Page 2 of 157 FirstFirst 12341252102 ... LastLast
Results 22 to 42 of 3286

Thread: Timisoara - Arad: rivalitatea fotbalistica a Vestului

  1. #22
    sport legend Azur89's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Posts
    652
    Reputatie
    1
    Fara indoiala, cea mai asteptata disputa din tara, atunci cind nu includem Bucurestiul. Dateaza de prea mult timp, iar meciuri de B cu 40000 in tribuna sint rare in Romania.

    Referitor la tablita de la stadionul Acu, eu zic sa o puneti bine...ca atita mai ramine si din stadionul respectiv. Pacat.
    Smile, its good for you!

  2. #23
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1
    Spuneam ca despre UTA stiu mai mult din ce am citit. In cartea "Intalniri care se uita greu...", Mircea M. Ionescu are doua capitole dedicate echipei aradene: unul despre meciul cu Feyenoord, celalalt despre o partida cu Gloria Buzau, pierduta acasa in primavara anului 1979, care a dus la prima retrogradare din istoria clubului.
    Ca dedicatie speciala pentru RedBaron, atasez doua fotografii de acolo.
    Attached Images Attached Images

  3. #24
    Banned King of Hell's Avatar
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    2,854
    Reputatie
    0
    Iasul cu Vasluiul, Steaua cu Dinamo, U Cluj cu cfr, Poli cu UTA..daca mai stie careva vreo rivalitate sa imi zica...

  4. 15th March 2005, 23:30
    Reason
    Off-topic

  5. #25
    Zamboni Driver GoPens's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    On the Rhine
    Posts
    1,468
    Reputatie
    1
    Fara indoiala, cea mai asteptata disputa din tara, atunci cind nu includem Bucurestiul. Dateaza de prea mult timp, iar meciuri de B cu 40000 in tribuna sint rare in Romania.
    acum din pacate, da.
    prin '83-84 am fost la Poli - U Cluj (4-1 parca s-a terminat). stadionul era plin, dar nu s-a mirat nimeni de asta.
    heck, in '87 la CFR-Vagonul Arad (2-1 parca) in C au fost 13000. pe vremea aia se mai mergea in deplasare sa vezi echipa si in divizia C.

    intr-un timp, pina si Ceramica Jimbolia umplea stadionul (si avea tribuna acoperita), la barajul cu Caransebes (cred) pentru promovarea in C.

  6. #26
    junior WishMaster's Avatar
    Join Date
    Jan 2005
    Location
    Petrosani
    Posts
    105
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Axaphat
    Iasul cu Vasluiul, Steaua cu Dinamo, U Cluj cu cfr, Poli cu UTA..daca mai stie careva vreo rivalitate sa imi zica...
    Mai este sau mai bine zis a fost JIUL -Corvinul,deocamdata Corvinul nu mai exista ca echipa
    "In mina, 'Dumnezeu cu noi!'/ Afara - grija si nevoi.../ Deasupra noastra n-avem cer,/ C-asa e viata de miner./ Cand plini de praf, cu pasi truditi/ Iesim din mina obositi,/ Ne doare ca-n lumina sa/ Pamantul tine-o lume rea ..."

  7. #27
    incepator
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    2
    Reputatie
    1
    Fortza UTA :degete: steaua, rapid, dinamo asemenea derby nu o sa aveti niciodata.

  8. #28
    manager
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    313
    Reputatie
    1
    E bine sa existe rivalitate intre POLI si UTA,dar nu rautate.Suntem doua oarse din vest si ar trebui sa demonstram ca suntem civilizati in toate domeniile(chiar si la fotbal,pe stadion).Nu trebuie sa ne lasam furati de val si sa ne luam la bataie,nu trebuie sa facem spectacolo(in sensul rau al cuvantului) pt. intrega tara!!Are cine s-o faca:miticii.
    As vrea sa vad ziua in care cele doua galerii sa se impace si chiar sa fie infratite!!Chiar imi doresc asta!!!!Nu vad cine are de castigat din aceasta rautate care exista intre noi si ar trebui sa ne schimbam atitudinea!!

  9. #29
    senior tudor's Avatar
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Timisoara, Banat, Europa
    Posts
    151
    Reputatie
    1
    Poli si UTA infratite ? Am auzit ca si INTER cu MILAN vor sa se infrateasca.... se zvoneste ca si LAZIO cu AS ROMA

    E o rivalitate frumoasa si trebuie sa continue. In limitele sportivitatii, evident!

  10. #30
    sport legend Kidu's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Location
    Arad
    Posts
    663
    Reputatie
    1
    Despre aceasta rivalitate au curs "fluvii" de cerneala. E o rivalitate ce a fost din todeauna, este si v-a fi mereu. Este meciul cu intesitatea maxima atat pt noi cat si pt ei.
    La meritele UTA-ei as mai adauga ca este singura echipa din provincie care a avut 2 generatii de campioni. Atat generatia anilor '40 cat si generatia anilor '70.
    "Batrana Doamna" starneste respect si admiratie oriunde si oricand. Chiar daca acum suntem in mediocritatea diviziei B, am sperante ca vom reveni in elita fotbalului romanesc. Cand ?! Nu stiu, ramane de vazut ....

    O dragoaste infita pentru "Batrana Doamna" a fotbalului românesc, UTA !
    Semper Fidelis

  11. #31
    manager
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    313
    Reputatie
    1
    Se zvoneste ca de la anu veti fuziona cu Sportu si veti juca si voi in divizia A.Chiar mi-ar place!!!!Atmosfera de pe Dan Paltinisanu din 2002(cred),dar si meciu' au fost SUPER!!Mult peste acest derby comunist steaua cu dinamo(care a fost jalnic!).Au fost si multe goluri,evolutia scorului a fost halucinanta, in tribune a fost nebunie totala(in sensul bun al cuvantului),ce mai:EXCELENT!!Chiar mi-ar place sa revina UTA in A,sa mai fie asemenea meciuri!!

  12. #32
    Retired
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,205
    Reputatie
    1
    Fuziunea cu Sportul era doar la stadiul de zvon neconfirmat. "Era" deoarece in urma unor dezmintiri venite de la club, o fuziune nu intra in calcule. cel putin pana la urmatoarele zvonuri.

  13. #33
    manager
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    313
    Reputatie
    1
    Din pacate,sunt doar zvonuri.............

  14. #34
    Merseysider viole(n)t's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Location
    Timisoara, Banat
    Posts
    1,336
    Reputatie
    1
    Apropos de acest subiect, Fotbal Vest a dedicat o pagina acestui subiect. Imi permit sa redau cateva pasaje din material... Unul de altfel foarte bun:

    Au trecut doi ani si jumatate de cand n-am mai avut parte de un joc oficial Poli - UTA! Timisoara si Arad sunt doua orase in care se bate mingea de peste 100 de ani. Doua orase care au adunat 16 titluri nationale. Daca insa pe Bega laurii au fost adusi de Chinezul si de Ripensia, pe Mures bucuria sa datorat doar „Batranei Doamne". UTA se afla in avantaj si la bilantul meciurilor directe cu Poli. Au fost pana in prezent 64 de jocuri, in primele doua divizii, aradenii castigand 25, 19 incheindu-se la egalitate, banatenilor revenindu-le numai 20, golaverajul fiind de asemenea favorabil alb-rosiilor, 95-82... Cum in aceasta perioada n-avem cum sa asistam la o confruntare directa intre aceste doua mari rivale, vom face o incursiune in trecut si va vom prezenta mai multe lucruri, speram noi interesante, din istoria duelurilor Poli - UTA...
    Putina statistica

    • Bilant Poli - UTA, la Timisoara: 32 14 9 9 51-40

    • Cea mai neta victorie a alb-violetilor: 4-0, la 27 octombrie 1954.

    • Cele mai clare succese ale aradenilor: 4-1, la 28 august 1955 si 3-0, la 26 august 1951.

    • Partida cu cele mai multe goluri la Timisoara: 4-3 pentru UTA, la 5 octombrie 2002.

    • Bilant UTA - Poli, la Arad: 32 16 10 6 55-31

    • Cea mai categorica victorie a aradenilor: 7-0, la 11 mai 2002, in Divizia B.

    • Cea mai neta victorie a alb-violetilor in orasul de pe Mures: 3-1, la 6 septembrie 1997.


    Mai interesant decat cifrele mi s-a parut dialogul cu Jackie Ionescu:

    Rep: Ati simtit ceva special la derby-urile Poli - UTA, avand in vedere ca ati carmuit ambele reprezentante ale vestului?

    J.I.: Nu, nu. Niciodata nu simti ceva special. Simti ceva pentru echipa ta, pentru puncte. Sigur, e o incarcatura nervoasa, nu neaparat emotionala. Cand am fost la UTA, vroiam s-o bat pe Poli, iar cand am fost la Timisoara, vroiam s-o bat pe UTA! Nu mi-am pus niciodata problema ca mi-ar fi mila de una din ele doua.

    Rep: De ce credeti ca exista aceasta rivalitate intre aceste doua cluburi?

    J.I.: Intre toate orasele apropiate din lume exista rivalitate! Este un lucru extraordinar de bun! Departe de-a fi rau, spun ca e foarte bine. Rivalitatea dintre Poli si UTA a dezvoltat ambele echipe! Pentru ca le motiveaza, in pregatire, in competitie. Motiveaza si publicul si toate fortele locale!

    Rep: Numai sa nu se depaseasca anumite limite. Si aici ma refer la suporteri...

    J.I.: Care sunt limitele? Nimeni nu le stie! Evident, sa nu se impuste! La un meci, la Timisoara, in 1964, s-au tras focuri de arma! A fost insa un caz izolat...

    Rep: Cum explicati faptul ca Aradul se poate lauda cu sase titluri dupa al doilea razboi mondial, pe cand Timisoara n-are nici unul?

    J.I.: In 1945, baronul Neumann a cumparat o intreaga echipa! Din toate partile tarii si ale Ungariei. Asa cum a cumparat Poli acum o intreaga echipa. Si atunci, UTA a dat nationalei Romaniei noua jucatori. Era o echipa foarte valoroasa. Si era normal, ca pe fondul unui fotbal mai sarac in Romania, dupa razboi, UTA sa se dezvolte. Numai ca ITA, cum se numea atunci, n-a fost insa un efect al dezvoltarii fotbalului din Arad...

    Rep: Vedeti insa ca UTA a mai gasit resurse pentru a se impune si in 1969 si in 1970!

    J.I.: Sigur ca UTA s-a mentinut, s-a dezvoltat, n-a cazut din Divizia A vreo 38 de ani... Atunci s-a intamplat sa adune din nou jucatori foarte buni, antrenor valoros, cu o conducere la fel de buna ca a lui Dinamo, la vremea respectiva. A contat mult si palmaresul si prestigiul UTA-ei, pentru ca nu orice nenorocita de echipa a iesit campioana. A fost vorba si de rolul traditiei, care actioneaza intotdeauna in performantele unei echipe.

    Rep: Dar si Timisoara a avut traditie...

    J.I.: Da, a avut traditia Ripensiei si a Chinezului. Politehnica si-a inceput singura evolutia, si-a format singura traditia, dar, din pacate, acest club a avut 11 retrogradari, o conducere universitara si n-a avut mijloace materiale. Dupa un ciclu de trei, patru ani, se schimbau jucatorii. A fost o echipa studenteasca. Abia dupa 1974 aceasta trupa s-a profesionalizat. Cert este insa ca Poli si UTA sunt cluburi rivale, dar nu dusmane. Nu este o rivalitate nociva...
    [size=2][b][color=PURPLE]I AM NOT YOUNG ENOUGH[/color][/b][/size][size=2][b][color=purple] TO KNOW EVERYTHING. [/color][/b][/size]

  15. #35
    banatzan THE HUN's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Valhalla
    Posts
    1,019
    Reputatie
    1
    Rivalitatea(a nu se confunda cu termenul de ura) dintre UTA si Poli a fost,este si va exista atata timp cat cele doua vor exista ca si cluburi de fotbal,primordial ca aceasta rivalitate sa se desfasoare pe gazon iar in tribune sa se dueleze galeriile prin cantece. P.S.Nu pot sa includ in aceasi categorie cu UTA rivalitatea cu clonele care intra la categoria "razboiul de independenta".
    [COLOR="DarkOrchid"][SIZE="3"][B]E PUR SI MOV E[/B][/SIZE].- [COLOR="Black"]Galileo feat.The Hun[/COLOR][/COLOR]
    The few,the proud- The Banatians[COLOR="DarkOrchid"][/COLOR]

  16. #36
    Banned
    Join Date
    May 2005
    Location
    Free Willy!
    Posts
    2,210
    Reputatie
    0
    Atata timp, cat nu se distrug masini si mandibule, rivalitatea este OK. Mi-ar face placere sa vad si pe UTA cu rezultate bune in Divizia A.

    @Tudose: "Timisoara e mai aproape de Viena decat Bucurestiul". N-am stat sa ma uit pe harta, dar e posibil. In orice caz Belgradul si Budapesta sunt mult mai aproape decat Bucurestiul. Dar si cu masina ajung mai repede la Viena decat la Bucuresti.

    Ahhh! Tu intrebai sufleteste? Da, asa este: Viena imi e mai apropiata decat Bucurestiul.

  17. #37
    Merseysider viole(n)t's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Location
    Timisoara, Banat
    Posts
    1,336
    Reputatie
    1
    Opiniile exprimate de The Hun si Benny imi confirma teoria: in general, timisorenii respecta UTA si Aradul (spre deosebire de Steaua si Dinamo, unde este mai mult decat rivalitate, e ura si mai ales... DISPRET)

    ...insa nu prea sunt sigur de sentimentele aradenilor fata de Poli / Timisoara. La ei cred ca e altceva, nu doar rivalitate sportiva. Multi aradeni au vazut Timisoara ca o piedica in calea dezvoltarii Aradului (dupa parerea mea injust)... si in multe cazuri degenereaza in ura. Sau ma contrazice vreun aradean?
    [size=2][b][color=PURPLE]I AM NOT YOUNG ENOUGH[/color][/b][/size][size=2][b][color=purple] TO KNOW EVERYTHING. [/color][/b][/size]

  18. #38
    monstru sacru Sergio's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Timiºoara
    Posts
    8,216
    Reputatie
    1
    Asta era pe vremuri. Acum nu-i mai impiedica nimeni sa se dezvolte. Sau tot din cauza noatra risca sa retrogradeze in C?
    La Salonta de 30 de ani facem mezeluri...

  19. #39
    junior
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Timisoara
    Posts
    100
    Reputatie
    1
    POLI-UTA sau UTA-POLI, adevaratul derby!!! Restul, antrenamente!!!

    Aradanii au si cu Bihorul rivalitate mare,dar am inteles de la ei ca totusi nu e ca si cu POLI!!! Si eu as fi curios sa aflu exact sentimentele aradanilor vis-a-vis de POLI si timisoreni! Ale suporterilor, nu ale oamenilor obisnuiti, ca aia de obicei is oameni faini!
    psssss, psssss, ciki, ciki, muahhh, ntzz, aaaaaaahh!

  20. #40
    Retired
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,205
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by sergio
    Asta era pe vremuri. Acum nu-i mai impiedica nimeni sa se dezvolte. Sau tot din cauza noatra risca sa retrogradeze in C?
    Sergio, mesajele astea subliminale nu-si au rostul. Din cauza voastra... voi nu aveti nici o legatura/influenta cu/asupra UTA-ei. Daca o sa cadem in C, cadem pe "mana" noastra, pe conducerea noastra, cu interesul/dezinteresul manifestat de aradeni, in final. Asa cum ati cazut si voi in divizia C.

    Iar declaratia data de dl. Ionescu nu e 100% corecta in sensul in care Baronul Neumann nu a cumparat "o echipa" (jucatori) asa cum a facut BKP-ul ptr Poli AEK.
    UTA (ITA, Flamura Rosie) atunci s-a infiintat, e un pic altceva. Ma rog, asta ptr cei care nu cunosc exact trecutul.

    @viole(n)t: aradenii nu urasc Timisoara mai mult decat urasc timisorenii Aradul. Asta o dau in scris la orice ora. Sunt anumite persoane din ambele orase care nu suporta "rivalii". Proportia e aceeasi, manifestarile identice. Din pacate la voi au mai degenerat lucrurile, la Arad mai putin, din cate stiu si am vazut.

  21. #41
    monstru sacru Sergio's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Timiºoara
    Posts
    8,216
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by RedBaron
    Sergio, mesajele astea subliminale nu-si au rostul. Din cauza voastra... voi nu aveti nici o legatura/influenta cu/asupra UTA-ei. Daca o sa cadem in C, cadem pe "mana" noastra, pe conducerea noastra, cu interesul/dezinteresul manifestat de aradeni, in final. Asa cum ati cazut si voi in divizia C.
    Si atunci ce rost isi au scandarile anti Timisoara de la Arad cand nici macar nu mai jucam in aceeasi divizie? La TM nu vei auzi scandari anti UTA, te asigur de asta. Dar probabil ca te-ai convins singur daca ai fost la meciuri. De asta zic ca ca ura e mai mare din partea voastra.
    La Salonta de 30 de ani facem mezeluri...

  22. #42
    Retired
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,205
    Reputatie
    1
    Scandari anti-Timisoara am auzit ultima oara sezonul trecut, dar asta insemnand un grup de oameni la tribuna 2 care au strigat odata! Ce sa zic, poate is oamenii fustrati, invidiosi. Nu stiu... Poate ei va urasc. E posibil.
    Orice om normal si care intelege ca vorbim de un sport, nu poate uri un oras/judet pe baza unei rivalitati. Asa cum voi aveti ce aveti cu miticii, apogeul fiind atunci cand peste juma din echipa era (nu stiu acum care e proportia) originara din Regat cu familie si copii acolo, iar galeria le trimitea "urari de bine". Nu are rost, ca nimeni nu e mai "catolic decat Papa".

    Concluzia: Ura e pentru prosti. Prosti sunt peste tot. Sper sa nu se simta careva jignit.

    Oricum daca nu promovam noi, sper sa retrogradati voi

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •