Page 1 of 9 123 ... LastLast
Results 1 to 21 of 179

Thread: Nu stii romana? Mai invata! Greseli de gramatica pe forum

  1. #1
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1

    Talking Nu stii romana? Mai invata! Greseli de gramatica pe forum

    Zilnic se fac greseli de gramatica pe forum, iar unii tin sa le atraga altora pe listele de discutii despre acestea, realizind mesaje off-topic si creind discutii inutile.

    Va rog ca toate "lectiile" de gramatica sa fie "predate" aici.

  2. #2
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    asta va fi 'Arena' limbii romane?
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  3. #3
    Eternal Marquise MGP's Avatar
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    galati
    Posts
    2,594
    Reputatie
    1
    la capitolul greseli de gramatica cred ca sunt lider detasat deoarece arareori gasesti o fraza corecta scrisa de mine ...mia fost atrasa atentia odata cu multiplele ocazii oferite de inabilitatea mea fatza de corectitudinea gramaticala ....dar fara rezultat din fericire
    I shall not fear.Fear is the mind-killer.Fear is the little death that brings total obliteration.I will face my fear.I will allow it to pass over and through me.And when the fear has passed I will turn the inner eye to see its path.There will be nothing.Only I will remain.

  4. #4
    Ancient fia's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Pe pârtie
    Posts
    8,522
    Reputatie
    1
    Si vad ca vrei sa continui si aici
    [B][COLOR=DarkRed]C-asa sunt eu rapidist, c-asa sunt eu RAPIDist[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=Silver]Niciodata nu sunt trist, niciodata nu sunt trist[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=DarkRed]Si la bine si la rau, si la bine la si la rau[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=Silver]RAPID este clubul meu, RAPID este clubul meu.[/COLOR][/B]

  5. #5
    monstru sacru Sergio's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Timișoara
    Posts
    8,216
    Reputatie
    1
    Gramatica nu e chiar atat de importanta aici, ca doar nu suntem la scoala. La fel de adevarat e ca si greselile repetate deranjeaza la un moment dat. Totusi, unele pot fi cauzate de graba sau mai stiu eu ce alte cauze externe.

    Marquise, vrei sa-ti spun cate greseli ai facut in postul precedent?
    La Salonta de 30 de ani facem mezeluri...

  6. #6
    Eternal Marquise MGP's Avatar
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    galati
    Posts
    2,594
    Reputatie
    1
    surprinzator sau nu....foarte putine....mai exact 2 daca nu ma insel
    I shall not fear.Fear is the mind-killer.Fear is the little death that brings total obliteration.I will face my fear.I will allow it to pass over and through me.And when the fear has passed I will turn the inner eye to see its path.There will be nothing.Only I will remain.

  7. #7
    monstru sacru Sergio's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Timișoara
    Posts
    8,216
    Reputatie
    1
    Cu punctuatie sau fara?

    Hai ca am glumit, oricum exista butonul edit pt cazuri de urgenta...
    La Salonta de 30 de ani facem mezeluri...

  8. #8
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Asa e Marquize, cred ca esti regele "agramaticalitatilor" pe forum .

  9. #9
    Eternal Marquise MGP's Avatar
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    galati
    Posts
    2,594
    Reputatie
    1
    smile-urile sunt considerate greseli ?
    I shall not fear.Fear is the mind-killer.Fear is the little death that brings total obliteration.I will face my fear.I will allow it to pass over and through me.And when the fear has passed I will turn the inner eye to see its path.There will be nothing.Only I will remain.

  10. #10
    RMD realmadrid.com's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Bucuresti/Militari
    Posts
    9,473
    Reputatie
    1
    Daca imi aduc bine aminte, am detinut si eu odata acest titlu
    Acum, mda, scriu mai corect...dar tot mai intervin greseli

  11. #11
    Retired grig_jr's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Timisoara
    Posts
    1,719
    Reputatie
    1
    vadime, te-ai gandit ca poate unii greseste intentionat ca sa se faca pe intelesu' adresantului ?
    "There are 10 types of people in the world... those who understand binary and those who don't."

  12. #12
    Masha Scream Big Sexy's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    730
    Reputatie
    1
    Propun sa se intocmeasca si un concurs de typos. Mai rau decat mine la astea nu cunosc pe nimeni. De fapt e un tip pe jucaushii.ro insa nu se pune - tipul este peste orice am crezut posibil.

    Cand eram moderator aveam avantajul ca puteam sa-mi editez singur post-urile. Acum nu am sa i cer moderatorului sa faca politie ortografica
    [SIZE="1"]WorldDominator BitchSlap[/SIZE]
    imi puteti scrie pe [email]yahoo@chucknorris.com[/email]!

  13. #13
    sport legend
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    4,303
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Marquise MGP
    la capitolul greseli de gramatica cred ca sunt lider detasat deoarece arareori gasesti o fraza corecta scrisa de mine
    Quote Originally Posted by realmadrid.com
    Daca imi aduc bine aminte, am detinut si eu odata acest titlu
    Fara suparare dar nu cred ca ar trebui sa va mandriti cu asa ceva

  14. #14
    Eternal Marquise MGP's Avatar
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    galati
    Posts
    2,594
    Reputatie
    1
    pai cine a zis ca ne mandrim...am facut si eu o constatare
    I shall not fear.Fear is the mind-killer.Fear is the little death that brings total obliteration.I will face my fear.I will allow it to pass over and through me.And when the fear has passed I will turn the inner eye to see its path.There will be nothing.Only I will remain.

  15. #15
    scout sotostone's Avatar
    Join Date
    Oct 2004
    Posts
    729
    Reputatie
    1
    cum adika un concurs de typos???ce e aia?
    [COLOR=Red]Don't spend 2 much time thinking... just think more about spending it [/COLOR]

  16. #16
    sport legend ilenuta's Avatar
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    999
    Reputatie
    1
    Chiar asa... ce e aia concurs de typos ???
    Marquise este campion detasat la "greseli" - am pus in ghilimele pt. ca el nu greseste pt. ca n-ar sti (asa cum am crezut eu initial), ci pt. ca asa vrea el sau, mai rau, asa s-a obisnuit. Uitati mai jos explicatia, pe care am (re)gasit-o recent:
    Quote Originally Posted by Marquise MGP
    ... gramatica mea care nu are nici o legatura cu chatul.
    scriu cu cratima doar acolo unde cred ca nu se intelege fara ,nu pentru ca nu stiu unde ar trebui folosita ci pentru ca vrea sa castig ceva timp atunci cand scriu.
    Marquise dear, diferenta e ca aici nu e chat (unde esti intre prieteni), ci forum, care e public, adica tot poporul poate citi aici (sau ma rog, asa si-ar dori Vadim ).
    De ce vrei sa castigi timp, Marquise? Ce (cine) te grabeste asa de tare? Dial-up-ul ? Oricum astept cu interes ziua in care iti vei cumpara o tastatura cu cratima
    @realmadrid - asa e, cum ai zis, am obs. imbunatatiri la tine privind lb. romana

  17. #17
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Eu cred ca toate greselile gramaticale trebuie evitate din mai multe motive. Cele mai importante:
    1. Scrii fara cratima sau fara punctuatie asa te vei obisnui si cand (poate) vei mai scrie o scrisoare sau altceva relativ oficial (am intalnit persoane care foloseau in gluma expresii de genul manca-ti-as, trai-ti-ar familia, etc. si care au sfarsit prin a le folosi in mod curent).
    2. Nu este adevarat ca se intelege ce vrei sa spui, adica "miezul" e important. Eu am intalnit cazuri, pe forum, in care nu prea am inteles mesajul.
    3. Risti sa nasti controverse "offtopic" si chiar sa fii catalogat intr-un mod anume, nu tocmai magulitor.

    Cu ocazia asta vreau si eu sa intreb cati dintre voi au mai scris ceva mai consistent, nu biletele cu ce trebuie cumparat de la alimentara, in ultima vreme? Ati mai scris vreo scrisoare? Nu ca eu as fi facut-o intens. Din pacate... Observ la aceste diverse "ocazii" cum scrisul meu de azi nu mai are aspectul scrisului meu de acum o saptamana.
    Am un prieten care este pasionat de statistici de tot soiul care sustine ca din cauza internetului si a lucrului pe/ la calculator in viitor vor fi foarte putini care vor mai scrie de mana. Asta nu implica si necunoasterea regulilor gramaticale (in mod direct, zic eu).

  18. #18
    MoggiPresedinte Al Dracu's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Calare pe situatie
    Posts
    3,543
    Reputatie
    1
    Pentru ca stiu ca Marquise tine la gluma i-am pregatit o tastatura speciala

    http://www.funx.altervista.org/marquise.jpg
    I need to be myself
    I can't be no one else
    I'm feeling supersonic
    Give me gin and tonic

  19. #19
    Banned Edgar's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    47°9'34" N 27°35'30" E
    Posts
    2,513
    Reputatie
    0
    Typo = greseala de scriere (typographical error).
    Concurs de typos = ... o competitie a celor mai cu mot greseli.

    Al Dracu - faina tastatura. Ce te faci insa cu "dintr-o", "printr-un"?

    PS: favoritele mele sunt vre-o si vre-un

  20. #20
    toon zone bapsy's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Timisoara
    Posts
    1,229
    Reputatie
    1
    @AlDracu:

    Ia-i dat o unelta practica lui Marquise MGP, caci este de datoria s-a s-au chiar a tuturor care apartin acestui ne-am s-a utilizeze corect gramatica limbii romane.
    Sa moara oaia vecinului.

  21. #21
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Iata ce am gasit pe siteul Prosport la editorialul de azi al lui Topescu: "“Ziua cea mare a sosit!”, susţine suporterii fotbaliştilor....". Nu stiu daca dezacordul se repeta si in versiunea scrisa,dar dovedeste ca greseli se gasesc si la case mai mari. Cine nu crede sa verifice la http://www.prosport.ro/?c=242&b=709
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •