Results 1 to 4 of 4

Thread: Arte martiele

  1. #1
    incepator
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    5
    Reputatie
    1

    Arte martiele

    Nu inteleg de ce nu exista aici si un topic specializat pe arte martiale. Am inceput de curand sa practic Yoshinkan, o ramura a Aikido si nu am gasit o lista a salilor din Bucuresti. Stie cineva unde ar mai exista o sala specializata pe yoshinkan? Am cautat pe net si, desi sunt destul de multe articole si stiri legate de aikido, nu am putut identifica decat cateva sali de yoshinkan. Una este la Comunitatea Evreilor din Romania, mai avem la liceul Matei Basarab si la Tudor Vladimirescu precum si la Lia Manoliu.

  2. #2
    incepator
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    5
    Reputatie
    1
    Am reusit sa iau legatura cu cei de la Federatia Romana de Aikido Yoshinkan. Vestea buna este ca de la intai mai se deschide noul dojo de la Complexul Olimpic Lia Manoliu. Este la noua sala de lupte deschisa langa noul stadion. Dotari excelente, totul este nou, dar antrenamentele sunt doar de trei ori pe saptamana, martea, joia si sambata.
    Alta chestie buna este accesul la sala de fitness cu toate aparatele... Sa vedem cat o sa tina minunea!
    Intre timp am aflat ca sala de la Comunitatea evreilor s-a inchis, sau oricum nu se mai fac acolo cursuri de aikido. Cele de la Colegiul Matei Basarab merg mai departe cu acelasi orar ca si pana acum, adica lunea, miercurea si vinerea. Sala asta este insa buna doar pentru cei care sunt mai in centru (este foarte aproape de politia din Udriste).

  3. #3
    incepator
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    5
    Reputatie
    1
    Pentru cei interesati sugerez accesarea canalului TV Yoshinkan Aikido de pe YouTube la
    http://www.youtube.com/user/yoshinkanromania
    Arte martiale traditionale - Aikido Yoshinkan - pentru incepatori si avansati, cursuri de autoaparare urbana, supravietuire, protectie si securitate personala, dezarmari, imobilizari, tehnici cu arme - cutit, sabie, baston.

  4. #4
    incepator
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    5
    Reputatie
    1
    Pot sa va confirm ca la Complexul Olimpic "Lia Manoliu" continua cursurile de arte martiale japoneze traditionale - Aikido scoala Yoshinkan. Antrenamentele incep cu o incalzire ce rivalizeaza cu fitness-ul profesional. Numarul redus de cursanti permite o abordare individualizata a fiecaruia si o evolutie rapida a procesului de asimilare a tehnicilor. Clubul are o tenta elitista, fiind frecventat de lucratori din multinationale, diplomati, profesori, medici precum si de studenti.
    Din 2 noiembrie 2011 incep si cursurile pentru copii.
    Detalii gasiti pe pagina web a Federatiei Romane de Aikido Yoshinkan.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •