Page 62 of 103 FirstFirst ... 1252606162636472 ... LastLast
Results 1,282 to 1,302 of 2152

Thread: Terorismul si fețele lui multiple, de la Zealots, la Al-Qaeda si Isis

  1. #1282
    sport legend Bobi Cearton's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Intr-o lume relativa
    Posts
    16,667
    Reputatie
    1
    Arabii n-au evoluat cu nimic in ultimii 500 de ani.
    Structura bolovanului pe care-l tin deasupra gatului a ramas contanta-uniforma-neteda in timp.
    NICHITA STANESCU
    Eu nu sunt altceva decât o patã de sânge care vorbeºte

  2. #1283
    aluzionist cimitiru' ghencea's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    suceava
    Posts
    12,345
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by cip tm View Post
    absolut penibil...
    Europa Occidentala e cam dusa,singura speranta de salvare o sa vina paradoxal,din Europa de Est...daca o sa urmam exemplul ungurilor,bineinteles
    or sa va dea aia pana or sa va cocoseze,o sa va fie frica sa mai iesiti si pana la boutique-ul din fata blocului,fraierilor!
    si cand or sa va casapeasca pe aproape toti,o sa mai ramana unul de asta cu degetul mijlociu in sus,olandez,francez,neamt sau belgian...cu mesajul "hai ca v-am tras-o",islamistilor...
    si pe mine ma surprinde naivitatea vest-europeanului care crede ca daca coloreaza turnul eiffel in culorile drapelului belgian si imbraca un tricou cu je suis nu's ce poola mea a dat o grea lovitura extremismului islamic .
    sunt de acord ca situatia este foarte greu de gestionat ,din moment ce majoritatea teroristilor sunt tineri cetateni occidentali , aflati de doua trei generatii in europa,dar parca se poate face ceva mai mult .in primul rand , sa rada de pe fata pamantului regiunile in care isis se considera stapana.cu toate victimele colaterale aferente ,cloaca aia trebuie igienizata in regim de urgenta .in plus ,americanii ar trebui sa le puna in vedere "prietenilor" sauditi ca nu pot sa coloreze burj al khaliffa in culorile belgiei in timp ce banii lor sunt folositi pentru a cumpara explozibili si arme moderne.
    "The universe is a big place, perhaps the biggest."
    Kilgore Trout

  3. #1284
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    12,804
    Reputatie
    0
    ISIS

    In its message claiming responsibility, ISIS noted that Belgium is one of the nations "participating in the international coalition against the Islamic State."

    The prime minister said Tuesday he had "no information" about who was responsible.

    But Michael Weiss, co-author of "ISIS: Inside the Army of Terror," said he wouldn't be surprised if ISIS was indeed behind the bloodshed.

    "I find it very hard to believe that it would be another group such as al Qaeda," Weiss said. "Brussels, we have seen, is honeycombed with ISIS networks and sleeper agents."



    Two senior U.S. officials told CNN they believe the Belgium attack is tied to the same network as Salah Abdeslam -- the Paris attacks suspect who was arrested in Belgium last Friday after four months on the run. ISIS also claimed responsibility for the November attacks in Paris, which killed 130 people across the city.


    Spurred by Abdeslam's arrest?

    Weiss said Abdeslam's arrest may have hastened an attack by ISIS.


    Abdeslam was supposed to carry out a suicide bombing during the Paris attacks, Weiss said, but "by all accounts, he seems to have chickened out."

    After his arrest Friday, "it's been reported that he is cooperating with Belgian authorities," Weiss said.

    "Now ISIS will have gotten wind of that fact, and if they fear that whatever human intelligence he has about the active networks in Europe will be given to European officials, they might have ... accelerated any plans that they had for forthcoming terror attacks."

  4. #1285
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    12,804
    Reputatie
    0
    Brussels airport suicide bombers 'named as el-Bakraoui brothers'
    http://www.theguardian.com/world/201...kaoui-brothers

  5. #1286
    sport legend Franz's Avatar
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    3,104
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Calandrinon View Post
    nu-i nicio diferenta, a trebuit sa moara oameni (?!? ) si premierul tot nu a demisionat, cu toate ca era tarziu, nu ? Dar presedintele ? Tot asa, urmareste cu interes ?
    a trecut atat amar de vreme dar demisia lui ponta tot doare
    Колко нощи аз не спах Колко друми извървях — Да се върна. Колко песни аз изпях, Колко мъка изживях — Да се върна.

  6. #1287
    Banned
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    11,963
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by FREEk01 View Post
    Ai vazut cati teroristi din Vaslui au fost pana acum? .
    E si asta un factor, ai dreptate. Reformulez. Datorita religiei lor si lipsei de cultura si acces la cultura pot da foarte usor in extremism.

    p.s. cand incepi sa bolduiesti parca il citesc pe lordliv. Intelegem si fara bold .
    sunt destui idioti pe ols care nu pricep un fenomen sau se prefac ca nu-l inteleg si incerc prin bolduire sa le deschid mintea. insa nu ma intereseaza rezultatul actiunii mele.
    ma bucur ca nu esti printre ei.
    si apoi daca exista posibilitatea de a boldui din caseta pusa la dispozitie de onor ols,de ce sa nu fie folosita?
    ti-e jena sa-ti folosesti drepturile?

    rezultatul crimelor de ieri de mai mult timp anuntate.- consecinte:
    restrangerea tot mai mult a drepturilor si libertatilor cetatenilor simpli.aia care mor nevinovati.
    dar si cresterea fondurilor alocate statului politienesc.
    cei care in numele multiculturalismului distrug crestinismul in favoarea islamismului stau bine merci in institutii europene bine pazite.
    si continua aprobarea exodului impanat cu fundamentalisti islamici.

    bine spunea cineva:

    "Trãim în epoca lui Big: Big Pharma, Big Business, Big Money, Big Sex, Big Mall, Big Mass Media, evident Big Brother șamd. În urma lui Big Terror, ne vom cãptuși cu un Big Government. Big World Government."
    Last edited by lordliv; 23rd March 2016 at 11:21.

  7. #1288
    sport legend Calandrinon's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    7,142
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Franz View Post
    a trecut atat amar de vreme dar demisia lui ponta tot doare
    pe mine demisia lui Ponta, pe tine prostia
    Fie sa renasca numai cel ce har,
    are de-a renaste curatit prin jar.

  8. #1289
    sport legend Calandrinon's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    7,142
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by cimitiru' ghencea View Post
    recunosc cala.am fost un netrebnic .n-am luptat cu toate fortele pentru ca sa-l impiedic pe jigodia de v.v.ponta sa-si bata joc de noi timp de trei ani .
    e bine ?
    Ai vazut Tim ca Cimi isi poate recunoaste marsavia ? Spuneai ca sunt naiv, dar omul are puterea sa recunoasca...
    Fie sa renasca numai cel ce har,
    are de-a renaste curatit prin jar.

  9. #1290
    aluzionist cimitiru' ghencea's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    suceava
    Posts
    12,345
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Ess View Post
    ice> ma doare gura deja sa mai povestesc de adevarata lume si cultura araba (aici n-am facut-o si nici n-am de gand) , care nu-i in line cu cea familiara noua, la fel cum nici "noi" nu suntem in line cu civilizatia amerindiana, pe care nu doar am invins-o, dar am si umilit-o si decimata pe cele doua continente americane
    n-am citit coranul, nici n-am de gand ca nu ma pasioneaza, dar, ca si o paralela, iti spun ca imi este greu sa cred ca noe a trait 950 de ani, ca jacque de molay a fost un bun crestin, sau ca in "the american dream" a crezut po****tia bine alfabetizata in anii 50
    de-asemena, aritmetica de clasa primara ne dmonstreaza ca nu exista religie cunoscuta de civilizatia actuala, care a comis mai multe crime in aproape 2 milenii, precum cea crestina.

    daca confundam coranul cu terorismul, atunci si noi romanii suntem tiganii europei, fara exceptie.


    avem noi un talent sa taiem parul cu ura, doar pt ca o para ne-a cazut in cap...

    scuze de off topic.
    deci ,standing ovations:
    "The universe is a big place, perhaps the biggest."
    Kilgore Trout

  10. #1291
    aluzionist cimitiru' ghencea's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    suceava
    Posts
    12,345
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Franz View Post
    a trecut atat amar de vreme dar demisia lui ponta tot doare
    ouch!
    "The universe is a big place, perhaps the biggest."
    Kilgore Trout

  11. #1292
    iwanttobelieve Freek's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Bukresh
    Posts
    9,400
    Reputatie
    1
    Uau! deja l-au prins pe ala de a fugit la aeroport. Najim Laachraoui cu mandat international de arestare din 2014. Superb!
    http://www.hotnews.ro/stiri-internat...-bruxelles.htm
    Quote Originally Posted by lordliv View Post
    sunt destui idioti pe ols care nu pricep un fenomen sau se prefac ca nu-l inteleg si incerc prin bolduire sa le deschid mintea. insa nu ma intereseaza rezultatul actiunii mele.
    ma bucur ca nu esti printre ei.
    si apoi daca exista posibilitatea de a boldui din caseta pusa la dispozitie de onor ols,de ce sa nu fie folosita?
    ti-e jena sa-ti folosesti drepturile?
    Nu mi-e jena. Folosesesc bold cand e cazul, doar ca nu imi place sa il folosesc asa cum faci tu. Poate fi usor confundat cu lipsa de bagare in seama. Nu ma intelege gresit.

  12. #1293
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    12,804
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by delaparis View Post
    Vor ei oricand doar ca nu mai pot acum la Paris. Din pacate vor mai fi atentate dar pe unde mai pot si ei. azi a fost la Bruxelles deoarece era loc acolo cu neglijenta politistilor. "Maine" probabil va fi in Germania sau Olanda sau unde ne asteptam mai putin



    Cum reactioneaza de zeci de ani chiar si fara ca Isus sa fie caricaturizat. Cu bombe peste ei
    Poate ai si tu dreptate. Dar fara bombe uneori nu se poate cu fanaticii. Un ex. doar : osama. Stiu bine ce facea nemernicul asta pana l-au terminat.

  13. #1294
    sport legend Franz's Avatar
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    3,104
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Ess View Post
    super!
    cum cuantifici agresivitatea si ce instrument folosesti pt a verifica???
    singura modalitate si aia nu foarte exacta din motive de dogma este: cate victime am avut in ultimii 50 de ani. victime ale unor extremisti care au decis ca e ok sa ucida in numele religiei lor: crestine, musulmane, budiste, jainisti etc. poti adauga aici si crimele ateilor in numele "religiei" lor
    Колко нощи аз не спах Колко друми извървях — Да се върна. Колко песни аз изпях, Колко мъка изживях — Да се върна.

  14. #1295
    sport legend
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    34,171
    Reputatie
    0
    De ce trebuie sa fim ireconcilianti cu musulmanii? De ce trebuie sa ii bagam pe toti in aceiasi oala? Pentru ca:
    - toti sunt vinovati, niciun arabete nu se dezice de crimele islamice
    - ei nu ataca pe cei cu care zic ca se razboiesc, ei nu au atacat in Bruxelles sediul Nato , al Ce sau Parlamentul , nenorocitii aia au atacat oameni simpli. La fel au facut acesti cacaciosi lasi si in Paris , au ucis niste inocenti .


    Toti inocentii ar trebui sa se uneasca si sa le dea o lectie de neuitat.

  15. #1296
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    12,804
    Reputatie
    0
    De ce trebuie sa fim ireconcilianti cu musulmanii?

    Pentru ca si crestinii sunt la fel.

  16. #1297
    Moderator Doctor_Satan's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Targu Mures
    Posts
    8,343
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by timache View Post
    O alta masura : ar trebui interzisa religia musulmana, scoasa in afara legii precum fascismul. Vrei sa fii musulman, e ok, fii la tine acolo in desert. Sa isi puna centuri explozive acolo la ei si sa faca chefuri gen ruleta ruseasca. Cand mai ramane un singur arab , ala sa ma caute sa ma pish pe mohamedul lui.
    Totusi, trebuie sa fim corecti: trebuie interzisa practicarea oricarei religii.
    Ca la copii. Va certati pentru jucarii? Se confisca.

    Si sa nu uitam un lucru: in numele crestinismului au murit zeci de milioane de oameni. De la cruciade, inchizitie, arderi pe rug si partial pana la Hitler, care declara ca se simte trimisul lui Dumnezeu sa curete lumea de evrei.

    Quote Originally Posted by delaparis View Post
    E o diferenta totusi. Dupa atentatele din 13 noiembrie nu a durat mult pana cand francezii au pus mana pe gashca. Au scapat doar cei ce au reusit sa se ascunda in Belgia. Apoi dupa ce ultimul, Abaaoud, care sa mai ascundea prin Franta a fost ucis nu am avut explozii prin Paris. Nu mai misca nimic aici.
    In Belgia au avut alerta maxima la sarbatori in decembrie anul trecut iar acum, chiar dupa arestarea lui Abdeslam, nu era nicio masura speciala de securitate. Pt ei problema era rezolvata....
    Mie tare mi-e teama ca prin Franta n-a mai pocnit nimic pentru ca asa au vrut ei.
    La cum se misca, incep sa cred ca ISIS are deja agenti si tot felul de cuiburi in toate tarile din Europa.
    Cred ca planul lor dupa ce intra suficienti de noi recruti impreuna cu valurile de imigranti, este sa destabilizeze complet Europa prin atacuri simultane, dupa care armata lor sa se miste linistita prin nordul Africii. Astfel, vor avea granita directa cu Europa.
    Quote Originally Posted by TheIceMan View Post
    Moi aussi, da' asa, dupa legea lui Tepes Voda

    Pe bune, politica sa intoarcem si celalalt obraz, sa ne iubim dusmanii, promovata in special de Merkel, nu rezoneaza cu po****tia, si, mai mult, da apa la moara islamistilor, rezultand in si mai multe victime.
    Ce va pasa voua? SUA e o tinta atat de mare, incat pe voi va ignora complet.
    Singurii sinucigasi de la voi sunt elanii care se arunca pe capotele masinilor.
    Quote Originally Posted by delaparis View Post
    arabii sunt francofoni
    Sigur nu vice-versa?
    Quote Originally Posted by Dexter30 View Post
    Ce distractie o sa fie in vreo 50 de ani cand o sa fie tari europene cu peste 15% po****tie musulmana. Cand o sa isi creeze partide politice puternice si o sa ceara legi ce favorizeaza valorile islamului.
    A se vedea Englandistanul (formally known as UK), unde deja se cere scoaterea din programa scolara a Holocaustului pe motiv ca religia lor le spune ca n-a existat.



    Ca fapt divers, cineva sa-i spuna Angelinei Jolie ca belgienii, turcii si francezii au primit refugiati si tocmai au fost recompensati. Ea nu doreste sa aduca niste refugiati in SUA?
    Iancu si FC Timisoara, prima grupare mafiota care a primit o mica pedeapsa. FRF-DNA 1-0.
    OTELUL GALATI SUPERCAMPIOANA 2010-2011!!!
    Aici este criza economica a Romaniei: http://www.porcisme.ro/

  17. #1298
    Man with broom TheIceMan's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    16,891
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Doctor_Satan View Post
    pana la Hitler, care declara ca se simte trimisul lui Dumnezeu sa curete lumea de evrei.
    Unde ai citit asta?
    beleafer

  18. #1299
    Man with broom TheIceMan's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    16,891
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by cimitiru' ghencea View Post
    in plus ,americanii ar trebui sa le puna in vedere "prietenilor" sauditi ca nu pot sa coloreze burj al khaliffa in culorile belgiei in timp ce banii lor sunt folositi pentru a cumpara explozibili si arme moderne.
    imho, doar daca viitorul presedinte nu este continuator al politicilor presedintelui Barack Hussein Obama.
    beleafer

  19. #1300
    Banned
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    11,963
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by FREEk01 View Post
    Uau! deja l-au prins pe ala de a fugit la aeroport. Najim Laachraoui cu mandat international de arestare din 2014. Superb!
    http://www.hotnews.ro/stiri-internat...-bruxelles.htm


    Nu mi-e jena. Folosesesc bold cand e cazul, doar ca nu imi place sa il folosesc asa cum faci tu. Poate fi usor confundat cu lipsa de bagare in seama. Nu ma intelege gresit.
    poate te inteleg gresit. lipsa de bagare in seama a cui?
    boldarea textului ales vorbeste si in numele meu.prefer aceasta varianta fata de intrarea in polemica cu niste idioti.de multe ori.
    poate acum sunt mai clar.

    ps. cum era de asteptat.sri cere legi pentru sporirea puterii.pe care in romania o foloseste si in scop politic.
    belgienii si francezii nu au big brother?!
    in franta nu exista ceva similar cu patriot act?!
    nu dormi insa cu dusmanul in acelasi pat...

  20. #1301
    Moderator Doctor_Satan's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Targu Mures
    Posts
    8,343
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by TheIceMan View Post
    Unde ai citit asta?
    In Mein Kampf sau intr-una din declaratiile lui. Nu mai tin minte exact.
    Dar ideea e ca daca nu exista religia lor, nu avea cine sa-i omoare pentru ca erau evrei.

    Quote Originally Posted by yodaro. View Post
    ma mir ca in germania nu se intampla nimic, avem cocalarii printre noi baba merkel s-a predat deja.
    Acolo doar le-au violat pe nemtoaice de Revelion.
    Iar baba Merkel asteapta sa ajunga violatorii si la ea. E cu usa larg deschisa, dar aia o evita ca pe ciuma.
    Last edited by Doctor_Satan; 23rd March 2016 at 17:23.
    Iancu si FC Timisoara, prima grupare mafiota care a primit o mica pedeapsa. FRF-DNA 1-0.
    OTELUL GALATI SUPERCAMPIOANA 2010-2011!!!
    Aici este criza economica a Romaniei: http://www.porcisme.ro/

  21. #1302
    arogant,de mic cip's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    30,271
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by cimitiru' ghencea View Post
    si pe mine ma surprinde naivitatea vest-europeanului care crede ca daca coloreaza turnul eiffel in culorile drapelului belgian si imbraca un tricou cu je suis nu's ce poola mea a dat o grea lovitura extremismului islamic .
    sunt de acord ca situatia este foarte greu de gestionat ,din moment ce majoritatea teroristilor sunt tineri cetateni occidentali , aflati de doua trei generatii in europa,dar parca se poate face ceva mai mult .in primul rand , sa rada de pe fata pamantului regiunile in care isis se considera stapana.cu toate victimele colaterale aferente ,cloaca aia trebuie igienizata in regim de urgenta .in plus ,americanii ar trebui sa le puna in vedere "prietenilor" sauditi ca nu pot sa coloreze burj al khaliffa in culorile belgiei in timp ce banii lor sunt folositi pentru a cumpara explozibili si arme moderne.
    ca de obicei,aceleasi pareri...
    salutare,frace bucovinean marsav netrebnic!
    granita la Orsova!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •