Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 43 to 63 of 88

Thread: FIFA 2012 vs PES 2012

  1. #43
    _!_ TeBat's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    10,143
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Lucian86 View Post
    Tu mi-ai spus ca joci cu tastatura
    Momentan.


    Quote Originally Posted by Lucian86 View Post

    Habar nu am cum joci tu dar pe tastatura ghici ce, n-ai sa ai niciodata viteza de reactie pe care o ai cu un joypad in plus nu poti face multe alte lucruri utile(de la multe dribblinguri la controlul mingii de pe loc)..esti sortit esecului prietene
    Bine...
    [I]...sufletul meu a fost întotdeauna împăienjinat de acea ușoară melancolie a firilor prea simțitoare, așa simțitoare, că până și mângâierile le fac să sufere, până și plăcerea le rănește.
    [/I]
    [SIZE="1"]M. I. Caragiale, Craii de Curtea-Veche[/SIZE]

  2. #44
    retired Cneazul's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    in the middle of nowhere
    Posts
    8,584
    Reputatie
    1
    care joaca cu mine pes?
    [B][SIZE="3"]The moment we stop fighting for each other, that’s the moment we lose our humanity.[/SIZE][/B]
    sent from Pentium 286

  3. #45
    sport legend White Shadow's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Arad
    Posts
    18,375
    Reputatie
    1
    Las oamenii ca imi cumpar fifa 2011 pe ps3 si am sa joc cu Lucian
    [B] "Behind this mask there is more than just flesh. Beneath this mask there is an idea... and ideas are bulletproof."[/B]

  4. #46
    PUMNU' STRANS! Andrei_23's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Cisnadie
    Posts
    6,124
    Reputatie
    1
    In you we trust!

  5. #47
    number one El Pistolero's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Romania
    Posts
    27,243
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Lucian86 View Post
    Habar nu am cum joci tu dar pe tastatura ghici ce, n-ai sa ai niciodata viteza de reactie pe care o ai cu un joypad in plus nu poti face multe alte lucruri utile(de la multe dribblinguri la controlul mingii de pe loc)..esti sortit esecului prietene
    Aici is de acord, dar asta nu inseamna ca tot timpul unul cu joypad va castiga in fata unuia care joaca de pe tastatura.

    PS: Astept PES 2012

  6. #48
    PUMNU' STRANS! Andrei_23's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Cisnadie
    Posts
    6,124
    Reputatie
    1
    Nu merge scos autosave-ul in fifa11?

  7. #49
    from Italy Lucian86's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    London
    Posts
    4,649
    Reputatie
    0
    Apropo, ca sa revenim in totalitate on-topic, am jucat pe PS3 demo-ul de la PES 2012.....Arata bine anul acesta; au rezolvat anumite lucruri care nu-mi placeau la editia precedenta, in mod special suturile (pe care le-au stricat total in PES 2011) si centrarile pe care le poti controla mult mai bine anul acesta. De asemenea au inbunatatit miscarile jucatorilor la 360 de grade si jocul in full-manual: directia paselor in special poate fi controlata mult mai bine; poti trimte mingea exact unde vrei tu.
    Ca deobicei, pareri proaste despre portar si despre animatii; nu ca n-ar fi bune insa au introdus putine noi anul acesta si inca nu se compara cu FIFA 12 din punctul asta de vedere.

    FIFA 12 am vazut doar video-uri (demo inca n-a iesit) insa vad au reusit sa inbuntateasca doua aspecte ale jocului pe care personal le detestam: felul cum fugeau jucatorii (parca erau in desene animate) si o telecamera decenta. Ei bine din ce-am vazut au reusit se le schimbe in bine. Erau putine lucruri de inbunatatit pe termen scurt la animatii, la controlul jucatorilor si a actiunilor de joc. Asta e punctul forte a jocului in momentul de fata

  8. #50
    watcher Datenshi's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    online
    Posts
    12,849
    Reputatie
    1
    Suturile sunt ok, cu centrarile cred ca imi ia ceva timp sa ma obisnuiesc. Nu am jucat decat 2 meciuri, dar portarii par extrm de penibili.

    A aparut si demo la Fifa.
    I must not let my passion interfere with my reason. That is not good. That is bad.

  9. #51
    Moderator Celeb Sir. Eko's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    14,366
    Reputatie
    0
    Am dat si eu jos demo de la fifa 12.M-am enervat cu butoanele alea nenorocite ,l-am inchis...

  10. #52
    number one El Pistolero's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Romania
    Posts
    27,243
    Reputatie
    0
    Am jucat demo-ul de la PES. Imi place, abia astept sa apara jocul.

  11. #53
    Delpo-tard Eddy DoubleD's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Potsdam, NY
    Posts
    29,412
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Mr. Eko View Post
    Am dat si eu jos demo de la fifa 12.M-am enervat cu butoanele alea nenorocite ,l-am inchis...
    Idem

    A aparut si demo la PES? Ia sa-l iau si pe ala

  12. #54
    Poetry/motion Cristy RVD's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,186
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Mr. Eko View Post
    Am dat si eu jos demo de la fifa 12.M-am enervat cu butoanele alea nenorocite ,l-am inchis...
    asa si eu.

  13. #55
    ARSC Gooner's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    1,664
    Reputatie
    1
    Se pot schimba. Apasati W inainte sa alegeti echipele, cand trebuie sa alegeti cu tastatura unde jucati, acasa sau un deplasare.
    [B][I]Victoria Concordia Crescit[/I][/B]

  14. #56
    Moderator Doctor_Satan's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Targu Mures
    Posts
    8,339
    Reputatie
    0
    Nu stiu ce inseamna la tine initial, dar, ca un cunoscator FIFA, hai sa-ti spun si eu cate ceva.
    Quote Originally Posted by Lucian86 View Post
    Initial la FIFA jucatorul controlat avea un cerc in jurul picioarelor, acum are un triunghi deasupra capului
    Detalii irelevante care nu influenteaza gameplay-ul.
    Quote Originally Posted by Lucian86 View Post
    Initial la FIFA nu puteai regla puterea la suturi sau la centrari, acum se poate
    La FIFA a aparut in 2001. PES cand a introdus-o?
    Quote Originally Posted by Lucian86 View Post
    Initial la FIFA la loviturile libere aveai o sageata pe care o miscai pentru a da directia mingii...acum se face automat cu tastele directionale (sau cu analogul din joypad)
    De la FIFA 2000 a fost scoasa sageata.
    Quote Originally Posted by Lucian86 View Post
    Initial la FIFA nu exista acea pasa la intalnire (through pass), acum este
    Pasa la intalnire este de la FIFA 99.


    Ieri am downloadat si am inceput sa joc PES 2011. Cateva impresii.
    PRO
    Sistemul de evolutie a jucatorului in modul cariera e super.
    Grafica reusita.

    CONTRA
    Tastele sunt dupa sistemul joypad-ului, la fel si explicatiile se refera la taste dupa joypad. Trebuiau sa faca posibila si utilizarea tastaturii daca tot l-au lansat pentru PC.
    Sistemul de notare e praf. De proba am jucat pe easy, am marcat 8 goluri in campionat intr-un meci si am luat doar nota 8.
    Baza de date sub orice critica. Nu au licente sau ce naiba? Multe echipe au numele si sigla schimbate si apar niste nume de jucatori de nu stii cum sa le pronunti.
    Extrem de putine campionate. FIFA 99 avea de vreo 3 ori mai multe. Si de atunci au trecut multi ani. La FIFA campionatul Romaniei e de cativa ani buni. Astia sunt cu 15 ani in urma cu baza de date.

    In comparatie cu FIFA 2010 (ultimul FIFA pe care l-am jucat) e o catastrofa si singurul punct bun il reprezinta sistemul de evolutie.
    Daca EA ar aprofunda un pic sistemul de management (asa cum o face de minune la seria FM), ar atinge perfectiunea.
    Tot am zis ca daca astia ar putea sa scoata un joc de tip FM si cu stilul de joc al meciului de la seria FIFA, ar urca instantaneu pe primul loc in topul preferintelor mele.
    Iancu si FC Timisoara, prima grupare mafiota care a primit o mica pedeapsa. FRF-DNA 1-0.
    OTELUL GALATI SUPERCAMPIOANA 2010-2011!!!
    Aici este criza economica a Romaniei: http://www.porcisme.ro/

  15. #57
    Jack the Ripper Lordul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Iasi/Piatra Neamt
    Posts
    31,277
    Reputatie
    0
    FIFA ruleaza !!!!!!!!!!!!

    la PES 2011 e o chestie faina ca este Copa Libertadores , U.C.L si inca ceva competitii
    Dinamo , Manchester United , Bayern Munchen , Borussia Dortmund , Juventus , FC Barcelona

  16. #58
    Poetry/motion Cristy RVD's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,186
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Doctor_Satan View Post
    Nu stiu ce inseamna la tine initial, dar, ca un cunoscator FIFA, hai sa-ti spun si eu cate ceva.

    Detalii irelevante care nu influenteaza gameplay-ul.

    La FIFA a aparut in 2001. PES cand a introdus-o?

    De la FIFA 2000 a fost scoasa sageata.

    Pasa la intalnire este de la FIFA 99.


    Ieri am downloadat si am inceput sa joc PES 2011. Cateva impresii.
    PRO
    Sistemul de evolutie a jucatorului in modul cariera e super.
    Grafica reusita.

    CONTRA
    Tastele sunt dupa sistemul joypad-ului, la fel si explicatiile se refera la taste dupa joypad. Trebuiau sa faca posibila si utilizarea tastaturii daca tot l-au lansat pentru PC.
    Sistemul de notare e praf. De proba am jucat pe easy, am marcat 8 goluri in campionat intr-un meci si am luat doar nota 8.
    Baza de date sub orice critica. Nu au licente sau ce naiba? Multe echipe au numele si sigla schimbate si apar niste nume de jucatori de nu stii cum sa le pronunti.
    Extrem de putine campionate. FIFA 99 avea de vreo 3 ori mai multe. Si de atunci au trecut multi ani. La FIFA campionatul Romaniei e de cativa ani buni. Astia sunt cu 15 ani in urma cu baza de date.

    In comparatie cu FIFA 2010 (ultimul FIFA pe care l-am jucat) e o catastrofa si singurul punct bun il reprezinta sistemul de evolutie.
    Daca EA ar aprofunda un pic sistemul de management (asa cum o face de minune la seria FM), ar atinge perfectiunea.
    Tot am zis ca daca astia ar putea sa scoata un joc de tip FM si cu stilul de joc al meciului de la seria FIFA, ar urca instantaneu pe primul loc in topul preferintelor mele.
    mai spui multe prostii ?
    Cum sa fie dupa sistemul joypad-ului, cat iti ia sa le schimbi ?
    Unde ai vazut tu campionatul Romaniei ? In ce fifa ? Zi-mi sa ma joc si eu

  17. #59
    from Italy Lucian86's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    London
    Posts
    4,649
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Doctor_Satan View Post
    Nu stiu ce inseamna la tine initial, dar, ca un cunoscator FIFA, hai sa-ti spun si eu cate ceva.
    Detalii irelevante care nu influenteaza gameplay-ul.
    La FIFA a aparut in 2001. PES cand a introdus-o?
    De la FIFA 2000 a fost scoasa sageata.
    Pasa la intalnire este de la FIFA 99.
    Tu zici ca esti bun cunoscator, eu zic ca spui multe inexactitati

    1. Chestia aia deasupra capului influenteaza mult aspectul jocului; poate nu gameplay-ul in sine dar da o alta nuanta jocului

    2. Cred totusi ca reglarea atat suturilor cat si a paselor au fost introduse cu FIFA 2002. Reglarea paselor a fost chiar o noutate in jocurile de fotbal insa n-a avut prea mult succes. Fifa le-a scos din nou cu editia 2003 si le-a introdus din nou abia cu FIFA 08 cred (nu sunt sigur).
    Reglarea suturilor in PES exista inca de la versiunea International Superstar Soccer 98...Nu stiu exact daca era si inainte

    3. Nu cred c-a fost scoasa sageata la FIFA 2000. De fapt sunt sigur ca n-a fost scoasa la FIFA 2000, primul joc de fotbal pe care l-am avut pe PC-ul meu

    4. Pasa la intalnire era si ea la ISS 98
    http://www.allgame.com/game.php?id=13739&tab=controls
    Si aici nu stiu daca era inainte caci n-am jucat versiunile precedente

    5. Campionatul Romaniei in FIFA ?? Cand si unde ? Ok, FIFA a avut mereu licente dar n-am sa aleg niciodata un joc doar pentru asa ceva.

    In fine, nu ajungi nicaieri. Konami si-au vazut de treaba lor si eu au scos primele jocuri de fotbal cu adevarat de calitate. Va zic, pacat ca in acele vremuri ati avut parte doar de FIFA.
    Nu se discuta deci cine a pus bazele jocurilor de fotbal si de asemenea nu se discuta care era mai bun in acele vremuri intre Konami si EA asa cum nu se discuta acum cine are jocul mai tare (EA binenteles) dar parerile sunt pareri. N-ai ce sa le faci
    Last edited by Lucian86; 23rd September 2011 at 22:47.

  18. #60
    from Italy Lucian86's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    London
    Posts
    4,649
    Reputatie
    0


    Asta e ISS Pro, scos pe piata in 1997;
    Dupa cum vezi are de toate

  19. #61
    watcher Datenshi's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    online
    Posts
    12,849
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Doctor_Satan View Post
    De proba am jucat pe easy, am marcat 8 goluri in campionat intr-un meci si am luat doar nota 8.
    Adevarul este ca nu cred ca puteai gasi ceva mai relevant pentru gameplay.
    I must not let my passion interfere with my reason. That is not good. That is bad.

  20. #62
    Moderator Doctor_Satan's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Targu Mures
    Posts
    8,339
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Lucian86 View Post
    Tu zici ca esti bun cunoscator, eu zic ca spui multe inexactitati

    1. Chestia aia deasupra capului influenteaza mult aspectul jocului; poate nu gameplay-ul in sine dar da o alta nuanta jocului

    2. Cred totusi ca reglarea atat suturilor cat si a paselor au fost introduse cu FIFA 2002. Reglarea paselor a fost chiar o noutate in jocurile de fotbal insa n-a avut prea mult succes. Fifa le-a scos din nou cu editia 2003 si le-a introdus din nou abia cu FIFA 08 cred (nu sunt sigur).
    Reglarea suturilor in PES exista inca de la versiunea International Superstar Soccer 98...Nu stiu exact daca era si inainte

    3. Nu cred c-a fost scoasa sageata la FIFA 2000. De fapt sunt sigur ca n-a fost scoasa la FIFA 2000, primul joc de fotbal pe care l-am avut pe PC-ul meu

    4. Pasa la intalnire era si ea la ISS 98
    http://www.allgame.com/game.php?id=13739&tab=controls
    Si aici nu stiu daca era inainte caci n-am jucat versiunile precedente

    5. Campionatul Romaniei in FIFA ?? Cand si unde ? Ok, FIFA a avut mereu licente dar n-am sa aleg niciodata un joc doar pentru asa ceva.

    In fine, nu ajungi nicaieri. Konami si-au vazut de treaba lor si eu au scos primele jocuri de fotbal cu adevarat de calitate. Va zic, pacat ca in acele vremuri ati avut parte doar de FIFA.
    Nu se discuta deci cine a pus bazele jocurilor de fotbal si de asemenea nu se discuta care era mai bun in acele vremuri intre Konami si EA asa cum nu se discuta acum cine are jocul mai tare (EA binenteles) dar parerile sunt pareri. N-ai ce sa le faci
    1. Eu vorbeam de gameplay si tu-mi raspunzi de aspect. Bine ca ne-ntelegem.
    5. FIFAPro scoate patch-uri cu liga I la scurt timp dupa ce se lanseaza si jocul. Si nici eu nu aleg un joc DOAR pentru licente, dar cand am vazut ca Arsenal e redenumita North London si are alta sigla si ca au doar vreo 4-5 campionate am zis ca baza lor de date e o gluma proasta. Si atunci cu ce ramai din joc? Cu grafica. Ca si cum te-ai uita la efectele speciale ale unui film fara nimic altceva.
    Si imi place ca un joc de fotbal sa fie cat mai apropiat de realitate in ceea ce priveste baza de date, valoarea jucatorilor si a cluburilor, precum si continuitatea. Toate astea FIFA le are.
    Bine, astept ziua in care vor face un joc fuzionat intre FIFA Manager si FIFA. Sunt pe drumul cel bun momentan.


    @Datenshi
    Pai daca nici cu 8 goluri nu iei maxim, atunci cat mai trebuie?
    Si in meciurile in care marcam, reuseam sa iau nota 6 la urmatorul nivel. Deci cand marchezi golul victoriei tot o cizma esti dupa mintea lor daca nu dai minim 20.
    Iancu si FC Timisoara, prima grupare mafiota care a primit o mica pedeapsa. FRF-DNA 1-0.
    OTELUL GALATI SUPERCAMPIOANA 2010-2011!!!
    Aici este criza economica a Romaniei: http://www.porcisme.ro/

  21. #63
    watcher Datenshi's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    online
    Posts
    12,849
    Reputatie
    1
    Eu ziceam ca daca vrei sa-ti faci o idee despre potentialul jocului, nu joci pe easy.
    I must not let my passion interfere with my reason. That is not good. That is bad.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •