile astea sunt mai rusesti si mai "comuniste" decat oricare altele. Iar prin Romania si chiar pe acest forum am vazut banateni care cereau si ei schimbarea denumirii de Dinamo, si se salutau cu "napred Partizan" sau se declarau simpatizanti ai Crvenei Zvezda... Ceea ce spune multe despre nivelul si obiectivitatea lor...

    Deci, FORZA DINAMO! PER SEMPRE!

  12. #12
    MA vA ..... inter's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    15,063
    Reputatie
    1

    Ayrton te-a "inspirat" redblue boys fratele vostru croat
    de spui prostului ca-i prost/ te uraste fara rost
    si de razi de-a lui prostie / te priveste cu manie
    iar cand leaga trei cuvinte/ doar te-njura far' de minte

  13. #13
    manager alt.core's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Timisoara - Banat
    Posts
    338
    Reputatie
    1
    ayrton, nu vorbi fara sa te pricepi ! Lupta de partizani din timpul celui de-al doilea razboi mondial a facut Jugoslavija cunoscuta in toata lumea, asa ca nu vad logica in a cere schimbarea denumirii.
    Nu va uraste nimeni din cauza numelui ci din cauza abuzurilor pe care le-ati facut, ce nu-i limpede ?
    La sarbi asemenea magarii nu s-au petrecut, de aceea nici nu exista scandaluri in jurul celor 2 echipe !
    Pe sferturi de adevar n-ai cum sa emiti judecati despre nivelul si valoarea noastra !
    Napred Partizan !
    Forza Viola !!
    ugtm

  14. #14
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Pt Grobari: e amuzant sa vezi pe cineva care abordeaza insemnele naziste si vorbeste despre luptele de partizani.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  15. #15
    sport legend Pacala's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Montreal
    Posts
    3,056
    Reputatie
    0
    1. Dinamo este clubul care a reprezentat si reprezinta securitatea care a trimis anticomunisti la canal sau a fost garda personala a lui Ceasca. In acest moment dinamo are in consiliul de conducere o gramada de generali de militie si securitate deci la voi nimic nu s-a schimbat. Nu acelasi lucru se intampla la cluburile de care pomeneste ayrtonul.De fapt in fosta RDG,Polonia,Cehia,Ungaria,Slovacia echipele securitatii si armatei s-au desfiintat sau au retrogradat.Tot alea sint si tarile care intra in Europa.


    "2. se pare ca dupa spusele tale ,clubul securitatii a fost chiar oropsit si i s-au intamplat multe nedreptati Nimeni n-a furat ca voi. Ai uitat ca ati desfintat pana si gheata de aur ?
    Camataru a fost santajat ordinar cu procesul penal intentat cumnatului Beldeanu :o ce tot indrugi acolo? iar Balaci a declarat ca l-ati mintit ca-faceti rost de viza sa plece in strainatate.A.Paunescu i-a aparat intotdeauna, poate te referi la dinamovistul barbu. Nu prea ai tu legaturi cu fotbalul


    3. Numele lor de provenienta straina, dinamo nu are nici o legatura cu limba romana."

    Cuvantul Universitate are inteles in limba romana. dinam la fel. Dar cuvantul dinamo nu are nici o semnificatie in limba romana. Este un cuvant strain care nu a fost adoptat in limba romana.Cauta in dictionar cuvantul dinamo, n-ai sa-l gasesti. Da o sa-l gasesti la rusi

    "4. Faptul ca au fost infiintati de rusi si adusi tot de ei . Stalin este tatucul lor ,posibil si nasul"

    dinamo a fost infiintata de rusi, n-a taiat panglica stalin , doar trimisul lui in Romania, Visinski
    Universitatea craiova a fost infiintzata de niste adolescenti, ai pe aici pe undeva istoria infiintarii echipei noastre.Nu e deloc la fel ca a voastra.
    Voi ati desfiintat si doua echipe ca sa incepeti direct din A ca rusii aveau loc in capul mesei

    "5. palmaresul lor intern este trucat, toate titlurile lor sint castigate pe cai necinstie ."

    Toate echipele au mai facut si cite o prostie dar voi nu intrati in aceasta categorie.Dinamo si steaua au facut aproape numai blaturi.Au fost ani in care nimeni nu avea voie de la stapanire sa joace impotriva voastra. Nu va e rusine? Mi-ai amintit de titlul ala al vostru furat de la noi in 82-83
    si cite si mai cite.De ultimul vostru titlu ai uitat si de ala.Nimic nu ati castigat pe merit.

    "6.Noi avem pe Dinel dar la voi este si acum o armata de generali si toti aia de la voi au avut functii mari inainte in securitate si partid.
    Mititelu si Mitrita nu au fost ********i sau secretari de partid.Mai intereseaza-te. MItrita era si inainte ce este si acum,un trepadus iar Mititelu era unul din liderii galeriei inainte de 90,era la liceu ala prin 89
    Ai ajuns sa compari liceenii cu generalii de securitate?

    "7. echipa lor este doar o rotita ruginita dintr-un ansamblu pus la punct de sovietici care urmarea implantarea in toate tarile comuniste o echipa care sa dea impresia ca securitatea este peste tot ,atotputernica"

    Asta era sistemul clasic.Acelasi calapod in toate tarile comuniste.fratiorii sovietici , echipele ********ilor care trebuiau sa castige pentru a intelege poporul atatputernicia securitatii , ce nu intelegi? :o

    8.Aici eu cred ca voi sinteti cvasinexistenti. Te lauzi ca te-ai dus la stadion , ai strigat pentru ei 15 minute si pe urma ai fugit?
    Ce a facut netoiu la Craiova cu batausii lui? poate cu aia a reusit sa scape cu viata, la voi un numar de 100 de ori mai mic, au reusit sa va faca sa-l aplaudati in loc sa-l injurati pe Danciu dupa ce va daduse la ****
    Aici ai fost sublim

    "9. dinamo este singura echipa din Romania care pe langa titluri cucerite prin frauda a primit efectiv cadou de la guvern o cupa,cea redistribuita de steaua si un campionat,cel de anul trecut"

    cupa aia e in vitrina si palmaresul vostru.stii bine ca golul stelei a fost corect, s-a dat la tv faza dupa revolutie la o emisiune despre prostiile de atunci.V-ati dat la arbitru atunci ati primit cupa dupa aia cadou, titlul de anul trecut vi l-a dat guvernul psd dupa ce fuseserati depunctati.

    10. desi au beneficiat de imense si nemeritate avantaje, n-au resit decat niste performante comparabile cu cele ale Craiovei dar mult inferioare Stelei ,cealalta echipa departamentala a ministerelor represiunii comuniste. Faptul ca ceilalti au reusit iar ei nu ,beneficiind de conditii la fel de favorabile,plecate din propaganda comunista, face din dinamovisti niste eterni loseri. Sint ca elevul care este favorizat de profesori mereu pentru ca este fiul nu stiu cui dar care tot tampit ramane"

    ati avut mai multe avantaje ca ei , ati desfintat doua echipe voi, ei doar una.sinteti exact ca aia de care vorbeste Sorin. La tanc a spus-o

    Nu mai exista partidul comunist, Primarul Bulucea este de la PSD, foarte multi primari sint din psd. Parca erau libere voturile sau dupa un dinamovist nu

  16. #16
    sport legend
    Join Date
    May 2003
    Posts
    3,686
    Reputatie
    1

    Despre DINAMO

    1. Dinamo nu este dispretuita decat de cei care ravnesc la gloria sa.
    2. Vulpea care nu ajunge la struguri striga ca sunt acri.
    3. La Dinamo nu exista nici un militian sau ********. Pentru ca aceste institutii nu mai exista. Nici un jucator nu este angajatul Ministerului de Interne.
    4. Daca se desfinnteaza Dinamo si Steaua voi cu cine veti juca ? Stadioanele din provincie sunt mai pline atunci cand joaca Dinamo sau Steaua.
    Vedeti-va de echipele voastre, laudati-le daca va dau motive, dar lasati in pace echipele mai bune.
    NUMAI DE FRICA CELOR DOUA ECHIPE - STEAUA si DINAMO - DORITI DESFIINTAREA LOR, NU DIN MOTIVELE EXPUSE DE D-L Sorin.
    VA ESTE FRICA si este de inteles, ca voi nu mai ajungeti sa castigati NIMIC.
    In lumea asta TOTUL este RELATIV !

  17. #17
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Pt Pacala: faptul ca o cotesti ca Pacala nu inseamna ca ai si deptate.
    Nu o sa raspund punctual ca pana acum din lipsa de timp, dar nu toate argumentele tale stau in pcioare, desi iti admir stilul, recunosc.

    Chestia cu Bulucea e misto, de fapt Bulucea v-a tradat pe voi alegatorii care ati votat un comunist si aveti un PSDist. Ai toata liberatea votului, ma amuza doar optiunea puternic anticomunista venita dintr-un oras care si acum are primar comunist, pardon acum s-a dat pe brazda.

    Desfiintarea echipelor Dinamo din est: in afara de Dynamo Dresda (care nu stiu daca nu a ramas asa), si Berlin, in Ungaria, Cehia, Polonia, Slovacia nu tin minte vreo Dinamo. Asa ca mai usor cu desfiintarile. Poate redenumiri si demilitarizari.

    Despre Balaci, mai informeaza-te, e fals. Cred ca-l confunzi cu Boloni.
    Cat despre Barbu era stelist sadea, impreuna cu CVT.

    Cuvantul Dynamo poti sa-l gasesti in orice dictionar englez-roman, roman-englez (depinde de preferintele tale) cu acelasi echivalent limba romana: dinam.

    Mai documenteaza-te si in problema cu Visinski, n-a particiat la infiintarea clubului.

    Iarasi, daca ai fi cat de cat obiectiv ti-ai da seama ca am castigat mai mult pe merit decat cu japca cum zici tu. De acord ca am fost favorizati la adunat jucatori, dar Steaua si Dinamo au avut intre 185-1990 cele mai bune echipe romanesti existente vreodata (luand in calcul performantele externe si jucatorii de la nationala nu sentimentele lui Pacala). Putem discuta modul in care au fost adusi jucatorii, dar nu prea stiu multi care regreta asta acum. In plus Dinamo avea jucatori proprii pe: Prunea, Raducioiu, Lupescu si altii crescuti de Dinamo.

    Ma doare-n cot ce-au fost Mitrita si Mititelu inainte de '89, era o paralela intre necinstitii nostri si ai vostri. Pot sa inteleg ca vei spune si peste 50 de ani ca Dinamo e comunism, securitate etc., sunt multi romani blocati pe asa ceva, e mai simplu; decat sa faci ceva mai bine te vaiti de ce-ti fac ceilalti si sa gasesti in asta explicatia propriei neputinte. E treaba ta. Da' sa-mi categorisesti excrocii de acelasi nivel din Romania in "rai" de origine comunista si "buni" de origine recenta asta mi se pare chiar de Pacala. E oricum treaba ta.

    Eu nu am simtit Dinamo ca un element de opresiune, am tinut cu ei, desi cu secu' si partidu' am avut destule cuie, atat probleme ale membrilor familiei cat si din pricina atitudinii personale anti.

    Problema ta e ca te-a oprimat Dinamo, nu ala cu bulanu' din Craiova care ti-o tragea pe carca desi tinea cu U Craiova (de ex Dinel), nu reprezentantii locali de partid...Pe voi v-a trimis Dinamo la canal.
    Inteleg resentimentele, am fost favorizati in vechiul regim, dar am facut si performanta. Asta e, aratati-ne voi acum performante in capitalism, va doresc succes, da' mai slabiti-o dom'le cu lozinci. Chiar s-a tampit poporul roman si nu mai stie decat secu' si comunism?
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  18. #18
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Apropo Pacala: trage usa dupa tine tata...
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  19. #19
    sport legend Pacala's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Montreal
    Posts
    3,056
    Reputatie
    0
    1. dinamao si glorie , baba in banc ce glorie are dinamo?

    2.nu-ti place adevarul,e crud?

    3.nu acum sia-u schimbat numele in sri si politie ,alta palarie, aceeasi...

    4. dinamo nu e buricul pamantului, a fost fotbal si inainte de dinamo si va fi si dupa ce va disparea dinamo.

    nu din frica echipei va dispretuieste lumea ci pentru ca de cand ati luat fiinta si pana acum ati dat un adevarat recital al ticalosiei.V-am nascut ucigand doua echipe,avortoni rusi iar anul l-ati incheiat cu finala in care v-ati calificat dupa ce acel arbitraj criminal, din meciul cu Astra. Le mai trebuiau pistoalele acelor arbitrii . dinamo,club de talhari

  20. #20
    sport legend adbogdan's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Posts
    444
    Reputatie
    1

    Re: De ce este dinamo echipa cea mai dispretuita din Romania

    Quote Originally Posted by Sorin
    - Faptul ca au fost infiintati de rusi si adusi tot de ei . Stalin este tatucul lor ,posibil si nasul

    - echipa lor este doar o rotita ruginita dintr-un ansamblu pus la punct de sovietici care urmarea implantarea in toate tarile comuniste o echipa care sa dea impresia ca securitatea este peste tot ,atotputernica
    Sorine, daca Dinamo este echipa lui Stalin, iar scopul infiintarii acestei echipe a fost cel pe care il mentionezi tu mai sus, cum explici faptul ca

    1. In perioada 1948 - 1960 DINAMO a castigat UN SINGUR TITLU DE CAMPIOANA (1955) SI O SINGURA CUPA A ROMANIEI (1959) ?
    2. Pana la moartea lui Stalin (1953) Dinamo nu a castigat absolut nici un trofeu, desi a avut 'la dispozitie' 5 editii pentru a o face ?

    Se pare ca ********ii pe care-i tot pomenesti erau atat de obsedati de a crea imaginea de atotputernicie incat au si uitat de faptul ca imaginea asta implica si castigarea unor titluri sau cupe. Dinamo s-a clasat in aceasta perioada de 4 ori pe locul 8, de unde se poate trage concluzia ca asta era cifra preferata a lui Stalin. Sau gresesc ?

  21. #21
    sport legend
    Join Date
    May 2003
    Posts
    3,686
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Pacala
    1. dinamao si glorie , baba in banc ce glorie are dinamo?

    2.nu-ti place adevarul,e crud?

    3.nu acum sia-u schimbat numele in sri si politie ,alta palarie, aceeasi...

    4. dinamo nu e buricul pamantului, a fost fotbal si inainte de dinamo si va fi si dupa ce va disparea dinamo.

    nu din frica echipei va dispretuieste lumea ci pentru ca de cand ati luat fiinta si pana acum ati dat un adevarat recital al ticalosiei.V-am nascut ucigand doua echipe,avortoni rusi iar anul l-ati incheiat cu finala in care v-ati calificat dupa ce acel arbitraj criminal, din meciul cu Astra. Le mai trebuiau pistoalele acelor arbitrii . dinamo,club de talhari
    Toata stima pentru felul patimas in care te exprimi ! Ce rau ti-a facut "clubul de talhari"? Daca dispretuiti atat de mult clubul Dinamo, nu mai mergeti la meciurile lor.
    Singura Steaua se poate lauda cu mai multe trofee decat Dinamo.
    Oricum FRICA, INVIDIA, RAUTATEA din voi cei care urati clubul Dinamo nu va v-a aduce nici un trofeu. TROFEELE trebuie cucerite !!! Daca nu sunteti in stare, aste e. Mai rabdati. Poate alta data.
    In lumea asta TOTUL este RELATIV !

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •