Page 4 of 5 FirstFirst ... 2345 LastLast
Results 64 to 84 of 98

Thread: Cursa a 2-a: Malaysia GP

  1. #64
    Retired
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,205
    Reputatie
    1
    Parerile mele personale? Ceea ce spun, spun pe baza celor citite in declaratiile de presa ale echipei Ferrari. In general citesc siteurile de f1 oficiale. Daca ce se spune acolo e gresit, atunci.. asta e.
    Eu inteleg ironia la adresa Ferrari sau Schumi, nu malitiozitatea. Dupa cum observi, nu am criticat vreun pilot sau l-am luat la misto cumva. Din mesajele tale nu am observat prea multe argumente solide... poate au fost, eu nu le-am sesizat. Normal, toti avem pronosticuri, impresii despre incidente, etc, nici o problema, dar nu ma intorc dupa citate acum, sa vezi cam ce ai scris, cum ca Schumi e lent si nu mai poate sau alte chestii... Nu are nici un rost sau scop.
    Si imi rezerv dreptul sa imi apar ca si fan echipa si pilotul preferat. Nu inseamna ca am dreptate tot timpu, poate nu am nici acum. Oricum eu am spus clar: Schumi termina pe 5 in cazul unei curse "curate" pentru el. A terminat pe 7, eu ma asteptam la un pic mai mult, dar "pachetul" (masina+pneuri) nu a putut mai mult.
    Asta e F1 si eu cu toate ca tin cu Ferrari, ma bucur ca acum este totusi concurenta, iar eu nu ii vad pe Renault sa o tina tot asa... tot sezonul. Asta ar fi impresia sau pronosticul meu.

    Cat despre cursa, s-a spus ca e plictisitoare. Nu mi s-a parut a fi foarte plictisitoare. Depasiri au fost, incidente au fost. Dar F1 e F1, nu Nascar sau CART, unde se folosesc cam aceleasi motoare si sasiuri, astfel ca masinile sunt f.apropiate ca performante generand depasiri non-stop. In F1 asa ceva e destul de greu de realizat, iar acum Renault sunt echipa care stabileste "ritmul". Anul trecut au fost Ferrari. Gp-ul viitor, ramane de vazut.

    Cam atat pentru azi, sa isi mai dea si altii cu parerea despre cursa si performantele/problemele echipelor.
    Forza Ferrari! Go Michael!

  2. #65
    Retired grig_jr's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Timisoara
    Posts
    1,719
    Reputatie
    1
    a fost misto cursa. ai avut ce vedea.
    mie imi pare TARE RAU ca nu se mai schimba gume. era unul din momentele mele preferate. il astept sa apara, intra masina la pit si stau 200 de mecanici in jurul masini si doar 2 lucra. asa naspa arata.
    si ati vazut ca la pana lui kimi au schimbat doar guma sparta ? ce prostie.eram sigur ca schimba TOATE gumele.

    mi-a placut faza cu fisico si webber. i-ati vazut intorcandu-se la 10 metri distanta unul de altul (pe jos). cred ca daca nu stiau ca au camerele pe ei isi ziceau cateva (Cel putin)

    later edit:

    un fan:
    Attached Images Attached Images
    "There are 10 types of people in the world... those who understand binary and those who don't."

  3. #66
    Eternal Marquise MGP's Avatar
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    galati
    Posts
    2,594
    Reputatie
    1
    BAROANE,
    ma judeci intro discutie pe baza declaratiilor facute intro alta,deci in alt context...daca imi aduc bine aminte cand am spus ca schumi e batran am adaugat in fata un "poate" cea ce inseamna nesiguranta sau ca nu sunt sigur,deci nu a fost o declaratie data cu titlu de lege...noi vorbeam de cursa de azi cand nu am zis asa ceva si nu lam atacat pe schumi in nici un fel...poate pe ferrari un pic dar cu siguranta nu destul

    ziceai ca citesti declaratiile celor dela ferrari...intreb si eu,nu dau cu parul...nu crezi ca sunt foarte subiective de multe ori?...de citit citesc si eu site-urile oficiale si pot sa scotocesc dupa o gramada de declaratii in care este pusa intro lumina favorabila o ekipa sau alta...declaratiile sunt una si faptele alta.

    despre faptul ca a fost plictisitoare cursa de azi...eu nu am auzit asa ceva pana acum....dupa mine a fost una din cele mai "pline" curse din ultimul timp.
    I shall not fear.Fear is the mind-killer.Fear is the little death that brings total obliteration.I will face my fear.I will allow it to pass over and through me.And when the fear has passed I will turn the inner eye to see its path.There will be nothing.Only I will remain.

  4. #67
    Retired grig_jr's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Timisoara
    Posts
    1,719
    Reputatie
    1
    fia a zis ca a fost plictisitoare cursa. asta e, probabil ca daca nu e acolo sa vada live nu ii mai place , dar cred ca deja faci o obsesie pt posturile lui baron.get over it, nu ati vazut cum plang?
    "There are 10 types of people in the world... those who understand binary and those who don't."

  5. #68
    Eternal Marquise MGP's Avatar
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    galati
    Posts
    2,594
    Reputatie
    1
    baron e barbat si trage cu dintii si de ultima farama de speranta pt ekipa lui
    I shall not fear.Fear is the mind-killer.Fear is the little death that brings total obliteration.I will face my fear.I will allow it to pass over and through me.And when the fear has passed I will turn the inner eye to see its path.There will be nothing.Only I will remain.

  6. #69
    Retired grig_jr's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Timisoara
    Posts
    1,719
    Reputatie
    1
    si vrei sa zici ca e total deplasat?!??! campionatul e lung puishor rabdare!
    "There are 10 types of people in the world... those who understand binary and those who don't."

  7. #70
    Eternal Marquise MGP's Avatar
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    galati
    Posts
    2,594
    Reputatie
    1
    nu nimic..pai cum sperati voi ca veti lua titlul asa sper si eu contrariul
    I shall not fear.Fear is the mind-killer.Fear is the little death that brings total obliteration.I will face my fear.I will allow it to pass over and through me.And when the fear has passed I will turn the inner eye to see its path.There will be nothing.Only I will remain.

  8. #71
    Retired grig_jr's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Timisoara
    Posts
    1,719
    Reputatie
    1
    mah, si nu "voi veti",.... imi place ferrari, tzin cu ei, dar nu ma identific.

    mai am prieteni:
    "sper sa batem diseara"
    "da' ce TU joci? joaca echipa, tu te uiti " !!!!!!!
    "There are 10 types of people in the world... those who understand binary and those who don't."

  9. #72
    Eternal Marquise MGP's Avatar
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    galati
    Posts
    2,594
    Reputatie
    1
    pai dece nu...voi(cei care tineti cu ferrari) sperati....ca ekipa propriuzisa lupta nu spera
    I shall not fear.Fear is the mind-killer.Fear is the little death that brings total obliteration.I will face my fear.I will allow it to pass over and through me.And when the fear has passed I will turn the inner eye to see its path.There will be nothing.Only I will remain.

  10. #73
    Retired grig_jr's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Timisoara
    Posts
    1,719
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Marquise MGP
    nu nimic..pai cum sperati voi ca veti lua titlul asa sper si eu contrariul
    "voi veti lua titlul" egal aici ferrari. ca doar nu iau eu titlul
    "There are 10 types of people in the world... those who understand binary and those who don't."

  11. #74
    Eternal Marquise MGP's Avatar
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    galati
    Posts
    2,594
    Reputatie
    1
    ai inteles tu ce vreau sa zic...voi ,ferrari , schumi, barichelo tot aia e...oricum nu i se va indeplini dorinta niciuneia din variante ....pe cand noi,mclaren,kimi,montoya e alta treaba
    I shall not fear.Fear is the mind-killer.Fear is the little death that brings total obliteration.I will face my fear.I will allow it to pass over and through me.And when the fear has passed I will turn the inner eye to see its path.There will be nothing.Only I will remain.

  12. #75
    Moderator oaspetele's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bistrita
    Posts
    1,545
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Marquise MGP
    nu nimic..pai cum sperati voi ca veti lua titlul asa sper si eu contrariul
    nu mi se pare o atitudine fair-play : inteleg sa speri ca echipa preferata sa castige, nu ca o alta sa piarda.

    sincer, cursa nu mi s-a parut captivanta. cu exceptia a 2-3 clinciuri, a parut ca o cursa de asteptare, fara determinare. se pare ca noile reguli au dus intr-adevar la nivelarea valorilor, fapt care, spre deosebire a ce zicea cib=neva, face ca depasirile sa fie rare. nu ca inainte erau prea dese.
    revin.
    Schumi? the only one!

  13. #76
    Retired grig_jr's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Timisoara
    Posts
    1,719
    Reputatie
    1
    imi plac si mie ANTI fanii astia. nu tzin cu nimeni. se uita la f1 sa vada cum pierd anti-favoritzii lor. nu pot zica ca nu am antipatii dar macar traiesc cursa pt un pilot sau o echipa.

    "cu cine tzii?"
    "cu oricine, numa sa piarda schumi"

    astia nu is pasionati de f1,... se uita si ei,....

    edit: nu sariti, nu m-am referit la nimeni ANUME. bine, clar se vor simti cativa, dar m-am obisnuit, sariti copii
    "There are 10 types of people in the world... those who understand binary and those who don't."

  14. #77
    Eternal Marquise MGP's Avatar
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    galati
    Posts
    2,594
    Reputatie
    1
    pai eu am cu cine sa tin si ma uit pt ca vreau sai vad pe cei cu care tin...da ce sai faci... acuma bucuria e dubla ...personal nam nimic cu schumi...am mai mult cu ferrari...daca schumi nu sia gasit si el alta ekipa ce sai fac...a cazut in dizgratie
    I shall not fear.Fear is the mind-killer.Fear is the little death that brings total obliteration.I will face my fear.I will allow it to pass over and through me.And when the fear has passed I will turn the inner eye to see its path.There will be nothing.Only I will remain.

  15. #78
    Retired grig_jr's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Timisoara
    Posts
    1,719
    Reputatie
    1
    da' ce ai cu ferrari? cea mai mare si veche echipa din f1? echipa care se confunda cu notiunea de f1??!?! daca zici f1 lumea vede un ferrari in fata

    hai sa depasim momentul,.... ati observat ca RBR sunt singurii care au punctat cu ambii piloti in ambele curse. au 11 puncte, mai multe decat a facut tot sezonul trecut jaguaru. daca ar avea cel putin un pilot mai bataios cred ca ar face mai multa treaba
    in schimb, totyota este echipa care a plecat de la sepang cu cele mai multe puncte (12) si se afla pe locul 2 in campionat, urmata de RBR si Ferrari

    sapa cineva pe net sau pe dc++ dupa un mpg cu tura in care s-au depasit ralf, mark si nick si a culminat cu accidentul dintre fisico si webber? - minutul magic al cursei
    "There are 10 types of people in the world... those who understand binary and those who don't."

  16. #79
    Eternal Marquise MGP's Avatar
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    galati
    Posts
    2,594
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by oaspetele
    nu mi se pare o atitudine fair-play : inteleg sa speri ca echipa preferata sa castige, nu ca o alta sa piarda.
    eu nu fac din asta un tel insa ratarile celor dela ferrari(in continuare adversari puternici) usureaza munca celor dela mclaren...eu nu sunt un antifan ca miam exprimat clar optiunile in ce priveste favoritii si nici nu ma bucur in adevaratul sens al cuvantului atunci cand ferrari greseste ci prefer sa fie ai mei buni si de restul nu imi pasa...da cand mi se mai ofera ocazia mai arunc cate o sageata si spre adversar asa cum se face in toate competitiile si asta nu e neaparat unfair.
    I shall not fear.Fear is the mind-killer.Fear is the little death that brings total obliteration.I will face my fear.I will allow it to pass over and through me.And when the fear has passed I will turn the inner eye to see its path.There will be nothing.Only I will remain.

  17. #80
    Retired
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,205
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Marquise MGP
    nu nimic..pai cum sperati voi ca veti lua titlul asa sper si eu contrariul
    Pierdem impreuna si castigam impreuna.
    Revenind un pic la subiect, daca pot critica Ferrari, as face-o pentru naivitatea lor in a crede ca primele 2-3 GP-uri F2004 va produce destule rezultate. Din pacate nu e asa si... cel mai rau, au ajuns sa fie judecati deja ca o echipa de duzina. Am vazut cateva reportaje la Stiri pe niste canale... ce m-au lamurit.
    Si apoi la declaratiile de presa (vezi f1-live.com, formula1.com si altele) daca acestea nu le pot lua ca referinta, atunci... chiar ca nu am cu ce sa sustin, ce as vrea sa sustin. Daca iau declaratia asta:
    Quote Originally Posted by f1-live.com
    Michael Schumacher
    “I really did not expect this second qualifying session to change much compared to yesterday and that’s how things turned out. I drove a clean lap with no mistakes and everything is fine with the car. Now we must try and get the most out of this situation. We can expect to have a good race pace and our aim is to finish at least in the points.”
    Source Ferrari
    E clar... de aceea am si zis locul 5, atunci cand am zis. Declaratia nu mi s-a parut tendentioasa sau subiectiva. Cum nu e nici asta:
    Quote Originally Posted by f1-live.com/Michael Schumacher
    "Don't forget that Sepang has always been a very difficult race for us, if not to say the most difficult," said Schumacher, who now has just two points compared to championship leader Fernando Alonso's 16. "I can see it is hard to understand that we win 16 races in a season then coming here we are fighting for seventh position. But if you look back I always said things can turn around very fast and it's not down to one track at all."
    Nu stiu cati isi amintesc sezonul acela 1996 cand existau circuite ce favorizau problematicul monopost F310 ("circuite Ferrari") si altele care favorizau alte echipe. Nu e o scuza asta, dar e un factor ce a contribuit la acest loc 7.
    Eu nu am adus in discutie decat cursa aceasta. Am zis eu bine ce am zis, ca in unele mesaje ai atacat (daca tu asa zici) Ferrari, dar fara a... spune ceva concret. Ai aruncat asa niste "acuzatii". In fine, e dreptul tau, numai ca eu sunt avocatul apararii in cazul acesta.

  18. #81
    sportiv ForzaMilan's Avatar
    Join Date
    Jul 2004
    Posts
    21
    Reputatie
    1
    Cauciucurile Bridgestone sunt aproape penibile, la aceasta ora si Ferrari este clar in dezavantaj. Michelin a facut teste in aceasta iarna pt. noile pneuri de cinci ori mai mult decat Bridgestone. Ferrari va trebui sa ia o decizie in curand cu cine "voteaza" in domeniul de pneuri. Japonezii sunt acum "tare suparati" ca noua masina Ferrari va intra in cursa in Bahrain, deci 2 curse mai repede decat planificat si noile pneuri nu sunt gata !!!!! Abandonul "tehnic" al lui Rubens s-a datorat cauciucurilor. El anunta prin radio ca nu are aderenta in curbe si ca este periculos sa ramana in cursa. Camerele de luat vederi au reusit sa ne arate putin din boxa Ferrari unde era parcata masina lui Rubens si ridurile de pe pneuri din spate erau disparute complet!
    Da, FIA a reusit sa aduca echipele la acelasi nivel dar spectacol nu este deloc si nici nu va fi. Nu se risca nimic, vor fi curse de anduranta, un fel de Le Mans! S-a vazut la BAR Honda cat de mult tin motoarele de 2 curse! Si vor mai fi astfel de cazuri si vom vedea cum se retrag piloti care ar putea pipera cursele. Deci nu este spectacol, atata tot ca Ferrari nu mai castiga si Schumi mai ales si asa s-a facut "Reforma in Formula 1". Dar Schumi se va retrage , poate chiar la sfarsitul acestui sezon si vom ramane cu noile reguli jenante!

  19. #82
    Retired grig_jr's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Timisoara
    Posts
    1,719
    Reputatie
    1
    da. si eu am impresia ca toate masurile pe care le-a luat FIA sunt masuri ANTI-Schumi.

    cine era expertul exploatarii la maxim al gumelor inainte de schimbul de pneuri?
    cine era expertul calificarilor de o ora cand fiecare iese cand vrea?
    cine exploateaza masina la maxim si stie sa o regleze la perfectiune inainte de calificari si cursa?

    exact chestiile prin care se impumea le-au interzis.

    singura chestie pe care au rezolvat-o FIA prin chestia asta este ca a garantat spectacol in a 2a jumatate a curselor pare dar a distrus complet orice actiune in cursele inpare. as fi curios cat de bucurosi sunt cei care gazduiesc cursele de la: bahrein, barcelona, nurburgring, indianapolis, silverstone, hungaroring, monza, brazilia si china. credeti ca lor le convine ca la ei pe circuit sa se intample copy-paste dupa cursa din australia (nimeni nu risca nimic, nimic depasiri, menajam masina ca mai avem de facut o cursa cu ea) iar apoi in celelalte sa avem copy-paste sepang cand in a 2a jumate a cursei incep sa crape masini, piloti, gume,.. si sa fie haos si scandal. CICA SPECTACOL !!! mama cat e de spectacol sa vezi un jordan care din cauza ca nu a uzat gumele asa tare o sa inceapa sa depaseasca williamsuri si mclarenuri si ferrariuri.

    am mai zis-o: se favorizeaza sansa si norocul,.. CHIAR intamplarea in detrimentul valorii. in clipa de fata poll=victorie. iar la calificari, orice se poate intampla

    strategia pt acest sezon este foarte simpla:
    1. setup si gume inpecabile sambata pt calificari.
    2. un tur bun => poll provizoriu
    3. duminica dimineata - pastreaza avansul pe care il ai de sambata - lucru usor de obtinut pt ca toate masinile sunt cu setup de cursa (incluziv combustibil)
    4. pleaca bine la start
    5. realimentezi ultimul si conduci de la start la finish. si ii lasi pe aia din spate sa se bata ca prostii
    end of story
    "There are 10 types of people in the world... those who understand binary and those who don't."

  20. #83
    Retired
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,205
    Reputatie
    1
    Parca FIA au dorit un lucru bun, dar... nu le-a iesit.
    Mie cel mai mult mi-a placut sistemul de calificari folosit pana in 1996 (parca). Era o sesiune de calificari vinerea si una sambata. Ambele de o ora. Fiecare pilot avea 12 ture/sesiune (asta inseamna aprox. 4 incercari la pole). Se lua timpul cel mai bun, prin comparatie, nu se cumula. Apoi poate ar fi fost prielnic sa se introduca cauciucurile slick in varianta lor de pana in 1997 (parca), fara caneluri. Puteau sa restrictioneze mai mult aerodinamica ca si asa aceasta creeaza cele mai multe probleme la depasiri, iar pe slick-uri tip vechi ar fi fost aderenta in viraje mai buna si pilotii nu riscau asa mult sa derapeze daca abordau alta traiectorie decat cea ideala.
    Se incrimineaza cheltuielile foarte mari din F1. Eu zic asa: doar echipele puternice au ce cauta in F1. Mai bine vad 3 Ferrari-uri, 3 McLaren-uri etc, decat Minardi si Jordan, daca acestia din urma nu pot tine pasul financiar. O alta solutia ar fi fost ca dl. Bernie sa le dea o parte mai mare din incasari echipelor. Si asa problema asta ar putea duce in viitorul foarte apropiat la distrugerea F1. Eu stiu ca doar Ferrari au semnat pana in 2012 (parca, nu mai stiu exact) un nou acord Concorde.
    Regula asta cu 1 set de gume tot weekend-ul si 1 motor la 2 GP-uri are tot felul de efecte secundare neplacute. Ajung echipe in ultimul tur sa parcheze ambele masini la boxe (BAR in Australia) si din alea... ori nu e in regula.

  21. #84
    Ancient fia's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Pe pârtie
    Posts
    8,522
    Reputatie
    1
    Inedit: Niste poze de la fata locului facute de niste prieteni de-ai mei.

    http://singapore.myphotos.cc/singapo...20F1%20Sepang/
    [B][COLOR=DarkRed]C-asa sunt eu rapidist, c-asa sunt eu RAPIDist[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=Silver]Niciodata nu sunt trist, niciodata nu sunt trist[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=DarkRed]Si la bine si la rau, si la bine la si la rau[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=Silver]RAPID este clubul meu, RAPID este clubul meu.[/COLOR][/B]

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •