Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 43 to 63 of 96

Thread: De ce Polonia a fost ocolita de criza?

  1. #43
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by TheIceMan View Post
    Logic, urmatoarea intrebare ar trebui sa fie: De ce nu se vede si la ucrainieni?
    Daca pui intrebarea asta inseamna ca nu ai citit nimic despre modul cum s-au derulat investitiile in Ucraina. In 2009, anul in care criza a afectat cel mai mult activitatea economica din Europa, Platini ameninta Ucraina cu retragerea organizarii CE. Oare de ce?
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  2. #44
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Romeo View Post
    Toate. Nu cred ca bugetul de stat al nostru sau al Poloniei poate suporta in 1-2 ani o cheltuiala de 45 mld euro numai pentru infrastructura. Anul trecut PIB ul nostru a fost pe la 110 mld E, adica tot ce a insemnat mancare, transport, constructii (ca s-a mai facut ceva), auto, absolut tot ce s-a produs. In aceste conditii nu putem baga 45 mld numai in infrastructura, nici noi, nici ei, deci se imprumuta.
    Atentie, in 2004 Grecia a organizat olimpiada de vara si au construit si ei. Cat au ei azi datorii ? Pentru returnare li s-au scazut salariile, dar asta duce imediat la consum si mai mic.
    Sigur, creste PIB ul la o astfel de investitie, dar evenimentul trece si de anul urmator va trebui sa returnezi. Sunt incasari la hoteluri, restaurante, transporturi, dar aceste firme isi platesc impozitele aferente si personalul. Dupa competitie, toate aceste restaurante, hoteluri nu mai au clienti (ca pana atunci). Aceste boomuri economice nu rezolva probleme pe termen lung.
    Cine vorbeste de 1-2 ani?

    Investitiile au inceput serios cam din 2008, inceputul celui de-al doilea trimestru si dupa patru ani trebuie sa fie incheiate. In martie 2012 este programata ultima inspectie Uefa.

    Asa ca este vorba de 4 ani, nu de 1-2 cum vad ca iti imaginezi tu. Hai ca nu este greu sa fim si seriosi cand scriem pe aici. Daca era vorba de Bond, treceam cu vederea, dar de la tine si Datenshi am pretentii.


    Cat priveste ultimele remarci, investitiile atrag investitii.

    Un exemplu banal: Daca aveam autostrada pana la Timisoara, vreo 80 de km, nu mai mult, aveam o investitie de un miliard de euro de la Mercedes, asta in primii doi ani, iar investitiile totale ar fi depasit 5 miliarde de euro in 3 ani doar din activitatea de constructie de masini Mercedes. Ti se pare putin? Ca sa nu mai vorbesc de contributia la PIB si la componenta export a economiei.
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  3. #45
    watcher Datenshi's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    online
    Posts
    12,849
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Sorin Blaj View Post
    Chiar asa. Acum, sper ca nu te gandesti ca restul activitatilor nu se mai desfasoara? Sau asa se gandeste mai nou in PNL?
    Sorin, nu stiu ce legatura are PNL-ul in discutia asta. Eu am exprimat o idee simpla. E suficient sa te imprumuti cateva zeci de milarde si sa organizezi un campionat european ca sa eviti criza sau e nevoie si de un guvern oarecum competent, care sa nu stea cu mainile in san? Pentru ca, oricat ati vrea sa puneti situatia Poloniei exclusiv pe seama organizarii Euro, eu cred ca masurile alea luate de guvernul lor la inceputul crizei au avut si ele o mica insemnatate. Sau da prost sa recunoastem asta, pentru ca sunt total in antiteza cu cele luate de guvernul nostru?
    I must not let my passion interfere with my reason. That is not good. That is bad.

  4. #46
    sport legend
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    3,653
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Datenshi View Post
    Sorin, nu stiu ce legatura are PNL-ul in discutia asta. Eu am exprimat o idee simpla. E suficient sa te imprumuti cateva zeci de milarde si sa organizezi un campionat european ca sa eviti criza sau e nevoie si de un guvern oarecum competent, care sa nu stea cu mainile in san? Pentru ca, oricat ati vrea sa puneti situatia Poloniei exclusiv pe seama organizarii Euro, eu cred ca masurile alea luate de guvernul lor la inceputul crizei au avut si ele o mica insemnatate. Sau da prost sa recunoastem asta, pentru ca sunt total in antiteza cu cele luate de guvernul nostru?
    Cum crezi tu ca poate un guvern sa pocneasca din degete si sa redreseze o tara ? Nu stiu daca am retinut corect, dar PIB ul nostru a cazut de la 137 mld E la 114 (2008-2009), deci o cadere de 23 mld. Care este minunatia aia care ar scoate atatea miliarde dintr-odata. Asta cu scos la suprafata economia subterana este doar o logoree electorala. Sa nu ne inchipuim ca daca vin altii, ei vor face ordine, sau nu-si vor mai lua spaga. Sau poate vei angaja nemti sa faca controale (dar fii sigur ca nu vrea Base).
    Vad ca discutam imens despre criza, dar nu despre o viata normala, avem obiective statistice, nicidecum nu are importanta omul sau ce lasam dupa noi (datorii). Ne intereseaza sa raportam (cresterea PIB, sau pe ce loc e Romania), nicidecum de gropile de peste tot, cainii vagabonzi, cladirile care stau sa cada, despre norme de bun simt este o utopie sa mai pomenim. Uitam ca un popor nu se schimba peste noapte, un ministru face si greseli (Pogea), ca este de preferat sa limitezi imprumuturile.

  5. #47
    watcher Datenshi's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    online
    Posts
    12,849
    Reputatie
    1
    Sa o redreseze dupa ce? E greu sa intelegi ca ei au luat niste masuri inainte de criza sau vrei sa-ti desenez?
    I must not let my passion interfere with my reason. That is not good. That is bad.

  6. #48
    sport legend
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    3,653
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Sorin Blaj View Post
    Cat priveste ultimele remarci, investitiile atrag investitii.

    Un exemplu banal: Daca aveam autostrada pana la Timisoara, vreo 80 de km, nu mai mult, aveam o investitie de un miliard de euro de la Mercedes, asta in primii doi ani, iar investitiile totale ar fi depasit 5 miliarde de euro in 3 ani doar din activitatea de constructie de masini Mercedes. Ti se pare putin? Ca sa nu mai vorbesc de contributia la PIB si la componenta export a economiei.
    am omis ca Polonia a inceput de mult pregatirile, iar sumele prezentate de tine explica mentinerea PIB ului lor.
    Eu cred ca facem prea multa teorie si practica ne omoara. Adik daca Renault isi poate exporta masinile in GER, d ece nu ar fi putut face asta si Mercedes ? Ne-am imbatat repede cu tipetele posturilor TV (probabil Vantu pregatise niste excrocherii cu pamanturile pe care trebuie facuta autostrada si se gandea la ce pret sa le vanda statului). Am strabatut anul trecut Ro si POL, intr-un autocar cu 50 persoane. In POL am oprit la un restautant d'asta de sosea. Aia au fost total nepregatiti (si aveau 50-100 locuri), incat dupa 15 minute pierdute am urcat in autocar si am cautat alt restaurant. La noi, la Sebes, am debarcat 40 oameni si am fost serviti doar de 3 gagici care innebunisera si nu mai stiau ce sa aduca si cui sa aduca.
    Asadar, iti poti inchipui ce se va intampla la anul in POL cand vor navali 200.000 nebuni si vor umple barurile si parcurile. Da, vor lasa bani, vor avea infrastructura, stadioane moderne, dar banii vor curge o luna dupa care vor urma 30 de ani in care nu vor mai organiza altceva (pe la alte sporturi afluenta nu e atat de masiva). Spuneam mai sus de datoriile Greciei la 6 ani de la JO, ramane de vazut ce va face POL. Asa ca raportarea de a fi singura tara care nu a fost in recesiune poate fi doar o mandrie de moment. Ne putem gandi la 2007-08 la noi: badigarzii erau racolati de firme noi aparute care le dadea 3 mln in plus, alte firme cautau innebunite contabili care se angajau pe capete in banci. Au crescut salariile (dublu in 3 ani) si imprumuturile. A venit criza si cum faci sa le pastrezi salariile cand iti cade PIB ul cu 23 mld intr-un an, iar bancile ii asteapta sa-si ia banii inapoi, cat despre credibilitatea noastra sa luam imprumuturi, nu avem ce discuta ?
    GER a organizat CM in 2006, iar in 2008 s-au batut si ei cu criza, dar e o tara care este cu doi pasi inaintea lumii, ca si USA. Noi asteptam sa ne arunce vreo ciozvarta care este facuta 50-50 de un parlamentar si 10.000 de muritori de foame.

  7. #49
    Man with broom TheIceMan's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    16,891
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Sorin Blaj View Post
    Daca pui intrebarea asta inseamna ca nu ai citit nimic despre modul cum s-au derulat investitiile in Ucraina. In 2009, anul in care criza a afectat cel mai mult activitatea economica din Europa, Platini ameninta Ucraina cu retragerea organizarii CE. Oare de ce?
    Intradevar nu am citit, nu sunt la curent cum s-au facut investitiile in cele doua tari, doar simtul logic ma face sa cred ca in mod simetric.
    beleafer

  8. #50
    Man with broom TheIceMan's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    16,891
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Sorin Blaj View Post
    Un exemplu banal: Daca aveam autostrada pana la Timisoara, vreo 80 de km, nu mai mult, aveam o investitie de un miliard de euro de la Mercedes, asta in primii doi ani, iar investitiile totale ar fi depasit 5 miliarde de euro in 3 ani doar din activitatea de constructie de masini Mercedes. Ti se pare putin? Ca sa nu mai vorbesc de contributia la PIB si la componenta export a economiei.
    Apopos de constructia de automobile, Logan s-a vandut bine, asta ne-a mai sustinut exporturile, si, din cate stiu eu Fiat 500 s-a vandut excelent in toata Europa in ultimii ani concurent serios pe segmentul lui BMW MINI. Ghici unde se asambleaza? in Polonia.
    beleafer

  9. #51
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Datenshi View Post
    Sorin, nu stiu ce legatura are PNL-ul in discutia asta. Eu am exprimat o idee simpla. E suficient sa te imprumuti cateva zeci de milarde si sa organizezi un campionat european ca sa eviti criza sau e nevoie si de un guvern oarecum competent, care sa nu stea cu mainile in san? Pentru ca, oricat ati vrea sa puneti situatia Poloniei exclusiv pe seama organizarii Euro, eu cred ca masurile alea luate de guvernul lor la inceputul crizei au avut si ele o mica insemnatate. Sau da prost sa recunoastem asta, pentru ca sunt total in antiteza cu cele luate de guvernul nostru?
    PNL-ul era o ironie la argumentul tau ca polonezii n-au mai facut nimic. Ideea este ca indiferent ce-ar fi facut, criza ar fi generat reducerea economiei Poloniei in 2009.

    Norocul lor a fost faptul ca i-a prins criza in plin proces de investitii in infrastrunctura si la o dimensiune semnificativa, 10 miliarde de euro pe an nu e putin.

    Cat priveste imprumuturile, au beneficiat si ei de fonduri structurale de la Uniunea Europeana, in procent de 85% din investitii. Fa si tu un calcul cat au imprumutat, in conditiile in care cele patru stadioane (doua noi si doua modernizate) au costat putin peste un miliard de euro.
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  10. #52
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by TheIceMan View Post
    Intradevar nu am citit, nu sunt la curent cum s-au facut investitiile in cele doua tari, doar simtul logic ma face sa cred ca in mod simetric.
    Nu chiar simetric, raportul este de 4 la 3 in favoarea Poloniei, dar in 2009 ucrainienii nici nu incepusera investitiile, din cauza asta Platini a fost pe cale sa ia organizarea Ucrainei si sa o dea altui stat, Ungaria fiind in carti la un moment dat. Un amanunt, ucrainienii nu beneficiau de fonduri de la Uniunea Europeana ca si Polonia.
    Last edited by Sorin Blaj; 3rd April 2011 at 17:19.
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  11. #53
    watcher Datenshi's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    online
    Posts
    12,849
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Sorin Blaj View Post
    PNL-ul era o ironie la argumentul tau ca polonezii n-au mai facut nimic.
    Pai nu era niciun argument, ziceam tocmai invers, ca nu cred ca au stat cu gura cascata asteptand EURO.
    I must not let my passion interfere with my reason. That is not good. That is bad.

  12. #54
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Au investit pregatind EURO.
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  13. #55
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by TheIceMan View Post
    Apopos de constructia de automobile, Logan s-a vandut bine, asta ne-a mai sustinut exporturile, si, din cate stiu eu Fiat 500 s-a vandut excelent in toata Europa in ultimii ani concurent serios pe segmentul lui BMW MINI. Ghici unde se asambleaza? in Polonia.
    Ca si contraargument, Slovacia este considerata Detroitul Europei. Asta nu i-a salvat de la recesiune in 2009.

    Uite aici sub ce auspicii a debutat anul 2009 pentru constructorii de masini in Europa: http://www.clubkiaromania.ro/forum/a...pean-t546.html


    A fost un dezastru general. Abia in 2010 si-au revenit.
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  14. #56
    Man with broom TheIceMan's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    16,891
    Reputatie
    1
    Slovacia, you mean Bratislava cu linia de asamblare Q7 si Passat? Ha, cine isi cumpara luxury cars in criza?
    beleafer

  15. #57
    watcher Datenshi's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    online
    Posts
    12,849
    Reputatie
    1
    Romanii/
    I must not let my passion interfere with my reason. That is not good. That is bad.

  16. #58
    sport legend NORGEMAN's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    4,719
    Reputatie
    1


    un raspuns mai bun de atat nu exista
    [SIZE="4"][I][FONT="Tahoma"]Onoarea patriei . . .[/FONT][/I][/SIZE]

  17. #59
    sport legend
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    3,653
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by TheIceMan View Post
    Apopos de constructia de automobile, Logan s-a vandut bine, asta ne-a mai sustinut exporturile, si, din cate stiu eu Fiat 500 s-a vandut excelent in toata Europa in ultimii ani concurent serios pe segmentul lui BMW MINI. Ghici unde se asambleaza? in Polonia.
    ar trebui sa vadem cat din pretul unui Logan este importat si cat este plata manoperei realizata la Mioveni, asta ca sa nu cadem in maladia comunista de a ne lauda si noi cu ceva. Mai scadeti adaosul comercial-reclama, care este acelasi si daca-ti iei Golan si daca iti iei Fiat.
    Foarte bine, facem si noi ceva, de fapt in tara se mai fac tot felul de componente pentru alte masini, dar asta nu inseamna ca vom trai vreodata ca Franta (sau poate ii cucereste Gaddafi). Chiar daca altii au salarii de 5 ori cat noi, si acesti bani s educ pe traiul lor zilnic: transport mai scum, taxe la sanatate (si mai mor si la ei), distractii, muzee. Noi avem 10 spectacole pe an in Bucuresti sau mai putine), 8 cu sala pe jumatate, cam asta e tot.
    Succesul Golanului si al Fiatului este ca in timp de criza oamenii si-au schimbat rablele cu masini noi, dar ieftine, ideale pentru firme mici care transporta 3 rulmenti si 4 electrozi. A fost inca o lovitura pentru industria lor de masini 'de firma', dar au gasit solutia iesirii din criza, in timp ce piata noastra a fost invadata de produse ieftine de import care au omorat economia noastra firava (mai ales in agricultura, unde nimeni nu are chef sa stea pe ogor cand poate castiga la Cazino).

  18. #60
    watcher Datenshi's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    online
    Posts
    12,849
    Reputatie
    1
    Costul de fabricatie e undeva la 3000 de euro, din cate stiu. Cheltuieli de publicitate sunt mai greu de estimat, pt ca bugetul e la pachet cu Renault si Nissan, dar sa zicem undeva la 6-7 milioane in Romania si, probabil, cateva sute de mii - un milion pe an in statele europene in care se vinde bine.
    I must not let my passion interfere with my reason. That is not good. That is bad.

  19. #61
    sport legend
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    3,653
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Datenshi View Post
    Costul de fabricatie e undeva la 3000 de euro, din cate stiu. Cheltuieli de publicitate sunt mai greu de estimat, pt ca bugetul e la pachet cu Renault si Nissan, dar sa zicem undeva la 6-7 milioane in Romania si, probabil, cateva sute de mii - un milion pe an in statele europene in care se vinde bine.
    in acesti 3000 intra costrul materialelor, al subansamblelor. Nu stiu daca cauciucurile sunt facute in Ro, nici motorul, nici cutia de viteze, nu stiu daca caroseria este formata aici. Proiectarea, ca un tot unitar si pe componente, care a insemnat si ea bani a fost 0 % realizata in Ro. Fiecare inseamna o parte din pretul masinii, asa ca la Mioveni se plateste asamblarea. Toate tarile la care ne uitam cu jind au atat productie de valoare, cat si asamblare: BMW, W, Renault, Fiat). Suntem in UE pe postul Chinei in lume, cel al mainii d elucru ieftine, dar asta nu ne poate duce la standardul westului. La acelasi standard este Nokia si sistemul bancar, tot know-howul este adus aici. Acesta productie ne ajuta sa avem mai putini fomisti, dar va trebui sa avem sectoare in care sa inglobam inteligenta, nu forta de munca. Daca ai asculta plangerile celor care ajung pe litoral vei intelege ca nu putem avea un turism competitiv. In antiteza, turismul bulgar a fost conceput si personalul este selectat de nemti, certificat de ei pentru ei, ceea ce este imposibil la noi. Deocamdata recuperam doar prin smecherie, dar aceasta ne va tine departe de demnitatea europeana, probata si de cazul Severin.

  20. #62
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Intre timp, EURO s-a dus, iar criza nu da semne ca s-a incheiat. Sa vedem cum va incheia Polonia anul 2012? Daca investitiile nu au continuat si in 2012, economia Poloniei o sa inceapa sa scartaie.
    Last edited by Sorin Blaj; 21st December 2012 at 01:28.
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  21. #63
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    De-ar veni si la noi un Balcerowitz care sa repuna economia pe roate...vise frumoase
    Suntem datori vanduti la americani
    Astia ne-amaneteaza viata pentru bani

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •