De pe blogul lui Vlad, aflat pe site-ul numaibaschet.ro:


Buna seara,

Imi pare rau ca nu v-am scris in ultimele doua luni,dar am fost foarte ocupat cu transferul facultatii. Multi nu prea cred ca vor intelege sau nu au inteles de ce m-am transferat. Multi o sa spuna ca m-am dat la o parte pentru ca era prea greu sa imi fac loc in echipa etc… Vreau sa va spun ca m-am transferat deoarece nu mi se dadea sansa sa fac un joc complet. Aveam niste restrictii in joc care nu imi placeau si care nu ma ajutau sa pot ajunge sa joc la nivelul la care eu vreau sa joc. Cred si stiu ca sunt capabil sa fac mai mult decat sa fiu acel aruncator de 3 puncte care daca e in mana joaca daca nu sta pe banca. Vreau sa fiu lasat sa joc atat afara cat si inauntru, sa profit de mis-matchul pe care il pot creea cu ajutorul inaltimii mele. Al doilea motiv pentru care am ales sa ma transfer este pentru ca am fost mutat pe 3 pozitii de cand am ajuns inapoi la echipa in septembrie. Mi se parea ca nici ei nu stiau sigur unde vor sa ma foloseasca sau de pe ce pozitie i-as putea ajuta cel mai mult.

In fine, este un capitol incheiat pentru mine si ma bucur ca am reusit sa ma transfer fara a supara pe nimeni. Ne-am despartit pe cale amiabila si eu mi-am gasit un loc unde ma simt comfortabil si unde stiu ca voi fi lasat sa fac mai mult decat sa stau pe semi-cercul de trei puncte si sa arunc la cos. Pe de cealalta parte cred ca Mason isi poate gasi un jucator care se acomodeaza mai bine in stilul run and gun pe care il joaca. Eu unul sunt multumit de miscarea facuta. In acest moment nu am drept de joc. Voi avea drept de joc pe data de 10 decembrie, deci voi lipsi restul sezonului actual, adica 8 meciuri plus inca 3 de playoff. Iar la anul voi lipsi de la primele 3-4 meciuri. In tot acest timp voi face antrenamente alaturi de echipa dar si in plus individual cu antrenorii(antrenamente specific fizice si de baschet). Am fost placut surprins sa aflu ca antrenorul de forta a fost antrenor secund de forta la Memphis Grizzlies. Toata lumea ma ajuta sa ma acomodez foarte repede si deja am inceput sa ma obisnuiesc cu oamenii de aici si cu stilul de viata, care este putin diferit deoarece universitatea esti chiar in Washington DC,chiar in mijlocul orasului.