Page 3 of 157 FirstFirst 123451353103 ... LastLast
Results 43 to 63 of 3286

Thread: Timisoara - Arad: rivalitatea fotbalistica a Vestului

  1. #43
    monstru sacru Sergio's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Timișoara
    Posts
    8,216
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by RedBaron
    Orice om normal si care intelege ca vorbim de un sport, nu poate uri un oras/judet pe baza unei rivalitati.
    Din pacate sunt foarte multi care gandesc asa... de ambele parti. Sa stii ca timisorenii simpatizeaza cu UTA mai mult decat cu echipele din bucuresti, desi pare greu de crezut. Cred ca la voi nu e cazul...din moment ce ne vreti retrogradati. Noi am vrea sa promoveze UTA, nu se compara nimic cu acele meciuri.

    Oricum, in privinta concluziei, sunt de acord cu tine.
    La Salonta de 30 de ani facem mezeluri...

  2. #44
    Retired
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,205
    Reputatie
    1
    Pai daca nu suntem noi in stare sa promovam, poate cadeti voi sa mai avem parte de adrenalina. In sensu ala ziceam. Si apoi daca sunteti in B nu puteti sa trageti la titlu

  3. #45
    monstru sacru Sergio's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Timișoara
    Posts
    8,216
    Reputatie
    1
    Esti glumet azi. Oricum nu tragem la titlu. Asa cred unii ca tragem...
    La Salonta de 30 de ani facem mezeluri...

  4. #46
    Retired
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,205
    Reputatie
    1
    Oricum nu tragem la titlu
    Noa' pai atunci nu e problema. Apropo, am o intrebare tangenta cu subiectul, dar nu stii, Norbert Varga s-a transferat la voi? Aveti un asemenea jucator in lot?

  5. #47
    monstru sacru Sergio's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Timișoara
    Posts
    8,216
    Reputatie
    1
    Asa se pare.

    Norbert Varga în alb-violet
    Radu Bichiş
    gsp-7 septembrie 2005


    Înainte de startul Diviziei A, fostul căpitan al echipei UTA Arad, Norbert Varga (25 de ani), a fost una din priorităţile Politehnicii pentru a întări defensiva. Totuşi, Varga a semnat pe 3 ani cu Sportul Studenţesc, dar nu a apucat să joace nici un minut pentru echipa lui Dan Petrescu în actualul sezon. Oficialii bănăţeni nu s-au dat bătuţi, oferind 350.000 de dolari pentru transferul lui Varga pe Bega, însă patronul Sportului, Vasile Şiman, a forţat nota, solicitînd o sumă dublă: 700.000 de dolari!

    Supărat că nu este lăsat să joace la Poli, fundaşul nu s-a mai prezentat la Sportul, antrenîndu-se la Arad. De ieri, însă, după ce şefii lui Poli au reluat discuţiile cu Şiman, Varga se pregăteşte cu formaţia alb-violetă. "Aştept să se înţeleagă conducerile, eu să pun apoi doar semnătura pe contract. Am convingerea că voi putea juca într-un final la Poli, pentru că acum depinde de conducători. Eu vreau să rămîn la Timişoara şi cred că-n două zile voi avea un răspuns favorabil", a spus Varga. Fotbalistul are pregătit deja un contract pe 5 ani, cu un salariu de 50.000 de dolari în primul sezon, care va creşte progresiv.

    Norbert Varga spune că ar fi putut să ajungă la Poli încă din iarnă, la cererea preşedintelui. Fundaşul în vârstă de 25 de ani a parcurs un traseu complicat pentru a ajunge la Poli. După ce a plecat de la UTA la Sportul Studenţesc iar apoi la Poli, acesta speră să revină la forma maximă în două săptămâni. Totuşi Varga păstrează misterul asupra cauzelor care l-au determinat să se transfere de două ori în doar o lună.
    De ce nu ai mai vrut să rămâi la Sportul?
    Norbert Varga: Nu vreau să spun mai multe, decât că nu m-am simţit bine acolo şi am plecat. Nu pot să explic, m-am aşteptat la altceva şi nici nu m-am putut acomoda.
    Cum a apărut varianta unei veniri la Poli?
    Trebuia să ajung la Timişoara încă din iarnă, când am fost dorit de Toni Doboş, dar nu ştiu ce s-a întâmplat. Nu s-au înţeles conducătorii. Acum mă pregătesc cu Poli şi aştept ca în câteva zile să se rezolve totul.
    Ai ajuns la Poli practic de la UTA, crezi că ar putea să apară unele resentimente la adresa ta din cauza rivalităţii dintre cele două echipe?
    La ora actuală nici nu se mai pune problema de rivalităţi. UTA e prea jos să mai concureze cu Poli. E adevărat că înainte au fost, însă acum e prea mare diferenţa. Am mai fost la meciurile lui Poli şi am văzut că nici suporterii nu mai amintesc de vechile rivalităţi. Dacă va juca UTA din nou în prima divizie, va fi altceva.
    Cum te simţi din punct de vedere fizic?
    De pregătit m-am pregătit, dar se simte că nu am jucat nici măcar un amical de două luni. Nu am jocuri în picioare. La primul antrenament cu Poli am simţit şi o oboseală, însă, sper să mă pregătesc bine şi ca în două săptămâni să recuperez tot.
    La Salonta de 30 de ani facem mezeluri...

  6. #48
    Retired
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,205
    Reputatie
    1
    Pai daca va juca la voi, veti avea un jucator grozav, peste orice jucator aveti voi in aparare. Sper sa confirme Varga ceea ce zic eu.
    Mda... istoria se repeta. Jucatori buni de la Arad au jucat si la Timisoara si invers.

  7. #49
    monstru sacru Sergio's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Timișoara
    Posts
    8,216
    Reputatie
    1
    Nu stiu prea multe despre el. E fundas sau mijlocas la inchidere?
    La Salonta de 30 de ani facem mezeluri...

  8. #50
    Old School
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Beresti, Jud Galati
    Posts
    86
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by RedBaron
    Pai daca va juca la voi, veti avea un jucator grozav, peste orice jucator aveti voi in aparare.
    da, am auzit ca sterge ghetele lui Modovan mai bine chiar decat Osei

    noi in aparare chiar avem jucatori - 4 de loturi nationale Canu, McKain, Olah si Radoi. Poate iti spun ceva numele astea
    Ianul: „Lucescu e mentorul aranjamentelor”
    Jean Padureanu: „Cooperatia au inventat-o Steaua si Dinamo”

  9. #51
    monstru sacru Sergio's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Timișoara
    Posts
    8,216
    Reputatie
    1
    Si ii mai avem pe Balace si Rus.
    La Salonta de 30 de ani facem mezeluri...

  10. #52
    Old School
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Beresti, Jud Galati
    Posts
    86
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by sergio
    Si ii mai avem pe Balace si Rus.
    asta-i diferenta - astia 2 ne spun ceva noua
    Ianul: „Lucescu e mentorul aranjamentelor”
    Jean Padureanu: „Cooperatia au inventat-o Steaua si Dinamo”

  11. #53
    monstru sacru Sergio's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Timișoara
    Posts
    8,216
    Reputatie
    1
    De fundasi am avea nevoie, spre deosebire de mijlocasi. Batranu nu cred ca mai poate un an, Olah e accidentat, in conditiile astea Varga ar putea fi o solutie.
    La Salonta de 30 de ani facem mezeluri...

  12. #54
    Skywalker micutzu's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Arad
    Posts
    2,098
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by RedBaron
    Scandari anti-Timisoara am auzit ultima oara sezonul trecut, dar asta insemnand un grup de oameni la tribuna 2 care au strigat odata! Ce sa zic, poate is oamenii fustrati, invidiosi. Nu stiu... Poate ei va urasc. E posibil.
    Orice om normal si care intelege ca vorbim de un sport, nu poate uri un oras/judet pe baza unei rivalitati. Asa cum voi aveti ce aveti cu miticii, apogeul fiind atunci cand peste juma din echipa era (nu stiu acum care e proportia) originara din Regat cu familie si copii acolo, iar galeria le trimitea "urari de bine". Nu are rost, ca nimeni nu e mai "catolic decat Papa".

    Concluzia: Ura e pentru prosti. Prosti sunt peste tot. Sper sa nu se simta careva jignit.

    Oricum daca nu promovam noi, sper sa retrogradati voi
    Peluza de sub tribuna a 2-a, ca sa-l corectez pe Baron, este cea care incita spiritele anti-timisoara. Este o peluza nonconformista si asa va ramane intotdeauna. Am vizionat mult timp meciurile UT-ei de acolo si pot spune ca e cea mai "colorata" peluza in care am fost vreodata. Gasesti oameni cu opinii pro, contra si neutrii timisoarei (poli). Aici nu gasesti grupari ultra ci doar suporteri care isi exprima in diferite feluri atasamentul pentru UTA.
    Si ca sa fiu in aceeasi linie cu DD viola imi aduc aminte de meciul Romaniei de la Budapesta (din 1998 sau 1999, cam asa ceva) cand inaintea meciului, intr-o piata din capitala Ungariei s-a incins o hora ad-hoc in care dansau impreuna aradeni, resiteni, timisoreni, bihoreni...s.a.m.d. nu a contat culoarea clubului cu care tinea fiecare, era frumos...eram toti ROMANI. De atunci nu am mai vazut asa ceva.
    Last edited by micutzu; 12th September 2005 at 13:58.
    [B]Pentru noi doar [COLOR="Red"][I][SIZE="4"]UTA[/SIZE][/I][/COLOR] conteaza !!![/B]

  13. #55
    Retired
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,205
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by politim
    da, am auzit ca sterge ghetele lui Modovan mai bine chiar decat Osei

    noi in aparare chiar avem jucatori - 4 de loturi nationale Canu, McKain, Olah si Radoi. Poate iti spun ceva numele astea
    Eu as zice ca sterge cu Moldovan pe jos la un adica si la propriu si la figurat.
    Eu nu cunosc asa bine lotul vostru. Am vazut echipa jucand dar nu critic. Totusi e parerea mea ca Varga este peste oricare din astia: Canu, Olah, Radoi, etc. Numele alea imi spun FC National, altceva nu prea. Ce ar trebui "sa-mi spuna"?
    In principiu tipu poate juca fundas central ori mijlocas la inchidere. Acuma depinde, daca va ajunge sa joace la voi, daca se va acomoda, daca daca daca...atunci va ajunge un titular. Mai discutam atunci. Este talentat si pune mult suflet in teren.
    Bun, in stadiu asta e doar vorbarie. Vom vedea...
    Si apoi la banii BKP-ului care ar fi logica sa transfere un jucator care la un adica nu ar fi instare sa se ridice la valoarea titularilor?

  14. #56
    Old School
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Beresti, Jud Galati
    Posts
    86
    Reputatie
    1
    baroane, sincer sper sa fie bun...
    totusi nu inteleg de ce nu s-a transferat pana la 25 de ani (parca atata are) la o echipa de divizia A, iar acum nu inteleg de ce nu a prins echipa la Sportul

    .... de aceea sunt un pic cam sceptic
    Ianul: „Lucescu e mentorul aranjamentelor”
    Jean Padureanu: „Cooperatia au inventat-o Steaua si Dinamo”

  15. #57
    Retired
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,205
    Reputatie
    1
    A semnat cu Sportul apoi nu i-a placut acolo... cica. Aici e un mister. Nu stiu ce s-a intamplat, pot doar specula.
    Varga a venit la UTA (daca nu ma insel!) in sezonul cand noi am intrat ultima oara in A, in 2002, si a semnat pe 3 ani cred, deoarece acu in iarna i-a expirat contractul. Oricum in ultimele 2 sezoane a crecut in joc enorm si a preferat sa mai joace la Arad, el fiind aradean (dupa cate stiu). Probabil atmosfera din Capitala si conditiile oferite de cei de la Sportul nu i-au placut. O fi preferat sa joace undeva aproape de casa. Era dat ca transferat in Germania, apoi in Ungaria si acu la voi.
    In fine, atat de Varga. Mai mult putem discuta dupa ce semneaza si confirma la Poli.

  16. #58
    alb-rosu driverr's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Los Angeles
    Posts
    33
    Reputatie
    1
    Dar ce o sa se faca copii nostri ca se preconizeaza ca in 50 de ani AR si TM se vor uni!!??

  17. #59
    monstru sacru Sergio's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Timișoara
    Posts
    8,216
    Reputatie
    1
    Or sa ridice un zid al Berlinului, gasesc ei ceva.
    La Salonta de 30 de ani facem mezeluri...

  18. #60
    Skywalker micutzu's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Arad
    Posts
    2,098
    Reputatie
    1
    @sergio
    daca nu un zid venim noi cu o caramida si cu creta si voi cu creta si cu creion chimic si tot se traseaza o granita.
    daca nu, sapam un sant si tot se gaseste ceva.
    [B]Pentru noi doar [COLOR="Red"][I][SIZE="4"]UTA[/SIZE][/I][/COLOR] conteaza !!![/B]

  19. #61
    Banned
    Join Date
    May 2005
    Location
    Free Willy!
    Posts
    2,210
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by RedBaron
    Pai daca va juca la voi, veti avea un jucator grozav, peste orice jucator aveti voi in aparare.
    Pai, asta este o veste buna. Oricum Canu, McKain si Batranu nu erau rai. Dar daca Varga e si mai bun, nu poate decat sa bucure. Poate prinde si nationala.

  20. #62
    manager
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    313
    Reputatie
    1
    Dupa cate se pare,Varga va ramane la Sportul,ca afaceristu' ala de Siman cere pe el 750.000$,cand el o dat 150.000$ (cred,nu mai stiu exact) si nu a jucat nici un minut pt. Sportul!!!!!

  21. #63
    incepator
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    1
    Reputatie
    1
    lasa ca ne intalnim in cupa romaniei!!sper ca uta sa ramana inca 10 ani in B poate sa ajunga si in C!!!anti uta forever!!!!a cam imbatranit batrana doamna!!!VOI NE CRITICATI pe noi ca am fuzionat cu AEK dar voi erati cat pe ce sa fuzionati cu sportul si daca se putea o faceati!!!!lasa veniti voi la TIMISOARA sa vedeti meciuri de A!!!RESPEKT toate echipele care inving uta!!!!anti aradeni forever!!!!ASTA ESTE UTA PE MURES CU PLUTA!!!!!

    URA MAXIMA PENTRU arad!!!!!!!!!!!!!!!anti uta
    Last edited by Tudose; 2nd October 2005 at 15:52. Reason: Jigniri - avertisment

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •