View Poll Results: Pronosctic Steaua - Villarreal

Voters
206. You may not vote on this poll
  • Se califica Steaua

    140 67.96%
  • Se califica Villarreal

    66 32.04%
Page 4 of 30 FirstFirst ... 2345614 ... LastLast
Results 64 to 84 of 630

Thread: Steaua - Villarreal. Optimi de finala Cupa UEFA

  1. #64
    sport legend
    Join Date
    May 2003
    Posts
    8,389
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by StelistPeViata
    DE DATA ASTA SOARTA E CU NOI! : VILLAREAL-STEAUA 1-1 ;STEAUA-VILLAREAL 2-1 happy
    Exact aceeashi presimtzire am shi eu. 2-1 acasa shi 1-1 la ei, dupa o rezistentza dramatica shi o interventzie formidabila a lui Hamutovski in ultimele secunde ! Sferturi, venim !!!

    Foaaaarte optimist Edgar
    Coeficientul de sezonul asta, 17,xxx, a permis Stelei sa fie cap de serie pentru turul I al Cupei Uefa, cand a intalnit CSKA Sofia.
    Chiar dak va mai strange ceva puncte, e destul de greu ca Steaua sa fie cap de serie in turul 3 preliminar al CL, adik e foarte probabil sa intalneasca o echipa de calibrul lui Man U.....
    ex-alpopa

  2. 27th February 2005, 13:31

  3. #65
    sport legend
    Join Date
    Dec 2003
    Posts
    16,291
    Reputatie
    1
    Eu zic ca totul trebuie transat la Bucresti.
    De ce ... pai in deplasare suntem varzuca , eventual stim sa ne aparam
    D`apoi sa dam gol cu Villareal care are 10 meciuri fara gol luat !!!

    In schimb eu zic ca e o echipa de batut la Bucuresti ...
    un 2-0 | 3-0 LEJER !

  4. #66
    sport legend
    Join Date
    Dec 2003
    Posts
    16,291
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Edgar

    Asa arata clasamentul in zona interesanta:

    Code:
    19. Elvetia   20,875 5,752 17,256 18
    20. Norvegia  20,200 5,077 15,231 16
    21. Bulgaria  18,540 3,417 10,251 11
    ------------------------------------
    22. Croatia   18,125 3,002  9,006 10
    23. Danemarca 17,200 2,077  6,231  7
    24. Ungaria   16,331 1,208  3,624  4
    25. Suedia    15,383 0,260  0,780  1
    26. Romania   15,123 -----  -----  -
    Primele 2 coloane nu mai spun ce inseamna Celelalte 4, in ordine: punctajul tarii respective, diferenta fata de Romania, diferenta inmultita cu 3 (numarul de echipe romanesti care au participat in cupele europene sezonul asta) si, in sfarsit, aceasta ultima valoarea rotunjita superior care inseamna numarul de puncte pe care ar trebui sa le acumuleze Steaua astfel incat Romania sa ajunga pe respectiva pozitie.

    Deci, marchizule - pentru inca o echipa in Cupa UEFA, Steaua trebuie sa acumuleze 11 puncte. Sunt mai multe scenarii, dar intai sa vedem daca vor trece de Villareal. Pentru visatori, dau si un mic tabel cu numarul maxim de puncte pe care il poate castiga Steaua in fiecare runda.

    Optimi de finala: 4 (2 victorii) + 1 bonus pentru calificarea in sferturi = 5
    Sferturi de finala: 4 (2 victorii) + 1 bonus pentru calificarea in semifinale = 5
    Semifinala: 4 (2 victorii) + 1 bonus pentru calificarea in finala = 5
    Finala: 2 (1 victorie)

    Calculut tau este perfect cu o mica eroare.
    DIn cate stiu eu , in sferturi , semifianle si finale se DUBLEAZA PUNCTAJUL .
    Astfel :
    un egal = 2p
    o victorie = 4 p ;


    In alta ordine de idei , in sezonul asta romania e pe locul 14 (luand punctajul pe sezonul acesta), depasim tari ca si Elvetia, Cehia , Austria, Serbia , etc
    Insa acumuland un singur punct urcam pe 13 , depind Turcia .

    Mergem mai departe , despre Steaua exclusiv :

    116 Steaua Bucuresti Rom 0.275 1.866 0.715 5.430 10.705 18.990

    Coeficientii din ultimii 5 ani.
    Vedem ca acu 3-5 ani coeficientuil = dezatsru , deoarece nu am participat ,iar Dinamo ne-a facut de rahat ! ;

    Insa daca 5 ani am mentine ritmul actual (desi am pierdut puncte importante : cu Zelzenik , cu CSKA (d) , la Parma ... ) am acuma 50 de puncte.
    Cu un coeficient din asta

    uite un exemplu :
    AS Monaco Fra 9.135 2.351 2.612 23.455 15.205 52.759

    AM fi capi de serie intr-un eventual tur III al ligii campionilor !!!
    Adica am juca cu echipa gen Skonto Riga sau stiu ce eu banariei , MSK Zilina , pentru a accede in grupe.

    Deci bafta la strang puncte ...

  5. #67
    sport legend
    Join Date
    May 2003
    Posts
    8,389
    Reputatie
    1
    Adevarat, dak o sa avem in fiecare din anii urmatori comportari de genul celor de anul asta, putem strange un coeficient de 40-50, ceea ce ne-ar pune in postura de capi de serie in turul 3 de preliminarii CL
    ex-alpopa

  6. #68
    sport legend
    Join Date
    Dec 2003
    Posts
    16,291
    Reputatie
    1
    anu asta Dinamo Kiev Ukr 41.301 , a fost cap de serie in turul III prelimar (ultimul cap de serie)
    Deci 41 de p --> 8 p/an

    Deci anu viitor sa ne facem norma

    1) Turul I prelimanar UCL : 2 v --> 2p
    2) Turul II preliminar UCL : 2v --> 2p
    3) Turul III preliminar aici orice e posibil

    Sa zicem ca pierdem mergem in UEFA

    Acolo un tur cu 2 victorii = 4 puncte + intram in grupe

    Deci 8 p / an e lejer pt. orice echipa !!!

    ++++ ca se da 1/3 din coeficientul tarii
    Romania are un coeficient genul 15, ceva , deci 5 puncte din coeficient :/D

  7. #69
    fairplay dragos_popa17's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    prin Cluj
    Posts
    2,234
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Edgar
    pentru inca o echipa in Cupa UEFA, Steaua trebuie sa acumuleze 11 puncte
    Cu inca 11 puncte vom introduce inca o echipa in cupele europene inca din sezonul 2005/2006. Din sezonul 2006/2007 se pune altfel problema. Dupa cum spunea si adi_cta, pe noi ne trage in jos sezonul 2000/2001, primul din cele 5 pe baza carora se calculeaza coeficientul. Calculat pe ultimii patru ani, Romania este pe locul 22, la 1.085 de locul 21(asta in conditiile in care Steaua mai este inca in Cupa UEFA si mai poate face puncte). Practic, pentru a avea inca o echipa in cupele europene din 2006/2007 trebuie sa strangem cu 1.086 mai mult decat echipa de pe 21, lucru foarte posibil de altfel. Cu un parcurs cel putin la fel de bun ca sezonul trecut(nu acesta) am cam avea asigurat locul 21, si avem toate motivele sa speram la un astfel de parcurs dupa evolutiile din ultimii doi ani a echipelor romanesti. Daca ar fi sa calculam coeficientul pe ultimii 2 ani am fi pe locul 16 in conditiile in care Steaua mai are cel putin doua meciuri de jucat.
    [SIZE="1"]"I firmly believe that any man's finest hour - his greatest fulfillment to all he holds dear - is that moment when he has worked his heart out in a good cause and lies exhausted on the field of battle - victorious." [i](Vince Lombardi)[/i][/SIZE]

  8. #70
    sport legend
    Join Date
    Dec 2003
    Posts
    16,291
    Reputatie
    1
    Daca am merge 5 ani in ritmul asta (eventual cu o echipa gen Poli TIm in locul Oltelului care si Dinamo sa fie ceva mai responsabila) , iar Steaua sa tina steagul sus , am ajunge lejer in TOP 10 !!!

    De ex sezonl asta am facut mai multe puncte decat Portugalia ! , Elvetia , Scotia , fara sa mai vorbim de trarile nordice si de vecinii nostrii (Bulgari , Sarbi, Unguri , Sloveni , Slovaci )

    Locul 10 inseamna 2 echipe in UCL + 3 in UEFA !

  9. #71
    fairplay dragos_popa17's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    prin Cluj
    Posts
    2,234
    Reputatie
    1
    Hai sa nu fim asa stelisti si sa recunoastem si meritul lui Dinamo. Au strans si ei ceva in ultima vreme, anul trecut au fost chiar peste noi. Ai totusi dreptate cand spui ca ar trebui sa fie mai responsabili. Dupa parerea mea Dinamo era peste Spartak anul trecut si erau peste Partizan anul asta si totusi au fost eliminati. Eu unul as fi mai suparat pe Rapid. Au strans prea putin in comparatie cu cat puteau.
    [SIZE="1"]"I firmly believe that any man's finest hour - his greatest fulfillment to all he holds dear - is that moment when he has worked his heart out in a good cause and lies exhausted on the field of battle - victorious." [i](Vince Lombardi)[/i][/SIZE]

  10. #72
    sport legend
    Join Date
    May 2003
    Posts
    8,389
    Reputatie
    1
    Oameni buni, pentru sezonul 2005/2006 nu se mai poate schimba nimic. Competitziile interne deja au inceput; iar regulile de la noi spun clar ca locurie 1,2 shi cashtigatoarea cupei merg in cupele europene. Atat.
    Cu alte cuvinte, rezultatele pe care le ai in acest sezon european se vor simtzi abia in competitzia interna viitoare, deci in competitzia europeana de peste 2 ani...
    ex-alpopa

  11. #73
    Alb-Albastra
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Polul Nord
    Posts
    1,546
    Reputatie
    1
    Vilareal e peste Valencia in clasament si e revelatia campionatului spaniol
    va fi mai greu cu Vilareal si mai cred ca Steaua nu se califica mai ales ca Vilareal stie unde a gresit Valencia.
    sanse de calificare pentru Steaua 25%.

    bineinteles ca si eu ca toata lumea doresc calificarea stelei dar e bine sa fim realisti
    [B]Dinamo a castigat cupa si in 2005 [/B] [COLOR=Red][B]cu arbitri![/B][/COLOR]

  12. #74
    Banned Edgar's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    47°9'34" N 27°35'30" E
    Posts
    2,513
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by alpopa
    Foaaaarte optimist Edgar
    Coeficientul de sezonul asta, 17,xxx, a permis Stelei sa fie cap de serie pentru turul I al Cupei Uefa, cand a intalnit CSKA Sofia.
    Chiar dak va mai strange ceva puncte, e destul de greu ca Steaua sa fie cap de serie in turul 3 preliminar al CL, adik e foarte probabil sa intalneasca o echipa de calibrul lui Man U.....
    Eu doar i-am raspuns lui Marquise Cu 2 posturi mai in urma ai sa vezi ca am spus ca daca Steaua obtine un egal din dubla cu Villareal, Romania urca pe 25. Asta mi se pare realizabil. 11 puncte insa... Chiar am facut niste calcule si 11 puncte inseamna cel putin semifinale.

    Quote Originally Posted by paul```
    Calculut tau este perfect cu o mica eroare.
    DIn cate stiu eu , in sferturi , semifianle si finale se DUBLEAZA PUNCTAJUL .
    Astfel :
    un egal = 2p
    o victorie = 4 p ;
    Calculul meu e perfect. Ramane valabil ce am spus eu mai sus: Se acorda 2 puncte UEFA pentru victorie, unul pentru meci nul si cate un punct bonus pentru calificarea in sferturi de finala, semifinala, respectiv finala. Vezi aici, anexa II, paragraful 6. (pagina 36). Fisierul e de la www.uefa.com, deci e oficial.

    Quote Originally Posted by dragos_popa17
    Cu inca 11 puncte vom introduce inca o echipa in cupele europene inca din sezonul 2005/2006.
    Asa cum zice si alpopa, se aplica un sezon mai tarziu, acum e stabilita deja lista cu numarul de echipe pentru fiecare tara.

    Pentru mai multe informatii, vedeti aici .

  13. #75
    fairplay dragos_popa17's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    prin Cluj
    Posts
    2,234
    Reputatie
    1
    Asa e. Greseala mea. M-am lasat dus de val si am uitat de treaba asta. Oricum, pentru 2005/2006 eu personal mi-as dori cat mai multe tururi preliminare, pentru ca am castiga mai multe puncte din intalniri cu echipe slabe.
    [SIZE="1"]"I firmly believe that any man's finest hour - his greatest fulfillment to all he holds dear - is that moment when he has worked his heart out in a good cause and lies exhausted on the field of battle - victorious." [i](Vince Lombardi)[/i][/SIZE]

  14. #76
    trendy Corrado*'s Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Bukresh
    Posts
    980
    Reputatie
    1
    punctele se castiga numai dupa turul2 preliminar in CL, si in UEFA din turul I

  15. #77
    fairplay dragos_popa17's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    prin Cluj
    Posts
    2,234
    Reputatie
    1
    Punctele se castiga in toate tururile preliminarii, atat ca se impartesc la 2. De exemplu, anul acesta Otelul a jucat 4 meciuri in tururile preliminarii ale cupei UEFA, contabilizand 2 victorii, 1 egal si 1 infrangere. A strans deci 2.5 puncte pentru Romania. Daca echipele romanesti ar castiga toate meciurile din tururile de calificari(fara turul 3 din CL, unde e mai mult probabil ca o sa piarda) ar face 4 puncte pentru coeficientul de tara. Ce este adevarat e ca punctele din calificari nu conteaza in calcularea coeficientului de echipa.
    [SIZE="1"]"I firmly believe that any man's finest hour - his greatest fulfillment to all he holds dear - is that moment when he has worked his heart out in a good cause and lies exhausted on the field of battle - victorious." [i](Vince Lombardi)[/i][/SIZE]

  16. #78
    sport legend
    Join Date
    May 2003
    Posts
    8,389
    Reputatie
    1
    Fals. Otzelul a strans 2.5/3 puncte pentru Romania. Adik sub 1 punct.
    ex-alpopa

  17. #79
    incepator Robokapp's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    44
    Reputatie
    1
    Se poate ma baieti. Steaua are sanse. Jocu' incepe de la zero-zero...orice este posibil. LA pauza era 0-0 si valencia castigase cu 2-0...mai spera cineva? da! noi toti speram! Am avut dreptate? am avut!!! De ce n-am putea din nou sa facem ceva frumos? cine stie...Steaua in sferturi m-ar face cel mai fericit dintre pamanteni.

  18. #80
    incepator
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    11
    Reputatie
    1
    Cum sa nu se poata. Villarreal e pe 7 , iar Valencia e pe 4.

  19. #81
    provincia rulez axterix's Avatar
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    wasteland
    Posts
    462
    Reputatie
    1
    lasa tu faptul ca Villareal e pe 7 , iar Valencia e pe 4.
    aici nu conteaza
    acum cativa ani parca steaua a jucat cu o echipa din anglia pe care a eliminat-o apoi a picat cu alta echipa din anglia care a batut steaua
    oare se repeta istoria?
    aici vine semnatura

  20. #82
    Alb-Albastra
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Polul Nord
    Posts
    1,546
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by danidinescu
    Cum sa nu se poata. Villarreal e pe 7 , iar Valencia e pe 4.
    inaintea etapei de ieri Valencia era dupa Vilareal in clasament cu 2 puncte mai putin dar Vilareal a pierdut in deplasare cu 1-0, iar valencia a batut acasa cu 2-1 trecind pe locul 4 cu un punct mai mult.

    Vilareal joaca mai eficient acasa, nu a primit nici un gol in 17 meciuri din cupa UEFA
    Daca Steaua elimina si Vilareal atunci cred si eu ca ar avea sanse sa ajunga in finala deoarece echipele ramase sunt mai slabe ca Vilareal si Valencia


    iata ce scrie azi GSP

    Villarreal este favorită la casele de pariuri
    pentru cīştigarea Cupei UEFA
    Villarreal, adversara Stelei īn optimile Cupei UEFA, este favorită la casele de pariuri īn ceea ce priveşte cīştigarea competiţiei europene. Casa de pariuri engleză Ladbrokes consideră că echipa antrenată de Manuel Pellegrini este principala favorită pentru cīştigarea ediţiei 2004 - 2005 a Cupei UEFA, īn faţa unor formaţii precum Newcastle, Olympiakos Pireu, Sporting Lisabona, FC Parma sau Steaua. Villarreal are cotă de 6-1 pentru cīştigarea Cupei UEFA, faţă de Middlesbrough (7-1) sau Sevilla (8-1). Dacă Villarreal este cotată drept favorită, Steaua este pe penultimul loc, cu o cotă de 51-1, īn urma sa fiind doar Austria Viena, cu 126-1.
    Last edited by Zapada; 28th February 2005 at 12:48.
    [B]Dinamo a castigat cupa si in 2005 [/B] [COLOR=Red][B]cu arbitri![/B][/COLOR]

  21. #83
    sport legend
    Join Date
    May 2003
    Posts
    8,389
    Reputatie
    1
    Io zic ca Newcastle e cea mai puternica din competitzie. Shi aduc aminte shi de italienii de la Parma....romanashii inca nu shtiu sa joace contra macaronarilor.
    ex-alpopa

  22. #84
    2 3 viorel 31's Avatar
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    Gaesti-Dambovita
    Posts
    501
    Reputatie
    1
    Alpopa@ poate jucam finala cu Newcastle
    Si eu cred ca echipa engleza este printre cele mai tari ramase in competitie. De asemenea nici Shatiorul lui Lucescu nu trebuie neglijat.
    Daca trecem de Villarreal in optimi (si eu cred ca se poate ) avem sanse sa jucam finala competitiei.
    [B]... Just precious ...[/B]

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •