Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 22 to 42 of 79

Thread: Campioni mondiali + OLS "Top 10 P4P" (si discutii generale despre pugilisti)

  1. #22
    from Italy Lucian86's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    London
    Posts
    4,649
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by GZA View Post
    "Este bazata doar pe simpatii si antipatii"

    La fel e si la tine.
    Nu prea as spune !! N-am afirmat ca Vitali l-ar fi batut pe Lewis in orice conditie !! Am spus doar ca judecand dupa cele 6 reprize din 2003, nu se pot trage prea multe concluzii, exceptand faptul ca, in opinia mea, daca meciul s-ar fi desfasurat pana la sfarsit, Vitali ar fi avut mari sanse sa castige la puncte !!

    Pe langa asta, nu sunt fan Klitschko si nu-l antipatizez pe Lewis. Pana recent chiar nu-i puteam vedea pe fratiori insa m-am obisnuit totusi cu idea ca sunt niste mari campioni, in ciuda categoriei de slaba calitate in care lupta actual; ii respect mai mult de asemenea si pentru ca sunt in mod obsesiv atacati de "haters" cu tot felul de idei si dovezi preconcepute !! Se intampla asta cu orice mare campion, fie el Pacquiao, Mayweather, Hopkins si asa mai departe;

    In fine, e opinia voastra si o respect !! Sa-l vezi pe Lewis invingator cu Vitali nu e o absurditate !! Zic doar ca dovezile si rationamentele pe care se bazeaza aceata idee nu sunt foarte semnificative ! E mai mult o speranta in care multi vor sa creada !

    PS: sper sa nu fiu acuzat de ipocrizie sau ceva de genul asta incat sunt printre cei care vorbesc des rau de Mayweather !! Sa fie clar, vorbesc rau in general de viata sa extra-sportiva sau cel mult de faptul ca de ceva ani incoace, ori nu boxeaza ori fenteaza diferite lupte care i se ofera (ceea ce e evident). Ca boxior insa e super mega valoros ! N-am negat niciodata asta

  2. #23
    from Italy Lucian86's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    London
    Posts
    4,649
    Reputatie
    0
    L-am scos pe Lopez din top 10 dupa bataia care si-a luat-o de la Salido si l-am introdus pe Gamboa, cred eu meritat dupa ce recent l-a distrus pe Jorje Solis

  3. #24
    from Italy Lucian86's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    London
    Posts
    4,649
    Reputatie
    0
    Personal, cum ii clasificati pentru intreaga cariera pe cei 3 mari mexicani, protagonisti ai boxului mondial in deceniul trecut si nu numai, Juan Manuel Marquez, Marco Antonio Barrera si Erik Morales ?

  4. #25
    sport legend Numero Dieci's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Rumunskija
    Posts
    4,413
    Reputatie
    1
    E greu de spus Lucian....eu unul nu am urmaruit parcursul lor cel vechi cand au avut adversari comuni multi indeajuns de mult ca sa-mi fac o paprere.

    Oricum cred ca Marquez a stat prea mult in umbra lor pt. a fi tinut minte mai bun chiar daca asta este corect sau nu.

    Chiar daca multi zic ca Morales s-a descurcat mai bine in fata adversarilor comuni si cunoscuti decat Barrera prin prisma trilogiei Barrera peste Erik IMO.

  5. #26
    from Italy Lucian86's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    London
    Posts
    4,649
    Reputatie
    0
    De aia am si intrebat caci e foarte greu de spus !! aici cu siguranta opiniile sunt foarte divergente !

    Din pacate lui Marquez nu i-au fost oferite multe sanse de a lupta impotriva celorlalti; l-a intalnit pe Barrera o singura data si a castigat pe merit la puncte. Este insa cel mai longeviv dintre ei; are 37 de ani si este in top 5 P4P; are doua lupte echilibrate cu Pacquiao si asta ii ridica mult valoarea. Din pacate a cunoscut gloria acum la batranete...inaintea meciului cu Barrera (in 2007) exceptand meciul din 2004 cu Pacquiao, n-a avut parte de meciuri prea mari; doar adversari normali si burse mici !

    Barrera dintre cei 3 cred c-a avut parte de cele mai valoroase meciuri; are avantaj in trilogia cu Morales (2 victorii si o infrangere oficial; in opinia mea are o victorie, o infrangere si un egal insa parca a aratat mai bine decat Erik per total). L-a invins fara drept de apel pe Naseem Hamed, cel care parea imbatabil pana la acel meci. A pierdut insa cum spuneam mai devreme cu Marquez si in special a fost distrus in primul meci cu Pacquiao atunci cand lumea ii era mai draga si batut destul de lejer in cel de-al doilea meci; filipinezul e cu siguranta un factor de comparatie intre cei trei.

    Morales nu l-a intalnit niciodata pe Marquez din pacate. Ar fi fost un meci tare. N-ar fi tarziu nici acum insa n-ar mai fi ceea ce ar fi putut sa fie in trecut. Cu Barrera a fost implicat intr-un razboi de 36 de reprize; zic eu ca a castigat al doilea meci destul de clar, in cel mai putin razboinic meci dintre cele trei si acolo s-a vazut ca tehnic e un boxior mai bun decat Barrera; in celelalte doua cand s-a luat la bataie s-a vazut ca stilul lui Marco Antonio e mai bun pentru asa ceva.
    Totusi Morales e singurul om din lume care l-a batut pe Pacquiao in epoca Roach si l-a batut destul de clar ! A pierdut insa prin KO urmatoarele doua meciuri cu filipinezul dar totusi, s-a descurcat mult mai bine fata de cum a facut-o Barrera.
    Pana la primul meci cu Barrera a avut o cariera fantastica; l-a batut si pe Junior Jones, cel care il invinsese pe Barrera de doua ori chiar; dupa aia a inceput sa sufere in multe meciuri, a pierdut si meciuri cu adversari nu exceptionali precum Diaz si Raheem. Trecea probabil printr-o perioada in care lipsea motivatia...cine stie ?!?! Dintre cei trei insa a fost in opinia mea cel mai spectaculos ! Conteaza si asta

    In fine, vorba multa pentru a spune ca habar nu am cum sa-i clasific

    Dar ca sa fac totusi un clasament zic:
    1. Morales pentru ca tehnic e la fel de bun ca Marquez insa e mult mai spectaculos; cand a pierdut a facut-o mereu la limita exceptand meciul 3 cu Pacquiao...totusi, primul meci repet, l-a castigat clar la puncte in timp ce al doilea a fost facut TKO pe final insa pana atunci se descurcase destul de bine.
    2. Marquez pentru ca e cel mai longeviv, mai bun in categoriile superioare, l-a batut pe Barrera si a facut doua meciuri bune cu Pacquio.
    3. Barrera...doar al treilea deoarece cred ca din punct de vedere tehnic avea mai multe limite decat ceilalti; meciurile cu Pacquiao sunt dovada !

  6. #27
    sport legend Numero Dieci's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Rumunskija
    Posts
    4,413
    Reputatie
    1
    Ce vreau sa spun la meciul Barrera-Marquez.....daca Nady se misca cum ar trebui sa se miste un arbitru Barrera avea un KD asupra lui Marquez in meciul ala.

    In schimb i s0a luat 1 punct in loc sa castige repriza 10-8.

    Si asta in 2007 cand Barrera era batran si trecut si Marquez in vana.

  7. #28
    from Italy Lucian86's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    London
    Posts
    4,649
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Numero Dieci View Post
    Ce vreau sa spun la meciul Barrera-Marquez.....daca Nady se misca cum ar trebui sa se miste un arbitru Barrera avea un KD asupra lui Marquez in meciul ala.

    In schimb i s0a luat 1 punct in loc sa castige repriza 10-8.

    Si asta in 2007 cand Barrera era batran si trecut si Marquez in vana.

    Ar fi castigat oricum in opinia mea !

    Barrera poate era mai batran de meciuri tari, in rest aveau practic aceeasi varsta, Marquez chiar mai mare putin !! Nu conteaza....e important si asta ! Longevitatea iti adauga un plus la valoare, mai ales la categoriile mai mici

  8. #29
    from Italy Lucian86's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    London
    Posts
    4,649
    Reputatie
    0

  9. #30
    from Italy Lucian86's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    London
    Posts
    4,649
    Reputatie
    0

  10. #31
    from Italy Lucian86's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    London
    Posts
    4,649
    Reputatie
    0

  11. #32
    from Italy Lucian86's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    London
    Posts
    4,649
    Reputatie
    0
    Asta e celebra

    Muhamad Ali si Tsonga
    http://i25.tinypic.com/21j4vo8.gif

  12. #33

  13. #34
    from Italy Lucian86's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    London
    Posts
    4,649
    Reputatie
    0
    Last edited by Lucian86; 29th April 2011 at 02:29.

  14. #35
    from Italy Lucian86's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    London
    Posts
    4,649
    Reputatie
    0

  15. #36
    from Italy Lucian86's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    London
    Posts
    4,649
    Reputatie
    0

  16. #37
    from Italy Lucian86's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    London
    Posts
    4,649
    Reputatie
    0

  17. #38
    sport legend Numero Dieci's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Rumunskija
    Posts
    4,413
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Lucian86 View Post
    Ar fi castigat oricum in opinia mea !

    Barrera poate era mai batran de meciuri tari, in rest aveau practic aceeasi varsta, Marquez chiar mai mare putin !! Nu conteaza....e important si asta ! Longevitatea iti adauga un plus la valoare, mai ales la categoriile mai mici
    Cine sa castige?Marquez?Nu stiu daca castiga....merciul era luptat tactic...era oricum mai strans.

    Varsta nu are nici o importanta.....Barrera era batran la 33 in timp ce Marquez era in plina vana la 33.

    Stii bine ca varstele sunt irelevante,conteaza cum te mentii.

  18. #39

  19. #40
    from Italy Lucian86's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    London
    Posts
    4,649
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Numero Dieci View Post
    Cine sa castige?Marquez?Nu stiu daca castiga....merciul era luptat tactic...era oricum mai strans.

    Varsta nu are nici o importanta.....Barrera era batran la 33 in timp ce Marquez era in plina vana la 33.

    Stii bine ca varstele sunt irelevante,conteaza cum te mentii.
    Tocmai ce-am revazut meciul, inregistrare HBO !!
    Confirm ce-am spus! Victorie clara pentru Marquez in opinia mea ! 117-110 si doar 3 runde pentru Barrera ! Am vazut cel mai catastrofal "card" a lui Lederman dintre toate ! De obicei omu' le face decent !! Aici nu stiu ce vedea el, eu insa am vazut clar cum Marquez il domina net pe Barrera la lovituri clare si puternice !
    E adevarat poate ca jabul e cea mai importanta lovitura din box insa e mai mult o lovitura intrumentala. Jaburile trimise de Barrera, lovitura sa cea mai buna in acest meci, nu se pot contabiliza ca un "straight punch" sau croseu bine executat !
    Comentariul HBO ca deobicei prea mult in favoarea lui Barrera ! a fost chiar frustrant ! La Morales vs Barrera III ziceai ca ca Marco Antonio il dezintegra total pe Erik ! Nimic mai fals ! Victoria e pe deplin justificata insa meciul a fost echilibrat ca deobicei; Barrera castigase 5 reprize din primele 6 insa dupa meciul a luat o alta directie !

    In legatura cu acel knockdown din runda a 7 a, gresit neacordat de arbitru trebuie spus ca:
    - Marquez domina clar acea repriza pana la knockdownul din ultimele secunde; teoretic daca era acordat, repriza putea fi 9-9
    - Foarte corecta penalizarea de un punct pentru Barrera; a lovit clar cand Marquez era de mult la podea !

    Chiar si cu knockdownul acordat, teoretic ar fi putut sa fie un 9-8 pentru Marquez !

  20. #41
    sport legend Numero Dieci's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Rumunskija
    Posts
    4,413
    Reputatie
    1
    Nu am mai vazut meciul de demult si sunt de acord ca si eu l-am avut pe Marquez castigator clar.

    Dar in acea repziza Nady a gresit.Daca era arbitru adevrat sarea imediat dupa KD si il tragea pe Barrera de acolo inainte sa-l loveasca pe Marquez care deade sa se ridice deja.E box,Marquez s-ar fi ridicat si daca Barrera n ustia ca ar fi trebuit numarat trebuia sa continue.
    Nady a gresit IMO.

    Alea cun punctatul ce ai zis tu e gresit,e 10 point must system,deci nu exista repiza 9-9.Era 10-9 Barrera cel putin.

  21. #42
    from Italy Lucian86's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    London
    Posts
    4,649
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Numero Dieci View Post

    Alea cun punctatul ce ai zis tu e gresit,e 10 point must system,deci nu exista repiza 9-9.Era 10-9 Barrera cel putin.
    Esti sigur de asta ?? Am sa ma informez putin caci sistemul asta de punctaj e deseori foarte confuz.
    Reprize de 9-9 exista sigur ! Eu l-am vazut pe Lederman dand 9-9 la toate reprizele in care au fost cate un knockdown de fiecare (Ortiz vs Berto, Williams vs Martinez). Din cate am auzit chiar de la comentatorii HBO, se poate da 9-9 cand un boxior domina clar o runda insa este facut knockdown pe final, exact ca in situatia de fata !!

    In fine, sa vad ce spun exact regulamentele; nu m-ar mira acum ca toate federatiile sa spune lucruri diferite

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •