Results 1 to 5 of 5

Thread: Si a fost si Volvo in Bahrein...

  1. #1
    junior
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Puerto de la Cruz
    Posts
    79
    Reputatie
    1

    Si a fost si Volvo in Bahrein...

    A trecut si Bahrein si mai avem un castigator pe lista European Tour in Paul Casey. A luptat pana la capat cu Hanson. Pacat ca suedezul a avut un pic de ghinion la ultimele cupe. La 18, dupa ce Hanson a ratat, ne gandeam ca daca rateaza si Casey, Jimenez trebuie sa-si puna pantofii din nou pentru ca avem play off la -19.
    Oricum, spaniolul a dovedit clasa pe care o are. Dupa ce si-a rupt putter-ul, a ramas intre primii, marcand 3 birdies in pentru 5 gauri jucate cu loft wedge. Nu e imposibil, o mai facem si noi, numai ca noi nu avem parte de tensiunea cu care se joaca ei. Si a ramas pe locul 4, pana la ultima cupa, cand a jucat un birdie care l-a dus la -19 (lideri fiind la -20). Acum, nu stiu ce i-ar fi placut mai mult: singur pe locul 3 sau impreuna cu Hanson pe locul 2...

  2. #2
    THE VIKING Dorin's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Sweden
    Posts
    2,382
    Reputatie
    0
    2 e mai bine ca trei. Mai ales ca se inmultesc banii si ai si puncte de ranking in plus. Casey e oricum un jucator super asa ca merita si el o compensatie pentru ca nu a fost ales la Ryder Cup. Hansson a fost unul din cei care in ultima clipa i-a suflat locul...
    Ma uit acum la PGA Tour la Torrey Pines(unde am jucat si eu in 2007). Superb teren , superba amintire si constat inca o data ca golful este un sport al psihicului. Tiger joaca nesigur si se salveaza aproape tot timpul. Pe un teren unde a castigat de multe ori, ultima oara chiar accidentat...
    Familia care i-a dat forta s-a dus pe apa sambetei...
    Last edited by Dorin; 30th January 2011 at 22:27.
    THE TRUTH IS OUT THERE

  3. #3
    sport legend dumy84's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,725
    Reputatie
    1
    Foarte frumoasa ultima runda din Bahrain, ca de altfel intreg turneul. M-am bucurat sa-l vad din nou in fata pe Miguel Angel Jimenez si nu a lipsit mult sa avem un playoff fabulos in trei. Pana la urma victorie frumoasa si meritata pentru Casey, prima in 20 de luni.

    Englezul ar fi putut urca in urma acestui succes pana pe locul cinci mondial, dar pozitia secunda obtinuta de Phil Mickelson la Farmers Insurance Open l-a facut pe acesta sa-si mentina locul in fata lui Casey.

    De retinut ca duminica au avut loc nu mai putin de 23 de schimbari in fruntea ierarhiei intermediare, ceea ce arata gradul ridicat de concurenta. La un moment dat tin minte ca erau doar trei lovituri intre primii zece jucatori.

    Urmeaza Qatar Masters, cu Lee Westwood si Martin Kaymer la start, dupa care ne mutam in Dubai unde, din cate am inteles (sper sa nu ma insel), il vom avea printre participanti pe insusi Tiger Woods.

    Am scris aici o cronica detaliata a zilei finale din Bahrain.

  4. #4
    junior
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Puerto de la Cruz
    Posts
    79
    Reputatie
    1
    Casey a meritat, pentru ca prea a flirtat cu titlurile in ultimele campionate, iar inversunarea cu care s-a tinut de cel din Bahrein a fost de toata lauda.
    Cat despre Farmers Insurance, si asta are o poveste furmoasa. Ultimele 3 cupe au fost tensionante: Vegas care s-a luptat din greu sa depaseasca un Bubba pus pe fapte mari. Din pacate, a vrut prea mult... la 18 mingea a vrut sa faca baie, iar nervii lui si-au spus cuvantul. Birdie-ul lui Mickelson nu a ajuns, pentru un play off. Dar pentru mne a fost pentru prima data cand am vazut cum un caddie a asteptat pe green o lovitura care nu a fost chip... Si mi-am dorit pentru Paul, ca back-spin-ul sa fie ceva mai vartos, pentru ca linia a fost absolut impecabila.
    Asteptam Kaymer. De cand am intrat in forum, am spus ca Martin este un nume care merita urmarit...

  5. #5
    junior
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Puerto de la Cruz
    Posts
    79
    Reputatie
    1
    Sper ca Phil mananca miel, pentru ca trebuie sa-i dau unul pentru botezul tardiv si involuntar...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •