View Poll Results: Este oportuna introducerea votului prin corespondenta pentru romanii din diaspora?

Voters
35. You may not vote on this poll
  • DA

    14 40.00%
  • NU

    21 60.00%
Page 1 of 24 12311 ... LastLast
Results 1 to 21 of 486

Thread: Votul prin corespondenta pentru romanii din diaspora

  1. #1
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1

    Votul prin corespondenta pentru romanii din diaspora

    Actuala majoritate aflata la putere in Romania doreste introducerea votului prin corespondenta.

    Care este opinia dumneavoastra cu privire la acest subiect?
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  2. #2
    sport legend St3phano's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    1,580
    Reputatie
    1
    pune titlul corect este vorba despre votul prin corespondenta pentru diaspora!
    Last edited by Sorin Blaj; 21st January 2011 at 17:12. Reason: Mersi pentru atentionare.

  3. #3
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Ai dreptate. Am modificat.

    Aici aveti mai multe informatii cu privire la aceasta intentie: http://www.mae.ro/sites/default/file...vot_coresp.pdf
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  4. #4
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    pune inca o optiune in poll:
    'da, insa in anumite conditii'
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  5. #5
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Este o discutie de principiu. Nimeni nu stie cum va arata legea in forma finala, chiar daca avem in fata proiectul.

    Am putea discuta insa conditiile la care te referi.
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  6. #6
    republican
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Ploiesti
    Posts
    4,332
    Reputatie
    1
    o solutie destul de buna pentru romanii de afara...
    [b][color="navy"]Good Girls Go to Heaven!
    Bad Girls Go... Everywhere![/color][/b]

  7. #7
    sport legend resita's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Resita
    Posts
    25,840
    Reputatie
    1
    Cele mai mari furturi la voturi s-au facut in diaspora, trebuie gasita o solutie si pt. diaspora

    Votul prin corespondenta ar fi bun daca s-ar adopta modelul austriac, adica se voteaza cu minim 6 lunii inainte dar nu in ultima luna inainte de votare. Practic, in ziua votarii s-ar stii exact nr. voturilor din diaspora si rezultatul acestora
    CSM Resita... Dinamo Bucuresti... Arsenal Londra

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    11,963
    Reputatie
    0
    orice fac jigodiile portocalii are un iz pestilential.
    de peste imputit.
    de la cap.

    normal ca fac ceea ce fac doar ca sa fraudeze alegerile.

  9. #9
    ros albastru delaoltenia's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    43,461
    Reputatie
    0
    Tot ce face pdl-ul acum nu este decat pregatirea terenului pentru viitoarele alegeri.Trag cu dintii si pun la bataie toata logistica pentru apropierea victoriei la urmatoarele alegeri.
    STEAUA e una singura, cea infiintata in 1947, cea care a cucerit Cupa cea Mare a Europei, cea care a strans 26 de titluri de campioana, pe care am sustinut-o permanent, si cand era echipa Armatei, si cand era finantata de Paunesti, si acum, cand are un patron bezmetic.

  10. #10
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,904
    Reputatie
    0
    Buba: daca fac 500 de copii editate de CI si 500 de copii editate de drepturi de resedinta, obtinand 500 de drepturi de vot si dand dup-aia 500 de voturi prin corespondenta. Si nu prea e sanctionabil in tara de resedinta. De ce nu verifica dreptul de resedinta cu autoritatea competenta din statul gazda?
    If I was half as good as I was, I’m still twice as good as you’ll ever be!

  11. #11
    Doctor Honoris J.Bond's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    5,918
    Reputatie
    1

    Thumbs up

    Votul prin corespondenta pentru diaspora e cu siguranta un pas inainte dpdv al legii electorale.

  12. #12
    sport legend Bobi Cearton's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Intr-o lume relativa
    Posts
    16,667
    Reputatie
    1
    acest vot poate avea eficienta daca formatiunea initiatoare, pdl, se transfera cu bagaje si resurese (umane) in afara granitelor tarii. votanti au, bani cacalau, vot le mai lipsea.
    NICHITA STANESCU
    Eu nu sunt altceva decât o pată de sânge care vorbește

  13. #13
    sport legend
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    3,653
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Sorin Blaj View Post
    Actuala majoritate aflata la putere in Romania doreste introducerea votului prin corespondenta.

    Care este opinia dumneavoastra cu privire la acest subiect?
    au prins gustul programelor de computer care se strica cand trebuie. Toti politicienii din tara asta nu mai trebuiesc votati!

  14. #14
    sport legend
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    USA
    Posts
    2,707
    Reputatie
    1
    e o idee buna dupa parerea mea. Eu desi locuiesc in Washington DC area si e ambasada in apropiere tot imi ia vreo 2 ore sa merg sa votez.
    Cei care locuiesc in state indepartate si nu au consulate in apropiere pot pierde si o zi intreaga prin urmare aleg sa nu mai voteze.
    Acum nu stiu cum o sa securizeze votul si cum o sa se procedeze. cred ca ar trebui sa se faca publica lista celor care au votat prin corespondenta in cazul unei fraude cei in cauza sa reactioneze.
    Cei care stau de multi ani in USA nu mai merg la votare. In timp renunti la a reinoi pasaportul romanesc...si asa te costa o gramada de bani si nervi si in plus nu prea iti foloseste la nimic.
    Dar cei care inca vor sa voteze trebuie sa aiba posibilitatea sa o faca.

  15. #15
    ros albastru delaoltenia's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    43,461
    Reputatie
    0
    Sa voteze prin corespondenta si sa trimita si ceva valuta,asta pentru bunul mers al economiei nationale.Doar sunt patrioti.
    STEAUA e una singura, cea infiintata in 1947, cea care a cucerit Cupa cea Mare a Europei, cea care a strans 26 de titluri de campioana, pe care am sustinut-o permanent, si cand era echipa Armatei, si cand era finantata de Paunesti, si acum, cand are un patron bezmetic.

  16. #16
    sport legend
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    3,653
    Reputatie
    1
    99 % ramane votul uninominal si romanii din strainatate vor avea dreptul la 1 sau 2 alesi. Intrebarea ar fi, pentru cei din USA, Spania, Italia, Australia, Indonezia, dupa ce judecata ar vota. Nu-i cunoastem noi pe ai nostri de aici (par exemple am cunoscut un singur PDL ist din toti candidadtii din judetul meu (nu mai zic oras) si nu eram arondat circumscriptiei lui), deci ce sanse au cei migrati in tarile respective sa aiba habar de un William Branza ? E suficient sa vezi pe unul din ei (sa zicem ca vin PDL istu, PSD istu, PNL istu, PNTCD istu) si sa-ti placa cum da din gura ? Ai 99 % sanse sa nu-l vezi si atunci votezi partidul ? La presedinte ar fi o logica ca toti romanii sa aiba dreptul, desi mi se pare mai normal sa votezi pentru seful statului tarii in care lucrezi/traiesti, nu acolo unde nu mai locuiesti de tshpe ani. Avem exemplul de la utimele alegeri in care votul in strainatate a schimbat presedintele votat in tara cu circul de rigoare. Daca vor fi blocaje de soft/satelit, cum mereu au tipat astia la concursul national pentru Eurovision, ce vom face cu votul ?

  17. #17
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Multi din diaspora voteaza cu partidul nu cu candidatul.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  18. #18
    sport legend resita's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Resita
    Posts
    25,840
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by miril View Post
    Multi din diaspora voteaza cu partidul nu cu candidatul.
    pai ce, exista candidat?

    hai sa fim seriosi, la actuala lege electorala din ro conteaza partidul nu candidatul (remember ultimele alegeri cand cel de pe locul 3 a intrat in parlameni in dauna celor de pe locurile 1 si 2)
    CSM Resita... Dinamo Bucuresti... Arsenal Londra

  19. #19
    sport legend
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    3,653
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by miril View Post
    Multi din diaspora voteaza cu partidul nu cu candidatul.
    deci intre Ghise (fost primar Brasov, acum mare trancanitor PNL, propunand utilizarea rezervei valutare BNR), Sebastian Ghita (PSD, patron firma ASESOFT ai a echipei de baschet care catiga titlul de vreo 6 ani in sir) si William Branza (PDL, alt smecheras in afaceri, care i-a bagat in seama pe romanii din Spania) pe cine alegi ? E doar un exercitiu de imaginatie.

  20. #20
    ros albastru delaoltenia's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    43,461
    Reputatie
    0
    Sa-ti spun eu,aleg candidatul PNL.Si cred ca stii de ce?
    Te intreb si eu pe tine,cu cine ai vota?
    STEAUA e una singura, cea infiintata in 1947, cea care a cucerit Cupa cea Mare a Europei, cea care a strans 26 de titluri de campioana, pe care am sustinut-o permanent, si cand era echipa Armatei, si cand era finantata de Paunesti, si acum, cand are un patron bezmetic.

  21. #21
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,904
    Reputatie
    0
    Pai lumea l-a votat pe Branza, ca suna mai a diaspora decat ceilalti doi. De, "William".
    Iar omul a dovedit ca ii este gandul la interesele celor din diaspora, de notorietate fiind proiectul sau de lege privind impozitarea cu 1% a banilor care intra in tara. Din fericire ideea a murit.
    If I was half as good as I was, I’m still twice as good as you’ll ever be!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •