Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 21 of 71

Thread: Horia Tecau

  1. #1
    HERE'S JOHNNY!! Darkslowstar's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    La capatul Stelei
    Posts
    7,402
    Reputatie
    1

    Horia Tecau

    Horia Tecau tocmai a punctat in ATP Champions Race, este locul 164 cu 2 puncte. In Entry Sustem este inca pe 339, dar in urcare si acolo. Bravo Horica, si felicitari pentru curajul sa te prezinti in calificari la un turneu ATP. Sper ca de acuma sa nu mai participi la turnee de juniori ci numai la chalangeruri si turnee ATP. Mergea, care e pe 271 in Entry System ar trebui sa se inspire si el din curajul lui Horica.
    Mi-am zis ca merita si el un thread (Tecau), daca tot a intrat cu dreptul la seniori. Mergea mai asteapta .

  2. #2
    ..si stelista:D madridista's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    783
    Reputatie
    1
    Ma bucur pentru Horia Tecau!!sper sa il vedem mai des de acum incolo la turneele ATP si la cat mai multe succese!!!
    Viata nu-i niciodata chiar atat de buna, dar nici chiar atat de rea pe cat pare!!(Guy de Maupassant)

  3. #3
    manager
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    309
    Reputatie
    1
    E un talent, de asta nu ducem lipsa.

    Sa speram sa aiba antrenorul care sa-i exploateze acest talent.... si poate se naste un nou Pavel
    Tennis @ the MAXX

  4. #4
    HERE'S JOHNNY!! Darkslowstar's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    La capatul Stelei
    Posts
    7,402
    Reputatie
    1
    Horia are antrenor strain si asta se vede in evolutiile lui din ce in ce mai bune. Eu ma asteptam ca Mergea sa erupa primul, dar se pare ca el are aceasi eterna problema manageriala, ca mai toti jucatorii romani.

  5. #5
    manager
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    309
    Reputatie
    1
    Poate in era Tecau vom avea si o noua federatie .... cu o conducere care stie ce face.....
    Tennis @ the MAXX

  6. #6
    HERE'S JOHNNY!! Darkslowstar's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    La capatul Stelei
    Posts
    7,402
    Reputatie
    1
    Eu unul ma indoiesc. Din cate stiu nu l-au ajutat cu nimic pe Tecau si nici pe Mergea. Ca sa nu mai spun de altii mai tineri. Daca nu ai parinti bogati n-ai nici o sansa in tenis. Iti dai seama cate talente s-au pierdut si se pierd?

  7. #7
    senior a_ndrada's Avatar
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    brasov
    Posts
    190
    Reputatie
    1
    tecau a fost f bun de cand era mic,nu degeaba s-a antrenat si la academia lui boletierri,dar pasul de la juniori la seniori este f mare si f greu,sa speram ca el isi va reveni si va ajunge in prima suta pt ca este f talentat si serios.

  8. #8
    sport legend
    Join Date
    Sep 2004
    Posts
    405
    Reputatie
    1
    sint sigur ca tecau ca o sa ajunga top 100 in cel putin 2 ani

  9. #9
    sport legend
    Join Date
    May 2003
    Posts
    8,389
    Reputatie
    1
    Cred k Tecau shi Mergea ar trebui sa refaca cuplul shi la dublu. Cei doi pot ajunge cei mai buni din lume la capitolul asta.
    ex-alpopa

  10. #10
    sport legend dumy84's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,725
    Reputatie
    1
    Si Mergea a inceput sa joace in challangeruri.Din pacate a pierdut de fiecare data in primul tur.A jucat la Wolfsburg si Luebeck(Germania).

  11. #11
    Superbull dlgicu's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    Boston
    Posts
    832
    Reputatie
    1
    Mergea a inceput chiar mai devreme sa joace in turnee mai bine cotate, dar acum se pare ca trece printr-o pasa mai proasta; in schimb Tecau deja a prins un tablou principal de turneu ATP, punctand astfel si in 2005 Race; dupa aceste trasee (Mergea in jos, Tecau in sus) aproape ca au ajuns din nou la acelasi nivel (274 Mergea, 338 Tecau saptamana asta).

    Despre refacerea cuplului de dublu, dat fiind ca au din nou pozitii similare ar putea sa participe la aceleasi turnee, dar din cate am inteles eu, cei doi nu se mai inteleg atat de bine, si in plus Tecau s-a stabilit in ultima vreme in US. Poate cei apropiati cat de cat lor pot da mai multe amanunte.
    Dimineata aerul curat s-ar putea sa-ti sparga fata

  12. #12
    manager
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    309
    Reputatie
    1
    Si eu am auzit ca nu sunt cam in cele mai bune relatii cei doi acum.

    Au mare potential, dar nu ar fi prima data cand un talent romanesc se pierde.
    Inca mai au timp insa.
    Tennis @ the MAXX

  13. #13
    sport legend
    Join Date
    Mar 2004
    Posts
    394
    Reputatie
    1
    Intotdeauna trecerea de la juniorat la seniorat e mai grea. Insa cei doi au dat semne ca se pt adapta la rigorile circuitului ATP.
    Mergea a confirmat mai devreme. Rezultatele lui au fost mai bune pe zgura desi a fost campion la juniori la Wimbledon. La sf anului trecut si la inceputul acestui an a inceput sa miste si Tecau. Tecau a confirmat pe suprafetze rapizi si mai putzin pe zgura.
    Le trebuie rabdare si multa , multa munca. Sunt sigur ca amandoi vor intra intr-un an , maxim 2 in primii 100 .
    Asa ca baietzi la munca!!!
    Succes!

  14. #14
    HERE'S JOHNNY!! Darkslowstar's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    La capatul Stelei
    Posts
    7,402
    Reputatie
    1
    E stupid sa se certe Mergea si Tecau, mai ales ca ar avea numai de castigat dintr-o colaborare. Ar putea juca la dublu impreuna si s-ar putea antrena impreuna la concursuri. Plus ca echipa de cupa davis are mare nevoie de un dublu bun.

  15. #15
    sport legend
    Join Date
    Sep 2004
    Posts
    405
    Reputatie
    1
    nu sint in relatii proaste de loc.

  16. #16
    HERE'S JOHNNY!! Darkslowstar's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    La capatul Stelei
    Posts
    7,402
    Reputatie
    1
    Si atunci de ce nu mai joaca impreuna? Stim si noi din presa ca Tecau are un antrenor nou si ca au programe diferite dar s-ar fi putut gasi o solutie. Daca stii mai multe decat am citit noi in mass-media te asteptam sa ne spui.

  17. #17
    sport legend Cipri's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Craiova
    Posts
    15,278
    Reputatie
    1
    Din pacate Horica a avut cateva oportunitati la niste challangeruri de 50.000 $ anul acesta dar nu a trecut nici macar de turul 1 , ramane tot pe la futuresuri ... ultima isprava : Infragere la Luncanu categoric acum 1 sapt : 6-4 6-1 .

  18. #18
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Horia Tecau la cei 24 de ani ai sai este nr.67 mondial la dublu, cea mai buna clasare a sa in clasamentul mondial, inregistrata chiar saptamana trecuta, pe 25 mai
    Ne punem mari sperante in el pentru echipa de dublu a Cupei Davis, mai ales in meciul cu Suedia, unde va juca contra lui Soderling. Sa speram ca va reusi sa-l bata, fiindca dupa ce surpriza a facut suedezul, ne pune pe ganduri.
    Marea problema a lui Horia zic eu ca este faptul ca participa mai mult la challenge-uri si amana pasul spre turneele profesionistilor. Ar trebui sa-l faca cat mai repede, fiindca acum e in forma cea mai buna, iar daca aman nu se stie daca va mai avea acelasi noroc peste 2-3-4 ani. Hane la varsta lui sau Pavel sau Voinea jucau de rupeau, cu marii tenismeni ai momentului.

  19. #19
    retired Cneazul's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    in the middle of nowhere
    Posts
    8,584
    Reputatie
    1
    tecau a cam renuntat la ideea de a fi in top 100 la simplu. se axeaza mai mult pe dublu. avand in vedere ca a urcat mult in clasament, nu o sa`l mai vedem la challengeruri. Oricu, are de ales intre simplu si dublu. Daca vrea sa joace la simplu, tre sa`si sacrifice oarecum cariera de dublu, pentru ca nu are clasament de simplu pt a juca in turneele ATP.
    [B][SIZE="3"]The moment we stop fighting for each other, that’s the moment we lose our humanity.[/SIZE][/B]
    sent from Pentium 286

  20. #20
    ENGLAND Celso's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    17,278
    Reputatie
    1
    e greu la simplu pentru el, daca nu s-a afirmat pana acum ... sa mearga pe dublu e si parerea mea, poate castiga bani frumosi si de acolo

  21. #21
    sport legend adrian_str's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    4,272
    Reputatie
    1
    Horia s-a inscris la dublu la New Haven alaturi de... MOODIE!!!
    Eu stiam ca Norman si Moodie urmeaza sa joace la Gstaad, Montreal si Cincy. Totusi la inceputul lui septembrie se va naste al doilea copil al belgianului si asta s-ar putea sa fie motivul pt care nu au mai jucat deloc. Daca si l-ar pastra pt 2010 ca partener pe Moodie, Tecau ar da lovitura.


    DOUBLES LIST
    1 FYRSTENBERG, Mariusz 13 - MATKOWSKI, Marcin 11 - D+D 24
    2 CERMAK, Frantisek 28 706 MERTINAK, Michal 22 1209 D+D 50
    3 DAMM, Martin 33 - LINDSTEDT, Robert 19 - D+D 52
    4 PARROTT, Travis 29 - POLASEK, Filip 23 - D+D 52
    5 MELO, Marcelo 26 - SA, Andre 31 - D+D 57
    6 ASPELIN, Simon 20 - HANLEY, Paul 40 - D+D 60
    7 MARACH, Oliver 16 555 SKOCH, David 45 - D+D 61
    8 FISHER, Ashley 25 - KERR, Jordan 37 - D+D 62
    9 KNOWLE, Julian 34 - MELZER, Jurgen 68 31 D+S 65
    11 MOODIE, Wesley 8 - TECAU, Horia 59 - D+D 67

    ALTERNATES
    12 HUSS, Stephen 32 - HUTCHINS, Ross 35 1000 D+D 67
    13 KAS, Christopher 36 - PETZSCHNER, Philipp 39 45 D+D 75
    14 ARNOLD KER, Lucas 44 - MONACO, Juan 56 42 D+S 86
    15 BECKER, Benjamin 234 48 KUNITSYN, Igor 67 39 S+S 87
    16 VEMIC, Dusan 49 459 ZVEREV, Mischa 69 46 D+S 95
    17 BUTORAC, Eric 46 - LIPSKY, Scott 60 - D+D 106
    18 BOLELLI, Simone 79 72 SEPPI, Andreas 89 43 S+S 115
    19 GARCIA-LOPEZ, Guillermo 371 54 MAYER, Leonardo 119 62 S+S 116

    Update: Norman este inscris alaturi de Moodie la Cincy.
    ROGER FEDERER
    ANDREI PAVEL
    Vic HANESCU | Benni BECKER | Oli ROCHUS | Kei NISHIKORI | Lukas ROSOL | Phil KOHLSCHREIBER | Tommy HAAS | David FERRER | Phil PETZSCHNER | Jerzy JANOWICZ | Denis ISTOMIN | Karol BECK | Tommy ROBREDO | Ernests GULBIS | Dudi SELA | Gilles MULLER | Marin CILIC

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •