Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 43 to 63 of 113

Thread: 7 mai 1986 - Apogeul fotbalului romanesc

  1. #43
    ros albastru delaoltenia's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    43,365
    Reputatie
    0
    Azi este ziua antrenorului care a castigat impreuna cu Steaua, in anul 1986, CCE.

    La multi ani, Emeric Jenei !
    STEAUA e una singura, cea infiintata in 1947, cea care a cucerit Cupa cea Mare a Europei, cea care a strans 26 de titluri de campioana, pe care am sustinut-o permanent, si cand era echipa Armatei, si cand era finantata de Paunesti, si acum, cand are un patron bezmetic.

  2. #44
    DevilOfTheRhine Sevilla86's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,350
    Reputatie
    1
    La multi ani Emeric Jenei!
    Daca am avea vreodata un stadion nou al nostru, as vrea sa fie numit Stadionul Emeric Jenei
    Academia Rapid infiintata de catre generalul de securitate Vasile Malureanu supranumit €žtatucul politiei politice ceausiste

  3. #45
    sport legend Duba's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    6,731
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Sevilla86 View Post
    La multi ani Emeric Jenei!
    Daca am avea vreodata un stadion nou al nostru, as vrea sa fie numit Stadionul Emeric Jenei
    Crezi ca reivan ar fi de acord?
    "Eu nu am avut niciodata probleme cu Steaua. Cel mai corect om din fotbal a fost Valentin Ceausescu. In acea perioada, dinamo facea cele mai mari mizerii, nu Steaua, cu toate povestile care se aud". Adrian Porumboiu, fost arbitru.

  4. #46
    retired phife's Avatar
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    Timpuri Noi
    Posts
    15,183
    Reputatie
    0
    da, imi convine.
    retired.

  5. #47
    superlative Shinnok's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Concealed
    Posts
    42,500
    Reputatie
    1
    22 martie 2014 - Duba si reivan sunt de acord

    A very good evening to all of you!
    [COLOR="Red"][SIZE="3"][FONT="Century Gothic"]your system is running low on resources[/FONT][/SIZE][/COLOR]

  6. #48
    sport legend
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    1,375
    Reputatie
    1
    La multi ani nea Imi !

  7. 22nd March 2014, 21:57

  8. #49
    ros albastru delaoltenia's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    43,365
    Reputatie
    0
    Doliu in Ghencea . A murit masorul Mitica Neagu, cel mai vechi angajat al Stelei . A slujit clubul nostru mai bine de 44 de ani si alaturi de care a trait cele mai insemnate momente din istoria clubului . Cele mai importante fiind castigarea Cupei Campionilor Europeni in 1986 si SuperCupa Europei in 1987 .

    Dumnezeu sa-l ierte !
    STEAUA e una singura, cea infiintata in 1947, cea care a cucerit Cupa cea Mare a Europei, cea care a strans 26 de titluri de campioana, pe care am sustinut-o permanent, si cand era echipa Armatei, si cand era finantata de Paunesti, si acum, cand are un patron bezmetic.

  9. #50
    ros albastru delaoltenia's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    43,365
    Reputatie
    0
    Doliu in Ghencea . Miercuri noaptea a murit masorul Mitica Neagu, cel mai vechi angajat al Stelei . A slujit clubul nostru mai bine de 44 de ani si alaturi de care a trait cele mai insemnate momente din istoria clubului . Cele mai importante fiind castigarea Cupei Campionilor Europeni in 1986 si SuperCupa Europei in 1987 .

    Dumnezeu sa-l ierte !
    STEAUA e una singura, cea infiintata in 1947, cea care a cucerit Cupa cea Mare a Europei, cea care a strans 26 de titluri de campioana, pe care am sustinut-o permanent, si cand era echipa Armatei, si cand era finantata de Paunesti, si acum, cand are un patron bezmetic.

  10. #51
    ros albastru delaoltenia's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    43,365
    Reputatie
    0
    Azi se impinesc 28 de ani de la castigarea CCE de catre cea mai iubita echipa din Romania, STEAUA BUCURESTI. Multumim STEAUA, suntem alaturi de tine la bine dar si la greu .

    Faptul ca finala a fost televizata a facut ca informarea romanilor sa nu mai fie dependenta de presa scrisa. Imediat dupa meci, pentru prima oara sub dictatura lui Ceausescu, oamenii au iesit nechemati in strada. Peste 30.000 au marsaluit spre Otopeni si au ocupat esplanada aeroportului sa-si intampine campionii. In aproape toate colturile Romaniei, noaptea de 7 spre 8 mai a fost una alba. Pentru a descrie atmosfera care plutea feeric deasupra Romaniei trebuia inventat un superlativ al extazului. Efectul halucinat al senzationalului a depasit in Romania si impactul cu pasul primului om pe Luna din 1969.

    In acea noapte de vis toti romanii au fost stelisti. Peste o Romanie cenusie, inglodata in datorii, Steaua era Luceafarul sperantelor implinite. In inima fiecarui roman, Steaua , Duckadam , 7 mai 1986, Sevilla, au fost intiparite cu litere de aur. Cupa campionilor era imaginar pe masa tuturor. Steaua incetase sa mai fie doar "Steaua Bucuresti". Devenise "Steaua Romaniei".


    Steaua Romaniei, 7 mai 1986
    STEAUA e una singura, cea infiintata in 1947, cea care a cucerit Cupa cea Mare a Europei, cea care a strans 26 de titluri de campioana, pe care am sustinut-o permanent, si cand era echipa Armatei, si cand era finantata de Paunesti, si acum, cand are un patron bezmetic.

  11. 7th May 2014, 15:57

  12. #52
    sport legend
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    34,171
    Reputatie
    0
    Eu nu inteleg, ce au in comun echipa din '86 cu adunatura ciobanului machidon de azi?Sunt doua entitati total diferite.

  13. 7th May 2014, 16:15

  14. #53
    obsedat textual Hingherul's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Deasupra
    Posts
    55,441
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by tifosi View Post

    86-le vostru vs 86-le nostru, ma rog acum noi avem 91
    babaiatule, rapiduletu are meci mare cu Clinceni si tu umbli cu Steaua primavara?

    l.e. cu Iasiul vad ca aveti. sunt atat de ignorant uneori cu rapiduletul..

    rrrupe-i in gura, Laca!
    Last edited by Hingherul; 7th May 2014 at 16:19.
    P$D iti vrea binele...nu-l lasa sa ti-l ia!

  15. #54
    retired phife's Avatar
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    Timpuri Noi
    Posts
    15,183
    Reputatie
    0
    pe trofeul ucl scrie Steaua.
    nu stiu cati realizeaza asta..
    retired.

  16. 7th May 2014, 16:22

  17. #55
    retired phife's Avatar
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    Timpuri Noi
    Posts
    15,183
    Reputatie
    0
    tim are dreptate partial. prea mica legatura .. oamenii aia meritau mai mult. eu le faceam statui langa stadion tuturor, sa vada si cocalarii si ciobanu de ce club si de ce oameni isi bat joc
    retired.

  18. 7th May 2014, 16:40

  19. 7th May 2014, 16:54

  20. 7th May 2014, 16:55

  21. 7th May 2014, 17:09

  22. 7th May 2014, 17:22

  23. 7th May 2014, 17:33

  24. #56
    Odd interaction eventHorizon's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,566
    Reputatie
    1
    Ohohoho!
    Sevilla86, la multi ani, tata! Cum te simti la 28 de ani?

    Lasa rivalii si rautatile, ca si asa azi e o zi neagra pt ei
    He may be cast in bronze, but he′s still capable of producing truly golden moments...

  25. 7th May 2014, 19:46

  26. 7th May 2014, 21:12

  27. #57
    superlative Shinnok's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Concealed
    Posts
    42,500
    Reputatie
    1
    ia sa faca Shinnok putina ordine, fir-ar orificiul mamii ei de treaba.
    [COLOR="Red"][SIZE="3"][FONT="Century Gothic"]your system is running low on resources[/FONT][/SIZE][/COLOR]

  28. #58
    ros albastru delaoltenia's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    43,365
    Reputatie
    0
    Tiganu tot tigan moare, traieste ca un tigan, repulsie la apa si sapun...fara nici un app .
    STEAUA e una singura, cea infiintata in 1947, cea care a cucerit Cupa cea Mare a Europei, cea care a strans 26 de titluri de campioana, pe care am sustinut-o permanent, si cand era echipa Armatei, si cand era finantata de Paunesti, si acum, cand are un patron bezmetic.

  29. #59
    sport legend Duba's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    6,731
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by tim View Post
    Eu nu inteleg, ce au in comun echipa din '86 cu adunatura ciobanului machidon de azi?Sunt doua entitati total diferite.
    Continuitate bai frunce!!!!!! Pricepi??????
    Noi n-am transformat alte echipe in Steaua, asa cum, de exemplu, ati facut voi (chiar de doua ori) sau Petrolul. Noi suntem aceiasi echipa, care s-a ancorat la realitatea acestor ani. Mai precis la capitalimul romanesc.
    Mai mult, avem continuitate si in ceea ce priveste rezultatele pe plan extern. Semifinala, de 10 ori consecutiv in grupele cupelor europene, dintre care 3 in Liga. Ma refer, evident la perioada Becali.
    Eu ca suporter fidel al acestei echipe sunt multumit de ceea ce s-a intamplat odata cu preluarea echipei (era normal sa nu mai fie finantata cu bani publici; traim intr-o alta era) de Gigi Becali. Nu cred ca altcineva putea, in conditiile actuale (bani relativi putini comparativ cu marile cluburi europene) sa realizeze mai mult la nivel de performanta sportiva.

    TRAIASCA STEAUA '86! TRAIASCA MAGICA SEARA DE 7 MAI!
    "Eu nu am avut niciodata probleme cu Steaua. Cel mai corect om din fotbal a fost Valentin Ceausescu. In acea perioada, dinamo facea cele mai mari mizerii, nu Steaua, cu toate povestile care se aud". Adrian Porumboiu, fost arbitru.

  30. #60
    sport legend SwedishMafia's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    10,735
    Reputatie
    1
    http://www.uefa.com/uefachampionslea...?autoplay=true

    7 mai 1986, ziua in care am STAPANIT EUROPA !

  31. #61
    ros albastru delaoltenia's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    43,365
    Reputatie
    0

    7 Mai 1986 - 7 Mai 2015

    Victoria Stelei la Sevilla a fost triumful unei națiuni sărace într-un sport în care laurii erau accesibili doar bogaților. La fel a rămas și astăzi, doar că decalajul a crescut exponențial. Performanța unică din istoria fotbalului românesc va fi irepetabilă. Mai mult, după 1990, sistemul de valori naționale a trecut printr-un șir de contestări și uitări. Ura și veninul au paralizat conștiința națională și patriotismul. În 25 de ani s-a demolat și radiat jumătate de secol din istoria României, cu bune și rele, fără să se pună valoric nimic în loc.
    ...................
    După 29 de ani, a venit și rândul Stelei la demolat. Printre primii cu târnăcoapele în mâini, sunt și unii care au contribuit la gloria ei, acum mânați de orgolii, goana după bani. Alții, sunt cei pentru care „homo sapiens” înseamnă „omul care sapă”. Evident, să vrei să dărâmi nu trebuie să fi „sapiens”, stricto sensu, ci un Mr. Musculo cu fular la gât.
    Dupa 29 de ani, sărbătoarea de 7 Mai pare „Oda Bucuriei” cântată la înmormântare.
    În parte a IV-a din simfonia a IX-a, Ludwig van Beethoven a folosit poemul destinat bucuriei, păcii și iubirii între popoare scris de Friedrich Schiller


    http://www.fcsteaua.ro/magica-steaua-86


    La multi ani tuturor stelistilor !
    STEAUA e una singura, cea infiintata in 1947, cea care a cucerit Cupa cea Mare a Europei, cea care a strans 26 de titluri de campioana, pe care am sustinut-o permanent, si cand era echipa Armatei, si cand era finantata de Paunesti, si acum, cand are un patron bezmetic.

  32. 7th May 2015, 20:21

  33. #62
    obsedat textual Hingherul's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Deasupra
    Posts
    55,441
    Reputatie
    0
    campiooooniiii, campiooooniiii, ole, ole, oleeeee

    `86 a fost un an bun pentru fabricantii si vanzatorii de televizoare.

  34. #63
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,781
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by reivan View Post
    pe trofeul ucl scrie Steaua.
    nu stiu cati realizeaza asta..
    Iti raspund dupa un an

    Sa modifice aia la UEFA sau nu?
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •