Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 22 to 42 of 71

Thread: Semnalare greseala

  1. #22
    Negociator bog_tom's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    New Jersey
    Posts
    3,464
    Reputatie
    1
    si nu corecteaza nimeni greselile la aproape 24h de la publicarea ei ? mi se pare inacceptabil la cate semnale s-au transmis... ma intreb cine va mai lua la modul serios o stire publicata pe prima pagina

    PS. Steaua chiar a castigat cu 2-1 meciul cu Braila ? nu cumva a fost 1-2 ?
    [size=1]
    well done...

    [b]Bogdan Toma
    Romanian phpBB online community

    [COLOR=Green]regele off-topic Forum OLS[/COLOR][/b] [/size]

  2. #23
    Tennis Pro DJ Klaus's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    NCAA
    Posts
    2,092
    Reputatie
    1
    Penibil Onlinesport.
    De aia niciodata nu va fi niciodata un ziar de stiri sportive.
    Ma intreb de ce a fost banat Pacala ? Ca a spus adevarul si a deranjat chestia asta pe cineva?

    Iuliane , abtine-te daca nu poti mai mult!

  3. 27th February 2005, 18:23

  4. #24
    senior Onlinesport vrea parerea voastra's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Romania
    Posts
    174
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by bog_tom
    si nu corecteaza nimeni greselile la aproape 24h de la publicarea ei ? mi se pare inacceptabil la cate semnale s-au transmis... ma intreb cine va mai lua la modul serios o stire publicata pe prima pagina

    PS. Steaua chiar a castigat cu 2-1 meciul cu Braila ? nu cumva a fost 1-2 ?
    Este demult corectat. Stai linistit ca se greseste si la case mai mari. Si lucruri mai grave.

    - Klaus - Retardati, handicapati mintal nu sunt cuvinte normale. Si nu in sitautii de astea. Fii pe pace, Onlinesport nu este un ziar de sport, ai dreptate. Este un ziar ELECTRONIC de sport. Greselile fac parte din aceasta meserie. Ideal este sa fie facute cat mai rar. Daca ai avea acces la fluxul de stiri Reuters de exemplu ai vedea cate "Corrections" au pe zi. La un ziar online, la fel ca si la o agentie de stiri, se poate gresi. Se corecteaza din mers.

  5. #25
    Negociator bog_tom's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    New Jersey
    Posts
    3,464
    Reputatie
    1
    esti sigur ? eu zic sa mai suni un prieten

    check this:

    - http://www.onlinesport.ro/breakingnews.php
    - http://www.onlinesport.ro/sport/fotb...=37&viewCat=97 (in dreapta la BN)
    - http://www.onlinesport.ro (in dreapta la BN)



    Quote Originally Posted by OLS 27 feb 2005 ora 19:11
    Fotbal/Fotbal intern - 14:30
    Steaua a castigat duminica partida amicala jucata la Braila cu 2-1.

    --------------------------------------------------------------------------------
    Fotbal/Fotbal intern - 20:27
    Stiinta Craiova a fost invinsa sambata, intr-un meci de pregatire, de Building Vanju mare, o echipa din Divizia B antrenata de o femeie!
    [size=1]
    well done...

    [b]Bogdan Toma
    Romanian phpBB online community

    [COLOR=Green]regele off-topic Forum OLS[/COLOR][/b] [/size]

  6. #26
    senior Onlinesport vrea parerea voastra's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Romania
    Posts
    174
    Reputatie
    1
    Asa e, la breaking news nu era, sunt campuri diferite de cap de stire. Multumesc pentru atentionare.

  7. #27
    Negociator bog_tom's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    New Jersey
    Posts
    3,464
    Reputatie
    1
    pt putin.
    [size=1]
    well done...

    [b]Bogdan Toma
    Romanian phpBB online community

    [COLOR=Green]regele off-topic Forum OLS[/COLOR][/b] [/size]

  8. #28
    monstru sacru Sergio's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Timišoara
    Posts
    8,216
    Reputatie
    1
    Bine ca s-a modificat titlul threadului, ca era cam dur. Desi...

    El Greco, de unde ati preluat informatia cu Craiova? Ar trebui verificate mai atent stirile preluate... nu intotdeauna sunt 100% corecte.
    La Salonta de 30 de ani facem mezeluri...

  9. #29
    sport legend
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    4,303
    Reputatie
    1
    Uneori sunt 100% gresite

  10. #30
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    Antrenorul echipei Building se numeste D. Balu (posibil Dumitru).

  11. #31
    MA vA ..... inter's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    15,067
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by El Greco
    Asa este, stirea ne-a fost transmisa gresit si a ramas cateva ore gresit pe site. TV Sport a preluat de la noi gresit. Corespondentul nostru de Craiova a fost amendat. Hoffa si Pacala, ban 1 zi pentru jigniri grave.
    suporterii Stiintei asteapta scuzele oficiale, puse pe prima pagina ... nu banuri! pt. incompetenta angajatului vostru


    basca ca cineva mi-a editat mesajul :degete: cine si de ce?

    mai nou se lucreaza ascuns ..?
    jenant ca nu aveti curajul sa va asumati actele care le faceti! :degete:
    de spui prostului ca-i prost/ te uraste fara rost
    si de razi de-a lui prostie / te priveste cu manie
    iar cand leaga trei cuvinte/ doar te-njura far' de minte

  12. #32
    Negociator bog_tom's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    New Jersey
    Posts
    3,464
    Reputatie
    1
    buna ideea cu scuzele pe prima pagina. cred ca e normal cand gresesti sa recunosti.
    [size=1]
    well done...

    [b]Bogdan Toma
    Romanian phpBB online community

    [COLOR=Green]regele off-topic Forum OLS[/COLOR][/b] [/size]

  13. #33
    monstru sacru Sergio's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Timišoara
    Posts
    8,216
    Reputatie
    1
    Nu cred ca vor aparea pe prima pagina. S-ar crea un precedent periculos.
    Eventual pe forum.
    La Salonta de 30 de ani facem mezeluri...

  14. #34
    MA vA ..... inter's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    15,067
    Reputatie
    1
    pe forum au aparut banuri , si editari ale mesajelor unor suporteri olteni ...... care s-au luat de handicapatul ala de a scris asa ceva ... norocul lui ca scrisul nu doare , ca daca ma intalneam cu el ... nu-i era de loc bine!
    de spui prostului ca-i prost/ te uraste fara rost
    si de razi de-a lui prostie / te priveste cu manie
    iar cand leaga trei cuvinte/ doar te-njura far' de minte

  15. #35
    Negociator bog_tom's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    New Jersey
    Posts
    3,464
    Reputatie
    1
    lasa-l ca e newbie

    Quote Originally Posted by El Greco
    Sunt newbie...
    [size=1]
    well done...

    [b]Bogdan Toma
    Romanian phpBB online community

    [COLOR=Green]regele off-topic Forum OLS[/COLOR][/b] [/size]

  16. #36
    sport legend Pacala's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Montreal
    Posts
    3,056
    Reputatie
    0
    ma pictore ma ..... observasi vreo amelioare la autorul articolelor daca ma banasi? ......... sau preferi sa bagi capul in nisip ca strutul ... sa nu vezi realitatea si crezi ca ai rezolvat problema?
    de spui prostului ca-i prost/ te uraste fara rost
    si de razi de-a lui prostie / te priveste cu manie
    iar cand leaga trei cuvinte/ doar te-njura far' de minte

  17. #37
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    care-i stirea falsa?

    intr-adevar asocierea cu banarile e mortala

    Pacala
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  18. #38
    sport legend Pacala's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Montreal
    Posts
    3,056
    Reputatie
    0
    Utilizator, am explicat in prima pagina...... era despre un meci amical ....dar nu e prima data....tipul are zeci de antecedente "penale".....e un "infractor" al logicii si bunului simt


    P.S.: @Utilizator...asocierea nu e intamplatoare , am mai zis-o pe alt forum... e chiar o chestie misto .....apropo de compartament si capacitati
    reiau ce-am scris in alta parte:
    "......niste profesori de la facultate din Montreal au studiat comportamentul pasarilor ........ au facut o scara a IQ-lui pasarilor.........cea mai inteligenta este cioara..in special cele din japonia.....iau nuci in cioc, asteapta cuminti la semafor sa se faca verde, apoi se duc si pun nucile pe asfalt la marginea zebrei , ca sa le sparga masinile cand trec, cand se face iar verde, se duc si culeg bucatile de miez....si tot asa...........gestul e f complex pt o pasare.....foloseste experienta altor ciori....foloseste masinile pt a sparge si stiu si cand sa le puna sa nu fie accidentate...la polul opus, cea mai proasta pasare e strutul care baga capul in nisip si nu vrea sa vada nimic care nu-i convine.... de la pericole iminente pana la imagini care
    nu-i plac ...de exemplu cand iau foc tufisurile....... "

    P.S.: daca esti interesat de pictura...sa-mi spui sa-ti trimit un folder cu o colectie de picturi ale grecului hispanic ...eventul si alte ale altor pictori ... daca esti interesat...poate intrand in contact cu arta .....scoti capul din nisip...macar de curiozitate
    Last edited by Pacala; 28th February 2005 at 22:01.
    de spui prostului ca-i prost/ te uraste fara rost
    si de razi de-a lui prostie / te priveste cu manie
    iar cand leaga trei cuvinte/ doar te-njura far' de minte

  19. #39
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Ma rog, nu stiu ce sa zic aici: se poate sa fie o asociere inconstienta si fara rea intentie (de ex. in acest caz vorbea despre Craiova si si-a adus aminte de banaerea voastra apropos de faptul ca tineti cu echipa din Craiova) sau asociere cu rea intentie (are ceva cu voi 'oltenii' si va urmareste peste tot) sau o legatura directa (i-ati fi zis ceva ca repros pentru stirea falsa). oricum a sunat bine si foarte interesante si spusele tale despre pasari
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  20. #40
    sport legend Pacala's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Montreal
    Posts
    3,056
    Reputatie
    0
    nu de aprecieri de stil am nevoie. Eram curios....ce parere au si alti despre persoana care scrie stirile pe site........... am explicat amanuntit despre ce e vorba in primele mesaje..........

    adica , poti spune despre cineva ca e doar de rea-credinta cand prezinta
    intr-o lumina nefavorabila un eveniment , dar cand acea persoana greseste zeci de stiri iar in rest copiaza fara jena articoledin alte ziare centrale sau din ziare craiovene(editie speciala sau gazeta de sud...cum a fost cazul cand s-a rectificat greseala dar asta a doua zi , atentie!) ....persoana care intr-o stire greseste totul..... de la invingator si scor pana la declaratii inventate sau schimbate..... patroana echipei adverse e antrenor...pana si in titlu e o aluzie tampa...totul transformat intr-un fel de delir inspumat care nu pastreaza in stire absolut nici o informatie reala........ aici e vorba de "cutia de rezonanta" ...asta vrea eu sa spun ......

    scuzele autorului stirilor, bineinteles ca n-au aparut exact asa cum prezisesem.
    de spui prostului ca-i prost/ te uraste fara rost
    si de razi de-a lui prostie / te priveste cu manie
    iar cand leaga trei cuvinte/ doar te-njura far' de minte

  21. #41
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Stiu ca nu de stil duci lipsa, a fost o incercare de deviere a discutiei pe teren mai pasnic
    Am inteles tot ceea ce spui, in principiu sunt de acord cu tine. Numai ca eu nu ma implic atat de mult emotional in faptul ca stirile de pe OLS sunt gresite sau imi dezavantajeaza periodic echipa favorita. Poate ca am si 'avantajul' ca echipa mea favorita e permanent acuzata, uneori pe bune, de multe ori pe nedrept, rezultat al unui curent de opinie pe care unii se straduie sa-l extinda

    Ca se preiau stiri adevarate sau inventate nu e nici o noutate in presa, in special cea de la noi. Nu-i mai putin adevarat ca sunt o gramada de mitomani ce arunca ziaristilor tot felul de 'bombe'. Daca nu esti un mare concern mass-media e destul de greu sa verifici stirea in trei surse, sa verifici persoana si sa mai apari si cu noutati. Atunci preiei ce ti-a zis un cunoscut si arunci la risc. iti iese e de bine, nu-ti iese nu moare nimeni. Ma refer aici la stiri de interes general cu impact minimal gen rezultatele din meciuri amicale, relatiile lui Mutu cu fosta/viitoare sotie etc.

    In legatura cu banarile eu as mai largi latzul, dar poate ca ar fi o greseala.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  22. #42
    toon zone bapsy's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Timisoara
    Posts
    1,229
    Reputatie
    1
    "AEK-Bacau 2-1" ... no comment
    Sa moara oaia vecinului.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •