View Poll Results: Care? Motivati pe thread.

Voters
52. You may not vote on this poll
  • Stadionul National

    30 57.69%
  • Cluj Arena

    22 42.31%
Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 21 of 55

Thread: Stadionul National vs. Cluj Arena

  1. #1
    sport legend SwedishMafia's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    10,735
    Reputatie
    1

    Stadionul National vs. Cluj Arena

    Quote Originally Posted by carstic2000 View Post
    Cu banii astia se puteau face 4 stadioane gen Cluj Arena. Sau 3 stadioane mai mari decat Cluj Arena.
    Asa puteam sa organizam si noi ceva in viitor.
    Stadionul arata de 3-4 ori mai bine decat Cluj Arena.Nu trebuie uitat,ca e un stadion cu o capacitate dubla fata de cel de la cluj napoca, plus va fi acoperit.

  2. #2
    Abuzez. zebe's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    9,825
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by SwedishMafia View Post
    Stadionul arata de 3-4 ori mai bine decat Cluj Arena.
    Intr-adevar.
    Am zis!

  3. #3
    sport legend SwedishMafia's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    10,735
    Reputatie
    1
    zebe, baga-ma la ignore.ma irita mesajele tale.in loc sa razi aiurea,daca tot iti arde sa ma citezi, fa un efort intelectual(stiu ca ti-e greu,insa am incredere ca in timpul tau liber, vei incerca sa emiti si altceva in afara de rasete),si vino cu argumente.
    ps e bine ca ne-ai crutat de ce-ti vine la posterior si pe tastatura,ca ne-ai gratulat destul cu acel cuvant.

  4. #4
    fan pe fatza mihaiomc's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    306
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by SwedishMafia View Post
    Stadionul arata de 3-4 ori mai bine decat Cluj Arena.Nu trebuie uitat,ca e un stadion cu o capacitate dubla fata de cel de la cluj napoca, plus va fi acoperit.
    Serios... arata mai bine ????

    Si te mai miri ca rade Zebe de tine si cu posteriorul ?!?

    Dupa tine si o conserva de fasole cu carne arata mai bine decat o opera de arta, doar pentru ca e acoperita, nu? Si pe deasupra are si mai multe boabe de fasole...

  5. #5
    sport legend
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    1,862
    Reputatie
    1
    Cam foarta comparatia iar tonul tau arogant nu-ti aduce puncte la stil.Mai multa cumpatare nu ar strica...
    Fedor: "The one who doesn’t fall doesn’t stand up"

  6. #6
    junior
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    75
    Reputatie
    1
    "o conserva de fasole cu carne arata mai bine decat o opera de arta" ... grea comparatia asta ... adica stadionul ala de la cluj e opera de arta si nationalul e conserva ... buna asta

    dupa mine (si nu-s bucurestean), nu exista comparatie intre cele 2 stadioane ... dar, deh, gusturile nu se discuta ... si mai e si subiectivismul asta, care ne omoara (vorbind la figurat, evident)
    Last edited by dd; 6th March 2011 at 03:06.

  7. #7
    Cainii Rosii jonsnow's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,018
    Reputatie
    1
    ca design arata bine tare arena din cluj nu mai vb prostii, gusturile si nevestele amicilor nu se discuta nu ? sau ma rog singura chestie care nu imi place la Cluj Arena e pista aia de atletism, dar acolo poate sunt eu subiectiv si am ramas cu sechele dupa atatia ani in care m-am "chiorit" pe Dinamo de la o poarta la alta...lia manoliu pe de alta parte e "comun" daca pot sa zic asa seamana tare cu alte stadioane deja existente prin germania sau care se construiesc prin polonia...
    oricum ce dracu a fost in capul lor sa puna scaunele pana pun acoperisul nu inteleg...

  8. #8
    Abuzez. zebe's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    9,825
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by SwedishMafia View Post
    zebe, baga-ma la ignore.ma irita mesajele tale.in loc sa razi aiurea,daca tot iti arde sa ma citezi, fa un efort intelectual(stiu ca ti-e greu,insa am incredere ca in timpul tau liber, vei incerca sa emiti si altceva in afara de rasete),si vino cu argumente.
    ps e bine ca ne-ai crutat de ce-ti vine la posterior si pe tastatura,ca ne-ai gratulat destul cu acel cuvant.
    Nu te pot baga la ignore din moment ce-s moderator, logic, in schimb tu poti daca zici ca te irita mesajele mele.

    Tu cu ce argumente ai venit cand ai zis ca Nationalul e de 3-4 ori mai fain ca Moina? Desi as prefera sa nu ma bag in discutii de-astea, pot sa-ti zic ca e clar ca arhitectii stadionului din Cluj au proiectat arena avand in vedere si esteticul ei, gandind original, pe cand proiectantii Nationalului au avut in vedere doar functionalitatea. Ma poti contrazice?

    Emil, super!
    Am zis!

  9. #9
    sport legend SwedishMafia's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    10,735
    Reputatie
    1
    stadionul din cluj deja e asumat de clujeni.fieru ala,e deja parte din ei pentru ei, nici fly emirates din londra,nou camp sau orice alt stadion din lume, nu e mai frumos decat cel din cluj napoca.
    ps zebe,evita sa ma citezi.irosesti din timpul tau liber, mai bine vezi ce faci idolul tau.stii tu, ala cu "ce face in timpul liber".
    constructia e in pas cu termenul de predare ?
    Last edited by SwedishMafia; 6th March 2011 at 12:04.

  10. #10
    thatshowIroll illazio's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    1,602
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by zebe View Post
    Nu te pot baga la ignore din moment ce-s moderator, logic, in schimb tu poti daca zici ca te irita mesajele mele.

    Tu cu ce argumente ai venit cand ai zis ca Nationalul e de 3-4 ori mai fain ca Moina? Desi as prefera sa nu ma bag in discutii de-astea, pot sa-ti zic ca e clar ca arhitectii stadionului din Cluj au proiectat arena avand in vedere si esteticul ei, gandind original, pe cand proiectantii Nationalului au avut in vedere doar functionalitatea. Ma poti contrazice?

    Emil, super!
    e pe naiba original.

    stadionul din cluj seamana mai mult cu asta de se construieste in Macedonia acum decat Lia Manoliu cu Commerzbank

    http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/...1/picture1.jpg

    http://i137.photobucket.com/albums/q...alek/pp070.jpg

  11. #11
    sport legend
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    1,862
    Reputatie
    1
    Hai sa fim seriosi!A fi original nu inseamna neaparat si frumos(din punct de vedere estetic).Personal,Nationalul,cu forma de Colosseum,mi se pare mai frumos,mai grandios,mai placut ochiului decat Cluj Arena.Acolo exista originalitate dar nu ma incanta forma stadionului in mod special...
    Fedor: "The one who doesn’t fall doesn’t stand up"

  12. #12
    manager svu's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    272
    Reputatie
    1
    @illazio, asemanarea dintre cele doua proiecte puse de tine ii ca ambele is ovale... in rest nu vad decat diferente... Moina e facut din doua inele, pe cand celalalt nu! Designul e total diferit avand in vedere ca la Moina tribunele sunt taiate, pe cand la cel pus de tine au continuitate, designul acoperisului seamana mai mult cu cel care se monteaza la Ploiesti daca te uiti la modelul stalpilor de sustinere a acoperisului. Mai vrei? Apropo... sa nu vorbim de capacitate...
    Viata asta tin cu "U"!

  13. #13
    manager
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    263
    Reputatie
    1
    Eu nu ma refeream la care e mai frumos, evident ca Nationalul este mai mare si mai spectaculos chiar daca si cel de la Cluj arata foarte bine mai ales ca a costat numai 40 de milioane. Eu ma refeream la ce s-ar fi putut construi cu banii care s-au bagat inutil.
    Ambele stadioane sunt acoperite insa ,,noi nu avem boi dar ne laudam cu o caruta frumoasa" adica acoperis rabatabil.
    Pai nu isi permit asa ceva tari care stau mult mai bine economic ( Franta, Spania ) iar noi care suntem mai rau ca Albania am ajuns sa bagam banii in asa ceva. Cu banii de pe acoperisul rabatabil se mai faceau cel putin 2 stadioane ca cel din Ploiesti.
    Last edited by carstic2000; 6th March 2011 at 13:58.

  14. #14
    Cainii Rosii jonsnow's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,018
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by carstic2000 View Post
    Eu nu ma refeream la care e mai frumos, evident ca Nationalul este mai mare si mai spectaculos chiar daca si cel de la Cluj arata foarte.Eu ma refeream la ce s-ar fi putut construi cu banii care s-au bagat inutil.
    Ambele stadioane sunt acoperite insa ,,noi nu avem boi dar ne laudam cu o caruta frumoasa" adica acoperis rabatabil.
    Pai nu isi permit asa ceva tari care stau mult mai bine economic ( Franta, Spania ) iar noi care suntem mai rau ca Albania am ajuns sa bagam banii in asa ceva. Cu banii de pe acoperisul rabatabil se mai faceau cel putin 2 stadioane ca cel din Ploiesti.
    macar vad ca au inteles politicienii de la noi ca in 2011 iti trebuie stadioane acoperite...o arena gen ilie oana ar fi ideala pentru orice oras mai mare de 150k de locuitori la noi si nici macar nu ar costa atat de mult, pe plan local se baga mult mai multi bani in alte aberatii de te doare capul cand vezi cata prostie si cate combinatii se fac...pana la urma construim ceva desi am asteptat 20 de ani...bucurestiul o sa aiba 2 stadioane decente in liga 1, clujul 2, ploiestiul 1 in caz ca promoveaza...ar fi 5/18 nu e rau dupa ce atatia amar de ani a fost doar 1...macar sa continuam in ritmul asta dar din pacate nu se mai aude de nici un proiect nou...poate ala la tg jiu daca o sa mai aiba pentru cine
    Last edited by jonsnow; 6th March 2011 at 14:05.

  15. #15
    senior
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    Bucharest
    Posts
    198
    Reputatie
    1
    mda,iar ardelenii cu arogantele lor de 3 lei si cincizeci de bani!!!.sunt cei mai frumos(NOT),cei mai destepti,cei mai bogati,cei mai smecheri etc.daca si ala din cluj e stadion inseamna ca Lia Manoliu e din alta galaxie.astept acum niste refulari lingvistice,cum doar in "civilizatie" se regasesc.

  16. #16
    sport legend
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    1,862
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by carstic2000 View Post
    Eu nu ma refeream la care e mai frumos, evident ca Nationalul este mai mare si mai spectaculos chiar daca si cel de la Cluj arata foarte bine mai ales ca a costat numai 40 de milioane. Eu ma refeream la ce s-ar fi putut construi cu banii care s-au bagat inutil.
    Ambele stadioane sunt acoperite insa ,,noi nu avem boi dar ne laudam cu o caruta frumoasa" adica acoperis rabatabil.
    Pai nu isi permit asa ceva tari care stau mult mai bine economic ( Franta, Spania ) iar noi care suntem mai rau ca Albania am ajuns sa bagam banii in asa ceva. Cu banii de pe acoperisul rabatabil se mai faceau cel putin 2 stadioane ca cel din Ploiesti.
    Nu sunt deloc de acord cu tine!Acoperisul rabatabil e un mare castig si iti ofera multe avantaje.Si de ce sa nu avem un stadion cu asa ceva?De ce daca tot facem ceva frumos si modern sa nu beneficiem de noile inovatii?De ce daca afara ploua sau ninge,meciul sa nu se desfasoare pe un gazon impecabil?Cand atatea calificari s-au pierdut datorita conditiilor meteo sau gazoanelor nisipoase de ce sa nu remediem situatia?
    Fedor: "The one who doesn’t fall doesn’t stand up"

  17. #17
    junior
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    75
    Reputatie
    1
    Pai poate ne explica mihaiomc, zebe s.a., de ce stadionul din Cluj e "opera de arta" si Nationalul nu e.

    Ca tribunele nu au simetria cu care suntem obisnuiti, dar totusi sunt simetrice intre ele? ... Vorba lui Sifodias, nu incanta ochiul ... O sa fie un stadion ok, bun ptr Cluj si ptr Romania, dar nimic impresionant.

    Originalitate nu poate exista la constructia unui stadion, decat daca se face ceva neobisnuit in timpurile astea cand exista mii si mii de stadioane ... adica cum se lauda arabii ca fac stadioane subterane sau mai stiu eu ce alte nazbatii le trec prin cap, insa in final tot un stadion cu tribune rezulta.

    Unui simplu vizitator din tara vestica, stadionul din Cluj o sa i se para un banal stadion cu forma neregulata, pe de alta parte, o sa fie impresionat de National Arena garantat 100% (ca tot exista emisiunea cu acelasi nume facuta de un valcean stabilit la Cluj ).

    Pe de alta parte, orice stadion din lumea asta implica ceva "original" in constructia lui, deoarece nu vor exista niciodata 2 stadioane identice, incepand de la amplasament pana la constructia in sine.

    Concluzionand, nu exista comparatie intre stadionul din Cluj si National Arena, deoarece sunt in clase diferite ... e ca si cum ai compara un opel astra cu un mercedes, chiar daca ambele masini sunt "ultimul tip".

  18. #18
    Timisoara ... Elphax's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Curva Sud
    Posts
    14,658
    Reputatie
    1
    ce e asa impresionant la National Arena ?

  19. #19
    incepator
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    3
    Reputatie
    1
    Complexul de superoritate al celor din Cluj este patologic. Nu exista termen de comparatie intre cele doua stadioane, designul stadionului din Cluj este de anii '70, nicaieri in Europa nu se mai construiesc arene cu pista de atletism, iar acoperisul este o caricatura, acopera doar o parte din tribune, astfel ca spectatorii din primele randuri vor fi obligati sa vina la stadion cu umbrelele dupa ei. Nationalul este mult mai modern, mai monumental si mai functional.

  20. #20
    junior
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    75
    Reputatie
    1
    raspuns pentru Elphax: ai comparatia in ultima fraza din postul 3713

  21. #21
    Modelator RunRun1730's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Earth
    Posts
    2,006
    Reputatie
    1
    Din punct de vedere fotbalistic National Arena e superior pt ca e facut pt lucrul asta...capacitatea si tribunele app de teren o sa-si puna amprenta...o sa fie o presiune uimitoare din partea a 55.000 de spectatori pe adversari...
    In schimb Moina nu se poate lauda cu lucrul asta, ma gandesc cum va sta galeria in peluzele alea ca sunt cam micute si sunt facute si pe etaj, chiar si cel din ploiesti o sa fie un teren mai dificil pt oaspeti decat Moina daca ajunje la 20.000 de locuri...Insa din punct de vedere al designului Moina e peste National Arena (asta daca ii face si turnul care-i ofera personalitate), daca nu, va fi tot un stadion cu forma ovala si pista de atletism.National Arena e o copie app fidela a celui din Frankfurt, si inca una facuta cu materiale cam proaste...
    Multumim pt poze emy
    Dacia Unirea Brăila - Alb-Albastru

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •