Page 3 of 9 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 43 to 63 of 179

Thread: Nu stii romana? Mai invata! Greseli de gramatica pe forum

  1. #43
    Eternal Marquise MGP's Avatar
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    galati
    Posts
    2,594
    Reputatie
    1
    @ bancaru

    nu prea am inteles....daca nu vrea sa o transmita....atunci dece sa o intareasca?

    @ corrado

    baga "repede" 400 de postari sau asteapta 200 de zile si o sa se activeze in user cp optiunea custom title.
    I shall not fear.Fear is the mind-killer.Fear is the little death that brings total obliteration.I will face my fear.I will allow it to pass over and through me.And when the fear has passed I will turn the inner eye to see its path.There will be nothing.Only I will remain.

  2. #44
    Siempre Barça! Catalanul's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Valencia
    Posts
    13,067
    Reputatie
    1
    marquise tu nu iti schimbi custom title-ul sau iti place sa fii sport legend
    [B]TOTS UNITS FEM FORÇA[/B]
    [SIZE="1"]Founded in the 19th century, F.C. Barcelona is the only club never to miss out on European competition. The pride of Catalunya: "[B]Sóm més que un club![/B][/SIZE]"

  3. #45
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    MGP, am spus ca nu iti transmite informatia nu ca nu vrea sa o transmita. Probabil ca totul e luat dintr-o stire mai explicita. Este adevarat. E un soi de oul lui Columb. Maieutica. Lucruri pe care le stii dar nu stii ca le stii. Nu ai intalnit niciodata in carti cuvinte scrise aiurea (cam ca in ce am postat eu mai sus), dar pe care sa le citesti dintr-o privire corect?

  4. #46
    Eternal Marquise MGP's Avatar
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    galati
    Posts
    2,594
    Reputatie
    1
    pai nu asta e problema zic eu...important e daca au fost gresite cu un scop anume...sau e pur si simplu o greseala de tipografiere.

    @ catalanul
    imi place sport legend
    I shall not fear.Fear is the mind-killer.Fear is the little death that brings total obliteration.I will face my fear.I will allow it to pass over and through me.And when the fear has passed I will turn the inner eye to see its path.There will be nothing.Only I will remain.

  5. #47
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Vrea sa spuna ca oricum ar fi asezate literele in cadrul cuvantului, atata timp cat prima si ultima sunt literele de la cuvantul scris corect iar numarul toatal de litere nu se modifica poti citi deoarece s-au creat reflexe. De aia cred ca iti este mai greu sa citesti anumite cuvinte, scrise corect, cuvinte compuse, de obicei, sau denumiri de compusi chimici, biologici, etc. Cuvintele alea sunt noi pentru tine. Nu s-a format reflexul.

  6. #48
    Eternal Marquise MGP's Avatar
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    galati
    Posts
    2,594
    Reputatie
    1
    am prins eu ideea dela inceput dar e fundamentata prost si foloseste o logica dusa la extrem ca in cazul unei expresii gen : " nu stiu nimic " care dpdv al logicii pure este o dubla negatie si inseamna ca " stiu ceva " ....eu cred totusi ca e o gluma testul ala ,realizat din plictiseala sau din lipsa unor subiecte serioase .
    I shall not fear.Fear is the mind-killer.Fear is the little death that brings total obliteration.I will face my fear.I will allow it to pass over and through me.And when the fear has passed I will turn the inner eye to see its path.There will be nothing.Only I will remain.

  7. #49
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Ai dreptul la o parere. Nu cred ca negarea negatiei are legatura cu subiectul de care am pomenit. In general toate studiile care ni se arata in presa la modul: "cercetatorii britanici au descoperit ca..." par sa fie inutile. Totusi, uite, ca iau bani frumosi pentru "inutiliatile" astea.
    Hai sa nu mai deviem de la subiect. Ce am vrut eu sa spun cu treaba aia, pe care multi zic ca o cunosteau, este ca in ciuda greselilor de limba si de scriere 98% din mesaje isi ating scopul. Adica forumitii se fac intelesi.
    Vrei sa mai polemizam?

  8. #50
    sport legend adi_cta's Avatar
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Constanta
    Posts
    575
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Bancaru
    "Cnofrom uuni stduiu al ueni uinvresttiai elgenze, nu
    cntozeaa in ce odrnie se alfa lirteele itnr-un cuvant,
    signruul lcuru ipmotarnt e ca pirma si utlima lierta
    sa fie la lcuol lor. Rsetul potae fi o vrzaa colmpeta
    si tot o vei ptuea ctii fraa prboelme. Atsa e din
    cuzaa ca nu ciitm feicrae lteira, ci cvanutul ca un
    irtneg."
    Perfect adevarat si nici nu este greu de demonstrat, chiar textul prezentat de tine este o dovada.

  9. #51
    Toronto FC 07Ex's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Streetsville, ON
    Posts
    1,227
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Al Dracu
    Pentru ca stiu ca Marquise tine la gluma i-am pregatit o tastatura speciala

    http://www.funx.altervista.org/marquise.jpg
    Marfa tastatura

  10. #52
    sport legend Ady's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    4,198
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Marquise MGP
    ....eu cred totusi ca e o gluma testul ala ,realizat din plictiseala sau din lipsa unor subiecte serioase .
    Chiar nu e gluma ... ia un manual de psihologie de liceu si o sa gasesti acolo ...
    Nu ai incercat niciodata sa corectezi un text pe care l-ai dactilografiat ? E foarte greu , tocmai din cauza asta ...

  11. #53
    Daddy's little girl nancy_callahan's Avatar
    Join Date
    Dec 2004
    Posts
    1,737
    Reputatie
    1
    testul acela a fost facut in urma unor studii, desi suna usor tembel asta.
    am incercat si eu, si e chiar asa. nu doar cu acel text. am dat unui prieten un text aiurea scris de mine, cu prima si ultima litera a cuvintelor scrise corect. si a inteles perfect.
    [FONT=Microsoft Sans Serif][SIZE=2][COLOR=Red][B]Worth dying for. Worth killing for. Worth going to hell for. Amen.[/B][/SIZE][/COLOR][/FONT]

  12. #54
    ange déchu Tess's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Within Temptation
    Posts
    2,005
    Reputatie
    1
    ... fiecare persoana care intelege un astfel de `text` de la prima citire, este un exemplu `viu` al puterii obisnuintei...

  13. #55
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by miril
    Deci ar putea pierde meciul cu Olanda sau ar risca sa joace neantrenat, ceea ce ar fi si mai riscabil.
    Riscabil nu exista. Se spune riscant.

  14. #56
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by malmö
    A-ti produs dezgust la scara nationala!
    "A-ti" se scrie in acest mod numai atunci cind un pronume se intercaleaza intr-un verg la infinitiv. Exemplu: a-ti face, a-ti produce, a-ti veni. "Ti" este pronume personal in dativ, "a face" este verb la infinitiv si "a" in acest caz se desparte cu cratima de pronume: a-l face, a-ti face etc

    In cazul lui Malmo este vorba de conjugarea verbului "a avea" la timpul perfect compus, iar atunci se scrie mereu legat. Eu am produs, tu ai produs, el a produs, noi am produs, voi ati produs, ei au produs... Niciodata cu cratima.

  15. #57
    monstru sacru Sergio's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Timiºoara
    Posts
    8,216
    Reputatie
    1
    Daca ne luam de astea, umplem zeci de pagini. Si ziarele sunt pline de asa ceva. Mai interesante sunt cuvinte ca riscabil sau alte perle din astea.
    La Salonta de 30 de ani facem mezeluri...

  16. #58
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Asta e greseala flagranta. Ziarele nu sint pline de asa ceva. E ca si cum ai spune "ei este".

  17. #59
    monstru sacru Sergio's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Timiºoara
    Posts
    8,216
    Reputatie
    1
    Nu m-am referit neaparat la exemplul de mai sus. De unde stii ca n-a vrut sa zca: "A-ti produce dezgust la scara mondiala..."
    La Salonta de 30 de ani facem mezeluri...

  18. #60
    sport legend
    Join Date
    Dec 2003
    Posts
    16,291
    Reputatie
    1
    Ziarele nu sunt pline de greseli de scriere ca de aia exista corectori.
    Mai grave sunt cele de "informatii aiurea " :>
    Alea da greseli ...

  19. #61
    monstru sacru Sergio's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Timiºoara
    Posts
    8,216
    Reputatie
    1
    Mai, nu ma refer la marile cotidiane care normal ca nu-si permit sa faca greseli de gramatica sau de exprimare. Ma refer la unele fituici prin care mereu gasesc greseli. Sincer, prefer o stire reala cu greseli decat una falsa scrisa corect.
    La Salonta de 30 de ani facem mezeluri...

  20. #62
    craiovean dextercioby's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Vika, Ana, Simona, Genie
    Posts
    5,405
    Reputatie
    1
    Ce thread interesant cu care sa imi fac debutul.

    Pai,fratilor,titlul n-are semne diacritice.

    Daniel...
    Jucatorii de tenis se impart in doua categorii, PETE SAMPRAS si restul.

  21. #63
    monstru sacru Sergio's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Timiºoara
    Posts
    8,216
    Reputatie
    1
    Nici un titlu n-are...
    La Salonta de 30 de ani facem mezeluri...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •