View Poll Results: and the votes goes to

Voters
20. You may not vote on this poll
  • Brian Joubert

    8 40.00%
  • Daisuke Takahashi

    12 60.00%
  • Takahiko Kozuka

    3 15.00%
  • Patrick Chan

    4 20.00%
  • Tomas Verner

    6 30.00%
  • Florent Amodio

    10 50.00%
  • Javier Fernandez

    3 15.00%
  • altul

    3 15.00%
Multiple Choice Poll.
Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 43 to 63 of 83

Thread: Ce patinatori veti sustine la CM de la Tokyo 2011?

  1. #43
    in love :) ice_girl's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    near the mountains
    Posts
    9,434
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by SimonaB View Post
    Are ochi frumosi si zambet cuceritor!!!!!

    Nu, imi place si mie cum se misca pe gheata, are un stil personal din punctul asta de vedere desi in principiu mai sunt si alti patinatori cu abilitati formidabile (Kozuka spre exemplu) si imi place ca a avut curaj sa isi ridice nivelul tehnic, si-a luat o antrenoare care sa il ajute in sensul asta iar rezultatele se vad.
    Stiam eu ca iti place si cum arata, adevarul e ca ai la ce sa te uiti:
    Oricum Chan stie sa se unduiasca si sa se onduleze pe gheata, si da din punct de vedere tehnic e de admirat ( fara nici o ironie sau rautate) chiar si eu ii recunosc meritele.
    Cromatic, bine ai venit, f bine ca esti jumatatea de fan care ii lipsea lui Patrick, adevarul e ca avea mare nevoie de un fan "intreg"
    "Că ai căzut nu are importanță deoarece numai modul în care te ridici contează" Nelson Mandela

    "Figure skating needs to be aesthetic" Stephane Lambiel
    Echipa de Gimnastică a României-Simply the best

  2. #44
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,408
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by whisper View Post
    Apropo ne poti spune numele tau real? Al meu e Adelina !
    Buna, Adelina, al meu e Cristina, dar poti sa ma numesti in continuare Cromatic, cum doresti tu.

    iar cele de anul asta. nu le-am vazut. Astept mondialele....o sa stiu atunci daca imi place si daca va merita sa castige - cu toate ca sper si imi doresc din tot sufletul ca altcineva sa ia medalia de aur...Chan poate fi pe podium daca va merita!
    Aa, am inteles, vrei sa-ti pastrezi ochiul proaspat pentru CM. Eu urmaresc de obicei 3 sau 4 concursuri inainte de mondiale ca sa ma obisnuiesc cu programele si sa stiu la ce sa ma astept.

    Okay, o sa-i spun lui Chan ca are permisiunea ta sa castige o medalie.

    Quote Originally Posted by SimonaB View Post
    Buna, Cromatic, bine ai venit!!!!! Eu sunt cealalata jumatate de fana a lui Chan , dar motivele pentru care il plac nu sunt aceleasi.

    Buna, Simona, oricare sunt motivele tale, important este ca mi-am gasit un aliat si ca impreuna putem alcatui un intreg in ce-l priveste pe Chan.

  3. #45
    c'est la vie whisper's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    middleofnowhere
    Posts
    18,180
    Reputatie
    0
    Buna Cristina! Oki...vad eu cum iti zic..de obicei folosesc numele reale(daca mi le amintesc)
    Nu neaparat pt mondiale..dar nu prea imi place sa le vad altundeva decat la tv...doar sa fie un patinator pe care il am ca favorit sa ii vad programul pe yt sau sa il descarc de undeva

    Sa ii transmiti sa se inteleaga cu Brian care sa fie pe podium ca doar unul din ei poate sa fie..celelalte 2 locuri sunt ocupate! Mai ales primul loc
    "We believe Hanyu could win the gold because Daisuke Takahashi, the ace in Japan’s men’s figure skating, paved the way to the world for the other Japanese figure skaters."
    The Japan News, February 2014

  4. #46
    sport legend IleK's Avatar
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Buzau
    Posts
    849
    Reputatie
    1
    Bine ai venit Cristina!
    Ma bucur ca mai avem un nou fan patinaj pe aici! Imi place ce ai scris, foarte obiectiv. Si chiar aveam nevoie de juma de fan de Chan ca sa fie macar unul pe acest forum. Chan oricum este singurul patinator care ar putea sa se uite la doua jumati de fan in acelasi timp, cu un ochi la tine si unul la Simona:-D. Privirea lui este intr-adevar...cuceritoare. Iar zambetul, nu mai vorbesc. Personal, nu sunt nici fan nici antifan, mai degraba ma lasa rece. Eu nu sunt o prea mare admiratoare a tehnicului, deci cvadrupele nu prea ma impresioneaza. In patinaj m-au atras artistii, mai putin atletii, piruetele, mai putin sariturile.

  5. #47
    sport legend SimonaB's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Bucharest
    Posts
    1,311
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by IleK View Post
    Chan oricum este singurul patinator care ar putea sa se uite la doua jumati de fan in acelasi timp, cu un ochi la tine si unul la Simona:-D.
    Asa este!

  6. #48
    in love :) ice_girl's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    near the mountains
    Posts
    9,434
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by whisper View Post

    Sa ii transmiti sa se inteleaga cu Brian care sa fie pe podium ca doar unul din ei poate sa fie..celelalte 2 locuri sunt ocupate! Mai ales primul loc
    Whis, in legatura cu cele 2 locuri asta ramane de vazut, nu cumva sa fie "doi se lupta si al treilea castiga", bine doar ca al treilea sa nu fie Chan
    Quote Originally Posted by IleK View Post
    Chan oricum este singurul patinator care ar putea sa se uite la doua jumati de fan in acelasi timp, cu un ochi la tine si unul la Simona:-D.
    Asta asa e, din acest punct de vedere e intr-adevar unic
    "Că ai căzut nu are importanță deoarece numai modul în care te ridici contează" Nelson Mandela

    "Figure skating needs to be aesthetic" Stephane Lambiel
    Echipa de Gimnastică a României-Simply the best

  7. #49
    c'est la vie whisper's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    middleofnowhere
    Posts
    18,180
    Reputatie
    0
    @Ile: U've made my day! Chiar asa e!

    @Oana: Hmm..am zis ca nu ma intru in discutii pe tema asta cu tine... sa vedem rezultatele!
    "We believe Hanyu could win the gold because Daisuke Takahashi, the ace in Japan’s men’s figure skating, paved the way to the world for the other Japanese figure skaters."
    The Japan News, February 2014

  8. #50
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,408
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by IleK View Post
    Bine ai venit Cristina!
    Eu nu sunt o prea mare admiratoare a tehnicului, deci cvadrupele nu prea ma impresioneaza. In patinaj m-au atras artistii, mai putin atletii, piruetele, mai putin sariturile.
    Bine te-am gasit, IleK. Pentru ca ai mentionat piruetele, esti cumva fana Lambiel? Daca da, sa stii ca ma alatur celor care il considera pe Lambiel cel mai bun piruetist din toate timpurile - apropo totusi, piruetele sunt elemente tehnice.

    Cui nu-i plac patinatorii artistici, ma intreb, dar in ce priveste arta pe gheata, parerile sunt destul de impartite, de exemplu mie mi-a placut foarte mult programul Traviata al lui Lambiel de anul trecut, mi s-a parut deosebit de artistic si nu cred ca muzica lui Verdi isi poate pierde actualitatea, asa ca nu mi-a venit sa cred cand l-am auzit/citit pe Alexei Urmanov spunand ceva de genul "Un program lipsit de valoare, un program invechit, depasit, bun doar pentru secolul trecut, cine mai patineaza asa in secolul 21?" Ca sa vezi, si mie mi se pare ca elevii lui Urmanov practica de fapt un patinaj depasit.

    Si in cazul meu primeaza artisticul, dar nu m-am putut abtine sa nu zambesc cand l-am vazut pe Chan executand trei cvadruple - din care una in combinatie cu o tripla - intr-un singur concurs, fiindca mi-au venit in minte afirmatiile de acum un an si ceva facute de un patinator european al carui nume il voi trece sub tacere, care spunea ca patinatorii canadieni sufera de efeminare - fiind in majoritate gay - si nu sunt capabili sa execute cvadrupla. Ei bine, uite ca sunt capabili, in timp ce criticul lor se chinuie sa execute chiar si o singura cvadrupla, cand o aterizeaza corect e sarbatoare.

    Quote Originally Posted by whisper View Post
    Sa ii transmiti sa se inteleaga cu Brian care sa fie pe podium ca doar unul din ei poate sa fie..celelalte 2 locuri sunt ocupate! Mai ales primul loc

    Stii cum se spune, ca de ce ti-e frica nu scapi. Daisuke va beneficia de sprijinul arbitrilor la Tokio - avantajul terenului propriu + reputatia - restul depinde de el.

  9. #51
    c'est la vie whisper's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    middleofnowhere
    Posts
    18,180
    Reputatie
    0
    Uneori e mai greu sa concurezi acasa-vezi cazul lui Brian!

    Yep! Lui Ile ii place Stephy! Si mie
    "We believe Hanyu could win the gold because Daisuke Takahashi, the ace in Japan’s men’s figure skating, paved the way to the world for the other Japanese figure skaters."
    The Japan News, February 2014

  10. #52
    sport legend SimonaB's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Bucharest
    Posts
    1,311
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Cromatic View Post
    "Un program lipsit de valoare, un program invechit, depasit, bun doar pentru secolul trecut, cine mai patineaza asa in secolul 21?"

    Ma mira ca a spus Urmanov asa ceva, el pledeaza mereu pentru importanta partii artistice, fiindca si el la vremea lui a fost un patinator elegant care punea pret pe asa ceva. Dar sa stii insa ca au mai fost persoane care i-au criticat programale lui Lambiel si au spus ca nu s-au ridicat la valoarea celor pe care le prezinta de obicei. Invechite ce e drept nu par, nu stiu la ce s-a referit Urmanov cu exactitate.

    Quote Originally Posted by Cromatic View Post
    Si in cazul meu primeaza artisticul, dar nu m-am putut abtine sa nu zambesc cand l-am vazut pe Chan executand trei cvadruple - din care una in combinatie cu o tripla - intr-un singur concurs, fiindca mi-au venit in minte afirmatiile de acum un an si ceva facute de un patinator european al carui nume il voi trece sub tacere, care spunea ca patinatorii canadieni sufera de efeminare - fiind in majoritate gay - si nu sunt capabili sa execute cvadrupla.
    Banuiesc ca vorbesti de Joubert. El nu se referea la Chan, fiindca Chan nu este gay si banuiec ca nici la patinatorii canadieni in general fiindca Reynolds e in stare sa execute mai multe tipuri de cvadruple decat el. De asemenea, Johnny Weir, care este gay (dar nu si canadian) a sarit cvadruple la viata lui. Era mai mult un mod de a spune, asa cum si Chan zice ca e un semn de efeminare sa faci pirueta Biellmann desi niciun patinator "efeminat" nu a executat asa ceva pana cum. Cred ca pur si simplu, Joubert, ca si Chan, este sensibil la tema homosexualitatii in patinaj.
    Last edited by SimonaB; 1st March 2011 at 09:34.

  11. #53
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,217
    Reputatie
    1
    La discutia asta trebuie sa nuantam notiunea de "fan".
    Eu de exemplu sunt fan-patinator(i) cand imi place orice program al acelui patinator(i) bun, rau, desuet, cum o fi: Petrenko, Yagudin, Takahashi, Tessa/Scott, Grishuk/Platov, Arthur Dmitriev si chiar si Carolina.
    Si sunt fan-program cand am programe preferate pe care simt nevoia sa le revad cand vreau sa ma simt bine. Acestea sunt multe. Printre ele este si La Traviatta lui Lambiel - varianta de la CE si Tango de los Exilados sau Fantoma de la opera a lui Chan (varianta de la nationale).
    Dar sunt patinatori care imi sunt simpatici, dar ale caror programe nu am simtit niciodata nevoia sa le revad, cum ar fi Brian, Tomas, Kiira, Mao, Natalie/Fabian si chiar si Plushenko (cu exceptia St. Petersburg 300).
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  12. #54
    sport legend SimonaB's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Bucharest
    Posts
    1,311
    Reputatie
    1
    Chan si Oda mai au un sustinator, se pare ca Plushy i-a laudat de curand intr-un interviu!!!! Trebuie sa ii ia cineva interviu si lui Lambiel ca sa il laude pe Daisuke, trebuie!!!!!!!

  13. #55
    in love :) ice_girl's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    near the mountains
    Posts
    9,434
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by whisper View Post

    @Oana: Hmm..am zis ca nu ma intru in discutii pe tema asta cu tine... sa vedem rezultatele!
    Gata, nici eu nu mai zic nimic, sa vedem rezultatele

    Quote Originally Posted by Cromatic View Post

    Si in cazul meu primeaza artisticul, dar nu m-am putut abtine sa nu zambesc cand l-am vazut pe Chan executand trei cvadruple - din care una in combinatie cu o tripla - intr-un singur concurs, fiindca mi-au venit in minte afirmatiile de acum un an si ceva facute de un patinator european al carui nume il voi trece sub tacere, care spunea ca patinatorii canadieni sufera de efeminare - fiind in majoritate gay - si nu sunt capabili sa execute cvadrupla. Ei bine, uite ca sunt capabili, in timp ce criticul lor se chinuie sa execute chiar si o singura cvadrupla, cand o aterizeaza corect e sarbatoare
    Cum nu pot sa tac si tb sa-mi apar si eu favoritul, am si eu cate ceva de adaugat
    In primul rand Brian nu a criticat patinatorii gay ( el de altfel fiind bun prieten cu Johnny, sentimentul fiind reciproc) ci a criticat patinatorii care executa programe plictisitoare dar care sunt cop friendly si aduna puncte cu nemiluita (oricum caut interviul respectiv si daca il gasesc il si postez aici) si daca l-a pomenit si pe Chan, poate ca a avut si el motivele lui pt ca Chan a fost primul care l-a criticat.
    Doi la mana, Brian executa demult cvadrupla, de cand avea 15 ani, si e capabil sa execute nu una ci doua ( LP de anul trecut de la CM) sau chiar si 3 cvadruple ( COR 2006, fiind de altfel primul european care a executat 3 cvadruple intr-un program) asa ca nu cred ca e chiar un motiv de sarbatoare cand executa cvadrupla ( bine pt el sigur e dar pt adeversarii lui nu). Oricum eu nu am vazut nici un program de-a lui Chan pana acum si astept cu nerabdare sa-i vad si eu cvadruplele CM.
    @Cromatic si eu sunt de acord cu tine ca Lambiel e cel mai bun piruetist din lume, l-am vazut si live si intr-adevar e senzational
    "Că ai căzut nu are importanță deoarece numai modul în care te ridici contează" Nelson Mandela

    "Figure skating needs to be aesthetic" Stephane Lambiel
    Echipa de Gimnastică a României-Simply the best

  14. #56
    sport legend SimonaB's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Bucharest
    Posts
    1,311
    Reputatie
    1
    Voi mai adauga si eu cate ceva, precizand mai intai ca nu o fac din postura de fana a lui Brian. Conflictul dintre Brian si canadieni a inceput cum se stie in 2008 si de atunci canadienii se tot iau de Brian din "mandrie patriotica". Kurt Browning nu concureaza impotriva lui Brian, precum Chan si nici nu cred ca se regaseste in descrierea facuta de el, cu atat mai mult cu cat a fost primul patinator din istorie care a executat cvadrupla, cu toate astea si el a tot zis diferite lucruri despre Brian. Le-a zis clar si cu adresa. Pe de alta parte eu nu am auzit ca Brian sa fi nominalizat pe cineva atunci cand a vorbit despre "patinatorii gay care nu executa cvadrupla". Nu stiu, spre exemplu ca Jeff Buttle sa fie gay. Dupa parerea mea canadienii au priceput bine la ce se referea Brian.

  15. #57
    sport legend
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    1,046
    Reputatie
    1
    Ma simt si eu datoare sa ii iau apararea lui Brian in acest context.Nu imi amintesc nici un interviu in care sa fi facut atacuri la persoana, intr-adevar a vorbit foarte mult despre necesitatea unei cvadruple in patinajul masculin dupa ce a pierdut titlul mondial in 2008, dar nu imi amintesc sa fi spus ceva direct la adresa lui Buttle.(campionul din 2008). Plushenko a avut aceeasi abordare sezonul trecut(ce-i drept, dupa Vancouver, declaratiile lui au fost mai intepatoare, dar iarasi, nu imi amintesc sa fi spus ceva la adresa campionului, ci critica sistemul). Chan pe de alta parte nu se mai oprea din declaratii si interviuri tampite de-a dreptul in care nu se sfia sa vorbeasca despre Brian, Plushenko, Yagudin(da, a avut tupeul sa zica ce usor era pe vremea aia ca nu erau asa multe tranzitii) si chiar si Daisuke. S-a comparat si cu Mao, ca el ca si ea lucreaza la partea tehnica pentru a fi cat mai buni, indiferent de pretul pe care il au de platit acum, ca rezultatele finale vor fi mai importante.(desigur, Mao cand are 5 ratari pe competitie e cu mult in afara podiumului, nu ia aurul ca el). O fi el un tip super in viata de zi cu zi, dar asta inseamna ca nu e prea luminat din moment ce singur si-a dat cu stangul in dreptul, in ultimii 2 ani, vorbind vrute si nevrute. Tot respectul pentru evolutia lui acest sezon: am mai spus, daca nu avea gura asa de mare poate il apreciam altfel. Dar atata a spus ca nu e asa importanta cvadrupla si nici asa de dificila, iar acest sezon spune ce uimitor e sa aterizezi cvadrupla, cat efort si dedicatie iti cere. Sunt convinsa ca si mass media e de vina totusi, ca se hiperbolizeaza, fac din tantar armasar. Dar in razboiul acesta de cuvinte european-canadian/american, eu cred ca europenii au fost mai fair play. Sa trimiti ca arbitru un mail celorlalti arbitrii despre ce proaste sunt programele lui Plushenko si Brian inainte de olimpiada, e de neacceptat. Sa folosesti programele lor la seminarele de pregatire pt arbitrii, pt a-i invata "asa nu" iarasi mi se pare o magarie(programul lui Plushenko din 2006 a fost folosit in acest fel). Comentariile canadienilor la adresa rusilor in general sunt acide, rautacioase de-a dreptul. Vedeti programul Tatianei Totmianina/Maxin Marinin din 2006 de la Torino, varianta canadiana parca. Au stricat tot momentul. Si vedeti apoi varianta British Eurosport, sa vedeti ce euforici erau comentatorii de acolo. Stiu ca m-am lungit, ideea era ca Brian si Plushenko au inceput sa critice hibele sistemului iar replica a venit de 3 ori mai urata din partea canadienilor si americanilor. Plushenko a dovedit ca problema o avea cu sistemul si nu cu patinatorii, daca i-a laudat pe Oda si pe Chan recent. Chan nu vad cum ar putea sa o mai intoarca, mai bine ca a inceput si el sa invete sa taca

  16. #58
    sport legend SimonaB's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Bucharest
    Posts
    1,311
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Miruna1990 View Post
    Ma simt si eu datoare sa ii iau apararea lui Brian in acest context.
    Bravo pentru post, sunt complet de acord. Si evident mai adaug ceva. Dupa parerea mea, sezonul trecut Chan a zis vrute si nevrute pentru a-si face publicitate si sper ca a inteles ca s-a facut de ras complet. Un nene rus, de prin ISU a si zis despre el ca e un produs mediatic umflat cu pompa de asta probabil nimeni nu l-a bagat in seama. Alta parere de-a mea este ca Chan nu expune doar pareri personale, adica pareri pe care le coace el intr-o noapte si vine sa le spuna a doua zi, ceea ce zice el se regaseste si la altii. Cel putin povestea cu Yagudin eu am mai intalnit-o inainte de Chan chiar la simpli useri pe youtube sau pe forumuri, toti fiind evident nord-americani, deci clar cred ca e luata din alta parte. Culmea e ca Yagudin e un patinator iubit in America si de asta m-am mirat. Cat despre cei care isi inchipuie ca vezi-Doamne Brian era sigur ca nu o sa reuseasca Chan sa sara cvadrupla in veci fiindca nu este in stare si acum ii pare rau de ce a afirmat, cred ca nu au inteles bine ce a vrut Brian sa spuna.
    Sfatul meu este ca nu trebuie bagate in seama comentariile americanilor sau canadienilor la adresa rusilor, ei isi inchipuie ca mai traiesc inca in Razboiul Rece sau ceva iar Plushenko este probabil agent KGB care doarme cu sticla de votca sub perna.
    Last edited by SimonaB; 1st March 2011 at 15:00.

  17. #59
    sport legend
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    1,046
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by SimonaB View Post


    iar Plushenko este probabil agent KGB care doarme cu sticla de votca sub perna.
    Genial
    Mi-am amintit acum ca inainte de olimpiada Chan tot declara ca Brian si Plushy sar cvadrupla dupa cvadrupla la antrenamente ca sa il intimideze pe el si ca de fapt lor le e frica de ce poate el(sau ceva asemanator). In timp ce Brian si Plushy s-au abtinut de la orice comentariu(inainte de concurs). Citisem pe un forum o glumita cum ca de fapt Chan vorbeste asa mult, pentru ca e intimidat, ca s-a intalnit cu Plushy la baie si daca zicala conform careia lungimea nasului e direct proportionala cu...siti voi ce , e adevarata, s-a speriat copilu'
    Simona, de acord cu tine, nu cred ca declaratiile au fost strict produsul mintrii sale. Chiar incerc sa fiu obiectiva si daca va patina la mondiale cum a facut-o la nationale si castiga, tot respectul pentru el! Cat timp rezultatul va fi corect, eu voi fi multumita

  18. #60
    in love :) ice_girl's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    near the mountains
    Posts
    9,434
    Reputatie
    1
    Gata am gasit respectivul interviu:
    "Juste avant les Jeux olympiques de 2010, Brian a tenu des propos qualifiés d'homophobes par plusieurs magazines dont Têtu. Il dénonce le fait que le système de notation a progressivement évolué ces dernières années pour favoriser le facteur artistique de la prestation au détriment de la prise de risque: "Ce sont les Canadiens qui l’ont créé – le système de notation – pour favoriser les Nord-Américains en vue de Vancouver. Il faut savoir que leurs patineurs, souvent homosexuels, sont spécialisés dans le patinage efféminé. Du coup, certains sont passés de la 10e place au podium." Il ajoute: «Certains patineurs ne nous aident pas. Ils sont efféminés et en rajoutent encore avec des frous-frous. Je me bats contre tous ces chichis, ça m’horripile. Pas étonnant ensuite qu’on passe tous pour des tatas ou des chochottes."

    Si dupa cum se vede si din interviul respectiv Brian nu critica patinatorii "gay" ci critica mai mult sistemul, intr-adevar a folosit niste cuvinte destul de dure dar nici canadienii si americanii nu au fost blanzi cu el, din contra. Si clar se astepta si el ca Chan sa introduca si cvadrupla in programele lui mai ales ca acum a devenit un element f important si Chan vrea sa aiba toate atuurile pt a castiga aurul.
    Chan, referitor la ceea ce declara, clar e un produs mediatic, dar un produs mediatic de prost gust, oricum sper sa-si dea si el seama ca anumite declaratii nu-i fac deloc cinste ci din contra si sa invete sa fie mai selectiv in interviuri si declaratii.
    Oricum si asta e unul din motivele pt care eu nu prea suport americanii si canadienii ( bine Johnny e exclus) , prea se cred "the best from the best", de multe ori au o aroganta de prost gust care nu-i prinde ( acum pro-americanii pot sa-mi sara in cap )
    "Că ai căzut nu are importanță deoarece numai modul în care te ridici contează" Nelson Mandela

    "Figure skating needs to be aesthetic" Stephane Lambiel
    Echipa de Gimnastică a României-Simply the best

  19. #61
    in love :) ice_girl's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    near the mountains
    Posts
    9,434
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Miruna1990 View Post
    Citisem pe un forum o glumita cum ca de fapt Chan vorbeste asa mult, pentru ca e intimidat, ca s-a intalnit cu Plushy la baie si daca zicala conform careia lungimea nasului e direct proportionala cu...siti voi ce , e adevarata, s-a speriat copilu'
    Sorry pt post consecutiv dar faza asta e absolut geniala, Miruna esti senzationala
    Total off-topic si eu am o prietena care il considera pe Plushy "bun rau " ( exact exprimarea ei ) si nu ar refuza o noapte cu el ( stiu ca nu e threadul cel mai potrivit pt a spune asa ceva dar fiind si 1 Martie sper sa mi sa ierte ceea ce am scris)
    "Că ai căzut nu are importanță deoarece numai modul în care te ridici contează" Nelson Mandela

    "Figure skating needs to be aesthetic" Stephane Lambiel
    Echipa de Gimnastică a României-Simply the best

  20. #62
    sport legend SimonaB's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Bucharest
    Posts
    1,311
    Reputatie
    1


    Fetelor, cat m-ati putut face sa rad!!!!! Chan e insa mai tare decat Plushy fiindca el umbla cu cate doua jumatati de fana, adica cu doua de-odata! Sac!!!!

    Mi-aduc si eu aminte cum zicea de Brian si Plushy ca or sa sara cvadruple la antrenamente ca sa il intimideze iar maica-mea a spus ca daca se simte intimidat si vrea si el sa ii sperie sa le faca bau!
    Last edited by SimonaB; 1st March 2011 at 16:15.

  21. #63
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,408
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Tracoromana View Post
    La discutia asta trebuie sa nuantam notiunea de "fan".
    Eu de exemplu sunt fan-patinator(i) cand imi place orice program al acelui patinator(i) bun, rau, desuet, cum o fi: Petrenko, Yagudin, Takahashi, Tessa/Scott, Grishuk/Platov, Arthur Dmitriev si chiar si Carolina.
    Si sunt fan-program cand am programe preferate pe care simt nevoia sa le revad cand vreau sa ma simt bine. Acestea sunt multe. Printre ele este si La Traviatta lui Lambiel - varianta de la CE si Tango de los Exilados sau Fantoma de la opera a lui Chan (varianta de la nationale).
    Dar sunt patinatori care imi sunt simpatici, dar ale caror programe nu am simtit niciodata nevoia sa le revad, cum ar fi Brian, Tomas, Kiira, Mao, Natalie/Fabian si chiar si Plushenko (cu exceptia St. Petersburg 300).
    Foarte bine spus, eu cel putin m-am recunoscut perfect in nuantarea pe care ai facut-o. Nu avem in intregime aceleasi gusturi, dar viata ar fi foarte monotona daca ne-ar placea tuturor exact aceleasi lucruri, nu crezi?

    Quote Originally Posted by SimonaB View Post
    Un nene rus, de prin ISU a si zis despre el ca e un produs mediatic umflat cu pompa
    Eu pe Johnny Weir l-as numi un produs mediatic umflat cu pompa, pare sa tina capul de afis al presei si forumurilor de discutii mai degraba pentru extravagantele lui decat pentru valoarea patinajului, dar nu ma astept ca vreun rus sa-l atace pentru ca un american care a invatat rusa si iubeste Rusia este o lovitura data imperialismului.

    Quote Originally Posted by blue_ciel View Post
    Oricum si asta e unul din motivele pt care eu nu prea suport americanii si canadienii ( bine Johnny e exclus) , prea se cred "the best from the best", de multe ori au o aroganta de prost gust care nu-i prinde ( acum pro-americanii pot sa-mi sara in cap )

    Sunt oameni in toate tarile care judeca patinajul dupa nationalitate, dar slava Domnului sunt peste tot multi oameni normali care il judeca dupa valoare si preferinte obiective. Am citit rusi indignati de comentariile sarcastice pe care le face Oleg Vasiliev la adresa patinatorilor ne-rusi, dupa cum am intalnit numerosi americani dezgustati de excesele patriotice ale lui Scott Hamilton, asa incat eu m-as feri de etichetari.


    Quote Originally Posted by SimonaB View Post
    Nu stiu, spre exemplu ca Jeff Buttle sa fie gay.
    Se spune ca ar fi si presupun ca Brian este foarte la curent cu ce se spune.

    Quote Originally Posted by SimonaB View Post
    Chan si Oda mai au un sustinator, se pare ca Plushy i-a laudat de curand intr-un interviu!!!! Trebuie sa ii ia cineva interviu si lui Lambiel ca sa il laude pe Daisuke, trebuie!!!!!!!
    Plushenko nu-l va lauda pe Daisuke decat daca va ateriza saritura cvadrupla corect. Pe Plushenko l-am auzit o singura data laudand un patinator pentru altceva decat cvadrupla si anume Amodio despre care a spus dupa CE 2011 ca este un foarte bun piruetist, dar cred ca in interviul respectiv scopul lui a fost sa-l denigreze pe Brian. Sunt vreo trei patinatori pentru care patinajul pare sa se reduca la cvadrupla, daca n-o ai nu contezi in acest sport, anume Plushenko, Brian si Elvis Stojko, dar poate ca gresesc, poate ca Brian de exemplu si-a exprimat admiratia fata de piruetele lui Lambiel sau interpretarea lui Takahashi, nu i-am citit TOATE interviurile, asa ca va rog sa ma corectati.
    Last edited by Cromatic; 1st March 2011 at 17:58.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •