Results 1 to 17 of 17

Thread: Montare balon de tenis in Bucuresti

  1. #1
    incepator
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    2
    Reputatie
    1

    Montare balon de tenis in Bucuresti

    Salve !
    As avea nevoie de un sfat din partea voastra: de mai multa vreme ma bate gandul sa montez un balon de tenis pe unul dintre terenurile din Bucuresti (nu m-am interesat inca unde s-ar putea monta). Si cred ca ar mai fi inca loc "pe piata" deoarece din zecile de terenuri pe care se joaca masiv pe timpul verii raman doar cateva (max 15?) pe care se poate juca in celelelte 6 luni de frig (Octombrie->Martie). Si cum am posibilitatea sa fac rost de un astfel de balon din Italia, intrebarea mea este: are sens sa incep sa ma gandesc serios la asa ceva sau mai bine stau cuminte la cald in casa ???

    Multumesc anticipat si astept sfaturi,
    Paul

  2. #2
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Terenurile cu balon sint cautate. Inclusiv multi de aici de pe forum cauta sa joace in balon iarna. Cred ca este o afacere care merita, cu siguranta e loc pe piata. Balon la ora asta, din cite stiu, ar fi la BTT pe Herastrau, la Claudiu pe Agronomie, pe terenurile de pe Strandul Tineretului (McMonis) si mai este o baza prin Baneasa nu stiu cum se numeste. Cred ca si Tenis Club 2000 (din Militari) are balon, dar oricum acolo e si sala speciala.

  3. #3
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Stii unde ai putea incerca un balon? La terenurile de la Federatia Romana de Atletism. Sint bunicele si nu au acoperire de iarna.

  4. #4
    Ancient fia's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Pe pârtie
    Posts
    8,522
    Reputatie
    1
    Mai e balon parca si la terenurile de la Politehnica....
    [B][COLOR=DarkRed]C-asa sunt eu rapidist, c-asa sunt eu RAPIDist[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=Silver]Niciodata nu sunt trist, niciodata nu sunt trist[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=DarkRed]Si la bine si la rau, si la bine la si la rau[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=Silver]RAPID este clubul meu, RAPID este clubul meu.[/COLOR][/B]

  5. #5
    sport legend ilenuta's Avatar
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    999
    Reputatie
    1
    Stiu ca sunt niste terenuri de tenis neacoperite pe bd. Vasile Milea, cam la mijloc intre Iuliu Maniu si Timisoara, pe stanga cum vii dinspre Apaca. Or fi ale Politehnicii ?

  6. #6
    Ancient fia's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Pe pârtie
    Posts
    8,522
    Reputatie
    1
    Eu ma refeream la alea de la pod, de langa noul bloc Connex, acolo am vazut ca e balon.
    Alea de care zici tu, intr-adeavar nu-s acoperite....
    [B][COLOR=DarkRed]C-asa sunt eu rapidist, c-asa sunt eu RAPIDist[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=Silver]Niciodata nu sunt trist, niciodata nu sunt trist[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=DarkRed]Si la bine si la rau, si la bine la si la rau[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=Silver]RAPID este clubul meu, RAPID este clubul meu.[/COLOR][/B]

  7. #7
    manager
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    309
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Iulia
    Stiu ca sunt niste terenuri de tenis neacoperite pe bd. Vasile Milea, cam la mijloc intre Iuliu Maniu si Timisoara, pe stanga cum vii dinspre Apaca. Or fi ale Politehnicii ?
    Tin de Facultatea Medicina, am intrebat eu odata si asta mi s-a raspuns....
    Par destul de bine intretinute...
    Tennis @ the MAXX

  8. #8
    Assistant MadSkillz's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Bucureşti
    Posts
    1,773
    Reputatie
    1
    Sa montezi un balon din asta e super afacere.Si chiar poti sa cumperi tu un mic teren , fie el si la mama naibii.
    Numai Baschet, numai bine !

  9. #9
    incepator
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    2
    Reputatie
    1
    "...un teren cat de mic" + vestiar + dus + parcare inseamna cel putin 1,000mp. Si daca inmultim cu cel putin 20E/mp (cu toate ca pt 20E trebuie sa iesi cam mult din Bucuresti...) nu prea renteaza. De asta ma gindeam la inchirierea pe timp de iarna a unui teren cit de cit central. Este ?

  10. #10
    Tennis Pro DJ Klaus's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    NCAA
    Posts
    2,092
    Reputatie
    1
    Salut Paul !
    Treaba , dupa cum banuiesti, nu prea e simpla.
    Ai mai multe variante :
    1. Sa cumperi un teren undeva intr-un cartier po****t gata facut cu tot cu clienti dar te va costa destul si asta inseamna sa te ocupi efectiv numai de asta daca vrei sa-ti mearga treaba. Ce inseamna sa te ocupi? Pai inseamna management adica sa angajezi om(oameni) de incredere care sa-si nu bage banii in buzunar si care sa sfie meseriasi i ingrijirea terenurilor, oameni pe care va trebui sa-i platesti. Apoi trebuie sa dai sfoara in tara. Adica un pic de marketing eventual cu fluturasi la imprimanta si lipiti peste tot. Dar toate astea inseamna sa ai firma. Adica sa platesti taxe iar daca nu vrei sa platesti taxe tre sa fii cu okii in patru sa vezi daca vecinul care are si el teren nu te da in gat la Politia Financiara. Apoi tre sa te ocupi de materia prima : in principal zgura (ca un alt teren acoperit nu merita)
    Si oricum nu prea cred eu ca vrea cineva sa-si vanda terenul.

    2. O alta varianta ar fi sa te asociezi cu cineva care are deja teren si e dispus sa "suporte" costurile de amplasare si mentinere a balonului si cu care sa faci jumi-juma ca altfel nu vad cum. Asta inseamna mai putina bataie de cap, fara firma dar tot va trebui sa vezi daca asociatul (ca in majoritatea cazurilor) te fura sau nu.

    3. O alta varianta si cea mai nasoala ar fi sa cumperi un teren intr-o zona po****ta (cartier) ca altfel nu vine nici dracu pana in Bahamas, dar asta inseamna iar firma , iar management etc... si toate cele de la primul punct

    4. Alta chestie ar fi sa incerci sa vinzi baloane pe la federatie sau particulari dar nu cred ca au multi bani.

    5. Si ultima : sa iei un balon si sa -l inchiriezi cui il vrea pe o suma fixa de bani pt ca la procent nu ai nici un control.

    Asta ar fi ce-mi trece mie prin cap!
    Te-am descurajat ?
    NU vreau asta dar mai interezeaza-te la altii care au balon si stiu ce inseamna sa ai balon nu pe forum ca nu prea ai sanse.

  11. #11
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mman
    Tin de Facultatea Medicina, am intrebat eu odata si asta mi s-a raspuns....
    Par destul de bine intretinute...
    Nu mai tin de facultatea de medicina. Acum sint particulare.

  12. #12
    senior a_ndrada's Avatar
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    brasov
    Posts
    190
    Reputatie
    1
    sa montezi un balon si sa-l intretii este f greu mai ales daca nu esti un foarte bun cunoscator de tenis si daca nu ai suficiente fonduri.

  13. #13
    incepator
    Join Date
    Apr 2005
    Posts
    2
    Reputatie
    1
    apuca-te de treaba ca merita,..daca ai 100,000 eur

  14. #14
    incepator
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    1
    Reputatie
    1

    balon de tenis

    In inceput cineva a zis ca poate face rost de aceste baloane din italia
    Pot si eu sa stiu la ce pret, dimensiune, stare. ma intereseaza pentru Timisoara.

    Vrea sa spun si eu ca nu e chiar asa de usor cum se pare la prima vedere.
    Iata cateva cheltuieli inevitabile (in afara de personal, zgura, fileuri, instalatia nocturna, preturile de instalare, preurile de montare/demontare, stocare, intretinere) pentru un teren de 3 terenuri:
    - incalzire: 33.000/jumate de an =~ 250.000.000lei
    - curent (pentru mentinere in stare umflata + nocturna): 44.000KW/jumate de an =~176.000.000lei.

    Dupa un calcul sumar nu prea mai ramane mare lucru. Mai ales ca trebuie sa imparti cu proprietarii terenului. Cred ca prea departe de oras nu merge prea bine. La margine e OK dar inafara e prea mult.

    Salut.

  15. #15
    incepator
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    in bucuresti si braila
    Posts
    18
    Reputatie
    1
    Pt icirab....
    cine a spus ca poate aduce aceste baloane din italia...le poate aduce second-hand si atat...asta inseamna ca au fost deja folosite vreo 5 ani si nu se merita pt ca membrana de pvc are garantie vreo 8 ani. sa dai 30 000 euro pe un balon SH, nu e afacere... e paguba. Eu am un club de sport langa galati si am montat un balon la un teren cu 40 Euro/mp - va spun sigur ca investitia se merita.

  16. #16
    incepator
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    1
    Reputatie
    1
    Am si eu o intrebare unde gasesc eu accesorii pentru tenis de camp?(fileu,linii,zgura etc)

  17. 8th October 2011, 15:25

    Reason
    fara reclama

  18. #17
    incepator
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    1
    Reputatie
    1

    Incalzire

    Salut,

    stie cineva cam care sunt costurile pentru incalirea unui balon? Care sunt solutiile cele mai eficiente pentru incalzire, ma refer la combustibil: gaz, lemn, electricitate?

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •