Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 21 of 98

Thread: Cursa a 2-a: Malaysia GP

  1. #1
    Schumy fan ADY19's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Iasi
    Posts
    418
    Reputatie
    1

    Cursa a 2-a: Malaysia GP

    Duminica 20 martie ora 09:00 TVR 1 se da startul cursei.
    Impresii inainte si dupa pentru aceasta cursa aici.
    Eu am sa fiu primul . Cursa din Australia nu a lamurit prea multe in privinta ierarhiei echipelor.
    Renault: A stat cel mai bine ocupand locurile 1 si 3 prin Fisicho si Alonso. Evolutia lor buna era de asteptat
    Ferrari: Cursa din Australia..pentru unu muma pentru altul ciuma . Se mai intampla..nu trebuie sa fim suparati..din contra eu sunt foarte fericit cu ce a realizat Rubinio...Masina hibrid a aratat ca se poate tine in cursa de Renault, deci poate castiga curse pana la aparitia noii masini. Deci cand o sa iasa F2005 tineti-va fratilor Rubinio a facut o cursa exceptionala si a ajuns pe podium. Schumy a tinut-o intr-un ghinion. Acrosajul cu Heidfeld nu i se poate imputa nici unuia.Deci accident de cursa...Vom vedea cursa viitoare se pare pe caldura ce va fi la Ferrari.
    Red Bull: Nimic de comentat DC si Klien au facut o cursa exceptionala. Bravo lor. Sa vedem daca a fost ceva intamplator.
    BAR: A dezamagit complet. Sa vedem ce va fi in cursa viitoare.
    McLaren: Nu s-a ridicat la nivelul asteptarilor cel putin din partea lui Montoya.
    Toyota: Ralf nu a facut mare lucru.. iar Trulli ca de obicei pierde pozitii pe final de cursa
    Williams nu stiu ce parere sa-mi fac.... las la latitudinea voastra
    Cam atat despre cele mai importante echipe.
    24 feb 2005 ziua in care STEAUA a stralucit din nou deasupra Europei

  2. #2
    Retired grig_jr's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Timisoara
    Posts
    1,719
    Reputatie
    1
    sper ca in malaysia sa fie uscat sambata si duminica dimineata si sa inceapa sa ploua cu juma de ora de cursa si sa o tzina tot asa pana la final.

  3. #3
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Nu doresc altceva decat conditii egale pentru toti pilotii, ca o fi uscat sau ca o fi ploaie, atat in calificari cat si in cursa.

  4. #4
    manager piranha's Avatar
    Join Date
    Dec 2004
    Posts
    324
    Reputatie
    1
    Mi-e teama ca Schumăgar va castiga in Malaysia. Este un circuit unde Ferrari a fost mereu in top si in plus pentru cursa urmatoare neamtzul are un motor fresh.
    [I]I'm tired of hearing about money, money, money. I just want to play the game, drink Pepsi, wear Reebok.[/I] - Shaquille O'Neal

  5. #5
    Retired grig_jr's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Timisoara
    Posts
    1,719
    Reputatie
    1
    doar daca ploua as pune bani pe schumi. daca nu,.. ramane sa vedem. e bine macar ca nu se stie dinainte ca in 2004. eu zic ca sunt o gramada de piloti care au sanse la victorii anu asta: pe langa schumi si bari, alonso si fisi,.. cei de la bar, mclaren, williams si de ce nu si toyota. cu regulile astea, anything can happen. poate sare coulthard din tufis cu o victorie,..... eu nu as pune banii pe nici un pilot, cel putin in acest inceput de sezon. IMI PLACE !!!!!!!!!

  6. #6
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Sorin Blaj
    Nu doresc altceva decat conditii egale pentru toti pilotii, ca o fi uscat sau ca o fi ploaie, atat in calificari cat si in cursa.
    Exact asta spunea azi si Coulthard. Te cheama cumva David? Cam asa e, conditiile nu sint egale... Mi se pare mai corect o sesiune de calificari in care pilotii sa poata alege momentul in care ies pe pista, si nu sa fie constrinsi de o ordine care este clar subiectiva.

  7. #7
    Retired grig_jr's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Timisoara
    Posts
    1,719
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Vadim
    ... Mi se pare mai corect o sesiune de calificari in care pilotii sa poata alege momentul in care ies pe pista, si nu sa fie constrinsi de o ordine care este clar subiectiva.
    subscriu

  8. #8
    2 3 viorel 31's Avatar
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    Gaesti-Dambovita
    Posts
    501
    Reputatie
    1
    Sper ca in Malayesia una din masinile Ferrari sa castige cursa (mai mult Michael )
    Cat despre sistemul de calificari cred ca a fost mult mai interesant sistemul de acum cativa ani cu 1 ora de calificari in care fiecare pilot avea dreptul la 3 tururi de circuit.
    Sistemul actual este aiurea si coroborat cu, conditii meteo schimbatoare duce la rezultate deloc relevante pt valoarea pilotilor si a masinilor.
    [B]... Just precious ...[/B]

  9. #9
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Am citit si eu declaratia lui Coulthard. Una plina de fair play. Concluzia este ca si in randul pilotilor se doreste o crestere a spectaculozitatii calificarilor, pentru ca in prezent sunt neinteresante.

  10. #10
    Senior Member Ayrton's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5,899
    Reputatie
    1
    Eu imi doresc pt Malayesia ca ghinionul sa-l loveasca din nou pe Schumi ala batran, indiferent sub ce forma, si chiar sa castige cursa Barrichello pt a le forta cumva mana celor de la Ferrari ca anul asta sa-l sustine pe brazilian in lupta pt titlu mondial, iar neamtul sa fie si el "locotenet", ca e dator lui Rubens pana peste cap.

  11. #11
    Retired grig_jr's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Timisoara
    Posts
    1,719
    Reputatie
    1
    nu fi rau.
    eu zic sa castige cel mai bun. e bine asa? cine ar trebui sa castige daca mergem pe acest rationament? fi sincer !

  12. #12
    Senior Member Ayrton's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5,899
    Reputatie
    1
    Am recunoscut de multe ori: Schumacher M e cu o clasa cel putin peste toti pilotii actuali. D-aia si invoc sa-l loveasca ghinionul, ca altfel e favorit cert.

  13. #13
    manager piranha's Avatar
    Join Date
    Dec 2004
    Posts
    324
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Vadim
    Exact asta spunea azi si Coulthard. Te cheama cumva David? Cam asa e, conditiile nu sint egale... Mi se pare mai corect o sesiune de calificari in care pilotii sa poata alege momentul in care ies pe pista, si nu sa fie constrinsi de o ordine care este clar subiectiva.
    Ce tampenie mi-e dat sa aud la aceasta ora a diminetii ! Ordinea nu e deloc subiectiva: este legata de rezultatele din cursa precedenta, respectiv timpii obtinuti in prima sesiune de calificari. Este cat se poate de obiectiva !!!!
    [I]I'm tired of hearing about money, money, money. I just want to play the game, drink Pepsi, wear Reebok.[/I] - Shaquille O'Neal

  14. #14
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Piranha.

    Cred ca nu ai inteles nimic din ce sa scris.

    Noi discutam de conditii egale de calificare, asta insemnand ca fiecare pilot sa aiba posibilitatea sa iasa pe pista de mai multe ori (Coulthard spunea ca fiecare pilot sa poata parcurge patru tururi de calificare), cand doreste fiecare.

    Atunci nu ar mai exista riscul sau scuza ca la inceputul sesiunii sa fie soare iar respectivii piloti sa fie astfel avantajati, iar la sfarsitul sau pe parcursul sesiunii de calificare sa inceapa sa ploua iar pilotii respectivi sa fie dezavantajati.

  15. #15
    Schumy fan ADY19's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Iasi
    Posts
    418
    Reputatie
    1
    Are dreptate DC in ceea ce declara. Sesiunea asta de calificari nu aduce nimic bun dar din pacate sunt interese economice pentru ca astfel o echipa ca Minardi se vede la televizor..respectiv sponsorii ei. Daca in acelasi timp pe traseu s-ar afla un Minardi , un Ferrari sau un Mclaren....ce masina ar fi la televizor? Asa au gandit aia de la FIA
    24 feb 2005 ziua in care STEAUA a stralucit din nou deasupra Europei

  16. #16
    manager piranha's Avatar
    Join Date
    Dec 2004
    Posts
    324
    Reputatie
    1

    Thumbs up

    Masura de a avea fiecare masina evoluand singura pe circuit face sa evite subiectivismul (adica sa arate un Sauber in loc de un Jordan, etc.) si previne coruptia (adica Stoddard sa dea spaga regizorului de transmisie ca sa dea pe post Minardi-urile cu vreo 25-30 de secunde mai mult decat ar merita ele). Pentru mine au sens aceste masuri. Tre' sa ai mintea deschisa la nou si sa nu te cramponezi ca "inainte era mai bine".
    [I]I'm tired of hearing about money, money, money. I just want to play the game, drink Pepsi, wear Reebok.[/I] - Shaquille O'Neal

  17. #17
    Schumy fan ADY19's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Iasi
    Posts
    418
    Reputatie
    1
    Plus in metoda de calificare care exista inainte era o khestie nu prea placuta pentru piloti. Il tin minte pe Motoya cum se plangea ca a avut trafic in fata si nu a putut sa scoata un timp mai bun. Era prea ingramadeala acolo si pe final nu prea se facea mare branza
    24 feb 2005 ziua in care STEAUA a stralucit din nou deasupra Europei

  18. #18
    Retired grig_jr's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Timisoara
    Posts
    1,719
    Reputatie
    1
    pei ady, si asta face parte din strategie. sa sti cand sa iesi sa ai loc liber. monty se plangea de sistem ca venea din cart unde se califica ca in sistemul actual f1.
    mare valva a facut monty cand a venit in f1,.. cam multa galagie pt nimic. ciudat ca s-a adoptat asa repede si in f1 sistemul de calificari pe care il indrageste asa tare monty
    "There are 10 types of people in the world... those who understand binary and those who don't."

  19. #19
    Schumy fan ADY19's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Iasi
    Posts
    418
    Reputatie
    1
    Asa e. Ai dreptate dar se mai trezea cate care nu te vedea sau era intr-un viraj si nu se putea da la o parte si astfel se pierdeau secunde
    24 feb 2005 ziua in care STEAUA a stralucit din nou deasupra Europei

  20. #20
    manager piranha's Avatar
    Join Date
    Dec 2004
    Posts
    324
    Reputatie
    1

    Thumbs down

    Ce strategie era inainte ? Ca in ultimele 10 minute ieseau toti pe circuit si pe urma se acuzau ca unul l-a blocat pe altul. Iar in primele 20 de minute (sau uneori mai mult), nu iesea nimeni pe circuit si se filmau tribunele, comisarii, pilotii care radeau la standuri in loc sa bage mare pe pista, etc., etc.
    [I]I'm tired of hearing about money, money, money. I just want to play the game, drink Pepsi, wear Reebok.[/I] - Shaquille O'Neal

  21. #21
    Retired grig_jr's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Timisoara
    Posts
    1,719
    Reputatie
    1
    mie imi placea sistemul vechi de calificare. implica multa strategie.
    si mi se pare si mult mai logic: ai o ora sa iesi cand vrei tu sa te califici. si ai 3 incercari.
    decat acuma: iesi cand iti zicem noi si daca incepe sa ploua, tzapa
    "There are 10 types of people in the world... those who understand binary and those who don't."

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •