Page 59 of 106 FirstFirst ... 949575859606169 ... LastLast
Results 1,219 to 1,239 of 2213

Thread: CAFENEAUA - "La taclale microbiste"

  1. #1219
    sport legend petea's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Aragon
    Posts
    2,837
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Hingherul View Post
    Pai daca e facuta din chirpici normal ca o darama vantul ...
    dar de templu ce mai zici?
    Dad al Cesar lo que es del Cesar

  2. #1220
    DevilOfTheRhine Sevilla86's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,350
    Reputatie
    1
    https://www.onlinesport.ro/fotbal/li...aign=last-news

    Na de aici cel mai asteptat transfer nu a fost Budescu, Teixeira, Coman, Benzar, Nedelcu sau Golofca... a fost Planic...
    Cine scrie articolele de pe ols?
    Academia Rapid infiintata de catre generalul de securitate Vasile Malureanu supranumit €žtatucul politiei politice ceausiste €

  3. #1221
    ros albastru delaoltenia's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    43,365
    Reputatie
    0
    "Pentru a face uitați banii publici, Armata și Primăria Sectorului 1 își recomandă cluburile drept echipe ale suporterilor
    ..........
    Liga a 4-a e Liga 1 dinainte de big-bang. O competiție dintr-un univers paralel, unde există încă Steaua, Rapid, Dinamo, plus alte nume cu verzale istorice pe afiș: Venus, Carmen, Progresul. Prima grijă a șefilor de siglă din n-dimensiunea județeană a fotbalului e să convingă restul lumii că soarele lor e cel autentic"

    http://blogsport.gsp.ro/andries/2017...liti-politici/

    Onor iuzer ols, ia si citeste.
    STEAUA e una singura, cea infiintata in 1947, cea care a cucerit Cupa cea Mare a Europei, cea care a strans 26 de titluri de campioana, pe care am sustinut-o permanent, si cand era echipa Armatei, si cand era finantata de Paunesti, si acum, cand are un patron bezmetic.

  4. #1222
    koaye grele Tyler Durden's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    mwelaromani
    Posts
    18,133
    Reputatie
    1
    21150006_10155658691694371_3731086100249564615_n.jpg
    O carte care musai trebuie citita. Iata ce spune istoricul Miahi Burcea despre carte:
    O viață de om” – o carte utilă microbiștilor și pasionaților de istoria recentă a Capitalei. Volumul generalului Olteanu pare ar fi un raport de activitate adresat istoriei și comandantului suprem al Armatei. Numai realizări și succese în muncă. Mai nimic despre neajunsuri/neîmpliniri. Nicio vorbă despre chinurile zecilor de mii de militari în termen de la “Diribau”. Nicio mențiune despre zecile de dezertări și sinucideri care au avut loc în Armata RSR în perioada mandatului său de ministru. Niciun cuvânt de compasiune.
    Cu toate acestea, amintirile grl. Olteanu (un dur, executant fidel al directivelor prezidențiale) conțin o serie de informații inedite din perioada în care acesta a ocupat funcțiile de ministru al Apărării Naționale (1980-1985) și primar al Capitalei (1985-1988). Mă refer în primul rând la modul în care erau transferați jucătorii tineri la cele două mari echipe militare din București. Era o competiție feorce în care Armata și Securitatea duceau lupte crâncene pentru tinerii talentați din Prima Divizie, care erau legitimați la echipe mai slab cotate. Din amintirile lui Olteanu (și nu numai) reiese clar că Ceaușescu era un suporter înfocat al Stelei („microb” dobândit din perioada în care a deținut funcția de șef al DSPA și prim-adjunct al ministrului Forțelor Armate, 1950-1954), iar construcția echipei care a câștigat CC i se datorează în mare măsură (omul monitoriza în permanență transferurile și rezultatele Stelei din campionat). În fine, ca să n-o mai lungesc. Iată cum a fost adus la Steaua Ștefan Iovan (1981), unul dintre cei mai buni fundași din istoria fotbalului românesc (părerea mea, chiar dacă eu țin de-o viață cu echipa Securității) :

    „În unele situații mă intersectam cu Dinamo – era un fel de întrecere nemărturisită. De exemplu, în cazul lui Ștefan Iovan a fost ceva ca în filme. După ce clubul militar s-a pus de acord cu Clubul reșițean (CSM Reșița-n.a.) în privința transferului, au stabilit ca tânărul fotbalist să vină la București, neînsoțit, cu un anumit tren, urmând să fie așteptat de reprezentanții Clubului Steaua în Gara de Nord. Dar reprezentanții Clubului Dinamo, fiind la curent cu modul neglijent în care procedaseră cei de la Steaua (menționez că ofițerii de contrainformații din toate unitățile MApN aparțineau MI, după model sovietic-n.a.), la sosirea trenului au urcat în vagon, l-au luat pe Ștefan Iovan, coborând cu el pe partea opusă peronului, în timp ce ˂˂deștepții˃˃ de la Steaua îl așteptau pe peron. Cei de la Dinamo l-au urcat pe tânărul fotbalist într-un autoturism, de culoare neagră, cum povestea Ștefan Iovan, ducându-l la Clubul lor, împotriva protestelor jucătorului. Acolo, au căutat să-l determine să semneze un angajament cu Clubul Dinamo. Spre cinstea lui Ștefan Iovan, atunci un tânăr la 19 ani, a refuzat să semneze vreun document, motivând, just, că el trebuie să ajungă la Clubul Steaua, cu care semnase un angajament. Totuși, jucătorul nu a fost eliberat. După ce am fost informat referitor la acest episod de film, am luat legătura cu regretatul Nicolae Popovici, procurorul general al României, pe care Tudor Postelnicu îl destinase să se ocupe de secția de fotbal de la Clubul Dinamo, care mi-a confirmat că Ștefan Iovan se afla la Dinamo. În plus, Nicolae Popovici a menționat că are un dosar cu unele incriminări la adresa fotbalistului, fapt cunoscut ca metodă de presiune asupra celor aflați în situația lui Ștefan Iovan. ˂˂Și dacă are acel dosar trebuia răpit și dus la Dinamo?˃˃, l-am întrebat eu. ˂˂În al doilea rând, dacă are acel dosar, la Dinamo ar putea fi, iar la Steaua nu?˃˃ Am plătit și eu cu aceeași monedă, spunându-i lui Nicolae Popovici, pe care îl cunoșteam foarte bine, ca pe un jurist de valoare: ˂˂Nicule, cum știi, eu am fost la tovarășul Nicolae Ceaușescu și i-am propus să fii numit procuror general. Dacă mâine Ștefan Iovan nu este la Clubul Steaua, eu mă duc la șeful statului, îl informez despre cum ați procedat cu jucătorul și îi propun să te elibereze din funcție!˃˃ A doua zi Ștefan Iovan a fost la Clubul Steaua, regimul de ostatic luase sfârșit. Cam așa se lucra uneori”.

    Olteanu consemnează și o dispută dintre cei doi fii ai dictatorului, pe marginea împrumutului lui Gică Hagi de la Steaua la Sportul Studențesc (echipă controlată de Nicu Ceaușescu):

    „Era în perioada când echipa de fotbal Sportul Studențesc, de care se ocupa Nicu Ceaușescu, se afirma și când, Valentin Ceaușescu începuse să participe la activități ale echipei Steaua. Era la sfârșitul unui Revelion, care avusese loc la Club – Bazin (pe Bd. Mircea Eliade de azi, peste drum de Palatul Primăverii-n.a.), lângă reședința prezidențială, unde se organiza de obicei această activitate. Eram pregătit să plec, împreună cu soția, la Casa Centrală a Armatei, pentru a fi alături de generalii, ofițerii și familiile acestora care petreceau acolo Revelionul. În acel moment au venit la mine Valentin și Nicu Ceaușescu. Am dat mâna și ne-am urat reciproc An Nou cât mai bun. Valentin, puțin agitat, probabil în urma discuției cu fratele lui, a intrat în problemă, spunându-mi ˂˂Uitați, Nicu vrea să-l dăm pe Hagi la Sportul Studențesc, dar eu nu sunt de acord și vă rog pe dumneavoastră să nu aprobați!˃˃ A intervenit Nicu, precizând că ˂˂Nu este vorba de un transfer al jucătorului, ci de o detașare pe o perioadă convenită˃˃. Pus în situația delicată ca doi fii ai președintelui țării să aibă păreri contrare într-o astfel de chestiune, le-am spus că cel mai bine ar fi să discute această problemă cluburile, împreună cu jucătorul pentru a cunoaște și opinia lor, după care să se decidă. Bineînțeles că la despărțire, fiecare din cei doi frați și-a reafirmat poziția: Nicu ˂˂vă rog să ni-l dați pe Hagi˃˃, iar Valentin, ˂˂vă rog să nu-l dați˃˃. Acum se știe că Hagi a jucat un timp la Sportul Studențesc, revenind apoi la Steaua”.
    FCSB este acronimul Pușcariei în sportul românesc. Patronul, managerul, precum și cel mai reprezentativ suporter sunt oameni certați cu legea, infractori de drept comun. Cei care susțin această echipă par și ei alcătuiți din aceeași plămadă.

  5. #1223
    DevilOfTheRhine Sevilla86's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,350
    Reputatie
    1
    E clar, Steaua a facut un transfer in mod normal, ajungand la un acord cu clubul lui Iovan. A intrat pe fir Dinamo intr-un stil pur mafiot si l-a sechestrat pe bietul jucator. Intr-un final, Steaua, din postura de supererou, il salveaza pe jucator si ii indeplineste visul de a juca la Steaua.

    Steaua is the good guy.
    Dinamo is the villain.

    Happy end.

    The End.
    Academia Rapid infiintata de catre generalul de securitate Vasile Malureanu supranumit €žtatucul politiei politice ceausiste €

  6. #1224
    sport legend petea's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Aragon
    Posts
    2,837
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Sevilla86 View Post
    E clar, Steaua a facut un transfer in mod normal, ajungand la un acord cu clubul lui Iovan. A inDinamo intr-un stil pur mafiot si l-a sechestrat pe bietul jucator. Intr-un final, Steaua, din postura de supererou, il salveaza pe jucator si ii indeplineste visul de a juca la Steaua.

    Steaua is the good guy.
    Dinamo is the villain.

    Happy end.

    The End.
    Unde zace atata prostie in capul tau!

  7. #1225
    DevilOfTheRhine Sevilla86's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,350
    Reputatie
    1
    Nu, scuze, aia care au rapit si sechestrat jucatorul sunt baietii buni. Imi cer scuze, nu stiu ce mi-a venit.
    Academia Rapid infiintata de catre generalul de securitate Vasile Malureanu supranumit €žtatucul politiei politice ceausiste €

  8. #1226
    sport legend petea's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Aragon
    Posts
    2,837
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Sevilla86 View Post
    Nu, scuze, aia care au rapit si sechestrat jucatorul sunt baietii buni. Imi cer scuze, nu stiu ce mi-a venit.
    inventezi istorii *******ule
    Dad al Cesar lo que es del Cesar

  9. #1227
    visurat Novac's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    12,999
    Reputatie
    1
    vezi Sevillo ca individul asta este scriitor d'ala prolificu - a scris deja o carte si garantat o mai comite o data pana la ... pana crepa fierea in el asa ca te rog frumos sa-ti corectezi carentele comportamentale, sa-i respecti activitatea profesionala (ie plotoner ceva, la melitie - da cu pul anul in taranei cand nu-l asculta) si sa ...

    sa-ti bagi o data pt totdeauna mintile in cap / e mai bun ca tine la toate capitolele.



    ps. Leo, nu-i asa ca Sevilla treb'e sa-l adreseze pe asta cu Dom. Profesor?!?

    Jessica Ellen Cornish brilliant performance https://www.youtube.com/watch?v=FaBAFRMwSgE

  10. #1228
    Moderator Leo's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    59,609
    Reputatie
    0
    Nu, nu trebuie sa-i spuna profesor.

  11. #1229
    DevilOfTheRhine Sevilla86's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,350
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by petea View Post
    inventezi istorii *******ule
    Daca inventeaza cineva, acela este Miahi Burcea. Eu doar comentez pe marginea celor relatate de el.
    De ce se da vina pe mine pentru cartea altuia? Ala ia toti banii si eu injuraturile? Nu-i corect
    Academia Rapid infiintata de catre generalul de securitate Vasile Malureanu supranumit €žtatucul politiei politice ceausiste €

  12. #1230
    sport legend petea's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Aragon
    Posts
    2,837
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Novac View Post
    vezi Sevillo ca individul asta este scriitor d'ala prolificu - a scris deja o carte si garantat o mai comite o data pana la ... pana crepa fierea in el asa ca te rog frumos sa-ti corectezi carentele comportamentale, sa-i respecti activitatea profesionala (ie plotoner ceva, la melitie - da cu pul anul in taranei cand nu-l asculta) si sa ...

    sa-ti bagi o data pt totdeauna mintile in cap / e mai bun ca tine la toate capitolele.



    ps. Leo, nu-i asa ca Sevilla treb'e sa-l adreseze pe asta cu Dom. Profesor?!?
    Tu poti sa-mi lingi talpile ca nu te bag in seama mortaciune! Lasa-l pe sevilla in lumea lui!
    Dad al Cesar lo que es del Cesar

  13. #1231
    DevilOfTheRhine Sevilla86's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,350
    Reputatie
    1
    Aragonezule, noroc cu mine, ca altfel nici pana in ziua de astazi nu erai in stare sa-ti scrii corect semnatura.
    Academia Rapid infiintata de catre generalul de securitate Vasile Malureanu supranumit €žtatucul politiei politice ceausiste €

  14. #1232
    sport legend petea's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Aragon
    Posts
    2,837
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Sevilla86 View Post
    Aragonezule, noroc cu mine, ca altfel nici pana in ziua de astazi nu erai in stare sa-ti scrii corect semnatura.
    Mare noroc! Iti dau o bere-n fata daca te intalnesc!
    Dad al Cesar lo que es del Cesar

  15. #1233
    DevilOfTheRhine Sevilla86's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,350
    Reputatie
    1
    Ce asteptari sa ai de la unu' care ti se adreseaza spunand "nu te bag in seama". Probleme grave de logica si ratiune. Pentru el, probabil ca este o mare realizare sa-si lege singur sireturile.
    Academia Rapid infiintata de catre generalul de securitate Vasile Malureanu supranumit €žtatucul politiei politice ceausiste €

  16. #1234
    sport legend petea's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Aragon
    Posts
    2,837
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Sevilla86 View Post
    Ce asteptari sa ai de la unu' care ti se adreseaza spunand "nu te bag in seama". Probleme grave de logica si ratiune. Pentru el, probabil ca este o mare realizare sa-si lege singur sireturile.
    Am tot ce-mi doresc! Ma deranjeaza specii ca tine, prin prostiile ce le debitati si sunt dator sa intervin. Astia ca tine trebuie sa stie care e locul lor.
    Dad al Cesar lo que es del Cesar

  17. #1235
    DevilOfTheRhine Sevilla86's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,350
    Reputatie
    1
    Locul meu este undeva mai sus uitandu-ma in jos la tine. Mereu superiori
    Un aragonez care nu stie aragoneza este o specie inferioara.
    Academia Rapid infiintata de catre generalul de securitate Vasile Malureanu supranumit €žtatucul politiei politice ceausiste €

  18. #1236
    sport legend petea's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Aragon
    Posts
    2,837
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Sevilla86 View Post
    Locul meu este undeva mai sus uitandu-ma in jos la tine. Mereu superiori
    Un aragonez care nu stie aragoneza este o specie inferioara.
    Vai de basca ta maricon! Tu vorbesti de superioritate care tii cu fcsb? Tie si un gibon iti este superior. Ratatule!
    Dad al Cesar lo que es del Cesar

  19. #1237
    DevilOfTheRhine Sevilla86's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,350
    Reputatie
    1
    Daca intr-adevar exista si Steaua si FCSB, poti fi sigur ca ambele sunt superioare maidanezilor
    Dinamo e parodie de echipa. Negoita parca vrea doar sa-si bata joc.
    Academia Rapid infiintata de catre generalul de securitate Vasile Malureanu supranumit €žtatucul politiei politice ceausiste €

  20. #1238
    sport legend petea's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Aragon
    Posts
    2,837
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Sevilla86 View Post
    Negoita parca vrea doar sa-si bata joc de noi.
    Va da pe unde va prinde de vreo 2 ani.
    Dad al Cesar lo que es del Cesar

  21. #1239
    DevilOfTheRhine Sevilla86's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,350
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by petea View Post
    I-o dau lu' mama pe unde o prind... la buci.
    Pai ce facem daca editam un quote, ce rost mai are o discutie?
    Putem sa o tinem asa toata ziua.
    Academia Rapid infiintata de catre generalul de securitate Vasile Malureanu supranumit €žtatucul politiei politice ceausiste €

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •