Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 21 of 25

Thread: ||Ski jumping|| CM Planica(SLO) -17/20-03-'11

  1. #1
    c'est la vie whisper's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    middleofnowhere
    Posts
    18,180
    Reputatie
    0

    ||Ski jumping|| CM Planica(SLO) -17/20-03-'11

    In acest weekend vor avea loc etapele de zbor cu skiuri(atat pe echipe cat si individual) de la Planica.
    "We believe Hanyu could win the gold because Daisuke Takahashi, the ace in Japan’s men’s figure skating, paved the way to the world for the other Japanese figure skaters."
    The Japan News, February 2014

  2. #2
    sport legend lucian_iasi's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    IASI
    Posts
    9,670
    Reputatie
    1
    Podiumul calificarilor:
    1.Robert Kranjec 228,5 m
    2.Anders Bardal 227,0 m
    3.Anders Jacobsen 210,0 m

    Astazi de la ora 16 are loc etapa individuala,iar maine de la ora 11:00 este programata etapa pe echipe.Sezonul se incheie duminica de la ora 11 cu o etapa individuala
    Last edited by lucian_iasi; 18th March 2011 at 09:23.
    Suntem cei mai buni din MOLDOVENI
    Suntem IESENI
    Si intotdeauna vom striga
    POLITEHNICA

    LLEYTON HEWITT

    ANA IVANOVIC

  3. #3
    c'est la vie whisper's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    middleofnowhere
    Posts
    18,180
    Reputatie
    0
    Nu am vazut dar am inteles ca etapa a fost castigata de Schlieri. Morgi pe 2 si Koch pe 3...inca nu am cautat pe FIS sa vad daca informatiile mele sunt corecte
    "We believe Hanyu could win the gold because Daisuke Takahashi, the ace in Japan’s men’s figure skating, paved the way to the world for the other Japanese figure skaters."
    The Japan News, February 2014

  4. #4
    sport legend lucian_iasi's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    IASI
    Posts
    9,670
    Reputatie
    1
    Din pacate sunt adevarate.Podium 100% austriac si in aceasta ordine
    Suntem cei mai buni din MOLDOVENI
    Suntem IESENI
    Si intotdeauna vom striga
    POLITEHNICA

    LLEYTON HEWITT

    ANA IVANOVIC

  5. #5
    senior
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    210
    Reputatie
    1
    Nu inteleg. Chiar si la zbor tot austriecii sunt cei mai buni? Nimic surprinzator nici in aceasta etapa, ca de altfel in intreaga Cupa Mondiala.

  6. #6
    sport legend lucian_iasi's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    IASI
    Posts
    9,670
    Reputatie
    1
    Maine de la ora 11:00 etapa pe echipe.Cu castigator deja stiut.
    Suntem cei mai buni din MOLDOVENI
    Suntem IESENI
    Si intotdeauna vom striga
    POLITEHNICA

    LLEYTON HEWITT

    ANA IVANOVIC

  7. #7
    senior
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    210
    Reputatie
    1
    Imi pare rau ca a plecat Mika de la norvegieni. Era un antrenor la fel de nebun ca elevii lui. Norvegia, nu cea mai buna, dar cea mai simpatica echipa din cupa mondiala

  8. #8
    sport legend lucian_iasi's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    IASI
    Posts
    9,670
    Reputatie
    1
    Clasamentul ultimei etape pe echipe din acest sezon:
    1.Austria
    2.Norvegia
    3.Slovenia
    4.Polonia
    5.Germania
    Suntem cei mai buni din MOLDOVENI
    Suntem IESENI
    Si intotdeauna vom striga
    POLITEHNICA

    LLEYTON HEWITT

    ANA IVANOVIC

  9. #9
    sport legend lucian_iasi's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    IASI
    Posts
    9,670
    Reputatie
    1
    Ultima etapa:mansa a doua nu s-a mai disputat
    1.Kamil Stoch 215,5m
    2.Robert Kranjec 224,5 m
    3.Adam Malysz 216,0 m

    Stoch a sarit cel mai slab din top 3 si a castigat

    Sezon excelent pentru Kamil care obtine 3 victorii si termina anul pe locul 10
    Suntem cei mai buni din MOLDOVENI
    Suntem IESENI
    Si intotdeauna vom striga
    POLITEHNICA

    LLEYTON HEWITT

    ANA IVANOVIC

  10. #10
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,222
    Reputatie
    1
    Desi imi place Kamil Stoch mi-ar fi placut sa castige Kraniec la ele acasa. Iar de Malysz, ce sa mai zic? pana si ultimul lui zbor este de nivel mondial. Jos palaria Adam Malysz!
    Last edited by Tracoromana; 20th March 2011 at 14:08.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  11. #11
    senior
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    210
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by lucian_iasi View Post
    Ultima etapa:mansa a doua nu s-a mai disputat
    1.Kamil Stoch 215,5m
    2.Robert Kranjec 224,5 m
    3.Adam Malysz 216,0 m

    Stoch a sarit cel mai slab din top 3 si a castigat

    Sezon excelent pentru Kamil care obtine 3 victorii si termina anul pe locul 10
    Da, o etapa ciudata. Nu inteleg de ce n-a castigat cel care a zburat cu 9 m mai mult... Mie nu prea-mi place acest Kamil, succesorul lui Adam
    Sper ca sezonul viitor sa fie unul cu mai mult suspans

  12. #12
    Hyvää syntymäpä theodor's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    in My Computer
    Posts
    1,821
    Reputatie
    1
    Din pacate, sezonul s-a incheiat. Va doresc un an bun, plin de distractii si bucurii!
    Ne vedem la iarna!
    Numai bine va doresc!
    RIP Madalina Manole!!!

  13. #13
    c'est la vie whisper's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    middleofnowhere
    Posts
    18,180
    Reputatie
    0
    Pai sunt multe compensatii..acus ce mai ziceti? Pana acum va luati de Morgi ca sarea cu 2-5m mai putin ca altii si castiga! Si acus au fost tot arbitrii de vina? au vrut sa castige Kamil, nu E importanta si saritura-dupa mine ar trebui sa fie singurul criteriu - dar conteaza si stilul plus compensatiile de vant si locul unde e situata bara de start!


    Multumim Teodor! La fel si tie!

    Sper ca veti mai trece pe aici chiar daca nu mai sunt etape si nu uitati in iulie de Turneul de vara!
    "We believe Hanyu could win the gold because Daisuke Takahashi, the ace in Japan’s men’s figure skating, paved the way to the world for the other Japanese figure skaters."
    The Japan News, February 2014

  14. #14
    Hyvää syntymäpä theodor's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    in My Computer
    Posts
    1,821
    Reputatie
    1
    Am remarcat un gest frumos (sau cel putin asa mi s-a parut): Din respect pentru Adam Malysz, nici Simon Ammann,nici Morgi, Kofler sau alti saritori de top 10) nu au evoluat azi asa cum ar fi trebuit, ci au sarit ceva mai putin, asta ca Adam, la final de cariera,sa aiba parte de bucuria unui podium de etapa si, mai ales, de un loc pe podiumul Globului de Cristal.Daca e asa, BRAVO LOR!
    RIP Madalina Manole!!!

  15. #15
    senior
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    210
    Reputatie
    1
    Imi vine greu sa cred ca au ratat podimul pt Adam. Mie mi-au placut mustatile lui Tom Hilde si Simon Amman

    De ce n-o continua campionatul si primavara si vara? Doar se poate sari si pe iarba sau alte suprafete?

  16. #16
    c'est la vie whisper's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    middleofnowhere
    Posts
    18,180
    Reputatie
    0
    nu am vazut etapa...dar e frumos din partea lor daca au facut asta!

    pai trebuie sa mai aibe si ei vacanta, nu?
    "We believe Hanyu could win the gold because Daisuke Takahashi, the ace in Japan’s men’s figure skating, paved the way to the world for the other Japanese figure skaters."
    The Japan News, February 2014

  17. #17
    sport legend
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    345
    Reputatie
    1
    nu despre asta ar trebui sa discutam acum,dar daca whisper insisti te rog sa iei statistisca acestui sezon sa vezi de cate ori l`a avantajat acest sistem pe morgenstern in comparatie cu malysz,amman sau altii,desi nu cred ca avem termen de comparatie in acest sens ,nu stiu la ce te asteptai probabil trebuia sa`l elogiam ca sare cu 3-5, uneori 37-38m mai putin decat cei din urma sa,sigur toti ceilalti beneficiind de conditii net favorabile... in fine,tu ai opinia ta, nu vreau sa ti`o schimb, morgenstern e cel mai bun saritor al tuturor timpurilor cel mai titrat cum zicea hobana si cu asta basta... oricum felicitari malysz si ahonen pentru intreaga cariera,sportivi care nu au beneficiat de victorii sarind mai putin cu vreo 3-5m pana la 38m mai putin fata de adversari,sportivi care nu au primit note de 19 cand au aterizat gresit gata sa cada... cu siguranta lumea saritorilor cu schiurile va fi mai saraca fara ei..

  18. #18
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,222
    Reputatie
    1
    Imi vine greu sa cred ca au ratat podimul pt Adam. Mie mi-au placut mustatile lui Tom Hilde si Simon Amman
    Sunt de aceeasi parere.

    Ramas bun celor ce se retrag!
    http://berkutschi.com/images/0042/10...jpg?1300702219
    Last edited by Tracoromana; 21st March 2011 at 21:33.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  19. 22nd March 2011, 19:12

  20. #19
    Hyvää syntymäpä theodor's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    in My Computer
    Posts
    1,821
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Xplosion View Post
    nu despre asta ar trebui sa discutam acum,dar daca whisper insisti te rog sa iei statistisca acestui sezon sa vezi de cate ori l`a avantajat acest sistem pe morgenstern in comparatie cu malysz,amman sau altii,desi nu cred ca avem termen de comparatie in acest sens ,nu stiu la ce te asteptai probabil trebuia sa`l elogiam ca sare cu 3-5, uneori 37-38m mai putin decat cei din urma sa,sigur toti ceilalti beneficiind de conditii net favorabile... in fine,tu ai opinia ta, nu vreau sa ti`o schimb, morgenstern e cel mai bun saritor al tuturor timpurilor cel mai titrat cum zicea hobana si cu asta basta... oricum felicitari malysz si ahonen pentru intreaga cariera,sportivi care nu au beneficiat de victorii sarind mai putin cu vreo 3-5m pana la 38m mai putin fata de adversari,sportivi care nu au primit note de 19 cand au aterizat gresit gata sa cada... cu siguranta lumea saritorilor cu schiurile va fi mai saraca fara ei..


    Austriecii nu mai au, acum, practic, nici un adversar care sa le stea in cale. Vor domina, meritat sau nu, ani de zile lumea sariturilor. Nu stiu ce va face Norvegia, opdata cu plecarea lui Mika. Sper sa ma insel, dar vor fi etape cu final asteptat. Majoritatea. Doar ici-colo, cate o victorie razleata a vreunui competitor care nu e din tara valsului. Parca nu mai are nici un haz!
    RIP Madalina Manole!!!

  21. #20
    sport legend
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    345
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by theodor View Post
    Austriecii nu mai au, acum, practic, nici un adversar care sa le stea in cale. Vor domina, meritat sau nu, ani de zile lumea sariturilor. Nu stiu ce va face Norvegia, opdata cu plecarea lui Mika. Sper sa ma insel, dar vor fi etape cu final asteptat. Majoritatea. Doar ici-colo, cate o victorie razleata a vreunui competitor care nu e din tara valsului. Parca nu mai are nici un haz!
    sa nu uitam de amman totusi...si cred in echipa germaniei mai degraba vad un potential foarte mare in freund,bodmer,freitag si wank...si sunt aproape sigur ca macar unul dintre ei va "exploda" in viitorul apropiat..

  22. #21
    Hyvää syntymäpä theodor's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    in My Computer
    Posts
    1,821
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Xplosion View Post
    sa nu uitam de amman totusi...si cred in echipa germaniei mai degraba vad un potential foarte mare in freund,bodmer,freitag si wank...si sunt aproape sigur ca macar unul dintre ei va "exploda" in viitorul apropiat..

    Simon Ammann e practic singur in echipa Elvetiei. De la germani, cel mai bun ar fi, pana acum , Freund,ceilalti......... slabe sperante. Finlanda e pe duca (ma asteptam la mai mult din partea lui Koivuranta). Ar mai fi Stoch de la polonezi, dar nu cred ca , pe o perioada de cel putin 5-6 ani de acum incolo se va mai ivi vreun "nas" pt. austrieci. Parca vad ca anul viitor 4HT va fi adjudecat tot de un austriac : Koch sau Schlierenzauer - s-ar putea Koch, ca Gregor Schl e mai tanar, poate sa mai astepte.
    In concluzie - in viitor, la nivel individual, Schlierenzauer se prefigureaza a nu a avea adversar. Si, in ceea ce priveste echipele, nu pot sa-mi dau seama - PUR SI SIMPLU NU POT! cum a reusit Pointner sa creeze o asemenea coeziune ! Asta ii diferentiaza pe austrieci de ceilalti - coeziunea. Ca sa spunem asa - unitate in mediocritate.
    Ceilalti , nimic. In afara de Norvegia.
    Last edited by theodor; 25th March 2011 at 13:53.
    RIP Madalina Manole!!!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •