Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 43 to 63 of 79

Thread: Campioni mondiali + OLS "Top 10 P4P" (si discutii generale despre pugilisti)

  1. #43
    sport legend Numero Dieci's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Rumunskija
    Posts
    4,413
    Reputatie
    1
    Foarte sigur.

    Repeize de 9-9 exista numai cand exista depunctari.

    Despre Lederman,personal i-am pus la indoiala abilitatile sale de arbitru mai tot timpul dupa ce a trecut de o anumita varsta dar aceasta regula find arbitru probabil ca o stie si el.Ambele exemple ale tale nu sunt cum zici:

    http://img856.imageshack.us/img856/3...3022h26m57.png

    Uploaded with ImageShack.us

    http://img43.imageshack.us/img43/128...3022h28m42.png

    Uploaded with ImageShack.us

    La Golota-Grant parca in prima sau a 2 repriza Golota boxeaza superb pana sa lovesca sub centura.Si i se ia un punct,aia e repeiza 9-9.

    Si nu stiu de ce te iei dupa comentatori,aia nu sunt decat niste oameni care lucreaza din asta si se pricep cat de cat asta nu inseamna ca trebuie sa aibe dreptate tot timpul.De cate ori i-am vazut comentand catastrofal...
    Stiu ca Lampley a zis de multe ori chestia cu 9-9 dar de cateva ori chiar el s-a prins de greseala.
    Tot asa de comentatori ac si chestie....l-am vazut pe Kellerman zicandu-i de n ori lui Calzaghe ca ce bine se descurca el dupa ce este facut KD repede,cum a facut cu Hopkins(corect),cu Jones(corect) si cu Eubank(incorect,defapt Calzaghe l-a pus pe Eubank jos in prima lor repriza).Calzaghe s-a uitat la el parca zicand ''asta e idiot?!'' dar nu a zis nimic.

    In concluzie parerea(pe care nu o sa mi-o schimb niciodata) este ca Nady a gresit in defavoarea lui Barrera practic luandu-i 3 puncte si o repriza ce putea schimba momentumul in acel meci.

  2. #44
    from Italy Lucian86's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    London
    Posts
    4,649
    Reputatie
    0
    Ma scuzi, memoria mi-a jucat o festa ! Intradevar cred ca exista reprize 9-9 sau 9-8 doar in caz de depunctari ! Totusi, dupa acest articol, teoretic ar fi posibil in cazul Marquez vs Barrera
    "Awarding Points

    For each round, judges determine the score using the ten-point must system. This means that (usually) the winner of the round gets ten points, and the loser gets nine points. There are exceptions to this rule. For example, when a fighter is knocked down, that fighter loses a point. So if the fighter that was knocked down loses the round the score would be 10 to 8 for that round. If the fighter that was knocked down wins the round (which is rare) the score would be 9 to 9. If a fighter is knocked down twice, the score would normally be 10 to 7 for the round. If three knockdowns occur you should have a 10 to 6 round, etc. Also, it is possible for a judge to score a round as a tie, which is exceedingly rare. In this case the score for the round would be 10-10.

    If each fighter scores a knockdown, the knockdowns effectively cancel each other out and the score returns to 10 points for the winner and 9 points for the loser of the round.

    It is the referee's job to determine whether a knockdown occured. Sometimes what looks like a knockdown will be ruled by the referee to be a slip, or vice-versa. In this case the judge should always reflect the referee's ruling in the scorecard.

    If the winner of a round wins by a very large margin, the judges may deduct another point from the loser of the round. This is to award the fighter who completely dominates a round in all four scoring areas. So if a fighter wins a round by completely dominating the opponent, the score could be 10 to 8. Judges are not required to deduct an extra point from the loser in this rare (and subjective) situation.

    Penalty Points

    Penalty points are only determined by the referee of the bout. In the event of a foul, it is the referee's job to determine the number of points to deduct from a fighter's score for that round and to notify the judges to make the deduction.

    In the event that each fighter has penalty points deducted during a single round, the penalty points cancel each other out. If fighter A has 2 penalty points while fighter B has 1 penalty point, the judges would simply deduct 1 point from fighter A since the first penalty points from each fighter are canceled out.

    Penalty points are always deducted from the final score for a round. If a fighter scores 2 knockdowns in a round and wins that round, the score would be 10-7. If that fighter incurred 1 penalty point in that round, the score would be 9-7.
    "

    Totusi chiar daca teoretic exista nu sunt de acord cu regula asta ! Un knockdown e o buna executie tehnica si trebuie premiata automat ! In caz de a venit in urma unei dezechilibrari al adversarului, nu conteaza; o vad ca pe o eroare tehnica la care trebuie sa suporti consecintele; Abraham vs Dirrell...Abraham cade pentru ca in acel moment nu era deloc stabil pe picioare; un simplu pumn din partea lui Dirrell si ar fi cazut; asta s-a intamplat si e corect 10-8.

    De asemenea nu sunt de acord cu reprizele 10-8 fara knockdown cand un pugilist domina adversarul foarte clar in acea repriza; nu e corect mai intai pentru respectul catre pugilistul dominat care a facut tot posibilul sa ramana in picioare ! De exemplu multi au dat 10-8 la Maidana vs Khan in repriza a 10 a. Asta inseamna ca tot efortul depus de Khan de a ramane in picioare a fost in zadar; putea foarte bine "smechereste" sa cada intentionat procurandu-si aproximativ 20 de secunde de recuperare.
    Se practica insa si cand punctez, o fac si eu !

    Revenind la cazul Marquez vs Barrera, eu zic totusi Barrera a fost corect pedepsit cu un punct ! Faptul ca arbitrul nu a intervenit rapid dupa ce Marquez a cazut nu e o scuza la lovitura interzisa ! Deseori arbitrii tolereaza astfel de lovituri cand advesarii sunt in cadere sau o fractiunea de secunda imediat dupa cadere ! Aici a lovit mult dupa ce Marquez a cazut ! Daca nu se depuncteaza aici nu trebuie sa se depuncteze niciodata !
    Ar fi trebuit deci sa fie 9-8 pentru Barrera...avand in vedere ca s-a dat 10-8 pentru Marquez, diferenta e de 3 puncte ! Pe "card-ul" meu ar fi fost 115-111 pentru Marquez; tot o victorie destul clara !

    Am sa scriu de "informatii utile" toate aceste reguli de punctaj
    Last edited by Lucian86; 1st May 2011 at 14:42.

  3. #45
    sport legend Numero Dieci's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Rumunskija
    Posts
    4,413
    Reputatie
    1
    Articolul este evident gresit.10 point MUST inseamnsa ca ala care castiga trebuie sa primeasca 10 puncte.Restul e gargara.

    Nady a grsit,era la 10 kilometri de ei.Marquez deja aproape se ridicase din KD si Nady nici nu era pe langa ei.

  4. #46
    from Italy Lucian86's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    London
    Posts
    4,649
    Reputatie
    0
    In fine, intorcandu-ne la intrebarea initiala (la care e greu de raspuns) Julio Cesar Chavez este peste toti trei

  5. #47
    sport legend Numero Dieci's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Rumunskija
    Posts
    4,413
    Reputatie
    1
    Clar.

    Chavez este cel mai bun boxer mexican al tuturor timpurilor.

    Si va fi greu de depasit.

    O placere sa-l vezi luptand,parca era un chirurg cu calmul si precizia cu care isi lucra oponentii.

    Acestea find spuse find boxerul lui Don King a avut mai multe controverse dealungul carierei unde a fost ajutat de arbitrii/judecatorii.

  6. #48
    from Italy Lucian86's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    London
    Posts
    4,649
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Numero Dieci View Post
    Clar.
    Acestea find spuse find boxerul lui Don King a avut mai multe controverse dealungul carierei unde a fost ajutat de arbitrii/judecatorii.
    In special primul meci cu Meldrick Taylor ! In opinia mea trebuie sa vrei neaparat sa dai TKO cu 2 secunde inainte de final

    Trebuie sa-l punem si pe asta in up&down

  7. #49
    sport legend Numero Dieci's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Rumunskija
    Posts
    4,413
    Reputatie
    1
    Ala ca ala,mie nu mi se pare ala asa rau.

    Dar deciziz cu Pernell Whitaker a fost socant de praosta.

  8. #50
    sport legend melo's Avatar
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Arad
    Posts
    519
    Reputatie
    1
    Pernell Whitaker il antreneaza pe Zab Judah.Din ce am auzit in colt la meciul cu Mabuza mi se pare un antrenor promitator.
    [size=1]"The Heat are out! Lebron failed! Are you happy about it? I guess you are "[/size]

  9. #51
    sport legend
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    1,862
    Reputatie
    1
    Mie imi place Povetkin.Ce parere aveti de el?Poate face vreo branza?
    Fedor: "The one who doesn’t fall doesn’t stand up"

  10. #52
    sport legend melo's Avatar
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Arad
    Posts
    519
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Sifodias View Post
    Mie imi place Povetkin.Ce parere aveti de el?Poate face vreo branza?
    Dupa mine nu face nici juma de branza.Nu progreseaza deloc,chair am vazut ultimele meciuri.Mai nou se bate numai cu looseri.Cu Wladimir nu a vrut sa se bata.
    [size=1]"The Heat are out! Lebron failed! Are you happy about it? I guess you are "[/size]

  11. #53
    sport legend
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    1,862
    Reputatie
    1
    Nu era vorba de o accidentare?Daca e cum zici tu,pacat!Chiar mi-a placut de el de la amatori,parea a fi un campion...
    Fedor: "The one who doesn’t fall doesn’t stand up"

  12. #54
    sport legend melo's Avatar
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Arad
    Posts
    519
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Sifodias View Post
    Nu era vorba de o accidentare?Daca e cum zici tu,pacat!Chiar mi-a placut de el de la amatori,parea a fi un campion...
    Nu avea nimic.
    [size=1]"The Heat are out! Lebron failed! Are you happy about it? I guess you are "[/size]

  13. #55
    from Italy Lucian86's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    London
    Posts
    4,649
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Sifodias View Post
    Nu era vorba de o accidentare?Daca e cum zici tu,pacat!Chiar mi-a placut de el de la amatori,parea a fi un campion...
    Nu nu ! Au renuntat la lupta pur si simplu si a fost inlocuit cu Samuel Peter ! E clar ca nu era pregatit sa-l bata pe Wlad.
    E corect ce spune GZA, de 4 ani se vorbeste bine de el dar n-a realizat nimic concret de atunci. Ei tot asteapta sa fie mai pregatit pentru big brothers dar cred ca nu va fi niciodata. Cu Haye, Adamek ar avea sansele sale in schimb

  14. #56
    sport legend Numero Dieci's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Rumunskija
    Posts
    4,413
    Reputatie
    1
    Povetkin se anunta a fi un boxer bun sau foarte bun la grea,a a inceput cariera cu victorii la Byrd,Donald(2 fosti contenderi dar ajunsi la finalul carielelor) si Chambers(cea mai buna victorie a lui) in primele 15 meciuri.Dar dupa aia nimic,diferite probleme din si din afara ringului oprindu-i ascensiunea.

    In monetul de fata se bate cu panarame si nu arata deloc impresionant.Si da a refuzat un meci cu Wlad,dupa ce a iesit din altul accidentat,cica nu era pregatit.Eu nu cred ca o sa mai fie pregatit vreodata.

  15. #57
    from Italy Lucian86's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    London
    Posts
    4,649
    Reputatie
    0
    Dupa intreabarea in legatura cu clasificarea celor mari 3 boxiori mexicani a deceniului trecut, m-am gandit ca din cand in cand sa pun cate o intrebare sau sa va cer opinia despre ceva din lumea boxului si a boxerilor in special. Fiti liberti s-o faceti si voi

    Numiti dupa voi 5 boxeri supraevaluati si 5 subevaluati din boxul actual ?

  16. #58
    sport legend Numero Dieci's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Rumunskija
    Posts
    4,413
    Reputatie
    1
    Asta cu subevaluatul si supra evaluatul este ca si p4p-ul,subiectiv si personal.Aproape oricine este supra/sub evoluat depinzand de cine face aceste clasificari.

    5 nu-mi vin in cap pe moment dar unul subevaluat dupa mine este desi nu-mi place sa o zic Carl Froch .

    Supraevaluat sa zic Chris John.

  17. #59
    from Italy Lucian86's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    London
    Posts
    4,649
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Numero Dieci View Post
    Asta cu subevaluatul si supra evaluatul este ca si p4p-ul,subiectiv si personal.Aproape oricine este supra/sub evoluat depinzand de cine face aceste clasificari.

    5 nu-mi vin in cap pe moment dar unul subevaluat dupa mine este desi nu-mi place sa o zic Carl Froch .

    Supraevaluat sa zic Chris John.
    De aia si intreb numere zece altfel intrebarea n-ar mai fi avut rost

    De acord cu tine, Carl Froch este subevaluat ! De 3 ani incoace a avut parte numai de meciuri de 5 stele si a fost competitiv in fiecare dintre ele; contrar cu opinia generala, eu zic ca a castigat clar (la ora meciului aveam 8 reprize la 4) si meciul cu Kessler; acum ca l-a umilit pe Abraham, tot nu i se da destul recunostinta

    Bernard Hopkins, etern subevaluat; motivul este clar: are un stil de box neplacut ochiului ! in rest e un "hall of famer"..a batut multi campioni mondiali, a subevaluat supraevaluatii (Pavlik si Pascal)

    Vitali Klitschko, in opinia mea nu i se recunoaste pe deplin adevarata sa valoare; dar de lucrul asta am mai discutat

    Roberto Guerrero tot la subevaluati !! Pe mine m-a impresionat cum i-a batut pe Casamayor (care sa recunosc, nu mai era acelasi din vremurile bune) si Katsidis..are victorii bune la Litzau, Yordan, Arrieta....parca nu exista !!

    La capitolul supraevaluati
    Pana recent au fost Abraham, Berto, Devon Alexander, Paul Williams, Juan Manuel Lopez dar niste baieti le-au mai scazut ratingurile intre timp
    Acum zic:
    Toti germani dar cel putin in SUA nu-i ia nimeni in seama

    Lucian Bute din pacate inca nu s-a intalnit cu niciun mare luptator a categoriei dar multi il vad ca fiind cel mai bun; calitati are, adversari inca nu

    David Haye imi place stilul sau de box insa aceeasi problema ca la Bute; adversari cu adevarat de valoare nu prea a intalnit

    Saul Alvarez in opinia mea cu primul boxer de calitate va lua o bataie crancena !

    Kell Brook multi vorbesc bine despre el; nu m-a impresionat deloc

  18. #60
    from Italy Lucian86's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    London
    Posts
    4,649
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by GZA View Post
    Pernell Whitaker il antreneaza pe Zab Judah.Din ce am auzit in colt la meciul cu Mabuza mi se pare un antrenor promitator.
    Daca l-ar invata Pe Judah macar un sfert din tehnica sa defensiva, Zab ar fi din nou un mare campion !

  19. #61
    from Italy Lucian86's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    London
    Posts
    4,649
    Reputatie
    0
    L-am avansat pe B-Hop in clasament...cred ca merita

  20. #62
    from Italy Lucian86's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    London
    Posts
    4,649
    Reputatie
    0
    New entry number 10, Carl Froch.. merita dupa atatea mari batalii de succes

  21. #63
    from Italy Lucian86's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    London
    Posts
    4,649
    Reputatie
    0
    Dupa cum vedeti, am adaugat in prima pagina toti campioni mondiali actuali la boxul profesionism pe care am sa-i actualizez in fiecare saptamana (daca se fac schimbari)

    Cateva consideratii si observatii:
    - sunt 5 federatii internationale, WBC, WBA, IBF, WBO care au campioni mondiali la fiecare categorie si IBO care are doar la cateva categorii dar care se pot schimba de-a lungul timpului; de exemplu Pacquiao a fost acum 2 ani campion IBO la light welterweight dar a renuntat la centura cand l-a infruntat pe Cotto si de atunci a ramas "vacanta" sau pur si simplu nu mai exista ! Asta spre deosebire de celelalte versiuni care imediat organizeaza un meci pentru castigarea centurii

    - WBA are mai multe centuri de campion mondial dintre toti am ales cel care consider eu ca e mai important, in special WBA Super World Champion fata de WBA World Champion ....si WBC are mai multe centuri dar se deosebesc mai bine prin WBC Gold, Diamond, Silver si campionul suprem care e WBC World Champion

    - in total sunt 71 de "campioni mondiali" (sa-i punem in ghilimele) si dintre ei doar 4 (Wladimir Klitschko, Bernard Hopkins, Juan Manuel Marquez si Nonito Donaire) sunt campioni la mai mult de o centura dintr-un potential de 85 In epoca romantica a acestui sport (ca s-o chemam asa caci multe sporturi au astfel de perioade) erau doar 8 categorii (in loc de 17 cum e acum) si cate un singur campion mondial la fiecare ! Cat de bine ar fi acum pentru box sa fie cum a fost odata fara pseudo campioni, cu meciuri eliminatorii adevarate, cu o claritate totala asupra adevaratului campion mondial; in fine, probabil am fi avut deja si Mayweather vs Pacquiao atata timp cat niciunul dintre ei nu s-ar fi putut lauda c-ar fi cel mai bun fara adevarata si singura centura de welter care exista ! In orice sport e asta, mai putin in box Acum orice boxior relativ mediocru se bucura si se lauda peste tot ca e campion mondial la nu stiu ce versiune fara sa aiba niciun interes sa-l unifice cu o alta centura ! Necunoscatorii il vor vedea oricum drept campion mondial !

    - multi mari boxiori momentan nu sunt momentan campioni mondiali: Sergio Martinez (a renuntat la centura sa la light middleweight iar acum e campion WBC "Diamond" World Champion la middleweight), Floyd Mayweather Jr. (din cauza inactivitatii),Mikkel Kessler (idem), Marcos Maidana, Roberto Guerrero (teoretic e challenger oficial a lui Juan Manuel Marquez dar mexicanul a preferat banii din meciul cu Pacquiao si pe buna dreptate zic eu), Yuriorkis Gamboa (si-a pierdut centura mondiala IBF pentru ca nu a acceptat a 2-a cantarire prevazuta de regulament)

    - tara cu cei mai multi campioni mondiali e Mexic (17 campioni mondiali) urmat de USA(10), Ucraina (6) si Japonia, Africa de Sud, Marea Britanie (5).....am numarat versiunile si nu pugilistii...asta inseamna ca pe Wladimir Klitschko l-am numarat de 3 ori; sper ca am numarat bine !

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •