Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 21 of 62

Thread: Adio patinoar Flamaropol

  1. #1
    junior
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    115
    Reputatie
    1

    Adio patinoar Flamaropol

    Ati vazut ce-i mai bubuie mintea doamnei Udrea?
    http://www.mediafax.ro/sport/patinoa...alenta-8307813

    Ce parere aveti? Ce putem face?

  2. #2
    sport legend andreeas's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    1,400
    Reputatie
    1
    Pacat! Cred ca singurii care pot face ceva sunt cei de la FRP si de la hockei. Singurul motiv pentru ca se construieste o sala polivalenta, de care nu este nevoie in Bucuresti, este sa multumeasca borfasii care fac afaceri cu statul si care prin banii lor sustin actuala clasa politica incompetenta.
    Dvs. v-au spus ceva sau ati aflat doar din presa?
    Last edited by andreeas; 2nd June 2011 at 17:30.

  3. #3
    junior
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    115
    Reputatie
    1
    Am aflat din presa, dar de data asta e serioasa treaba. Zvonuri au mai fost si anul trecut, dar s-a amanat actiunea pentru anul asta. Iar acum, daca s-a implicat doamna de la Plescoi, cu siguranta vor trece la actiune. Are nevoie de bani pentru campania electorala si o astfel de constructie e ideala pentru a spala bani. Bat campii cu construirea unui patinoar de antrenament. E o abureala.
    Stiati ca s-a construit un patinoar nou la Carta, in Harghita? Nu stie mai nimeni de chestia asta, bine ca sunt acolo in 60 de KM 3 patinoare acoperite si ditamai capitala ramane fara.
    Asta e, la ea la Plescoi nu exista decat un bordel.

  4. #4
    sport legend SimonaB's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Bucharest
    Posts
    1,311
    Reputatie
    1
    Nu, este ingrozitor!!! Adica il darama sa faca Sala Polivalenta si nu construiesc nimic in loc????? Adica nu va exista niciun patinoar in Bucuresti dar in schimb vor fi prin comunele si oraselele patriei????

  5. #5
    DOCTOR Geografu's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    17,578
    Reputatie
    1
    E ingrozitor. Si asa cum spunea Sonia, se vor apuca de lucru, vor pierde puterea si se va alege praful si de sala si de patinoar. Romanica...
    Zbor pana la stele.

  6. #6
    in love :) ice_girl's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    near the mountains
    Posts
    9,434
    Reputatie
    1
    Pe mine nu ma mai mira nimic, oricum pe politicienii nostri nu i-a interesat niciodata sportul, mai ales pe Elena Udrea ( care pt mine ramane c@#%va politicii romanesti, scuzati limbajul dar asta cred), patinajul e cvasiinexistent in Romania, mai bine sa se cheltuiasca niste bani aiurea pe o sala polivalenta care nici maca nu e necesara decat sa investeasca pt consolidarea si modernizarea actualului patinoar si sa incerce construirea si altor patinoare, oricum cred ca Bucurestiul va fi singura capitala europeana fara nici un patinoar dar asta e Romania
    Last edited by ice_girl; 4th June 2011 at 00:06.
    "Că ai căzut nu are importanță deoarece numai modul în care te ridici contează" Nelson Mandela

    "Figure skating needs to be aesthetic" Stephane Lambiel
    Echipa de Gimnastică a României-Simply the best

  7. #7
    sport legend SwedishMafia's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    10,735
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ice_girl View Post
    mai bine sa se cheltuiasca niste bani aiurea pe o sala polivalenta care nici maca nu e necesararosu: (
    uimeste-ma,cum ai ajuns la aceasta concluzie GENIALA.

  8. #8
    in love :) ice_girl's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    near the mountains
    Posts
    9,434
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by SwedishMafia View Post
    uimeste-ma,cum ai ajuns la aceasta concluzie GENIALA.
    Poate ca e necesara dar nu sa fie construita in locul actualului patinoar, oricum presupun ca pe tine nu intereseaza patinajul si nu e esti nici fan al acestui sport asa k fiecare cu ale lui
    "Că ai căzut nu are importanță deoarece numai modul în care te ridici contează" Nelson Mandela

    "Figure skating needs to be aesthetic" Stephane Lambiel
    Echipa de Gimnastică a României-Simply the best

  9. #9
    sport legend SwedishMafia's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    10,735
    Reputatie
    1
    Ce sa iti spun,am sa vars 3 lacrimi pentru patinoarul ala,care numai patinoar nu era...Mai performant o fi patinoarul din Mall-ul Cotroceni,decat gluma proasta de pationar...pe care ,se ridica "ceata".Vorbim de patinaj,de parca am fi campioni mondiali si n-au unde sa se antreneze campionii.Suntem nimeni in drum la patinaj.Se poate trai 18 luni fara patinoar.Atata cat ar trebui sa tina constructia arenei.Daca nu se face arena,atunci elena sa fie huiduita, daca se face, noua arena va ajuta tot sportul.Implicit si patinajul.Bucurestiul e un oras capitala cu peste 2 milioane de locuitori, in 2011 are nevoie de-o sala conform cu vremurile in care traim.

  10. #10
    sport legend
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    1,046
    Reputatie
    1
    Sa se construiasca din partea mea 500 de sali polivalente, dar nu inteleg de ce trebuie sa se desfiinteze un patinoar pentru asta. A, pentru locurile de parcare, am inteles. Da, acum inteleg, se justifica.
    Om fi noi romanii nimeni in patinajul artistic, dar pe acea "gluma proasta" de patinoar am vazut un spectacol pe gheata fantastic anul trecut(Kings on Ice), primul si probabil ultimul din Bucuresti din moment ce nu vom mai avea alt patinoar. Este pur si simplu o alta forma de spalare a banilor mascata sub impresia ca se face ceva si pentru Bucuresti, o sala "conforma cu vremurile in care traim". Conform cu vremurile in care traim in Romania ar fi eventual sa ne mutam in copaci.

  11. #11
    sport legend SimonaB's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Bucharest
    Posts
    1,311
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by SwedishMafia View Post
    uimeste-ma,cum ai ajuns la aceasta concluzie GENIALA.
    Dar tu cum ai ajus la concluzia geniala ca patinoarul de la Mall e mai performant decat Flamaropol ??????

  12. #12
    in love :) ice_girl's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    near the mountains
    Posts
    9,434
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by SwedishMafia View Post
    Ce sa iti spun,am sa vars 3 lacrimi pentru patinoarul ala,care numai patinoar nu era...Mai performant o fi patinoarul din Mall-ul Cotroceni,decat gluma proasta de pationar...pe care ,se ridica "ceata".Vorbim de patinaj,de parca am fi campioni mondiali si n-au unde sa se antreneze campionii.Suntem nimeni in drum la patinaj.Se poate trai 18 luni fara patinoar.Atata cat ar trebui sa tina constructia arenei.Daca nu se face arena,atunci elena sa fie huiduita, daca se face, noua arena va ajuta tot sportul.Implicit si patinajul.Bucurestiul e un oras capitala cu peste 2 milioane de locuitori, in 2011 are nevoie de-o sala conform cu vremurile in care traim.
    Din partea poti sa versi si lacrimi de crocodil, poate ca nu suntem campioni mondiali la patinaj dar sa stii ca avem patinatori de valoare , poate numele lui Zoli Kelemen iti spune ceva , care pt simplul fapt ca nu are decat un ochi dar continua sa faca sport de perfomanta si se antreaza din banii proprii si din cei ai sponsorilor merita tot respectul si admiratia noastra. Poate ca nu are parte de recunoasterea si mediatizarea pe care o merita dar ce sa faci daca nu e fotbalist .
    Si apropo chiar crezi ca daca vom avea o sala polivalenta perfomanta asta va ajuta cu ceva sportul romanesc, imi pare sa te dezamagesc dar sportul romanesc in ultimii ani traieste si a trait numai prin exceptii, din pacate in Romania nu exista o cultura a sportului, aproape pe nimeni nu intereseaza sportul romanesc( in afara de fotbal doar cand se castiga cate o medalie sunt pomenite si alte sporturi si alti sportivi). Dupa cum bine ai zis daca nu avem campioni mondiali la patinaj sa se desfinteze si singurul patinoar pe care il avem in Bucuresti ( si apropo anul trecut pe acelasi patinoar prapadit a avut loc spectacolul KOI in cadrul caruia au patinat campioni mondiali si olimpici precum Plushenko, Lambiel,Aliona Savchenko si Robin Solkowy deci chiar daca suntem nimeni in drum au venit si pe la noi).
    Iar Elena Udrea si daca va construi 1000 de sali polivalente( acum pe final de mandat ca sa aiba cu se lauda la alegeri) pt mine va ramane tot o nulitate, pt k cat timp a fost ministru nu a facut nimic prin care sa ajute sportul si turismul romanesc, din contra
    Last edited by ice_girl; 4th June 2011 at 15:32.
    "Că ai căzut nu are importanță deoarece numai modul în care te ridici contează" Nelson Mandela

    "Figure skating needs to be aesthetic" Stephane Lambiel
    Echipa de Gimnastică a României-Simply the best

  13. #13
    sport legend SimonaB's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Bucharest
    Posts
    1,311
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ice_girl View Post
    si apropo anul trecut pe acelasi patinoar prapadit a avut loc spectacolul KOI in cadrul caruia au patinat campioni mondiali si olimpici precum Plushenko, Lambiel,Aliona Savchenko si Robin Solkowy deci chiar daca suntem nimeni in drum au venit si pe la noi).
    Eu zic ca trebuia sa ii trimitem sa patineze la Mall la Cotroceni, nu sa ii umilim acolo pe Flamaropol, daca ei saracii nu se pricep sa deosebeasca un patinoar performant de o "gluma" ar fi trebuit sa ii invatam noi.

  14. #14
    in love :) ice_girl's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    near the mountains
    Posts
    9,434
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by SimonaB View Post
    Eu zic ca trebuia sa ii trimitem sa patineze la Mall la Cotroceni, nu sa ii umilim acolo pe Flamaropol, daca ei saracii nu se pricep sa deosebeasca un patinoar performant de o "gluma" ar fi trebuit sa ii invatam noi.
    Clar asa ar fi trebuit sa facem, daca ei nu au fost in stare sa deosebeasca un patinoar "pe care se ridica ceata" de un unul perfomant precum cel de la Cotroceni Mall
    Last edited by ice_girl; 4th June 2011 at 15:35.
    "Că ai căzut nu are importanță deoarece numai modul în care te ridici contează" Nelson Mandela

    "Figure skating needs to be aesthetic" Stephane Lambiel
    Echipa de Gimnastică a României-Simply the best

  15. #15
    sport legend SwedishMafia's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    10,735
    Reputatie
    1
    ice: mi-ai dat cam multe cartonase...esti arbitru?avem patinatori de valoare?locul 22-25,zici ca e valoare? aia care-s campioni mondiali,ce-or fi?sunt persoane care sunt pasionati de acest sport,cum sunteti voi,insa la nivel de performanta suntem zero barat.
    evident ca o arena la nivelul 2011 va ajuta sportul romanesc.cu o astfel de arena,nu mai te ploua in cap sau nu-ti bate soarele in ochi.romania 2011 are nevoie de-o arena la nivel 2011. noua arena nu va crea campioni mondiali la patinaj,insa vom avea o arena unde se va putea organiza CM de patinaj asa o sa-i vedeti pe fanii vostri.KOI se poate organiza si pe noua arena.Nu e nevoie de-un pationar special.Paris Bercy a gazduit destule sporturi,patinaj inclusiv.Aia de KOI au venit pentru ca s-a gasit cineva sa le plateasca show-ul,ca doar n-or fi venit pe zambete sau sa vada patinoarul flamoropol.

  16. #16
    sport legend
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    1,046
    Reputatie
    1
    Si pentru ca patinatorii nostri se situeaza pe locurile 22-25(ceea ce nu e de neglijat avand in vedere conditiile din Romania) solutia e sa daramam patinoare? Daca asta e logica, ar trebui sa functioneze si in sens invers, nu? Pentru ca in gimnastica avem campioane mondiale(Ana Porgras) si eurpene(Sandra Izbasa),chiar si olimpice(tot Sandra Izbasa) ele ar trebui sa se antreneze in cele mai tari conditii insa ele se antreneaza, uimitor, in conditii de r*hat. Nu mai stiu sigur daca anul acesta sau anul trecut, la nationale, toate fetele ratau la sol fix in acelasi punct pentru ca....era foarte vechi solul. Ca sa nu mai zic banii aproape inexistenti pe care ii primesc de la stat pentru ceea ce fac.
    Sa construiasca mai intai noua arena si apoi sa darame patinoarul Flamaropol. Echipa de hockey unde se va antrena 10-15 ani, pana cand va fi gata noua arena?

  17. #17
    in love :) ice_girl's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    near the mountains
    Posts
    9,434
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by SwedishMafia View Post
    ice: mi-ai dat cam multe cartonase...esti arbitru?avem patinatori de valoare?locul 22-25,zici ca e valoare? aia care-s campioni mondiali,ce-or fi?sunt persoane care sunt pasionati de acest sport,cum sunteti voi,insa la nivel de performanta suntem zero barat.
    evident ca o arena la nivelul 2011 va ajuta sportul romanesc.cu o astfel de arena,nu mai te ploua in cap sau nu-ti bate soarele in ochi.romania 2011 are nevoie de-o arena la nivel 2011. noua arena nu va crea campioni mondiali la patinaj,insa vom avea o arena unde se va putea organiza CM de patinaj asa o sa-i vedeti pe fanii vostri.KOI se poate organiza si pe noua arena.Nu e nevoie de-un pationar special.Paris Bercy a gazduit destule sporturi,patinaj inclusiv.Aia de KOI au venit pentru ca s-a gasit cineva sa le plateasca show-ul,ca doar n-or fi venit pe zambete sau sa vada patinoarul flamoropol.
    Da, in secret arbitrajul e pasiunea mea, asa ca another from me ( chiar daca Zoli Kelemen si ceilalti patinatori nu vor castiga niciodata medalii merita tot respectul nostru pt simplul fapt ca ne reprezinta tara si pt conditiile existente la noi se prezinta mai mult decat onorabil) . Apropo daca echipele romanesti joaca in tururile preliminare ale EL inseamna ca fac perfomanta nu??!!. Si daca nu avem campioni mondiali la patinaj artistic ai cui crezi tu ca ar fi vina, nu cumva si a statului si acelor implicati in sportul romanesc care nu fac nimic sa ajute la dezvoltarea acestui sport?.
    Si cred ca vor mai trece multi ani pana cand vom avea si noi o arena comparabila cu Paris Bercy, si da cei de la KOI normal ca au venit pt ca a avut cine sa-i plateasca caci asta e meseria lor si e normal sa ceara bani pt asta.
    P.S. Pana acum nu am stiut ca avem si fani, dar ms mult pt acest compliment
    "Că ai căzut nu are importanță deoarece numai modul în care te ridici contează" Nelson Mandela

    "Figure skating needs to be aesthetic" Stephane Lambiel
    Echipa de Gimnastică a României-Simply the best

  18. #18
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,399
    Reputatie
    1
    Interesant, de ani de zile ii aud pe comentatorii nostri sportivi de la diverse discipline, inclusiv patinaj, plangandu-se ca nimeni nu ne incredinteaza organizarea unor competitii internationale de anvergura pentru ca salile noastre nu corespund cerintelor, dar daca se doreste construirea unei sali moderne, unii sustin ca este o investitie absolut inutila de care Bucurestiul nu are nevoie.

    Am fost si eu la Kings on Ice anul trecut si mi-a crapat obrazul de rusine, am avut sentimentul ca ma aflu in Evul Mediu cand am vazut cum arata locul. Fara sa fiu inginer de meserie, ci doar bagandu-ma si eu in seama ca tot romanul care are impresia ca se pricepe la toate si ca poate exprima opinii competente despre ABSOLUT orice chiar fara nici un fel de analiza prealabila, nu vad cum ar putea renovari si consolidari sa aduca Flamaropol la standardele internationale actuale astfel incat sa ajungem si noi sa organizam un CE precum croatii sau chiar un CM precum ungurii. Macar la juniori. Poate are cineva amabilitatea sa-mi explice.

    Si cum va spala d-na Udrea bani in acest caz anume, care va fi procedura exacta? Ca mie imi scapa.

    Dar cred ca stiu raspunsul dinainte: "Esti filo-Udrea", mi se va spune si cu asta orice discutie s-a incheiat.

  19. #19
    sport legend
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    1,046
    Reputatie
    1
    Cum se spala bani, e simplu: construirea salii polivalente se va face cu bani de la stat, da? Vor supraevalua contractul, construirea ei va fi atribuita unei firme care va apartine nepotului/bunicii/matusii cuiva(evident pe criterii de "competenta"), lucrarea propriu-zisa va costa infinit mai putin si iata cum vor zbura banii sub o aparenta de legalitate. Poate gresesc, desi ma indoiesc..a fost un scandal cu patinoarul din Brasov care a costat de 3 ori mai mult decat un patinoar din Budapesta, asemenator si construit cam in aceeasi perioada: http://www.gsp.ro/sporturi/altele/pr...ov-180687.html, http://www.hotnews.ro/stiri-esential...in-ungaria.htm

    Nu cred ca are nimeni ceva de comentat ca se va investi intr-o sala polivalenta, ci ca vor darama patinoarul existent si ca Dumnezeu stie cand si daca noua lucrare va fi gata! De ce nu puteau construi o sala polivalenta in alt loc si sa lase patinoarul asa cum e, sau sa-l desfiinteze ulterior si sa-l faca din partea mea night club! Dar sa existe un loc permanent pentru sportivi sa se antreneze
    Last edited by Miruna1990; 4th June 2011 at 19:29.

  20. #20
    sport legend SwedishMafia's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    10,735
    Reputatie
    1
    Compari fotbalul cu patinajul? mere cu pere...Nu cred ca statul e de vina ca suntem zero la patinaj.N-am avut rezultate in nicio perioada.Pre sau post-comunista.Probabil nu suntem atat de talentati pentru acest sport.Flamoropol e o ruina...nici nu se merita bagat sume in asa epava.Te-o costa mai mult reparatiile decat construirea unui patinoarLa meciurile de hochei,se facea condes...era ceata pe patinoar.Bucuresti are nevoie de-o sala Polivalenta,c-o vor face in locul patinoarului sau in locul cladrii Parlamentului, mi-e indiferent. Important e sa se faca!
    Cine a zis ca aveti fani?Ma refer la voi,care sunteti fani jabeur boier. Cu o astfel de arena in Buc,s-ar putea organiza un CM de patinaj,astfel aveti sansa de-a vedea pe jabeur boier

  21. #21
    in love :) ice_girl's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    near the mountains
    Posts
    9,434
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by SwedishMafia View Post
    noua arena nu va crea campioni mondiali la patinaj,insa vom avea o arena unde se va putea organiza CM de patinaj asa o sa-i vedeti pe fanii vostri
    Din ce ai scris tu aici reiese ca noi avem fani

    Quote Originally Posted by SwedishMafia View Post
    Compari fotbalul cu patinajul? mere cu pere...Nu cred ca statul e de vina ca suntem zero la patinaj.N-am avut rezultate in nicio perioada.Pre sau post-comunista.Probabil nu suntem atat de talentati pentru acest sport.Flamoropol e o ruina...nici nu se merita bagat sume in asa epava.Te-o costa mai mult reparatiile decat construirea unui patinoar La meciurile de hochei,se facea condes...era ceata pe patinoar.Bucuresti are nevoie de-o sala Polivalenta,c-o vor face in locul patinoarului sau in locul cladrii Parlamentului, mi-e indiferent.Important e sa se faca!
    Cine a zis ca aveti fani?Ma refer la voi,care sunteti fani jabeur boier. Cu o astfel de arena in Buc,s-ar putea organiza un CM de patinaj,astfel aveti sansa de-a vedea pe jabeur boier
    Da, asa e compar mere cu pere, nu-i asa, oricum in Romania patinajul nu va beneficia niciodata de atentia si mediatizarea de are parte fotbalul.
    Sigur are si statul partea lui de vina ca nu avem campioni la patinaj pt ca copii nu au fost si nu sunt incurajati sa practice patinajul, sa existe o baza solida de selectie ( sau probabil tu te ocupi de sondaje si statistici si a reiesit ca poporului roman ii lipsesc cu desavarsire talentele la patinaj artistic, daca e asa te rog sa faci publice datele, macar sa nu ne mai facem sperante ca vom avea si noi vreodata un campion sau o campioana mondiala la patinaj).
    In mod clar nu ti-e indiferent daca sala polivalenta va fi construita in locul patinoarului sau in locul cladirii Parlamentului, din moment ce sustii ca patinoarul e o ruina, un patinoar din care se ridica ceata.
    Si patinatorul de care vorbesti vezi ca se numeste BRIAN JOUBERT, nu jaubert boier cum l-ai numit tu, oricum din moment ce nu esti fan patinaj si nici nu intereseaza acest sport nu cred ca ar tb sa te preocupe asa mult daca vom avea sau nu ocazia sa-l vedem live pe Brian si pe alti patinatori ( doar daca nu vrei sa ne sponsorizezi sa mergem la un CE sau un CM)
    Last edited by ice_girl; 4th June 2011 at 20:55.
    "Că ai căzut nu are importanță deoarece numai modul în care te ridici contează" Nelson Mandela

    "Figure skating needs to be aesthetic" Stephane Lambiel
    Echipa de Gimnastică a României-Simply the best

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •