Am tot vazut in ultima vreme transferuri de jucatori straini in campionatul romanesc, si m-am tot intrebat daca este un lucru atat de bun pe cat pare el la prima vedere.
Aducerea de jucatori straini creste in mod indubitabil nivelul Diviziei A, dar este acest lucru benefic? Cu ce sunt mai prejos tinerii jucatori români? Nu au aceeasi mentalitate ca jucatorii adusi de afara?
Nu putem da un raspuns imediat si universal valabil la aceasta intrebare.

S-a inceput timid prin 91-92(din cate imi mai aduc aminte) prin aducerea lui Demolari... rand pe rand perindandu-se prin divizia A mai multi jucatori straini mai buni sau mai putin buni si mai cunoscuti si mai putin cunoscuti. In ultima vreme, adica ultimii 2-3 ani acest fenomen a luat amploare. Sezonul trecut a fost sezonul cu cei mai multi stranieri in Divizia A, cifra lor fiind de ~ 20, dar nu pentru mult timp... sunt sanse ca in sezonul care vine sa se stabileasca un nou record in materie de stranieri in Divizia A.

La amploarea acestui fenomen au contribuit bineinteles rezultatele bune obtinute de diversi stranieri in Divizia A. Cel care in ultima vreme s-a impus ca cel mai prolific jucator strain in campionatu intern, este belgianul Emanuel Godfroid. El a fost cel care a amplificat acest import de jucatori straini.

Nu vreau sa laud in nici un fel echipa Rapid(al carei sustinator sunt), dar se pare ca Rednic a facut miscarea castigatoare la inceputul sezonulului trecut. La Rapid s-a reusit o imbinare fericita a unor jucatori tineri, de perspectiva, cu jucatori mai batrani si cu experienta. Acest amalgam a fost cheia succesului in sezonul trecut! Dar este o cheie a succesului si pe viitor?
Intrebarea care se pune: este de urmat modelul echipei Rapid? este acest model cheia succesului? Doar jucatorii si relatile dintre ei pe teren si in afara lui pot da un raspuns la aceasta intrebare!

Un lucru este cert - la echipele din România trebuiesc incurajate tinerele sperante. Jucatori ca Bratu, Tamas, Niculae, Rat etc. trebuie sa isi gaseasca locul in echipele din Divizia A. Dar in acelasi timp este nevoie si de unii veterani care sa ii indrume pe cei tineri. Acesta nu este doar cazul fotbalului, astfel de exemple intalnim si in multe alte sporturi.

In prezent nebunia aducerii de jucatori straini este la moda. Cati jucatori straini au chemat Rapid, Dinamo, Steaua in teste? Multi, prea multi. Poate din cauza ca unii conducatori au fost trasi pe sfoara cu unii jucatori români(vezi cazul Copos cu Ghioane)? Poate.

Este numarul de 5 stranieri la o echipa prea mare? Depinde de scopul pe care il urmaresti cu acesti jucatori. Pana acum nu mult timp erau importati jucatori la a doua tinerete, aflati dupa 30 de ani. Acum aceasta medie a scazut simtitor. De ce? Sunt tinerii jucatori români mai slab pregatiti decat cei din afara? Nu ! Atunci de ce trebuie sa importam ceva ce noi avem deja? Raspunsul… este mai degraba o meteahna a poporului român de a se uita si a-si dori ce se afla in ograda altuia!

Una peste alta nu cred ca putem da un raspuns universal valabil. Ceea ce a functionat bine intr-o echipa poate avea rezultate exact pe dos in alta echipa. Viitorul este singurul care va da un raspuns, asta e sigur!