Results 1 to 15 of 15

Thread: [Spoilers] Discutii despre filmele din Cineclub

  1. #1
    sport legend Prome's Avatar
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    4,825
    Reputatie
    1

    [Spoilers] Discutii despre filmele din Cineclub

    In caz ca ati vazut filmele si vreti sa discutati, aici este threadul potrivit
    Asa nu vor fi probleme cu ceilalti care nu le-au vazut inca.

  2. #2
    sport legend SuperDumnezeu's Avatar
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    780
    Reputatie
    1
    Eu n-am putut sa-l vad :|

  3. #3
    ENGLAND Celso's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    17,278
    Reputatie
    1
    De ce?

    L-am vazut si eu aseara ...fara cuvinte ...astept alte opinii apoi poate formulez si eu una ...sa sparga Prome gheata.

  4. 5th July 2011, 14:37
    Reason
    Prea rautacios:)

  5. #4
    sport legend Prome's Avatar
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    4,825
    Reputatie
    1
    Eu inca astept pe holurile facultatii ultima nota la prestante, dar hai ca va zic cateva vorbe.
    In primul rand filmul nu intra in categoria "am inteles, n-am inteles".Acest film s-a vrut in mare parte un film eseu, un film prin care Tarkovski a aratat ce-i poate pielea.O tona de tehnici de filmare, o compozitie a scenelor cum rar vezi in ziua asta, in general un film de atmosfera.

    Scena focului pentru mine ramane un "milestone" in cinematografie.
    Plus cum bine le sta rusilor, Zerkalo are un sentiment tragic, sentiment care pluteste in aer pe toata durata filmului, de la imaginile de arhiva din timpul razboiului pana la cele din natura, unde personajele se simt atat de mici in comparatie cu ce se intampla pe acolo (http://www.youtube.com/watch?v=nV9CE...eature=related).

    Nah, my 2 cents, as fi zis mai mult dar nu e timp.
    Last edited by Prome; 5th July 2011 at 16:44.

  6. #5
    Delpo-tard Eddy DoubleD's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Potsdam, NY
    Posts
    29,412
    Reputatie
    0
    Eu sincer nu am inteles care e intentia filmului. Adica, tu ca si o persoana ce l-a vizionat, cu ce ramai? Eu cel putin nu am ramas cu nimic. Lipsit de substanta.

  7. #6
    ENGLAND Celso's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    17,278
    Reputatie
    1
    Da Iaco! nu prea l-am inteles, probabil ma mai uit de vreo 3-4 ori si tot nu pricep nimic, dar mi-au placut cateva scene, favorita mea fiind cea cu vena de pe capul soldatului.

    http://video.google.com/videoplay?do...10261615012858 (la minutul 55)

  8. #7
    Mancunian Iaco's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Kronstadt
    Posts
    4,542
    Reputatie
    1
    Eu nu l-am vazut inca...eram si eu rautacios...
    "My greatest challenge is not what's happening at the moment, my greatest challenge was knocking Liverpool right off their f*****g perch. And you can print that!" - Sir Alex Ferguson

    "In 1969 I gave up women and alcohol; it was the worst 20 minutes of my life." - George Best

  9. #8
    RETRAS
    Join Date
    Jun 2005
    Posts
    24,445
    Reputatie
    1
    maine scriu si eu doua trei randuri despre el.

  10. #9
    sport legend SuperDumnezeu's Avatar
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    780
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Eddy DoubleD View Post
    Eu sincer nu am inteles care e intentia filmului. Adica, tu ca si o persoana ce l-a vizionat, cu ce ramai? Eu cel putin nu am ramas cu nimic. Lipsit de substanta.
    Asta ! De aia m-am oprit la jumatea filmului.

    PS: Sa-mi introduc penisul in ea reclama

  11. #10
    Cainii Rosii jonsnow's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,018
    Reputatie
    1
    e un film diferit, nu are o actiune continua clasica, e facut din bucati si fiecare din ele e mai mult poezie, pictura etc decat film si sunt toate pline de simboluri...e un altfel de a face cinematografie...dupa ce vezi productie dupa productie de la Holywood cu cliseele lor sa te uiti la un film de genul asta e greu...normal cumva...nu pot sa zic ca m-a dat pe spate dar nici nu mi-a displacut, nu m-am uitat sa vad daca mai are mult pana se termina

    Imaginea in schimb mi s-a parut foarte tare, mai ales pentru 1975, si da scena cu soldatul e

    Ca idee, dupa ce am vazut filmul asta mi-am tras si Solaris ala facut in 72...sper sa ma uit seara asta la el

  12. #11
    RETRAS
    Join Date
    Jun 2005
    Posts
    24,445
    Reputatie
    1
    un film cu prea multa substanta, mai degraba. spre deosebire de antevorbitorul meu, pot spune ca am avut nevoie de cel putin trei pauze pentru a vedea intregul film. din care nu am inteles nici eu prea multe. presupun ca e genul de film pe marginea caruia poti abera linistit saptamani la randul, ba chiar poti plusa cu o carte care sa contina viziunea ta. cel mai mult mi-a placut povestitorul il bate pe paunescu detasat la capitolul asta si actrita nu a fost prea rea
    ca o chestie diversa: mi s-a inchis bsplayerul in momentul in care doctorul si femeia au cazut de pe gard
    p.s: trag si solaris, sa fie treaba treaba

  13. #12
    _!_ TeBat's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    10,143
    Reputatie
    1
    Referitor la Waking Life.

    Am vrut să-l abandonez după zece minute din cauză că era o animație care îmi dădea dureri de cornee. Am zis să-i dau totuși o șansă și bine am făcut. Cel mai tare film pe care l-am văzut anul acesta! Absolut incredibile acele dialoguri provenite din așa zisul subconștient general. Și zic general pentru că nu mi se pare relevant personajul principal. Toate opiniile expuse sunt argumentate într-un mod ireal de veridic, făcându-mă să pierd noțiunea timpului și să nu-mi dau seama când se termina filmul. În opinia mea, climaxul peliculei a fost dilema lui Louis Mackey: So what are these bariers that keep people from reaching anywhere their real potential? The answer to that, can be found in another question, and that's this: Witch is the most universal human characteristic? Fear or laziness? Mi-a plăcut enorm și dialogul cuplului de dinainte, cand se refereau la conștiința colectivă. Absolut superb. E de 10!
    [I]...sufletul meu a fost întotdeauna împăienjinat de acea ușoară melancolie a firilor prea simțitoare, așa simțitoare, că până și mângâierile le fac să sufere, până și plăcerea le rănește.
    [/I]
    [SIZE="1"]M. I. Caragiale, Craii de Curtea-Veche[/SIZE]

  14. #13
    sport legend Prome's Avatar
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    4,825
    Reputatie
    1
    Uitasem eu de ce nu am bagat Waking Life si A Scanner Darkly, sunt animate ca un cur
    Lasand asta la o parte, voi incerca in seara asta sa vad filmul.

  15. #14
    Mancunian Iaco's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Kronstadt
    Posts
    4,542
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by TeBat View Post
    Referitor la Waking Life.

    Am vrut să-l abandonez după zece minute din cauză că era o animație care îmi dădea dureri de cornee. Am zis să-i dau totuși o șansă și bine am făcut. Cel mai tare film pe care l-am văzut anul acesta! Absolut incredibile acele dialoguri provenite din așa zisul subconștient general. Și zic general pentru că nu mi se pare relevant personajul principal. Toate opiniile expuse sunt argumentate într-un mod ireal de veridic, făcându-mă să pierd noțiunea timpului și să nu-mi dau seama când se termina filmul. În opinia mea, climaxul peliculei a fost dilema lui Louis Mackey: So what are these bariers that keep people from reaching anywhere their real potential? The answer to that, can be found in another question, and that's this: Witch is the most universal human characteristic? Fear or laziness? Mi-a plăcut enorm și dialogul cuplului de dinainte, cand se refereau la conștiința colectivă. Absolut superb. E de 10!
    Fara animatia aia filmul nu mai are aceleasi feeling...
    Daca ti-a placut asta il recomand si pe al doilea care l-a mentionat prome
    Last edited by Iaco; 12th July 2011 at 20:25.
    "My greatest challenge is not what's happening at the moment, my greatest challenge was knocking Liverpool right off their f*****g perch. And you can print that!" - Sir Alex Ferguson

    "In 1969 I gave up women and alcohol; it was the worst 20 minutes of my life." - George Best

  16. #15
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    ok, pt saptamana asta mi-am facut tema, m-am uitat la waking life.
    intamplator am si fost azi in dispozitia necesara pt un film de genul asta. adica am mancat multe dulciuri si am baut bere cu continut ridicat de alcool
    am vazut cateva din filmele lui linklater si mi-au placut toate dar in moduri diferite. sunt complet indragostita de before sunrise si before sunset si m-am bucurat ca fraiera cand jesse si celine au aparut in film continuand o discutie pe care au avut-o in before sunrise. si mi s-a parut interesant ca in waking life , linklater ii arata pe celina si jesse impreuna si apoi cand chiar s-au apucat sa scrie continuare si anume before sunset, s-au hotarat sa mearga pe varianta in care cei doi nu s-au mai intalnit.
    da, imi dau seama ca probabil doar pe mine m-a interesat faza asta. dar deja am mentionat prajiturile si berea , asa ca intelegeti-ma va rog.
    in ceea ce priveste waking life, animatia e tot genul a scanner darkly, dar nici unul din filmele astea nu ar fi mers ne-animate. pt ca sunt niste filme-vise si nu ar prinde altfel. de asemena dupa ce am terminat de vazut filmul am simtit nevoia sa-l google pe philip k. dick pt ca aparea si in a scanner darkly. yeah, yeah, i'm silly like that. si asa am descoperit ca de fapt omul exista pe bune si ca de fapt a scanner darkly e ecranizarea cartii lui. hmm, poate ca am mai googled si atunci dar am uitat.
    waking life se bazeaza pe dialog, pe discutiile personajelor, cam la fel ca si in celelalte filme facute de linklater pe care le-am vizionat.
    unele discutii m-au interesat, unele intrebari mi le-am pus si eu, alte discutii m-au plictisit.
    eu zis ca lenea invinge. cel putin la mine. pt mine cred ca e caracteristica care mi-a determinat cele mai multe decizii in viata si e cea impotriva careia lupt
    concluzia e ca daca ai dispozitia sa te uiti la un film care o sa-ti prezinte teorii si intrebari ce au aparut de-a lungul istoriei, asta e un film potrivit. nu e vreun film care sa si ofere rapunsuri, ceea ce il face mai putin pretios decat pare la inceput cu toate teoriile lui filozofice si prin urmare il face si mai placut.
    discutii la intamplare care mi-au ramas in minte post-vizionare :
    They say that dreams are only real as long as they last. Couldn't you say the same thing about life?
    The worst mistake that you can make is to think you're alive when really you're asleep in life's waiting room. - asta cred ca e frica mea de zi cu zi.
    And on really romantic evenings of self, I go salsa dancing with my confusion. - si eu, doar ca nu ma gandisem in termenii astia pana acum. in sear asta i'm so doing the salsa.
    Making decisions. Doing things and taking the consequences. It might be true that there are six billion people in the world and counting. Nevertheless, what you do makes a difference.
    We've already become completely different people several times over and yet we always remain quintessentially ourselves.

    si cu ce am ramas la final e WAKE UP !
    Last edited by irinaidu; 13th July 2011 at 00:14.
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •