Page 4 of 6 FirstFirst ... 23456 LastLast
Results 64 to 84 of 113

Thread: 7 mai 1986 - Apogeul fotbalului romanesc

  1. #64
    ros albastru delaoltenia's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    43,365
    Reputatie
    0
    Legendarul antrenor, castigatorul CCE, a implinit azi 22 martie 2016 varsta de 79 de ani.

    La Multi Ani, Emerich Jenei !
    STEAUA e una singura, cea infiintata in 1947, cea care a cucerit Cupa cea Mare a Europei, cea care a strans 26 de titluri de campioana, pe care am sustinut-o permanent, si cand era echipa Armatei, si cand era finantata de Paunesti, si acum, cand are un patron bezmetic.

  2. #65
    ros albastru delaoltenia's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    43,365
    Reputatie
    0
    Gabi Balint, de ziua lui Nea Imi.

    "- Măi Gabi, dă drumul la minge! Vrei sa faci prea multe și îți complici jocul. Joacă simplu, pasează, că mingea nu obosește. Nu încerca să le faci tu pe toate că nu o să reușești. Fotbalul e un joc de echipă, nu e șah.
    Mi-a spus-o de atâtea ori încât ajunsesem s-o visez noaptea. Când făceam un meci slab nu mă certa. Mă lua de după umăr și îmi spunea că pot mai mult, că are încredere în mine, că va fi mai bine la următorul meci.
    Impunea respect cu vorba blândă, era iertător atunci când unul o dădea în bară, ne motiva la maximum doar când se uita în ochii noștri. Când intram pe gazon, ne simțeam cei mai buni, cei mai puternici, ne simțeam învingători. Și asta, datorită lui. Știam că, dacă-i străluceau ochii a victorie, străluceam și noi pe teren.
    A fost dirijorul orchestrei, a fost rotița care a învârtit mecanismul. N-a fost doar antrenorul nostru, ne-a fost ca un tată. Un tată care a crescut mulți copii hrănindu-i din aceeași bucată de pâine. Fară el, nu am fi fost cei care suntem acum. Fără el, nu am fi intrat în inimile și memoria voastră pentru eternitate. Așa că am nevoie de voi. Hai să-i urăm lui Emerich Jenei un sincer „La mulți ani” din toate sufletele noastre, să se audă până la Sevilla!"
    STEAUA e una singura, cea infiintata in 1947, cea care a cucerit Cupa cea Mare a Europei, cea care a strans 26 de titluri de campioana, pe care am sustinut-o permanent, si cand era echipa Armatei, si cand era finantata de Paunesti, si acum, cand are un patron bezmetic.

  3. #66
    ros albastru delaoltenia's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    43,365
    Reputatie
    0

    7 Mai 1986 - 7 Mai 2016

    Victoria Stelei la Sevilla a fost triumful unei națiuni sărace într-un sport în care laurii erau accesibili doar bogaților. La fel a rămas și astăzi, doar că decalajul a crescut exponențial. Performanța unică din istoria fotbalului românesc va fi irepetabilă. Mai mult, după 1990, sistemul de valori naționale a trecut printr-un șir de contestări și uitări. Ura și veninul au paralizat conștiința națională și patriotismul. În 25 de ani s-a demolat și radiat jumătate de secol din istoria României, cu bune și rele, fără să se pună valoric nimic în loc.
    ...................
    După 29 de ani, a venit și rândul Stelei la demolat. Printre primii cu târnăcoapele în mâini, sunt și unii care au contribuit la gloria ei, acum mânați de orgolii, goana după bani. Alții, sunt cei pentru care „homo sapiens” înseamnă „omul care sapă”. Evident, să vrei să dărâmi nu trebuie să fi „sapiens”, stricto sensu, ci un Mr. Musculo cu fular la gât.
    Dupa 29 de ani, sărbătoarea de 7 Mai pare „Oda Bucuriei” cântată la înmormântare.
    În parte a IV-a din simfonia a IX-a, Ludwig van Beethoven a folosit poemul destinat bucuriei, păcii și iubirii între popoare scris de Friedrich Schiller


    http://www.fcsteaua.ro/magica-steaua-86


    Dupa 30 de ani niste nemernici aflati in solda armatei, secondati de un patron cretin, pun umarul la demolarea unui club care a fost emblema si mandria unei natiuni sarace dupa cum bine spune autorul acestui articol scris acum un an pe fcsteaua.ro . Stelisti, mergem inainte, speram ca vor veni si vremuri mai bune pentru noi. Pentru cei care au trait acele vremuri de glorie citez cateva vorbe de duh scrise de un mare scriitor columbian decedat in urma cu doi ani.
    Moartea nu vine odata cu varsta, ci odata cu uitarea

    La Multi Ani STEAUA BUCURESTI! La Multi Ani prieteni stelisti!
    Attached Images Attached Images
    STEAUA e una singura, cea infiintata in 1947, cea care a cucerit Cupa cea Mare a Europei, cea care a strans 26 de titluri de campioana, pe care am sustinut-o permanent, si cand era echipa Armatei, si cand era finantata de Paunesti, si acum, cand are un patron bezmetic.

  4. #67
    ros albastru delaoltenia's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    43,365
    Reputatie
    0

    Important e sa avem un loc in inimile stelistilor

    STEAUA e una singura, cea infiintata in 1947, cea care a cucerit Cupa cea Mare a Europei, cea care a strans 26 de titluri de campioana, pe care am sustinut-o permanent, si cand era echipa Armatei, si cand era finantata de Paunesti, si acum, cand are un patron bezmetic.

  5. 11th May 2016, 17:18

  6. #68
    ros albastru delaoltenia's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    43,365
    Reputatie
    0
    Singurul antrenor roman castigator al Cupei Campionilor Europeni, implineste astazi 80 de ani.

    LA MULTI ANI, Emerich Jenei!
    STEAUA e una singura, cea infiintata in 1947, cea care a cucerit Cupa cea Mare a Europei, cea care a strans 26 de titluri de campioana, pe care am sustinut-o permanent, si cand era echipa Armatei, si cand era finantata de Paunesti, si acum, cand are un patron bezmetic.

  7. #69
    sport legend Dante7's Avatar
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    3,104
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by delaoltenia View Post
    Singurul antrenor roman castigator al Cupei Campionilor Europeni
    Fals.

  8. #70
    sport legend petea's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Aragon
    Posts
    2,837
    Reputatie
    1
    NU le are olteanul. Mai era si Pisti Covaci. Istvan Kovacs pe numele sau adevarat!
    Dad al Cesar lo que es del Cesar

  9. #71
    Moderator Leo's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    59,609
    Reputatie
    0
    Nu Stefan Kovacs?
    Poate se referea la singurul antrenor roman castigator cu o echipa romaneasca. Se stie doar ca Kovacs a castigat cu Ajax.

  10. #72
    ros albastru delaoltenia's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    43,365
    Reputatie
    0
    multam leoaico, s-a vrut a fi singurul antrenor al unei echipe romanesti.
    multam si tie liviut...
    STEAUA e una singura, cea infiintata in 1947, cea care a cucerit Cupa cea Mare a Europei, cea care a strans 26 de titluri de campioana, pe care am sustinut-o permanent, si cand era echipa Armatei, si cand era finantata de Paunesti, si acum, cand are un patron bezmetic.

  11. #73
    sport legend Dante7's Avatar
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    3,104
    Reputatie
    1
    ,,Stefan Kovacs" e o struto-camila intre numele sau oficial, de nastere si prenumele sau in varianta romaneasca (Lazlo-Ladislau; Jenei-Ienei samd)

    Am postat deja un link cu Covaci, nu stiu de ce tot ii scoateti ochii cu greseala

  12. #74
    Moderator Leo's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    59,609
    Reputatie
    0
    Te-a intrebat cineva ceva?

  13. #75
    sport legend Dante7's Avatar
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    3,104
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Leo View Post
    Nu Stefan Kovacs?
    Sa te las sa vb singur atunci ?

  14. #76
    retired phife's Avatar
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    Timpuri Noi
    Posts
    15,183
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Leo View Post
    Te-a intrebat cineva ceva?
    auzi replica de forum pe moarte...
    Fereasca sfintii.
    retired.

  15. #77
    incepator
    Join Date
    May 2017
    Posts
    1
    Reputatie
    1
    Candva, cand eu nu existam, Steaua castiga Cupa campionilor.Astfel, nu cunosc senzatia pricinuita de un asemenea triumf romanesc, dar nici nu pot sa nu privesc cu oarecare greata felul in care televiziunile vor sa ne imbete cu o victorie veche de 25 de ani."Apara Duckadam" este valul colorat care acopera haosul din fotbalul romanesc la toate jurnalele de stiri de pe 7 mai.Nu-i asa ca sariti intr-un picior de fiecare cand vedeti scena cu penaltiurile de la Sevilla?Sau cand urmariti in reluarile nesfarsite de la sport.ro cum Steaua "subordoneaza" Barcelona?
    Ele arata doar rezultatele, dar nu vorbesc nicaieri despre contextul in care au crescut acesti jucatori.Pe tvr, la emisiunea lui Olaianos a fost totusi o secventa pe care ar fi trebuit s-o vada jucatorii alde Tanase.Un antrenament dur din preajma world cup '98, cum am vazut vreo 2 minute cat au lasat cei de la emisiune faza, ar fi imposibil astazi. casca de copiat Atunci puteam spune ca, prin astfel de metode, un antrenor face trierea intre mediocri si performeri, astazi ar fi acuzat de abuz inca de catre juniori cu capul deja greu la intrarea pe teren.
    Astazi la televiziunea romana, o emisiune va fi dedicata performantei din acea finala, iar meciul in sine il putem vedea- unde altundeva?-la sport.ro.Este ziua in care putem incepe sa speram din nou.Sa fim optimisti!La euro 2012, sectiunea old boys, avem sanse reale de calificare.
    Ar trebui.Cum niciun suporter din Romania nu are (inca) motiv sa se bucure, cum "tricolorii" mici calca pe urmele seniorilor, ne ramane doar desfatarea istoriei.Ati observat cat de bine stam noi la trecut si la viitor? Cand Mitica cu miticismele de rigoare isi spune, in sinea lui, uitandu-se la euro u17:"vedeti-va dom'le de treaba ca asta va ajunge mare", Romania pierde cu Olanda si noi ca deobicei ii incurajam pe baieti sa prinda macar locul 3, pentru calificarea la mondial.Acest "macar" este tipic romanesc si ne priveaza de un prezent fructuos.Macar sa pierdem frumos!
    La fel, sunt satul si de toate cartile,cd-urile, Replay-urile menite a-l ridica in slavi pe Hagi sau Generatia de aur.

  16. #78
    ros albastru delaoltenia's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    43,365
    Reputatie
    0
    Steaua în pragul extincČ›iei după 31 de ani de la zenit

    "Victoria Stelei la Sevilla isi merita locul, nu numai in istoria sportiva a tarii, dar si in istoria nationala. A fost victoria unei natiuni intr-un sport fenomen social in care topul si laurii sunt accesibile doar bogatilor. Performanta Stelei de acum 31 de ani a ramas unica in istoria fotbalului romanesc si, din pacate, se pare ca va fi irepetabila.

    Dupa 1990, sistemul de valori nationale a trecut printr-un sir de procese de contestari, mani****ri si … uitari. Veninul a paralizat constiinta nationala si patriotismul romanesc. “Constiinta nationala inseamna mai intai recunostinta si respect inaintasilor, apoi raspunderea si grija urmasilor.” S-a demolat jumatate de secol din istorie fara sa se puna nimic in loc.

    Nici marele eveniment din istoria Stelei nu a scapat de acest flagel. In loc sa fie celebrat impreuna de CSA Steaua, FC Steaua, foste glorii si suporteri, sa fie o punte intre trecut si prezent pe care sa se construiasca viitorul, evenimentul prinde Steaua fotbalistica in cea mai neagra perioada din istoria ei de 70 de ani.

    Responsabilitatea de a-l onora si a-l pastra viu in mentalul “urmasilor” eroilor de la Sevilla, nu a gasit intelepciunea unitatii, ci numai samanta dezbinarii, care indreapta marele brand din fotbalul romanesc spre extinctie. Exact ca o stea din univers.
    ..........
    La Steaua extinctia a inceput mai devreme, după doar 31 de ani de la strălucirea supremă pe cerul Europei. Noi românii avem in sange „ingineria” distrugerii, dar si inabilitatea de a scapa de acesta meteahna paguboasă.
    ..........
    Dupa 31 de ani, sărbătoarea de 7 Mai pare „Oda Bucuriei” cântată la o înmormântare. CSA dezinteresată în a organiza ceva, cum a spus chiar gloria Victor PiČ›urca, iar FCSB, continuatoarea Stelei ’86, este măcinată de procese cu CSA Č™i lupta la titlu. Culmea, CSA ignoră sărbătorirea chiar în anul în care vrea să reînfiinČ›eze secČ›ia de fotbal Č™i să înscrie o echipă de fotbal în competiČ›ia de amatori."

    http://www.fcsteaua.ro/magica-steaua...i-de-la-zenit/
    STEAUA e una singura, cea infiintata in 1947, cea care a cucerit Cupa cea Mare a Europei, cea care a strans 26 de titluri de campioana, pe care am sustinut-o permanent, si cand era echipa Armatei, si cand era finantata de Paunesti, si acum, cand are un patron bezmetic.

  17. #79
    ros albastru delaoltenia's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    43,365
    Reputatie
    0
    "Este datoria stelistilor normali de pretutindeni sa mentina data de 7 mai 1986 si Steaua pe soclul pe care a asezat-o istoria în fotbal. In fiecare an sa o sarbatorim ca pe o Inviere. O reintrupare ciclica a ei in spiritul prezentului.

    In seara de 7 mai 1986, Steaua Bucuresti devenea prima echipa din "lagarul comunist" care s-a incoronat regina fotbalului de pe batranul continent, castigand Cupa Campionilor Europeni."
    STEAUA e una singura, cea infiintata in 1947, cea care a cucerit Cupa cea Mare a Europei, cea care a strans 26 de titluri de campioana, pe care am sustinut-o permanent, si cand era echipa Armatei, si cand era finantata de Paunesti, si acum, cand are un patron bezmetic.

  18. #80
    ros albastru delaoltenia's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    43,365
    Reputatie
    0
    La Multi Ani, Steaua Bucuresti!
    STEAUA e una singura, cea infiintata in 1947, cea care a cucerit Cupa cea Mare a Europei, cea care a strans 26 de titluri de campioana, pe care am sustinut-o permanent, si cand era echipa Armatei, si cand era finantata de Paunesti, si acum, cand are un patron bezmetic.

  19. #81
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,781
    Reputatie
    1
    Fuse, fuse si se duse
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  20. #82
    ros albastru delaoltenia's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    43,365
    Reputatie
    0
    La Multi Ani, Ladislau Boloni!
    STEAUA e una singura, cea infiintata in 1947, cea care a cucerit Cupa cea Mare a Europei, cea care a strans 26 de titluri de campioana, pe care am sustinut-o permanent, si cand era echipa Armatei, si cand era finantata de Paunesti, si acum, cand are un patron bezmetic.

  21. #83
    ros albastru delaoltenia's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    43,365
    Reputatie
    0
    7 MAI 1986
    Estadio Ramon Sanchez Pizjuan, Sevilla.
    Spectatori: 70.000
    Arbitru: Michel Vautrot


    FC STEAUA BUCURESTI - FC Barcelona 0-0

    Penaltiuri:
    Majearu (x) - Alexanko (x) 0-0
    Boloni (x) - Pedraza (x) 0-0
    Lacatus - Pichi Alonso (x) 1-0
    Balint - Marcos (x) 2-0


    La Multi Ani, Steaua!
    Last edited by delaoltenia; 7th May 2018 at 13:14.
    STEAUA e una singura, cea infiintata in 1947, cea care a cucerit Cupa cea Mare a Europei, cea care a strans 26 de titluri de campioana, pe care am sustinut-o permanent, si cand era echipa Armatei, si cand era finantata de Paunesti, si acum, cand are un patron bezmetic.

  22. #84
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    12,804
    Reputatie
    0
    Nicio echipa romaneasca nu va repeta istoria asta. Cel putin in viata asta. Poate dupa !

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •