Page 5 of 6 FirstFirst ... 3456 LastLast
Results 85 to 105 of 108

Thread: Litoralul de altadata, ce-a fost si ce-a ajuns

  1. #85
    sport legend
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    737
    Reputatie
    1
    iar la noi se pare ca se dezvolta spaul la mare atnci

  2. #86
    watcher Datenshi's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    online
    Posts
    12,849
    Reputatie
    1
    Ducus n-a mai dat pe aici, cred ca e frumos pe clitoral.
    I must not let my passion interfere with my reason. That is not good. That is bad.

  3. #87
    Banatean Grinco's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Sachsen-Anhalt, DE
    Posts
    8,318
    Reputatie
    0
    Renoveaza apartamentul.
    [URL="http://www.dailymotion.com/video/x38r9e_ezekiel-25-17_school"]Ezekiel 25:17 [/URL]

  4. #88
    sport legend
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    737
    Reputatie
    1
    ; isi pune alge pe balcon

  5. #89
    On a river Charon's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    4,756
    Reputatie
    1
    neavand statii de epurare,Mangalia si Navodari deverseaza apele menajere in Marea Neagra undeva la 200 m in larg!
    Asta e o stire pe care mi-a spus-o un profesor de geografie acum vreo 4 ani,de atunci nu am mai calcat pe minunatul nostru litoral!
    [B]Lungește Doamne boala, până se va coace poama![/B]

  6. #90
    ros albastru delaoltenia's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    43,366
    Reputatie
    0
    Concluzia,avem un litoral de *****.
    STEAUA e una singura, cea infiintata in 1947, cea care a cucerit Cupa cea Mare a Europei, cea care a strans 26 de titluri de campioana, pe care am sustinut-o permanent, si cand era echipa Armatei, si cand era finantata de Paunesti, si acum, cand are un patron bezmetic.

  7. #91
    jiulist
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Petrosani
    Posts
    7,622
    Reputatie
    1
    revin cu o intrebare pt ducus:cum e eroziunea plajelor?

  8. #92
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Iti raspund eu: se erodeaza in continuare.
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  9. #93
    Atotstivuitor! Nightwish's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    UK
    Posts
    6,979
    Reputatie
    1
    Am fost acum 2 ani la Mamaia si a fost rezonabil, camera decenta, servicii ok, mancare ok... Asta chiar daca ma jurasem acum vreo 10 ani ca nu mai calc la Marea Neagra ( asta dupa o faza la o alimentara in Costinesti I: " Buna ziua, cat costa painea aia ?", R: " Scrie in vitrina" ).
    Anul asta am servit litoralul spaniol, Costa Brava, la un hotel 3*...
    Ducus, stiai ca in Spania, daca comanzi o bere, primesti pe o farfurioara alune, seminte, fistic langa bere ( sau in alte locuri chiar niste panini sau carnuri de-ale lor )? Gratis? Ca nu se plimba pe plaja din 5 in 5 minute baietii aia brunetzi cu diverse bunatatzuri? Sau ceilalti care-ti sutesc portmoneul?

  10. #94
    sport legend
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    34,171
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Nightwish View Post
    Am fost acum 2 ani la Mamaia si a fost rezonabil, camera decenta, servicii ok, mancare ok... Asta chiar daca ma jurasem acum vreo 10 ani ca nu mai calc la Marea Neagra ( asta dupa o faza la o alimentara in Costinesti I: " Buna ziua, cat costa painea aia ?", R: " Scrie in vitrina" ).
    Anul asta am servit litoralul spaniol, Costa Brava, la un hotel 3*...
    Ducus, stiai ca in Spania, daca comanzi o bere, primesti pe o farfurioara alune, seminte, fistic langa bere ( sau in alte locuri chiar niste panini sau carnuri de-ale lor )? Gratis? Ca nu se plimba pe plaja din 5 in 5 minute baietii aia brunetzi cu diverse bunatatzuri? Sau ceilalti care-ti sutesc portmoneul?
    iar sangria e sangria

  11. #95
    Atotstivuitor! Nightwish's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    UK
    Posts
    6,979
    Reputatie
    1
    Corect
    Am baut totusi o singura data Sangria, am mers la ultra all inclusive, ceea ce inseamna ca si bauturile sunt gratis... Asa ca i-am stresat deseori pe barmanii de la hotel sa-mi prepare tot felul de cocktailuri.. Asta pe langa o groaza de Baileys, Malibu con pina si Bloody Mary pe care, sincer, le prefer in loc de Sangria...
    Last edited by Nightwish; 23rd June 2011 at 23:37.

  12. #96
    junior Ivanna's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    50
    Reputatie
    1
    Litoralul de altadata dupa 30 de ani:

    http://www.youtube.com/watch?v=diJ9iRWj9C4
    Last edited by Ivanna; 8th August 2011 at 22:09.

  13. #97
    Man with broom TheIceMan's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    16,891
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Grinco View Post
    Hai ma, nu simtiti niciunul nevoia sa va dati cu namol de ala meserias de la Techirghiol?
    Acuma ca mi-ai amintit, da.
    beleafer

  14. #98
    petrolist
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Slovacia
    Posts
    601
    Reputatie
    1
    Cred ca niciunul de p`acilea nu cunoaste bine litoralul:

    http://www.gandul.info/blog/romania-...rtitei-8558933

  15. #99
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Dupa '89,a paroape in fiecare an, cel putin aici in Eforie, bazarul si terasele din statiune se inchideau pana pe 5 septembrie! Altadata, pe vremea lu' nea Nicu, sezonul tinea pana la 30 septembrie si se deschidea oficial la 1 mai!
    Cand ma gandesc doar la hotelurile alea din Neptun, Jupiter &co., care functioneaza efectiv doar 3 luni pe an, parca ma apuca plansul. In loc pe alea sa le fi transformat in mari baze de tratament pentru straini si pentru batranii nostri, care sa functioneze tot timpul anului, la noi se toaca banii pe frunze nenorocite!
    La turci, la greci si la bulgari cum se poate asa ceva si la noi nu? La noi toti se uita sa te jupoaie si nici nu ofera conditii ca lumea -igrasie, mancare stricata s.a.
    Dupa '90 si-au luat nasul la purtare ca au vazut ca nu-i mai controleaza nimeni si ce-au zis ei ca "merge si asa". Ei uite ca nu mai merge si incepem sa pierdem turisti de la an la an! Omul prefera sa cheltuiasca un rezervor de benzina dus-intors pana in Bulgaria dar sa stie ca are conditii decente, de ce sa lase banii "patronilor" romani cand nu primeste nimic in schimb?

  16. #100
    من شما عاشق Marius's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    bucuresti
    Posts
    16,770
    Reputatie
    1
    La tine in gazda nu e deschis tot anul?
    [I]În timp ce Luceafărul brânzei își revarsă lumina hepatică la televizor, Steaua se stinge ca o lumânare, în cel mai tragic priveghi public pe care l-a cunoscut sportul românesc[/I]

  17. #101
    koaye grele Tyler Durden's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    mwelaromani
    Posts
    18,133
    Reputatie
    1
    Va place Clitoralul?
    FCSB este acronimul Pușcariei în sportul românesc. Patronul, managerul, precum și cel mai reprezentativ suporter sunt oameni certați cu legea, infractori de drept comun. Cei care susțin această echipă par și ei alcătuiți din aceeași plămadă.

  18. #102
    sport legend
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    bucuresti
    Posts
    619
    Reputatie
    1
    Foarte interesant acest topic. Problema turismului, in general, al litoralului in special merita o dezbatere serioasa. Nu este cusher ca Ducus a fost luat in baza. El doar pentru simplul fapt ca este locuitor in Eforie Sud, nu este vinovat de ceea ce au facut, fac, hotelierii, ospatarii etc. (Personal eu i-as reprosa, dar numai daca a vorbit serios, pretul prea mare pe camera pe care l-a expus. Pentru Eforie Sud, pretul este pre mare la particular, dar nu asta-i problema)
    Principala problema este ca 80% avem infrastructura turistica specifica anilor 60-70 - nu se mai cauta asa ceva acum, iar serviciile sunt de proasta calitate- nici nu ai de unde si cui sa ceri ceva in plus. Inainte de 1989, 80% din personalul de pe litoral era profesionist, si in mare parte detasat din tara, de la hoteluri, restaurante etc etc. Acum majoritatea sunt zilieri. Scoala de turism adevarata nu mai exista.
    Turismul romanesc de pe litoral s-a lansat excelent la inceputul anilor 60 cand s-a mers pe gaselnita bulgarilor: cooperare cu refegistii. Pentru cei care nu au notiuni privind istoria litoralului, tot ce s-a construit in Mamaia intre 1961 si 1967 s-a facut impreuna cu nemtii. La standardele de atunci, care acum din pacate nu mai sunt valabile.
    In 1985 cand Ceausescu a izolat Romania, nu au mai venit straini pe litoral si totul a inceput sa decada. Alunecusul pe topogan a continuat si dupa 1990, cand s-a venit cu paguboasa idee a locatiei de gestiune. Adica erai si nu erai proprietar. S-au facut privatizari pe ochi frumosi si clientela politica (Agathon sa traiasca), au venit fel de fel de idioti - culminand acum cu "Nutii", spaima...care au distrus si ce nu mai era de distrus. Nasol este ca in numele promovarii - cea mai mare cacealma posibila - partidul isi trage bani de campanie.

    Acum promovam frunza. Uite aici http://www.youtube.com/watch?v=tR7Dd...eature=related
    cum arata "frunza" in 1968. Chestia asta o vedeau britanicii care mergeau la cinematograf.

    Sigur aducea turisti din UK.

    Acum ne laudam - adica se lauda Nuti - ca am reatins performantele anului 2008. Aiurea. Aici se zice altceva http://www.cotidianul.ro/elena-udrea...usescu-157538/

    In anii 60 NU existau Albena, Nisipurile de Aur, Sunny Beach, Marmaris, Kusadasy, Antalya, Thassos, Zakinthos s.a. De prin 1985 incvoace au inceput sa existe, dar noi ne comportam ca si cum n-ar exista si ne intrebam unde au disparut strainii care veneau la noi. Si foarte putin ne intrebam de ce nu mai suntem atractivi.

  19. #103
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ducus View Post
    Dupa '89,a paroape in fiecare an, cel putin aici in Eforie, bazarul si terasele din statiune se inchideau pana pe 5 septembrie! Altadata, pe vremea lu' nea Nicu, sezonul tinea pana la 30 septembrie si se deschidea oficial la 1 mai!
    Cand ma gandesc doar la hotelurile alea din Neptun, Jupiter &co., care functioneaza efectiv doar 3 luni pe an, parca ma apuca plansul. In loc pe alea sa le fi transformat in mari baze de tratament pentru straini si pentru batranii nostri, care sa functioneze tot timpul anului, la noi se toaca banii pe frunze nenorocite!
    La turci, la greci si la bulgari cum se poate asa ceva si la noi nu? La noi toti se uita sa te jupoaie si nici nu ofera conditii ca lumea -igrasie, mancare stricata s.a.
    Dupa '90 si-au luat nasul la purtare ca au vazut ca nu-i mai controleaza nimeni si ce-au zis ei ca "merge si asa". Ei uite ca nu mai merge si incepem sa pierdem turisti de la an la an! Omul prefera sa cheltuiasca un rezervor de benzina dus-intors pana in Bulgaria dar sa stie ca are conditii decente, de ce sa lase banii "patronilor" romani cand nu primeste nimic in schimb?
    Esti tendentios. Nu stii sa apreciezi investitiile uriase facute de Bivolaru in Eforie.
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  20. #104
    sport legend Uncle Ben's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Home
    Posts
    3,150
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Tyler Durden View Post
    Va place Clitoralul?
    Fetelor le place sa stea la mare (daca mai este si neagra, cu atat mai bine!), ca mica nu le satisface!
    "Dixi et salvavi animam meam"

  21. #105
    koaye grele Tyler Durden's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    mwelaromani
    Posts
    18,133
    Reputatie
    1
    Asta imi aduce aminte de sloganul publicitar al unui comersant mai bronzat (si nu de soare) de floricele pe plaja: Floricica de la mare, face bine-ntre picioare, la doamne si domnisoare.
    FCSB este acronimul Pușcariei în sportul românesc. Patronul, managerul, precum și cel mai reprezentativ suporter sunt oameni certați cu legea, infractori de drept comun. Cei care susțin această echipă par și ei alcătuiți din aceeași plămadă.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •