Results 1 to 10 of 10

Thread: Respectul patronului roman fata de angajati

  1. #1
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0

    Thumbs down Respectul patronului roman fata de angajati

    Mai exista asa ceva? De ce patronii nostri nu isi respecta angajatii la fel ca patronii din strainatate, si merg pe principiul "Muncesti pana crapi, munca multa pe bani putini, daca nu iti convine valea, ca sunt alti 10 la poarta!"?
    De ce nu suntem si noi platiti la fel de bine ca in celelalte tari UE, sau macar pe jumatate? De ce la noi stiu numai sa te jupoaie, daca se poate sa muncesti pana cazi lat si sa te plateasca la limita subzistentei?
    Cum dracu' numai la noi sunt patroni din astia nenorociti care nu isi respecta angajatii?

  2. #2
    sport legend resita's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Resita
    Posts
    25,838
    Reputatie
    1
    depinde de patron (si de angajat, de ce nu) ducus, nu generaliza

    cand o sa cresti mare o sa vezi exact cum sta treaba

  3. #3
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Ducus s-a nascut ieri si a avut "norocul" sa dea numai de patroni nenorociti.
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  4. #4
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0

    Wink

    Daaa, imi sug degetul si la varsta asta, nu se vede?

  5. #5
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    La ce scrii, nu esti departe de adevar.

    Acum serios, daca dai de un patron nenorocit, cauta-ti alt loc de munca.
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  6. #6
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Unde sa gasesc Sorine pe criza asta? Nu vezi ca emigreaza toata lumea, incepand cu medicii si terminand cu strungarii? Arata-mi mie patronul ala care-i solidar cu angajatul, ii respecta programul de munca si nu-l trateaza ca pe sclav, punandu-l sa faca ore suplimentare si rasplatindu-l cu firimituri!
    Sa stii ca nici in multinationale nu e situatia mai buna, da, ii platesc un pic mai bine, dar pentru banii aia le ia si pielea, muncesc pana la moarte (vezi cazul fetei de acum vreo 2 ani care a murit de extenuare!). Nu vreau sa ajung un zombi care sa nu mai aiba timp de nimic altceva decat munca si iar munca!

  7. #7
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Tu ce crezi ca ti-ar conveni mai mult, un salariu de 2.000-4.000 euro sau unul de 300-500 euro? Apropo de medici si asistente medicale.

    Cat priveste vremurile grele, acum inca este bine, cel mai rau a fost pana in 2002-2003.

    Cat priveste criza, crezi ca este numai in Romania?
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  8. #8
    obsolete Ess's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    11,380
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by ducus View Post
    munca multa pe bani putini,:
    daca tot generalizezi, hai sa generalizez si eu: noi nu muncim, noi ne facem ca muncim.
    "lasa ba...astia se fac ca ne platesc, io ma fac ca muncesc"
    "ma trag pe cur in zilele saptamanii, sa ramana treaba si pe sambata. sambata e platita la 200%. ce fraieri is astia. nu si-au dat seama de doi ani ca le-o trag la ochiu maro"
    "-am audit saptamana viitoare si n-a facut nimeni nimic! -dar in ce faza esti cu proiectul? - stie p@@@! fraieru' ala de la departamentul x-ulescu nu mi-a raspuns la mail-ul ce l-am trimis acum 3 luni! -da' i-ai dat reminder? -da ce-s io? secretara lui???!"
    " cat are interiorul rodica de la turnatorie? - vreo 20 de milimetri"

    intr-o firma, cel mai destept e patronul. altmiteri ai fi concurentul lui si l-ai scoate de pe piata. asa ca FA-TE CA MUNCESTI!!!
    Pun multe virgule, fara sens!
    Doar sa'ntrebe semidoctul, crescut, de, Google, de, ce!

  9. #9
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,898
    Reputatie
    0
    Ess, ai mare dreptate acolo...
    Quote Originally Posted by ducus View Post
    De ce nu suntem si noi platiti la fel de bine ca in celelalte tari UE, sau macar pe jumatate? De ce la noi stiu numai sa te jupoaie, daca se poate sa muncesti pana cazi lat si sa te plateasca la limita subzistentei?
    Asta merita loc pe topicul "Made in Romania".
    Patronul te plateste cu minimul posibil, si asta e normal in orice tara. Nu-ti convine? Pleaca. Atata timp cat gaseste pe altul la fel de bun pe banii pe care-i luai tu, si tu gasesti ceva mai bine platit, care-i problema?
    If I was half as good as I was, I’m still twice as good as you’ll ever be!

  10. #10
    jiulist
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Petrosani
    Posts
    7,622
    Reputatie
    1
    mda,de multe ori mi-a fost rusine sa spun ca fac parte din cei care sunt patroni,pot insa sa spun,ca doar cei care au maxim 10 persoane in subordine,se poarta mizerabil cu angajatii,insa nu generalizez
    pot sa spun insa,ca in momentul de fata in romania se munceste doar de dorul lelii,sa treaca timpul,sa vina ora plecarii acasa,sa vina leafa
    si inca ceva ca si completare la ce a scris ess mai sus,probabil suntem singurul popor din europa(exceptie rusia si blocul ex sovietic),in care avem zicale de genul:omul care munceste ori e prost ori nu gandeste,munca este facuta pt tractoare sau munca nu te imbatraneste,te omoara de tanar etc
    eu personal am ajuns la concluzia:da salarii mari si iti faci un concurent sau chiar mai multi
    da prime si bonificatii si toti o sa te iubeasca,da de lucru si vei fi urat de toti
    la fel cum spui tu,ducus,pot sa spun acelasi lucru de angajatii romani,dar nu generalizez,doar ca glumele cu dorel nu sunt intamplatoare,din pacate

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •