Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 21 of 108

Thread: Litoralul de altadata, ce-a fost si ce-a ajuns

  1. #1
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0

    Thumbs down Litoralul de altadata, ce-a fost si ce-a ajuns

    Ma uit in jur si mi se rupe sufletul cand vad distrugerile din ultimii ani si ca nimeni nu ia nicio masura! Este 10 iunie iar sezonul nu s-a deschis, nicio miscare pe nicaieri -doar muncitorii cu pickamere s-au apucat de-abia acum de treaba si pe plaja e un imens santier!
    Cum aratau altadata statiunile noastre dragi, Eforie, Costinesti, Mamaia, Neptun, etc. si ce au ajuns! Pe vremuri sezonul incepea la 1 mai si se incheia dupa 20 septembrie, acum daca incepe pe 20 iunie! Practic la noi sezonul dureaza mai putin de 3 luni si asta din cauza incompetentei si delasarii autoritatilor! Avem si noi o comoara si nu stim s-o exploatam, sa luam exemplul bulgarilor, la o aruncatura de bat!
    Inainte veneau nemti, suedezi, polonezi, la tratamente cu bai de namol, acum tragi pisica de coada pe strada, atat de pustiu e! Nimeni nu s-a mai preocupat dupa '90 de litoral, de aspectul si de dezvoltarea lui!
    Se putea incepe sezonul de la 1 mai, sa se faca contracte cu ONT-urile si OJT-urile ca inainte, sa stie cum sa atraga turistii, si nu neaparat pentru mare, ci pentru turism in adevaratul sens al cuvantului: shopping, restaurante, balneoterapie, tabere etc.
    Ne vom trezi in al 13-lea ceas, ne vom da pe brazda si sa infloreasca iar activitatea pe litoral ca altadata?

  2. #2
    sport legend aLLiin's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    33,313
    Reputatie
    1
    De parca doar la o comoara da romania cu piciorul...asta este firea noastra...avem nevoie de niste conducatori cu dorinta de a face ceva...pacat ca ne facem singuri praf.

  3. #3
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0

    Thumbs down

    Locuiesc in Eforie Sud get-beget, dar atata delasare si bataie de joc ca in ultimii ani n-am vazut! Si ma tot intreb mereu cum de s-a ajuns intr-un asemenea hal in doar 20 de ani? Cine a fost de vina: delasarea autoritatilor, lipsa serviciilor de calitate, faptul ca oamenii nu mai au un loc de munca stabil, bani putini si deci nu-si mai permit sa vina pe litoral ca altadata, sau toate astea la un loc?
    Domnule, parca deliberat s-au distrus toate hotelurile, au fost lasate in paragina, la fel fostele instalatii de bai calde de prin campinguri, casutele din camping samd.!
    De ce s-au distrus ONT-urile, OJT-urile de altadata, de ce nu s-au mai facut contracte cu turistii ca altadata? Parintii si unchii nistri lucrau in copilaria lor, in anii '70 pe litoral pe la aceste hoteluri care astazi sunt in paragina!
    Sezonul care altadata se deschidea la 1 mai, veneau tabere de copii, straini, cu contracte, etc. iar acum pe 10-20 iunie nu vezi picior de turist! Ce nenorociti, cum au reusit sa-si bata joc de niste statiuni pe vremuri mandria noastra! Chiar tot trebuia distrus, sa nu mai ramana nimic?
    In schimb au rasarit vile peste vile, nu mai ai loc de camping sau iarba verde!
    Sigur, veti spune ca din cauza managerilor incompetenti etc. bun dar chiar nu se gasea nimeni capabil in tara asta care sa faca treaba macar pe litoral? Problema e ca ministrii care au fost ani de-a randul nu si-au dat interesul deoarece au vazut ca turismul nu prea era vaca de muls pentru ei, nu le iesea ceva gros, asa ca de ce sa nu lase totul in paragina, ce mai conta imaginea Romaniei in afara?
    S-au perindat ani de-a randul aceiasi nenorociti care au distrus si caile ferate si industria si agricultura, toti au stat degeaba pe functii si n-au facut nimic!

  4. #4
    watcher Datenshi's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    online
    Posts
    12,849
    Reputatie
    1
    S-a facut o frunza.
    I must not let my passion interfere with my reason. That is not good. That is bad.

  5. #5
    sport legend Prome's Avatar
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    4,825
    Reputatie
    1
    Who gives a shit ?

  6. #6
    Moderator Celeb Sir. Eko's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    14,366
    Reputatie
    0
    Fara sa te superi pe mine,dar cine merge in Eforie Sud??

  7. #7
    ENGLAND Celso's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    17,278
    Reputatie
    1
    am fost de vreo cateva ori cand eram mic ...acum cred ca plaja nu are mai mult de 4-5 m

    nu e o vorba de Eforie Sud sau alta statiune, adevarul cam asta e, nu prea ai ce face pe litoralul romanesc

  8. #8
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Ducus duce dorul vremurilor de prosperitate din vremea comunismului, vremuri pe care n-a apucat sa le traiasca.
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  9. #9
    sport legend Prome's Avatar
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    4,825
    Reputatie
    1
    Sorin,

  10. #10
    Banatean Grinco's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Sachsen-Anhalt, DE
    Posts
    8,318
    Reputatie
    0
    Hai ma, nu simtiti niciunul nevoia sa va dati cu namol de ala meserias de la Techirghiol?
    [URL="http://www.dailymotion.com/video/x38r9e_ezekiel-25-17_school"]Ezekiel 25:17 [/URL]

  11. #11
    sport legend
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    34,171
    Reputatie
    0
    Principalii vinovati sunt chiar localnicii.Au dus politica de jefuire si inselare a turistului la nivel de arta.In loc de ospitalitate gaseai doar hotie incepand cu taximetristul din fata garii,cu cel de la receptie,ospatarul de la restaurant sau baiatul cu umbrelele de pe plaja.
    Anul asta se implinesc 14 ani de cand am jurat ca nu mai calc pe acolo.Ma bucur nespus ca au ajuns acolo unde am stiut ca vor ajunge.
    In 97 chiar imi recunostea un localnic ca ei trebuie sa scoata in 3 luni cat sa le ajunga pentru un an.

  12. #12
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by tim S View Post
    Principalii vinovati sunt chiar localnicii.Au dus politica de jefuire si inselare a turistului la nivel de arta.In loc de ospitalitate gaseai doar hotie incepand cu taximetristul din fata garii,cu cel de la receptie,ospatarul de la restaurant sau baiatul cu umbrelele de pe plaja.
    Anul asta se implinesc 14 ani de cand am jurat ca nu mai calc pe acolo.Ma bucur nespus ca au ajuns acolo unde am stiut ca vor ajunge.
    In 97 chiar imi recunostea un localnic ca ei trebuie sa scoata in 3 luni cat sa le ajunga pentru un an.
    Bineinteles ca trebuie sa scoata, daca nu au oamenii alta sursa de venit! Tu nu vezi ca nu merge nimic in tara asta, ca nu mai au de munca oameni dati afara cu 3-5 ani inainte de pensionare?
    Si te rog sa nu mai generalizezi aiurea doar pentru ca ti-a mers tie prost si ai avut ghinion de o persoana mai rudimentara!

  13. #13
    sport legend Prome's Avatar
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    4,825
    Reputatie
    1
    Ca ma plictisesc teribil si nici somn nu imi e, ma bag si eu putin intr-o discutie fara rost.

    Cine e vinovat ca nu mai e ca atunci? Oamenii din Eforie Sud, nimeni altcineva.De ce ar fi trebuit sa vina jesus christ sau eu stiu cine sa le faca hoteluri, vile si super conditii si daca s-ar putea, sa-i puna pe cei nemultumiti ca tine sefi peste ele?

    Ffs, in 20+ de ani, ar fi putut sa se organizeze cumva, sa accese ceva fonduri, sa o puna de-o cooperativa( pe model comunist, de ce nu ? ) si sa puna statiunea pe picioare.Dar multi ani s-au multumit s-o frece si sa mai intepe ceva prosti care veneau din nostalgie.Acum cine ar mai veni intr-o bomba d-asta de statiune ?

  14. #14
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Prome. De ce vorbesti la trecut, crezi ca acum s-au desteptat?
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  15. #15
    sport legend Prome's Avatar
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    4,825
    Reputatie
    1
    Ah, nu.Dar ma simt asa oarecum obligat cand vad un thread deschis de Ducus sa postez la trecut.

    Btw, cred ca daca s-ar vinde brandul unor astfel de statiuni cum trebuie, tot s-ar gasi cativa turisti sa vina si in situatia actuala.Mai sunt si nebuni care nu cauta lux si vor o experienta mai dubioasa.Poate o statiune fantoma de genul eforie sud le-ar surade
    Last edited by Prome; 10th June 2011 at 18:15.

  16. #16
    jiulist
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Petrosani
    Posts
    7,622
    Reputatie
    1
    credeam ca discutia este despre eroziunea plajelor

  17. #17
    Banatean Grinco's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Sachsen-Anhalt, DE
    Posts
    8,318
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by ducus View Post
    Bineinteles ca trebuie sa scoata, daca nu au oamenii alta sursa de venit!
    Extraordinar, bietii dobrogeni. Dar ceilalti oameni, care nu au iesire la mare cum fac? Astia ai tai au aceleasi conditii ca unii din Campia de Vest, sa zicem. Doar ca au avantajul ca 3-4 luni pe an, mai pot mulge si de pe turisti, deci, in mod normal, ar trebui sa se descurce mai bine. Dar ei prefera sa stoarca cat mai mult lunile alea si sa o frece restul anului.
    [URL="http://www.dailymotion.com/video/x38r9e_ezekiel-25-17_school"]Ezekiel 25:17 [/URL]

  18. #18
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0

    Thumbs down

    Se vede ca n-ai habar de nimic, ce usor e sa vorbesti cand te-ai nascut in puf, si cu deschidere spre vest...bogatul nu-l crede pe 'al sarac.

  19. #19
    Banatean Grinco's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Sachsen-Anhalt, DE
    Posts
    8,318
    Reputatie
    0
    Bravo ma, ce argumente ai adus. Nu cred ca vei convinge pe nimeni ca aia ai tai nu au un avantaj fata de cei din alte zone ale tarii, unde nu au posibilitatea de a face bani din turism. Plus ca, daca nu ar fi asa hoti majoritatea, ar atrage mai multi turisti.
    [URL="http://www.dailymotion.com/video/x38r9e_ezekiel-25-17_school"]Ezekiel 25:17 [/URL]

  20. #20
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Gresesti Grinco. Noi putem culege puful mult mai usor decat cei de pe litoral.
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  21. #21
    sport legend
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    34,171
    Reputatie
    0
    Ducus,citindu-ti opiniile constat ca nu ati inteles nici acum de ce litoralul romanesc este in descompunere.Va meritati soarta.

    Mergeti in Austria sa invatati ce inseamna ospitalitatea,sa vedeti cum se face turismul,cum trebuie tratati cei care iti trec pragul.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •