Results 1 to 9 of 9

Thread: Martin Kaymer

  1. #1
    THE VIKING Dorin's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Sweden
    Posts
    2,382
    Reputatie
    0

    Martin Kaymer

    Se anunta anul Kaymer !!! Joaca tot mai sigur , debutul la turneul din Abu Dhabi e fara cusur. Noul lider mondial 2011??? Why not?
    http://www.europeantour.com/european...wLeaderboard=Y

    http://www.officialworldgolfranking....gs/default.sps
    THE TRUTH IS OUT THERE

  2. #2
    junior
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Puerto de la Cruz
    Posts
    79
    Reputatie
    1
    Ma intrebam la inceputul sezonului 2011 unde se ascunde Kaymer, pentru ca nu era de vazut la niciun turneu mai important. Eram chiar "ingrijorata" , pentru ca baieti harnici aduna deja puncte pentru clasificarile pentru anul asta, si micul Martin nu e pe lista... Dar cred ca Martin Kaymer s-a maturizat, isi pregateste temeinic aparitiile si este o placere sa-l vezi jucand. A fost azi un comentariu absolut surprinzator al lui Goosen, dar care spune mult despre Kaymy care a plasat mingea in mijlocul green-ului de la cupa 17 (par3) : "Nu e multumit si asta ma bucura. Are, in sfarsit, mentalitatea pe care o avea Woods in zilele bune cand nu plasa mingea exact unde voia."
    Sezonul abia incepe, mai e mult pana vedem cine se alege "number one" dar un lucru e cert: o victorie in Abu Dhabi nu este numai apararea titlului dar si un start care sa ii dea mult chef de joc. Si uite asa cresc legendele...
    Nu e insa de neglijata ascensiunea lui Lynne si a lui McIlroy. Cel putin eagle-ul cu semnatura Rory a fost meritat.
    In partea cealalta de ocean e interesanta evolutia lui Kutchar. Dupa ce Vegas a dominat clar 2 zile...

  3. #3
    junior
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Puerto de la Cruz
    Posts
    79
    Reputatie
    1
    Frumos pana la sfarsit. Kaymer are acum un joc solid, constant. A fost o placere sa vezi cum se plimba onoarea intre Martin si Rory si cum au luptat pana la ultima lovitura, desi aveau locurile 1 si 2 asigurate. Dupa ce am aflat ca Martin poate pastra trofeul, am inteles un pic din inversunarea cu care a luptat sa-si mentina pozitia. La 26 de ani sa fii in lista (al 13) cu cei care si-au pastrat titlul, e ceva.
    Urmeaza sa vedem ce se intalmpla la Bob Hope. Kuchar e bine cocotat, dar nus e stie niciodata cum se schimba norocul. Vezi Lynne, in Abu Dhabi, care a avut un ghinion fantastic la putts azi.

  4. #4
    THE VIKING Dorin's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Sweden
    Posts
    2,382
    Reputatie
    0
    Bravo, bravo. Uman, simtit, modest si corect. Nu cred ca e neamt!Sau cel putin nu seamana cu majoritatea celor pe care i-am cunoscut.
    Il admir si ii tin pumnii. VREAU sa fie numarul 1 mondial.
    Si pentru cine nu stie are stranse legaturi cu Suedia si suedezii. A facut parte din acelasi grup managerial cu jucatorii suedezi de elita, a fost un timp ucenicul din grup dar acum e The Boss!
    http://www.worldgolf.com/newswire/br...with-Sportyard
    THE TRUTH IS OUT THERE

  5. #5
    junior
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Puerto de la Cruz
    Posts
    79
    Reputatie
    1
    Sa stii ca este inca foarte uman si a invatat sa se controleze foarte bine. Parte, e natura, parte vin din training. A inceput prin a juca fotbal, la Fortuna Duesseldorf. Slava Domnului, s-a intors spre golf si o face bine de tot. Cred ca tot de la tine stiu ca sa s-a antrenat in Suedia sau cu suedezi; si in State s-a tinut aproape de aceeasi echipa. Numai ca are mentalite de om muncitor, e foarte serios si metodic in ceea ce face. Iar caddie-ul pe care are de ceva vreme i-a priit de minune, pentru ca fac echipa buna. A fost un tee-off la care caddie-ul l-a sfatuit sa nu incerce sa loveasca la fel de departe ca McIlroy... Nu ca ar fi putut, Rory are, de departe, un drive mai lung, dar inversunarea l-ar fi facut sa-si doreasca mai mult, si stim ce inseamna asta in golf. Cred ca asta l-a tinut in pozitia de lider: acuratetea loviturilor. S-a vazut la o statistica comparativa Kaymer/McIlroy; unde a stat neamtul mai bine: fair-way hit si green in regulation. asta spune tot. Uite-as moare un mit: lungimea nu e totul...

  6. #6
    THE VIKING Dorin's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Sweden
    Posts
    2,382
    Reputatie
    0
    Vorbind de lungimea .... driver-ului, Corey Pavin avea cea mai scurta medie cu driver pe PGA Tour. Si a castigat prin alte calitati , adica tehnica si control , o multime de competitii printre care 15 PGA wins.

    http://en.wikipedia.org/wiki/Corey_Pavin
    THE TRUTH IS OUT THERE

  7. #7
    junior
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Puerto de la Cruz
    Posts
    79
    Reputatie
    1
    In asta sta frumusetea golfului. Cand am auzit prima data de strategie in abordarea unui fair-way, am zis ca e un fel de a te face interesant in ochii altora. Pentru mine, la momentul respectiv, era simplu: conduci mingea pana pe green si dupa aia in cupa, ce mare filosofie! Numai cand am incercat sa scap de "left-right golf drill", am inceput sa inteleg cate ceva. Jucatorii profesionisti prin asta se deosebesc intre ei. Tehnica, au cu totii; isi cunosc propriile forte dar si punctele slabe. Strategia si calmul cu care o construiesc/aplica, asta e altceva. Si mai trebuie sa ai si o zi buna, in care putts-urile sa intre, nu sa se uite in gaura si sa treaca de ea. La Kaymer a functionat totul.

  8. #8
    THE VIKING Dorin's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Sweden
    Posts
    2,382
    Reputatie
    0
    Mare surpriza, pozitiva totusi. Venezueleanul Jhonathan Vegas castiga primul PGA turneu la a doua incercare si primeste 900 000 dolari plus drept de participare la turneele principale ale anului.Si a invatat golf spre 17 ani cind se antrena pe un teren tip Selas, 9 gauri fara" standard international". S-a perfectionat bineinteles ulterior i USA dar inceputul a fost important!!!
    THE TRUTH IS OUT THERE

  9. #9
    junior
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Puerto de la Cruz
    Posts
    79
    Reputatie
    1
    Bravo lui. Merita. L-am vazut in runda a doua... joc sigur si mult calm, pentru un latin-american. L-au comparat la un moment dat cu Villegas. La urma-urmei, paan la un punct, traiectoria e aceeasi. Sigur o sa mai auzim despre Vegas, pentru ca are cu ce si, in plus, mult chef de a arata ce poate.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •