View Poll Results: Cine Va Castiga?

Voters
24. You may not vote on this poll
  • Barcelona

    16 66.67%
  • Real Madrid

    8 33.33%
Page 27 of 27 FirstFirst ... 17252627
Results 547 to 563 of 563

Thread: Super Cupa Spaniei 2011: FC Barcelona - Real Madrid 5-4

  1. #547
    Arguendo... philos's Avatar
    Join Date
    May 2005
    Posts
    2,488
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Dytza View Post
    Multi sunt de parere ca aceasta echipa a Barcelonei din 2011 este cea mai buna echipa din toate timpurile, sau daca nu macar cu cel mai frumos joc. Dar gusturile la fotbal nu sunt mai diferite decat cele la mancare, imbracaminte sau bauturi. Deci nu se discuta.

    In rest mi s-a parut ca ai rezumat cel mai bine aceasta dubla mansa.
    corect... e chestie de gusturi... mie nu-mi place si am si argumente... sa caracterizez jocul barcei ca fiind frumos mi se pare prea mult... frumoase sunt realizarile individuale ale unor jucatori de exceptie (driblinguri, pase etc.)... dar din punct de vedere tactic, iar nu tehnic, mie jocul lor mi se pare lent si incomplet...

    ritmul este scazut pt ca jocul se bazeaza intr-o proportie covarsitoare pe pase scurte...d'aia i-am zis io futsal...stiu, o sa-mi spui de ruperile de ritm, de angajarile pe pozitie viitoare sau de pasele filtrante... dar rata aparitiei sau succesului astora este una mica, iar in cazul unor echipe bine asezate in teren devine super mica... uita-te chiar la dubla asta cu real... ca sa nu mai zic de celebra dubla cu inter cand jocul barcei a parut efectiv plicticos...

    incomplet...pt ca prin natura jocului sunt cautati in mare parte jucatori mici si tehnici... sunt doar vreo 3-4 in tot lotul care au gabarit si astia nu-s niciodata titulari simultan... barca e o gluma la capitolul goluri cu capul sau din centrari inalte (logic, exclud cazurile cand omul e nemarcat)... nu ti se pare aiurea ca 90% din cornere sa le execute pe jos? plus ca nush cum sa-ti spun, mie-mi place angajamentul fizic... vreau sa vad lupta, nu numa' caderi teatrale...

    e o echipa hiperspecializata pe tesatura asta de pase careia nu i s-a gasit inca antidotul... ca orice inovatie tactica, e super laudata (si catenaccio a fost la fel de ex, ti-a placut?), dar te asigur ca mai multi incearca sa contracareze decat sa copieze stilul... sper sa si reuseasca...

  2. #548
    [st][/st] mariomax's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    5,154
    Reputatie
    1
    cand pui 2-3 jucatori sa-l tina doar pe el, e si normal sa nu ii iasa prea multe...

    legat de jocul Barcelonei, am mai zis-o, pasele alea multe in aparare au o parte buna, pentru ca odata iesit din aparare si trecut la mijloc cu mingea se aerisesc spatiile, ceea ce pentru Barca e paine calda, insa partea proasta e ca daca nu sunt intr-o zi buna se nasc foarte multe greseli, care, avand in vedere locul unde se petrec, se transforma in ocazii clare de gol.

    @delaparis

    nu cred ca Cesc nu e un jucator mare. l-am vazut numai in cateva combinatii la returul supercupei si mi-a parut de-o viata acolo...o sa vedem dupa cateva etape, daca mai incepe campionatul in Spania...
    [size="6"][b][color="blue"]M E S S[/color][color="dimgray"] 1[/color] [color="red"]3 5 2[/color] [COLOR="Gray"]&[/COLOR] [color="lightblue"]31[/color][/b][/size]

  3. #549
    [st][/st] mariomax's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    5,154
    Reputatie
    1
    sa caracterizez jocul barcei ca fiind frumos mi se pare prea mult... frumoase sunt realizarile individuale ale unor jucatori de exceptie (driblinguri, pase etc.)... dar din punct de vedere tactic, iar nu tehnic, mie jocul lor mi se pare lent si incomplet...
    incomplet? se poate, dar cine il are complet? Real? Milan?
    lent? nimic mai fals. jocul e lent la inceput si creste in intensitate pana la o rapiditate nemaintalnita la o alta echipa...

    dar te asigur ca mai multi incearca sa contracareze decat sa copieze stilul
    pentru ca e mult mai usor. sa-l copiezi poti, dar cat de reusit e altceva. tu crezi ca daca vreo echipa l-ar putea executa la fel si sa aiba asa un succes nu ar face-o? eu cred da.
    [size="6"][b][color="blue"]M E S S[/color][color="dimgray"] 1[/color] [color="red"]3 5 2[/color] [COLOR="Gray"]&[/COLOR] [color="lightblue"]31[/color][/b][/size]

  4. #550
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,784
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mariomax View Post

    nu cred ca Cesc nu e un jucator mare. l-am vazut numai in cateva combinatii la returul supercupei si mi-a parut de-o viata acolo...o sa vedem dupa cateva etape, daca mai incepe campionatul in Spania...
    A fost extrem de motivat si il putem intelege. A asteptat acest transfer de doi ani si a intrat exact in meciul pt titlul suprem.
    Repet, e bun dar nu cred ca este inca la nivelul celorlalti spanioli la Barca ... precizez, spanioli si inca
    Totusi nu cred ca Wenger il lasa sa plece daca era un nou Messi

    Apropos, un offtopic, cand incepe pana la urma campionatul asta? Nu de alta dar echipele spaniole vor avea mai putin timp de joc cand incep cupele europene cu adevarat.
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  5. #551
    [st][/st] mariomax's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    5,154
    Reputatie
    1
    da, a asteptat cam mult sa revina dar la ce debut a avut parca a si meritat

    nu se stie nimic deocamdata...
    [size="6"][b][color="blue"]M E S S[/color][color="dimgray"] 1[/color] [color="red"]3 5 2[/color] [COLOR="Gray"]&[/COLOR] [color="lightblue"]31[/color][/b][/size]

  6. #552
    Arguendo... philos's Avatar
    Join Date
    May 2005
    Posts
    2,488
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mariomax View Post
    incomplet? se poate, dar cine il are complet? Real? Milan?
    lent? nimic mai fals. jocul e lent la inceput si creste in intensitate pana la o rapiditate nemaintalnita la o alta echipa...



    pentru ca e mult mai usor. sa-l copiezi poti, dar cat de reusit e altceva. tu crezi ca daca vreo echipa l-ar putea executa la fel si sa aiba asa un succes nu ar face-o? eu cred da.
    au trecut ani buni de cand n-am mai citit carti care sa trateze tactica in fotbal... dar jocul cu un ritm ridicat presupune o tranzitie rapida din atac in aparare, ori barca plimba mingea de numa'... pana si statistic, cred ca daca iei sutele lor de pase, doar o mica fractie sunt cele care sporesc ritmul jocului... cresterea in intensitate pe care o mentionezi tu este exact ruperea aceea de ritm la care am facut si eu referire... dar aia apare rar in fata unor echipe bine asezate... ia dubla cu real daca vrei, au avut probabil 4-5 faze in tur si 8-10 in retur... raportat la posesia lor, la nr lor de pase, mie mi se pare putin...
    complet e jocul unei echipe care pune in pericol poarta adversa oricum... repet, barca e aproape inofensiva la jocul aerian...
    nu ma intelege gresit, catalanii joaca un fotbal dominant... de "subordonare" printr-o circulatie permanenta a mingii si o posesie zdrobitoare... dar asta nu inseamna ca tre' sa ne extaziem cu totii... io cel putin nu o fac...

    ref la copierea stilului...crede-ma ca fotbalul ar deveni pe alocuri plicticos, dar mai ales f exclusivist daca toata lumea ar juca precum barca... si asta pt ca tactica lor elimina categorii intregi de jucatori specializati... ti se pare normal ca un zlatan sa nu poa' sa joace la barca? si exemplele pot continua...

  7. #553
    incepator Tr0ll's Avatar
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    21
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by philos View Post
    ca sa nu mai zic de celebra dubla cu inter cand jocul barcei a parut efectiv plicticos...
    Orice echipă care ar fi jucat contra Inter-ului ar fi părut plicticoasă. Și mă refer la felul cum au stat cu curul în poartă 90 de minute.

    Quote Originally Posted by philos View Post
    ti se pare normal ca un zlatan sa nu poa' sa joace la barca? si exemplele pot continua...
    Niciun jucător în lumea asta nu se potrivește tuturor stilurilor de joc.
    They see me trollin', they hatin'...

  8. #554
    incepator Alyn161's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Barcelona,Spain
    Posts
    28
    Reputatie
    1
    1.Real a dominat dar a intervenit iar conspiratia UEFA-Unicef-Becali-Udrea etc.
    2.Pep trebuie sa castige trofee cu o echipa gen Dinamo ca sa fie respectat.
    3.Barcelona cerseste cartonase,nu joaca fotbal,simuleaza etc.
    4.Real faulteaza fara intentie(intrari intarziate) dar si atunci jucatorul respectiv il ridica pe jucatorul Barcelonei lovit de la pamant.
    5.Real joaca fotbal,golurile de pe Camp Nou fiind inscrise dupa actiunii complexe (offside respectiv bulan la al doilea gol).
    6.Jucatorii Realului nu simuleaza, ei cad la pamant doar daca le sunt macelarite picioarele dar si atunci ei cer doar o lovitura libera pentru gelat,nu neaparat cartonas.
    7.MARELE Mourinho nu a facut nimic.De fapt Pep a intrat dupa meci cu un cutit in vestiarul Realului si a ranit grav jumatate din lot.
    8.In final Barcelona n'a facut nimic si Realul merita trofeul.O echipa curata si respectuoasa cu un antrenor al carui comportament nu gasesc epitete sa'l descriu.Ce sa mai vorbim de atitudine.
    9.Barcelona nici macar nu intra in calcul sa castige La Liga sau Copa del Rey,le va primi Realul direct.In UCL ambele echipe vor esua pentru ca Dinamo va castiga UCL anul acesta.
    Cu multa ironie si sarcasm al vostru fan Barcelona, Alyn161.
    PS:Astept noi dume din partea celor doua tabere de fani.

  9. #555
    sport legend BlueEnergy's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    2,439
    Reputatie
    1
    http://www.youtube.com/watch?v=EZ1otVpFA-k

    Pana la urma Messi nu i-a ramas dator lui Mourinho dupa gestul acestuia ca Messi si Alves put. Dupa golul 3 al Barcelonei, Messi ii gesticuleaza lui Mourinho "ciocu mic". Prea tare!!!

  10. #556
    Arguendo... philos's Avatar
    Join Date
    May 2005
    Posts
    2,488
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Tr0ll View Post
    Orice echipă care ar fi jucat contra Inter-ului ar fi părut plicticoasă. Și mă refer la felul cum au stat cu curul în poartă 90 de minute.



    Niciun jucător în lumea asta nu se potrivește tuturor stilurilor de joc.
    tu ai vazut bre meciul de la milano?
    era invers: stilu' care exclude jucatorii, nu jucatorii care nu se pliaza pe stil... e o mica mare diferenta...

  11. #557
    [st][/st] mariomax's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    5,154
    Reputatie
    1
    avand in vedere ca in Spania totul sta pe loc, situatia nu convine nimanui. insa cel mai putin ii convine lui Mourinho, a carui actiuni pe Camp Nou sunt discutate si rediscutate de zile intregi...asa ca in sfarsit federatia spaniola a deschis o investigatie impotriva lusitanului pentru infractiune grava. sau ceva de genu. asteptam sa vedem pedeapsa.

    pe de alta parte, desi Perez se ascunde, e clar ca nu i-a convenit deloc noua isprava a 'copilului rasfatat'. asa ca in sfarsit dupa mai multe declaratii 'razboinice' cum ca nu are cui si de ce sa isi ceara scuze, portughezul si-a cerut astazi scuze pentru comportamentul sau din supercupa. insa doar in fata....madridismului...

    o ruptura intre el si conducerea Realului e clar ca a aparut, mai ales ca au inceput sa apara zvonuri potrivit carora Mourinho ar vrea sa paraseasca Realul, candva. apoi alta ruptura intre el si unii jucatori, printre care capitanul Casillas, care fara sa isi ceara voie de la EL i-a sunat pe capitanii Barcei [deci implicit a recunoscut o oarecare vina] sa faca totul pentru o calmare a situatiei intre internationalii celor 2 echipe.
    [size="6"][b][color="blue"]M E S S[/color][color="dimgray"] 1[/color] [color="red"]3 5 2[/color] [COLOR="Gray"]&[/COLOR] [color="lightblue"]31[/color][/b][/size]

  12. #558
    sport legend Numero Dieci's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Rumunskija
    Posts
    4,413
    Reputatie
    1
    Era clar de cand a semnat ca el ar vrea sa paraseasca echipa candva.

    Doar nu o sa stea toata viata acolo.

    Si asa el a anuntat demult ca la 60 de ani se va retrage din antrenorat.

  13. #559
    sport legend 10_koln's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    1,019
    Reputatie
    1
    Off: Vreau sa vad un meci intre Real si MU.

    De Real - Barca, m-am urat de ele.

  14. #560
    Arguendo... philos's Avatar
    Join Date
    May 2005
    Posts
    2,488
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mariomax View Post
    avand in vedere ca in Spania totul sta pe loc, situatia nu convine nimanui. insa cel mai putin ii convine lui Mourinho, a carui actiuni pe Camp Nou sunt discutate si rediscutate de zile intregi...asa ca in sfarsit federatia spaniola a deschis o investigatie impotriva lusitanului pentru infractiune grava. sau ceva de genu. asteptam sa vedem pedeapsa.

    pe de alta parte, desi Perez se ascunde, e clar ca nu i-a convenit deloc noua isprava a 'copilului rasfatat'. asa ca in sfarsit dupa mai multe declaratii 'razboinice' cum ca nu are cui si de ce sa isi ceara scuze, portughezul si-a cerut astazi scuze pentru comportamentul sau din supercupa. insa doar in fata....madridismului...

    o ruptura intre el si conducerea Realului e clar ca a aparut, mai ales ca au inceput sa apara zvonuri potrivit carora Mourinho ar vrea sa paraseasca Realul, candva. apoi alta ruptura intre el si unii jucatori, printre care capitanul Casillas, care fara sa isi ceara voie de la EL i-a sunat pe capitanii Barcei [deci implicit a recunoscut o oarecare vina] sa faca totul pentru o calmare a situatiei intre internationalii celor 2 echipe.
    nush cat nu-i convine... mou s-a complacut mereu in situatiile conflictuale...
    pe de alta parte, linistea e un al ingredient in reteta succesului barcei...

  15. #561
    [st][/st] mariomax's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    5,154
    Reputatie
    1
    lasand la o parte ce se zice in fata, in comunicate, tu chiar crezi ca intre ei nu e nimic putred? mai ales dupa ce s-a intamplat si cu Valdano. cat crezi ca ii va mai conveni lui Perez ca Mourinho sa fie defapt presedintele Realului?
    [size="6"][b][color="blue"]M E S S[/color][color="dimgray"] 1[/color] [color="red"]3 5 2[/color] [COLOR="Gray"]&[/COLOR] [color="lightblue"]31[/color][/b][/size]

  16. #562
    Arguendo... philos's Avatar
    Join Date
    May 2005
    Posts
    2,488
    Reputatie
    1
    era vorba de mourinho... si de ce-i convine lui
    oricum, ce-ar putea sa faca perez? sa-l dea afara? pai il paste falimentu'

  17. #563
    [st][/st] mariomax's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    5,154
    Reputatie
    1
    clar ca nu il poate da afara. din mai multe motive, nu numai financiare. alea financiare pana la urma nu conteaza prea mult. e tot una sa ai datorie 500 mil sau 540 ce e mai curios e insa ca Perez tace si nu zice nimic, desi situatia ar cam cere treaba asta...
    [size="6"][b][color="blue"]M E S S[/color][color="dimgray"] 1[/color] [color="red"]3 5 2[/color] [COLOR="Gray"]&[/COLOR] [color="lightblue"]31[/color][/b][/size]

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •