Results 1 to 5 of 5

Thread: Echipele din Liga 3

  1. #1
    superlative Shinnok's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Concealed
    Posts
    42,500
    Reputatie
    1

    Echipele din Liga 3

    Noutati despre echipele din Liga a III-a.

    Callatis Mangalia revine după cinci ani în Liga 2

    Liderul seriei secunde a Ligii a III-a la fotbal, Callatis Mangalia, are șansa ca, astăzi, să obțină matematic promovarea în Liga a II-a, cu o etapă înainte de încheierea campionatului.

    Dacă o învinge pe ACS Berceni (locul trei în clasament), în partida de la Mangalia, care începe la ora 18, Callatis acumulează 67 de puncte și nu mai poate fi întrecută în clasament de Unirea Slobozia, chiar și în cazul în care ialomițenii câștigă ambele partide de până la final, iar elevii lui Erik Lincar pierd (ipotetic) în runda a 30-a, în fieful "lanternei roșii" ABC Stoicescu.

    "Partida cu ACS Berceni nu e floare la ureche, însă toate meciurile au fost grele și am trecut de ele cu brio. Le-am pregătit pe fiecare în parte cu atenție, pentru a nu avea surprize, și așa va fi și mâine (n.n. - astăzi)", a declarat președintele Callatisului, Neculai Tănasă, care a anunțat că, în cazul în care promovarea va fi obținută astăzi, la stadion va fi declanșată fiesta. "Va fi sărbătoare. Echipa se va bucura alături de suporteri, fiecare fan urmând a primi câte o bere din partea clubului", a spus Tase.

    Liderul clasamentului are o singură absență pentru confruntarea de astăzi, portarul William Bermudez, care se confruntă cu o contractură musculară.

    Meciul e arbitrat de Mugurel Stancu (București); asistenți, Lucian Moldovanu (Onești), Cătălin Tincu (Brăila); observatori, Daniel Burloiu (Galați), Vasile Ichim (Tulcea).

    Chiar și în situația în care nu ar câștiga astăzi, Callatis nu are cum să mai rateze promovarea, victoria care-i lipsește urmând a fi obținută etapa viitoare, contra ultimei clasate.

    Echipa din Mangalia revine în Liga a II-a după o absență de cinci ani, ultima prezență în eșalonul secund înregistrându-se în sezonul 2005/2006, când Neculai Tănasă era directorul sportiv al echipei. "Prima mea experiență în administrația unui club a coincis, din păcate, cu o retrogradare. Mă retrăsesem din activitatea de fotbalist de doi ani. Mă bucur că acum, în al doilea an ca președinte al Callatisului, echipa va promova", a spus Tănasă.
    -liga2
    [COLOR="Red"][SIZE="3"][FONT="Century Gothic"]your system is running low on resources[/FONT][/SIZE][/COLOR]

  2. #2
    superlative Shinnok's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Concealed
    Posts
    42,500
    Reputatie
    1
    SESO se destramă! Căpitanul a semnat cu o rivală

    Fostul căpitan al grupării Seso Câmpia Turzii, Cristian Grigoroșcuță (foto în centrul imaginii) s-a întâlnit în această săptămână cu diriguitorii echipei FC Cisnădie, și a semnat o înțelegere pe un an de zile.

    Grigoroșcuță, mijlocașul în vârstă de 25 de ani, a ajuns la FC Cisnădie, sub comanda lui Dan Mănăilă, din postura de jucător liber de contract.

    Rezilierea contractului dintre Seso și Grigoroșcuță, s-a făcut pe cale amiabilă, ambele părți ajungând la o înțelegere în acest sens. Dan Mănăilă pe lângă Grigoroșcuță s-a interesat și de Rareș Sancira, dar pretențiile financiare a celor de la Seso, au fost peste posibilitățile celor din Cisnădie. O altă achiziție a celor din Cisnădie este portarul Călin Moldovan, care a semnat și el, dar pe lista de achiziții a cisnădienilor mai figurează câteva nume, care la această oră încă nu pot fi făcute public.

    "În această săptămână am fost la Cisnădie și am parafat o înțelegere pe un an de zile cu conducătorii clubului, cu posibilitate de prelungire a contractului. Dacă la Câmpia Turzii nu am reușit să promovăm, îmi doresc acest lucru să se întâmple cu FC Cisnădie", a declarat Cristian Grigoroșcuță.

    "Pentru îndeplinirea obiectivului, deocamdată am parafat înțelegeri cu doi jucători: Grigoroșcuță și Călin Moldovan. Nu ne vom opri aici, deoarece suntem în discuții cu câțiva jucători consacrați, dar și cu jucători sub 21 de ani, care pot face diferența la acest nivel", a declarat Dan Mănăilă, noul tehnician a celor din Cisnădie.
    [COLOR="Red"][SIZE="3"][FONT="Century Gothic"]your system is running low on resources[/FONT][/SIZE][/COLOR]

  3. #3
    superlative Shinnok's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Concealed
    Posts
    42,500
    Reputatie
    1
    CS Rucăr va juca la Câmpulung

    Consilierii locali ai municipiului Câmpulung Muscel au avut pe ordinea de zi a ședinței de joi după-amiază, proiectul de hotărâre prin care urmau să voteze dacă vor primi pe stadionul "Municipal" formația CS Rucăr, nou promovată în Liga a III-a, pentru a-și disputa meciurile considerate pe teren propriu și asta pentru că, momentan, baza sportivă din comuna Rucăr nu poate intra în calcule pentru omologare.

    După o discuție care a durat fix 22 de minute pe acest subiect, consilierii câmpulungeni au votat, dându-și acordul în unanimitate, iar zilele următoare, reprezentanții Clubului Sportiv Rucăr trebuie să se întâlnească cu o comisie a Consiliului Local Câmpulung pentru a pune la punct unele aspecte ale colaborării.

    Pe stadionul "Municipal" a jucat în sezonul 2008-2009 CS Muscelul Câmpulung în Liga a III-a; a fost până în 2004 casa formației ARO Câmpulung în Divizia B - acolo unde Rapid București a fost învinsă în 16-imile de finală ale Cupei României (1993), dar a găzduit și celebrul meci amical din 1987 între "Muscelul '77" și "România '70".
    [COLOR="Red"][SIZE="3"][FONT="Century Gothic"]your system is running low on resources[/FONT][/SIZE][/COLOR]

  4. #4
    superlative Shinnok's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Concealed
    Posts
    42,500
    Reputatie
    1
    [COLOR="Red"][SIZE="3"][FONT="Century Gothic"]your system is running low on resources[/FONT][/SIZE][/COLOR]

  5. #5
    incepator
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    10
    Reputatie
    1
    Petrotub Roman se bate la promovare in liga II-a

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •