Page 4 of 157 FirstFirst ... 234561454104 ... LastLast
Results 64 to 84 of 3286

Thread: Timisoara - Arad: rivalitatea fotbalistica a Vestului

  1. #64
    Retired
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,205
    Reputatie
    1
    Ai vrea tu sa fuzioneze UTA! Din pacate NU se va intampla prea curand
    Cat despre div. C, daca vom retrograda, tot pe UTA vom aplauda

    Get it??? Fuziune? Div. C? Still UTA!

  2. 3rd October 2005, 09:36

  3. #65
    sport legend
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    9,929
    Reputatie
    1
    Incidente

    In 2002. Poli- UTA. La finalul meciului, zeci de masini cu numar de Arad, care plecau de la stadion au fost sparte, iar numerosi suporteri alb-rosii au fost agresati. Nu au scapat de furia timisorenilor nici masinile parcate in zona centrala sau la gara.

    In 2003. UTA -Poli o tentativa in replica la incidentele de la Timisoara, esuata insa datorita numarului extrem de mic al aradenilor.

    Amical Poli - UTA. Atat suporterii cat si echipa au trecut prin clipe de groaza pe strada Cluj, in urma unei ambuscade. Autocarele lor au fost bombardate cu pietre.

    sursa: ols
    In 2005. Sannicolau Mare - UTA. Aradenii au fost deposedati de bannere, japoneze si fulare si batuti crunt la iesirea din oras de catre suporterii lui Poli, veniti special pentru scandal. Unul dintre aradeni a ajuns la spital cu multiple fracturi.
    Last edited by be@; 7th October 2005 at 10:09.

  4. #66
    junior
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Timisoara
    Posts
    100
    Reputatie
    1
    da bea, si? nu ai si tu, cumva, o parere despre rivalitatea POLI-UTA, de acolo, de la iasi? vezi ca incepe sezonul de muraturi si zacusca!!! te-ai pregatit?
    psssss, psssss, ciki, ciki, muahhh, ntzz, aaaaaaahh!

  5. #67
    sport legend
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    9,929
    Reputatie
    1
    Nu, am o parere despre suporterii banateni. Nu sunteti nici pe departe asa de civilizati cum vreti sa pareti(vezi incidentele de mai sus).

  6. #68
    polist Carlos Gambino's Avatar
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Fortaleza
    Posts
    1,759
    Reputatie
    1
    OLS-ul daca tot vroia sa dea niste statistici trebuia sa inceapa cu anul 1964...
    Au fost si timisoreni batuti la Arad, au fost si aradeni batuti la Timisoara...asa ca nu vad care-i problema ? Se mai intampla...
    zambon, suport your local undertaker, drop dead.

  7. #69
    Retired
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,205
    Reputatie
    1
    sursa OLS... asta suna mai degraba a gluma decat a ceva serios.

    be@ ramai in sfera dumitale de cunostinte, ca rivalitatea asta nu se rezuma la ceea ce ai citit tu si reprodus din OLS, normal partial in concordanta cu realitatea.

  8. #70
    Banned
    Join Date
    May 2005
    Location
    Free Willy!
    Posts
    2,210
    Reputatie
    0
    De acord cu parerea despre sursa.

    Si tot asa, propun ca fiecare sa ramana la oile lui si ca noi, care avem treaba cu aceasta rivalitate (si nu oarecare luftinspectori) sa avem grija cum ne manifestam rivalitatea. N-as vrea ca rivalitatea Poli-UTA sa semene cu rivalitatea Steaua-Dinamo, cel putin din cel al atitudinii suporterilor nu.

    Cum o vad eu, aceasta rivalitate nu are substanta deocamdata in plan sportiv. Eu cel putin imi doresc, ca Poli sa joace cat de curand pentru locurile superioare in clasamentul Diviziei A cu Resita (cum s-o mai numi acum), UTA, FC Oradea si FC Maramures Baia Mare.

  9. #71
    sport legend
    Join Date
    Oct 2003
    Posts
    357
    Reputatie
    1
    Sa te auda Dumnezeu.

  10. #72
    sport legend Rossi's Avatar
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    9,938
    Reputatie
    1

    Exclamation "Batrana Doamna" starneste respect si admiratie oriunde si oricand ! ! ! ! !

    UTA

    - 6 titluri de Campioana Nationala a Romaniei : 1946/47, 1947/48, 1950, 1954, 1968/69, 1969/70

    - 2 Cupe ale Romaniei in 1947/48 si 1953

    1947/48 IT ARAD - CFR BUCURESTI: 3 - 2
    1953: FLAMURA ROSIE ARAD - CCA BUCURESTI: 1 - 0

    - Golgheteri ai campionatului intern
    1946-1947 - Ludovic Bonyhadi - 26 goluri
    1947-1948 - Ludovic Bonyhadi - 49 goluri

    - 4 participari in cupele europene
    - 1966/67 - participa intr-una din grupele "Cupei Balcanice"
    - 1969/70 - prima participare in Cupa Campionilor Europeni
    - 1970/71 - UTA elimina din primul tur pe Feyenoord Roterdam(detinatoarea C.C.E.)
    - 1971/72 - elimina pe :Austria Salzburg, Zaglebie Walbrzych, Vitoria Setubal,
    fiind eliminata de Tottenham in sferturile de finalã ale Cupei UEFA

    =======================================

    Poli Tm

    -Palmaresul in Divizia A...

    Cel mai bun loc ocupat:locul 3 in 1950, 1956, 1958, 1963 si 1978
    -de 2 ori castigatoare a Cupei Romaniei :
    Stiinta Timisoara - Progresul Bucuresti 1-0
    Poli Timisoara - Steaua 2-1
    - 5 participari in cupele europene
    78/79 , 80/81 , 81/82 , 90/91 , 92/93


    UTA a fost , este si va fi mereu peste Poli Timisoara ...

    "Batrana Doamna" starneste respect si admiratie oriunde si oricand ! ! ! ! !
    Last edited by Rossi; 17th November 2005 at 18:56.
    [url=http://www.martiriromani.com][B][COLOR="Red"][SIZE="4"]www.MartiriRomani.com[/SIZE][/COLOR][/B][/url]

  11. #73
    Retired
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,205
    Reputatie
    1
    a nu se intelege gresit, oricine isi poate da cu parerea, nu e interzis, dar si parerile acestea le poti argumenta cu "surse" reale, nu fictive cum e OLS.
    suporteri aradeni deposedati [...] si batuti crunt, ambuscada nereusita, numar de aradeni extrem de mic, la noi in oras... mda, sa lasam deoparte reproduceri de genu acesta. noi nu iubim violenta, dar abureli din astea nu au "sustinere".
    si apoi cred ca era vorba de rivalitatea sportiva, nu de trofeul "cei mai civilizati/necivilizati suporteri".
    incidente au fost si acum la meciul dintre CFR TM si UTA, dar nu cred ca merita publicitate pe acest subiect.

  12. #74
    polist Carlos Gambino's Avatar
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Fortaleza
    Posts
    1,759
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Achiles

    Poli Tm

    -Palmaresul in Divizia A...

    Cel mai bun loc ocupat:locul 3 in 1950, 1956, 1958, 1963 si 1978
    -de 2 ori castigatoare a Cupei Romaniei :
    Stiinta Timisoara - Progresul Bucuresti 1-0
    Poli Timisoara - Steaua 2-1
    Golgheteri ai campionatului intern:
    1954-1955 - Ioan Ciosescu - 18 goluri
    1957-1958 - Ioan Ciosescu - 21 goluri
    - 5 participari in cupele europene
    78/79 , 80/81 , 81/82 , 90/91 , 92/93
    1978- elimina MTK Budapesta in Cupa UEFA
    1980- elimina Celtic Glasgow in Cupa Cupelor
    1990- elimina Atletico Madrid in Cupa UEFA

    Urmareste atent textul citat de mine si vezi care-i diferenta fata de "original"...

    PS
    Daca tot te-a apucat dragul de statistici, macar fa-le cum trebuie...nu de mantuiala.
    zambon, suport your local undertaker, drop dead.

  13. #75
    Merseysider viole(n)t's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Location
    Timisoara, Banat
    Posts
    1,336
    Reputatie
    1
    UTA a fost , este si va fi mereu peste Poli Timisoara...
    Achiles, iti recomand pozitia 69 in compania unei femei, nu cand citesti clasamentele... Nici cel mai fanatic utist nu o considera pe UTA peste Poli in prezent.
    [size=2][b][color=PURPLE]I AM NOT YOUNG ENOUGH[/color][/b][/size][size=2][b][color=purple] TO KNOW EVERYTHING. [/color][/b][/size]

  14. #76
    sport legend Rossi's Avatar
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    9,938
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Carlos Gambino
    Daca tot te-a apucat dragul de statistici, macar fa-le cum trebuie...nu de mantuiala.
    mda ... uitasem sa trec ca a-ti avut si voi 2-ua titluri de golgeter al campionatului .... cer scuze ... dar asta nu schimba aproape deloc diferenta enorma la palmares .... UTA e mult peste voi din acest punct de vedere .... pacat ca ei momentan joaca in B ....
    [url=http://www.martiriromani.com][B][COLOR="Red"][SIZE="4"]www.MartiriRomani.com[/SIZE][/COLOR][/B][/url]

  15. #77
    polist Carlos Gambino's Avatar
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Fortaleza
    Posts
    1,759
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Achiles
    .... pacat ca ei momentan joaca in B ....
    Crede-ma, chiar daca multi timisoreni nu vor s-o recunoasca, aproape toti isi doresc ca UTA sa revina in div.A. In primul rand, pt ca duc dorul meciurilor de altadata si in al doilea rand, ca sa vedeti si voi cum e atmosfera la un adevarat derby...cine stie, poate mai invatati ceva cu ocazia asta...
    zambon, suport your local undertaker, drop dead.

  16. #78
    trolleador six's Avatar
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    Timisoara
    Posts
    9,845
    Reputatie
    1
    Achile .....vrei sa spun ca va bate "satelitul"arges???????iar rivalitatea noastra cu aradenii voi nu o veti intelege NICIODATA PENTRU CA ESTE ALTCEVA.....

  17. #79
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1
    Daca tot s-a discutat aici de golgeteri, trebuie sa amintim ca si UTA a avut un jucator care a cucerit titlul acesta:

    1946-1947: Ladislau Bonyhádi 26 goluri
    1947-1948: Ladislau Bonyhádi 49 goluri (record absolut in campionatul Romaniei)

    Referitor la aminitita performanta a lui Ciosescu, titlul de golgeter din 1955 are o poveste aparte, pe care o atasez scanata din cartea Jack Berariu - "Inamicii" portarilor, Editura Sport-Turism 1983
    Attached Images Attached Images
    Last edited by Edgar; 22nd November 2005 at 12:15.

  18. #80
    Retired
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,205
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by viole(n)t
    Nici cel mai fanatic utist nu o considera pe UTA peste Poli in prezent.
    s-ar putea sa te inseli...

  19. #81
    caine rosu old lord's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Posts
    351
    Reputatie
    1
    fotbalul romanesc are nevoie de asa ceva
    [COLOR="Blue"][FONT="Times New Roman"][SIZE="2"]Cred ca unul din cele mai mari riscuri in viata este sa nu ai niciodata curajul sa risti.[/SIZE][/FONT][/COLOR]

  20. #82
    sport legend deep purple's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,110
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Carlos Gambino
    Crede-ma, chiar daca multi timisoreni nu vor s-o recunoasca, aproape toti isi doresc ca UTA sa revina in div.A.
    Eu am recunoscut asta tot timpul si ma repet de ori cate ori sunt intrebat. Vreau ca UTA sa promoveze in A !!!. Decat echipe care vin pentru prima data in A si pleaca inapoi peste un an-doi, mai bine sa vina UTA sa ramana. Apoi, meciurile cu UTA de pe Dan Paltinisanu atrag cea mai mare audienta. Peste meciurile cu Dinamo si mult peste cele cu Steaua sau Rapid.
    Ce nu-mi place e ca unii aradeni se manifesta mult prea zgomotos si sunt prea plini de ura. E adevarat ca avem si noi adolescentii nostri, dar... nu mi se pare firesc sa injure in cor toata galeria.

  21. #83
    ->UTA<- Robi's Avatar
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    Leonberg
    Posts
    97
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by deep purple
    Ce nu-mi place e ca unii aradeni se manifesta mult prea zgomotos si sunt prea plini de ura. E adevarat ca avem si noi adolescentii nostri, dar... nu mi se pare firesc sa injure in cor toata galeria.
    ...nici mie nu mi se pare normal,ca sa aruncat cu pietre in noi(la ultimul meci amical 3-3 in 2003 la Timisoara)fara sa provocam...
    [B]PENTRU NOI DOAR [COLOR="Red"]UTA[/COLOR] CONTEAZA!!! [/B]

  22. #84
    incepator FossaDeiLeoni's Avatar
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    37
    Reputatie
    1
    nu stiu daca mai este aceasi rivalitate ca acum cativa ani, dar parerea mea este ca nu se compara cu ura dintre steaua, dinamo si rapid. Ura dintre uta si Poli este mult mai mare sau era mult mai mare.
    [B]m sandu ESTI UN GUNOI ! ! ![/B]

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •