Page 99 of 103 FirstFirst ... 4989979899100101 ... LastLast
Results 2,059 to 2,079 of 2152

Thread: Terorismul si fețele lui multiple, de la Zealots, la Al-Qaeda si Isis

  1. #2059
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,904
    Reputatie
    0
    Charlie-Hebdo-Barcelona-Terror_artikelBox.jpg
    Critics have taken to the internet to condemn the French satirical magazine, Charlie Hebdo, over a front-page cartoon linking Islam to a recent deadly attack in Spain, saying it risked fanning Islamophobia. Critics of Charlie Hebdo saw its cover as tarring an entire religion, practised by around 1.5 billion people worldwide, by implying it was inherently violent.

  2. #2060
    DevilOfTheRhine Sevilla86's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,350
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by delaparis View Post
    Sunt intre 4 si 5% musulmani in Franta si din astia doar 50% sunt arabi. Asta ca informatie.
    Ai vazut tu intr-un film? Sunt 8%, informatie oficiala de pe un site guvernamental:

    https://www.state.gov/documents/organization/256401.pdf

    45 percent of respondents aged 18-50 reported no religious affiliation, 43 percent identified as Catholic, 8 percent as Muslim, 2 percent as Protestant, and the remaining 2 percent as Orthodox Christian, Buddhist, Jewish, and others.

    8% reprezentand cei care sunt acolo legal, da' cine stie cati or mai fi ajuns acolo ilegal si nu sunt inclusi in statistici.

    Quote Originally Posted by delaparis View Post
    Si de ce sa-i tinem sub control? De ce nu sa-i gazam sau exterminam cu alte mijloace
    Pai asta zic, da' sunt prea multi... restul de 90% nu or sa cada toti de acord sa-i gazeze, da' aia 8% cu siguranta vor cadea de acord sa nu fie gazati. Se vor uni si vor lupta pentru supravietuire ca si cum viata lor ar depinde de asta
    Academia Rapid infiintata de catre generalul de securitate Vasile Malureanu supranumit €žtatucul politiei politice ceausiste €

  3. #2061
    Moderator Doctor_Satan's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Targu Mures
    Posts
    8,343
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by delaparis View Post
    Nu exista cartiere de musulmani. Exista in schimb cartiere sarace unde majoritatea lucuitorilor sunt emigranti, printre ei si musulmani. Da, am stat la inceput in astfel de cartiere toata tineretea mea cand am fost student. Colegi de cartier musulmani au fost colegi cu mine la studii si acum am ramas prieteni. Ce spui tu acolo cu zone interzise non-musulmanilor nu exista. Ar insemna razboi civil in cartierele alea sarace unde sunt asiatici, africani crestini, indieni/pakistanezi, curzi, etc ...
    Deci zona aia in care cei 4 politisti au fost fugariti nu exista in realitate?
    Cei 4 politisti erau doar youtuberi care cautau faima pe net si au inscenat totul?
    Cand niste indivizi au tupeul sa atace cu mace un grup de politisti, inseamna ca au prins cam mult curaj si politia n-a mai fost pe acolo de ceva vreme tocmai pentru ca nu mai au curajul sa patruleze acele zone.
    Dar daca tu zici ca sunt fictive, caut pe net filmarea sa vad in ce cartier a fost si daca tu vii cu selfie-uri cu baietii amabili si prietenosi de acolo, te cred.
    Iancu si FC Timisoara, prima grupare mafiota care a primit o mica pedeapsa. FRF-DNA 1-0.
    OTELUL GALATI SUPERCAMPIOANA 2010-2011!!!
    Aici este criza economica a Romaniei: http://www.porcisme.ro/

  4. #2062
    Jack the Ripper Lordul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Iasi/Piatra Neamt
    Posts
    31,615
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by delaparis View Post
    Nu exista cartiere de musulmani. Exista in schimb cartiere sarace unde majoritatea lucuitorilor sunt emigranti, printre ei si musulmani. Da, am stat la inceput in astfel de cartiere toata tineretea mea cand am fost student. Colegi de cartier musulmani au fost colegi cu mine la studii si acum am ramas prieteni. Ce spui tu acolo cu zone interzise non-musulmanilor nu exista. Ar insemna razboi civil in cartierele alea sarace unde sunt asiatici, africani crestini, indieni/pakistanezi, curzi, etc ...
    zici ca nu exista cartiere de musulmani ? Molhabaeck din Bruxelles atunci ce o fi ??? pe de alta parte nu contest ca exista si musulmani mai de treaba asa , am avut si eu 2 colegi la medicina si eram buni prieteni , erau din Israel . nu stii insa cand se pot radicaliza si atunci e cam nasol...
    Dinamo , Manchester United , Bayern Munchen , Borussia Dortmund , Juventus , FC Barcelona

  5. #2063
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,969
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Sevilla86 View Post
    Ai vazut tu intr-un film? Sunt 8%, informatie oficiala de pe un site guvernamental:

    Ce site "guvernamental" e ala unde scrie in engleza? Vezi ca siteurile guvernamentale franceze au sufix gouv.fr. Si uite aici siteul oficial al ministerului de interne francez https://www.interieur.gouv.fr/
    Spune-mi mie unde gasesti cifrele alea date de tine acolo



    Quote Originally Posted by Doctor_Satan View Post
    Deci zona aia in care cei 4 politisti au fost fugariti nu exista in realitate?
    Exista dar nu e realitatea in general. Asta spuneam

    Quote Originally Posted by Lordul View Post
    zici ca nu exista cartiere de musulmani ? Molhabaeck din Bruxelles atunci ce o fi ??? pe de alta parte nu contest ca exista si musulmani mai de treaba asa , am avut si eu 2 colegi la medicina si eram buni prieteni , erau din Israel . nu stii insa cand se pot radicaliza si atunci e cam nasol...
    "Molhabaeck" ce spui tu nu exista. Poate Molenbeek-Saint-Jean in Belgia si ala e un oras langa Bruxelles. Si acolo, da, este un cartier sarac unde concentratia po****tiei este de religie musulmana deoarece in Belgia sunt foarte putini emigranti fata de Franta. In majoritate sunt musulmani. Dar orasul ala e belgian si in majoritate catolic.
    Nu stii cand se pot radicaliza? Incepe sa se stie. Atunci cand sunt marginalizati, cand nu mai au viitor deoarece sunt marginalizati, cand devin exasperati deoarece nu mai au viitor.
    Vezi? E simplu.
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  6. #2064
    DevilOfTheRhine Sevilla86's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,350
    Reputatie
    1
    Arata-mi tu unde scrie 4% pe site-ul ala. Americanii stiu mai bine. Stiu si ce nu stiu francezii de la ei din tara

    http://www.lemonde.fr/technologies/a...41_651865.html
    Academia Rapid infiintata de catre generalul de securitate Vasile Malureanu supranumit €žtatucul politiei politice ceausiste €

  7. #2065
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,904
    Reputatie
    0
    Las Vegas. Cel putin 58 de morti, peste 500 de raniti, opera unui singur nebun care a deschis focul in multime de la etajul 32 al hotelului Mandalay Bay.
    Isis a afirmat ca l-ar fi convertit pe nebun cu cateva luni in urma.

  8. #2066
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    FBI: no known international terror link

    The sheriff says there is no new information to report about the suspect, but that police have completed their investigation of his hotel room. They have also identified another property associated with the gunman, and executed a search warrant there. Mesquite police have been searching the gunman’s home there, about 80 miles north-east of Las Vegas.

    An FBI agent, Aaron Rouse, briefly takes the podium to address the Isis claim, made without any evidence, that the gunman had converted to Islam.

    “We have determined at this point no connection to international terrorist organization,” Rouse says.

    https://www.theguardian.com/us-news/...latest-updates

    Officials deny Vegas shooter was linked to terror groups after ISIS claim responsibility and say gunman converted to Islam months ago

    http://www.dailymail.co.uk/news/arti...-shooting.html
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  9. #2067
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,969
    Reputatie
    1
    Nenorocitul ala a fost "eficace" serios ... Sa arda in iad
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  10. #2068
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    12,804
    Reputatie
    0
    Era la mjlocul lunii septembrie, iar uraganul Irma lăsase fără curent electric Orlando, Florida, zona în care trăia mama lor.

    Stephen Paddock, care locuia în Nevada, a sunat pentu a afla despre starea mamei sale, pentru a verifica dacă este bine. Mai târziu, i-a trimis un cadru ortopedic, pentru a o ajuta să se deplaseze mai ușor, spune Eric Paddock.

    La două săptămâni după acest gest, Stephen Paddock, 64 de ani, avea să producă cel mai sângeros atac din istoria SUA, în timpul unui festival de muzică country, în Las Vegas, scrie CNN. A ucis 59 de oameni si a rănit 527.

    Nimic nu prea se potrivește cu imaginea descrisă de fratele său și a celor care l-au cunoscut.

    Un jucător de poker, investitor în imobiliare, fără nicio afilire politică sau religioasă, din ceea ce știu eu, spune fratele acestuia.

    Pentru Eric,Stephen era doar un tip normal. Nu avea copii, în ciuda numeroaselor relații pe care le-a avut. Cineva pe care l-ai vedea stând seara cu o băutură alături, la un bar, singur, îl descrie fratele său. Mergea în croaziere și juca poker. Îi plăcea să-i trimită mamei cutii cu bomboane și prăjituri.

    "Sub nicio formă nu aș fi putut vreodată să mă gândesc că fratele meu ar putea face așa ceva, să împuște oameni", a declarat Eric Paddock. "Ceva incredibil de greșit s-a întâmplat cu fratele meu", a continuat el.

    Politia din Las Vegas spune că nu a auzit de numele acestuia până la atac. Nu era în evidențele lor. A cumparat arme de foc în trecut, dar legal, se pare, după primele cercetări ale polițiștilor.

    Cei de la magazinul din Mesquite, Guns & Guitars, spun că i-au vândut o armă lui Paddock, dar că nu au văzut niciun semn care să-i facă să creadă că acesta era instabil psihic.

    Poliția a găsit 23 de arme în camera sa de hotel, printre care arme automate.

    Eric Paddock știa că fratele său avea câteva arme pe care le păstra într-un seif, în scop de autoapărare, dar nu avea informații că deținea arme automate.

    "Nu a folosit niciodată o armă, nu are niciun sens. Nu e nimic de ascuns pentru că nu a existat niciodată nimic, niciun indiciu. Stephen nu era deloc avid după arme. Faptul că a avut astfel de arme este pur și simplu ... de unde naibii a făcut rost de arme automate? Noi, familia, nu am știut absolut nimic, suntem înmărmuriți și oripilați. (Stephen) era doar un tip. S-a întâmplat ceva, cred a cedat cumva", a precizat fratele bărbatului suspectat de comiterea atacului din Las Vegas.

  11. #2069
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    12,804
    Reputatie
    0
    Franta sub teroare! EXPLOZIE LA PARIS! Atacul murdar a generat ALERTA DE GRADUL ZERO - Breaking news
    http://evz.ro/news-alert-motocicleta-explodata.html

  12. #2070
    Moderator Doctor_Satan's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Targu Mures
    Posts
    8,343
    Reputatie
    0
    Iancu si FC Timisoara, prima grupare mafiota care a primit o mica pedeapsa. FRF-DNA 1-0.
    OTELUL GALATI SUPERCAMPIOANA 2010-2011!!!
    Aici este criza economica a Romaniei: http://www.porcisme.ro/

  13. #2071
    arogant,de mic cip's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    30,271
    Reputatie
    1
    barbile alea primitive le mai trebuie lor...fac pariu ca-s si neingrijite si put ca naiba...
    granita la Orsova!

  14. #2072
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,845
    Reputatie
    0
    Mai, io am auzit ca la de Apocalipsa toti o sa purtam 666 pe frunte si o sa avem un mic cip sub piele!
    Ceva mai oribil n-am auzit! Cred totusi ca predictiile astea eretice sunt mai serenisime decat cele biblice!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  15. #2073
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    12,804
    Reputatie
    0
    Un atentat sinucigas a avut loc joi si a vizat o bază militară afgană aflată în provincia sudică Kandahar. În urma atacului, 43 de soldati au fost ucisi.
    Două vehicule blindate Humvee au fost umplute cu explozibil si detonate de către talibani. Atentatul s-a soldat cu moartea a 43 de soldati afgani, iar pe lângă acestia, alti nouă au fost răniti si sase au dispărut, potrivit declaratiilor date de Ministerul Apărării.

    'Din păcate, nu există nimic în interiorul taberei, au ars tot ce au găsit înăuntru', a spus purtătorul de cuvânt al Ministerului Apărării, Dawlat Waziri, potrivit BBC.

  16. #2074
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    12,804
    Reputatie
    0
    GERMANIA, SUB TEROARE. Atac criminal la Munchen. Fortele de securitate sunt în ALERTĂ DE GRADUL ZERO.

    Munchen este în alertă, autoritătile transmitând mesaje cetătenilor după ce mai multe persoane au fost înjunghiate.

    Panică în Germania. Un bărbat, care a reusit să fugă de la fata locului, a înjunghiat mai multe persoane, iar atacul pare să aibă mai multe caracteristici specifice teroristilor. Anuntul a fost făcut de autoritătile germane, relatează Abendzeitung-muenchen.de .

    Motivul atacului este neclar în acest moment, însă mai multe echipaje au intervenit la fata locului. Politia a anuntat că patru persoane au fost rănite, iar starea lor nu este una gravă.


    http://evz.ro/germania-atac-munchen.html

  17. #2075
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    12,804
    Reputatie
    0
    Cel putin 35 de politisti si militari egipteni au fost ucisi în confruntări cu islamistii în oaza Bahariya din vestul tării
    http://stirileprotv.ro/stiri/interna...-de-morti.html
    Grupul extremist, Hasm, a revendicat atacul asupra fortelor de securitate si a revendicat moartea a 28 de militari si politisti, precum si 32 de răniti.

  18. #2076
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,904
    Reputatie
    0
    Afghanistan, ultimele cinci zile - 250 de victime ale teroristilor. Ultimul atentat de azi a ucis 14 soldati.
    Bomba de saptamana trecuta din Mogadishu a devenit cel mai sangeros atac din ultimii 10 ani. Pana acum au murit 358 de persoane.

  19. #2077
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    12,804
    Reputatie
    0
    Marea Britanie este din nou sub teroare după ce un bărbat a luat mai multi ostatici.
    http://evz.ro/marea-britanie-ostatici.html

  20. #2078
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    12,804
    Reputatie
    0
    Trei atentate sinucigase comise de femei s-au soldat duminică seara cu 13 morti - în afara autoarelor - si cu 16 răniti în orasul Maiduguri din Nigeria, relatează AFP.

  21. #2079
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    12,804
    Reputatie
    0
    Marea Britanie nu vede altă solutie în cazul cetătenilor britanici care s-au alăturat grupării Stat Islamic din Siria decât să îi ucidă, a declarat un ministru britanic.
    http://stirileprotv.ro/stiri/interna...-din-isis.html

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •