Results 1 to 16 of 16

Thread: O intrebare despre racheta!

  1. #1
    incepator T.Andrei's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Tulcea
    Posts
    32
    Reputatie
    1

    O intrebare despre racheta!

    Salut,as vrea sa va intreb ceva.Ma gandesc serios sa imi cumpar o racheta de tennis noua si ma gandeam sa aleg ori un wilson [k] strike ori wilson exclusive blue ceva de genu.In momentu de fata am o racheta fisher inovation attack de 305 gr. si nustiu` mi se pare cam grea la lovitura de drepata...imi solicita tare bratul...avand in vedere ca sunt incepator am doar 1 luna de jucat tennis,as vrea sa vad niste pareri daca se poate .Multumesc anticipat!

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    871
    Reputatie
    0
    Păi eu cred că ar trebui să-ți cumperi una de 290 sau 295 de grame! Cu cât e mai grea cu atât lovești mai puternic, dar la tine, dacă te-ai apucat doar de-o lună prioritățile sunt altele. În plus trebuie să ai antrenat antebrațul pt. o greutate mare.
    Eu joc cu Head Flexpoint FXP Prestige, e ok, dar dacă nu ești calat neapărat pe Wilson poți încerca Head, Babolat...
    Important e ca să scrie pe ea L4 și mânerul să-ți fie bun ca grosime.
    După ce-o să progresezi oricum o să tot schimbi la mărci și tipuri de rachete până dai de cea potrivită!

  3. #3
    incepator T.Andrei's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Tulcea
    Posts
    32
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ask View Post
    Păi eu cred că ar trebui să-ți cumperi una de 290 sau 295 de grame! Cu cât e mai grea cu atât lovești mai puternic, dar la tine, dacă te-ai apucat doar de-o lună prioritățile sunt altele. În plus trebuie să ai antrenat antebrațul pt. o greutate mare.
    Eu joc cu Head Flexpoint FXP Prestige, e ok, dar dacă nu ești calat neapărat pe Wilson poți încerca Head, Babolat...
    Important e ca să scrie pe ea L4 și mânerul să-ți fie bun ca grosime.
    După ce-o să progresezi oricum o să tot schimbi la mărci și tipuri de rachete până dai de cea potrivită!
    Racheta ta costa in jur de 5 milioane...eu ma gandeam sami iau ceva pana in 4 milioane maxim si asta cu grosimea manerului nu scrie pe site-urile astea tenisdecamp sau mai stiu io ce...am auzit ca wilson din seria [K] sunt rachete bune...

  4. #4
    incepator T.Andrei's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Tulcea
    Posts
    32
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ask View Post
    Păi eu cred că ar trebui să-ți cumperi una de 290 sau 295 de grame! Cu cât e mai grea cu atât lovești mai puternic, dar la tine, dacă te-ai apucat doar de-o lună prioritățile sunt altele. În plus trebuie să ai antrenat antebrațul pt. o greutate mare.
    Eu joc cu Head Flexpoint FXP Prestige, e ok, dar dacă nu ești calat neapărat pe Wilson poți încerca Head, Babolat...
    Important e ca să scrie pe ea L4 și mânerul să-ți fie bun ca grosime.
    După ce-o să progresezi oricum o să tot schimbi la mărci și tipuri de rachete până dai de cea potrivită!
    Racheta ta costa in jur de 5 milioane...eu ma gandeam sami iau ceva pana in 4 milioane maxim si asta cu grosimea manerului nu scrie pe site-urile astea tenisdecamp sau mai stiu io ce...am auzit ca wilson din seria [K] sunt rachete bune...Si dupa cum ziceai si u mi-ar trebui ceva cu macar 285 de gr racordata cel putin.Deci spre ex.sedinta trecuta profesorul meu m-a lasat sa joc cu racheta lui profesionala wilson(10 mil consta cam asa) park era avea vreo 325 de gr cred si mi se parea mai usoara de cat a mea.L-am intrebat de ce oare se simte asa usoara si mi-a zis din cauza echilibrului,era foarte bine echilibrata si chiar daca nu dadeai foarte corect minge tot se ducea foarte bine.Asta vreau io sa caut acuma bine nu vreau o racheta profesionala dar in limita pretului cam pentru asta as opta la control si echiliborul asta cu ceva putere bineinteles(scz pt dublupost)

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    871
    Reputatie
    0
    Auzi, de obicei profesorul îți recomandă racheta cu care începi.... Și da, fiecare rachetă, tip de rachetă are un alt centru de greutate, de-aici impresia că una mai grea e mai ușoră...
    Spune-i antrenorului să-ți recomande una care să ți se potrivească, așa e cel mai corect! depinde și cum lovești, mai plat, mai liftat.... antrenorul e cel mai în măsură să-ți spună ce rachetă ți se potrivește.

  6. #6
    incepator T.Andrei's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Tulcea
    Posts
    32
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ask View Post
    Auzi, de obicei profesorul îți recomandă racheta cu care începi.... Și da, fiecare rachetă, tip de rachetă are un alt centru de greutate, de-aici impresia că una mai grea e mai ușoră...
    Spune-i antrenorului să-ți recomande una care să ți se potrivească, așa e cel mai corect! depinde și cum lovești, mai plat, mai liftat.... antrenorul e cel mai în măsură să-ți spună ce rachetă ți se potrivește.
    Aha ms pt sfat

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    871
    Reputatie
    0
    Cu plăcere, n-a fost mare lucru!

  8. #8
    incepator T.Andrei's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Tulcea
    Posts
    32
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ask View Post
    Cu plăcere, n-a fost mare lucru!
    Apropo Wristbands pt incheieturi sunt un avatanj in joc?sau nu sunt necesare?dak sunt la ce ajuta?

  9. #9
    Hear me roar! Elgorriaga's Avatar
    Join Date
    Jul 2004
    Posts
    2,207
    Reputatie
    1
    Absorb transpirația antebrațelor? să n-ajungă la mîini.

    Parcă asta era șmecheria ...

  10. #10
    incepator T.Andrei's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Tulcea
    Posts
    32
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Elgorriaga View Post
    Absorb transpirația antebrațelor? să n-ajungă la mîini.

    Parcă asta era șmecheria ...
    Aha...si despre racheta... nustiu ma obisnuiesc f greu cu racheta asta fisher a mea.Nu e bine echilibrata.Ea mi-a fost daruita de la un unchi cadou(apropo am 15 ani) si mi-a zis ca a schimbat recent gripul,racordajul ...dar nustiu mi se pare dezechilibrata.Din cate imi dau seama are headhavy probabil ca mi-ar trebuie un headlight sau medium

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    871
    Reputatie
    0
    Fisher e o rachetă care de obicei are centrul de greutate mai în vârf, de aceea ți se pare mai grea. Schimbă racheta dacă ai posibilitatea și scapi de probleme!
    În ceea ce privește wristbands-ul e ok, oprește transpirația să-ți coboare spre palmă, te mai poți șterge de transpirație pe frunte dacă n-ai prosopul la tine....
    Și încă ceva, că tot ești începător. Nu contează acum pt. tine să dai mingile în teren, ci să lovești corect, să-ți formezi acest reflex! După asta totul devine mult mai ușor, dar întâi formează-ți reflexul de-a lovi corect toate loviturile.

  12. #12
    incepator T.Andrei's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Tulcea
    Posts
    32
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ask View Post
    Fisher e o rachetă care de obicei are centrul de greutate mai în vârf, de aceea ți se pare mai grea. Schimbă racheta dacă ai posibilitatea și scapi de probleme!
    În ceea ce privește wristbands-ul e ok, oprește transpirația să-ți coboare spre palmă, te mai poți șterge de transpirație pe frunte dacă n-ai prosopul la tine....
    Și încă ceva, că tot ești începător. Nu contează acum pt. tine să dai mingile în teren, ci să lovești corect, să-ți formezi acest reflex! După asta totul devine mult mai ușor, dar întâi formează-ți reflexul de-a lovi corect toate loviturile.
    Asta mi-a spus si profesorul meu la primele ore dar mi-a zis ca daca ai o racheta buna,mult mai usor te obisnuesti cu reverul,slice....da apropo am vazut nush ce truc pe youtube un tennisman dasta isi punea banda adeziva parca pe capu rachetei pe lateral...dc??
    Last edited by T.Andrei; 22nd July 2011 at 09:47.

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    871
    Reputatie
    0
    frecții... eventual să nu intre zgura în găurele, să protejeze racheta.... Dar sunt fâșii de plumb, de 1 gram minim, care le poți pune dacă ți se pare că e capul rachetei prea ușor....

  14. #14
    incepator T.Andrei's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Tulcea
    Posts
    32
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ask View Post
    frecții... eventual să nu intre zgura în găurele, să protejeze racheta.... Dar sunt fâșii de plumb, de 1 gram minim, care le poți pune dacă ți se pare că e capul rachetei prea ușor....
    Oricum, azi numa ce-am venit de la tennis si ma lasat profu` sa ma joc cu racheta lui.M-am uitat mai bine si este un head speadpro de 350 de gr.Asa bine m-am simtit cu ea ai de capu meu...nu era deloc grea la asta a mea ca sa dau sa se duca cu efect si putin mai tare tre sa dau tare sa generez singur forta asta dak dai corect se duce tare asa mult mi-a placut:X da na...e 7,11 miloane... http://www.price.ro/specificatii_hea...pro_404928.htm

  15. #15
    incepator T.Andrei's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Tulcea
    Posts
    32
    Reputatie
    1
    Mi-e cred ca o dasta mi-ar fi buna http://rachete.tenisdecamp.ro/head-youtek-speed-elite nu?e ca speedpro numa ca mai ieftin....oarecum

  16. #16
    incepator T.Andrei's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Tulcea
    Posts
    32
    Reputatie
    1
    http://rachete.tenisdecamp.ro/termob...at-club-line-3
    As vrea sa imi cumpar rucsacu asta sa imi incapa si racheta si apa si prosopu si tot.Aveti cumva model din acesta?Sau ce credeti e bun?

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •